Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 23-12-2021, 15:04   #21
tomcyg12
ford::beginner
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 24-11-2014
Skąd: Okolice Częstochowy
Model: Focus mk3
Silnik: Ecoboost 1.0
Rocznik: 2012
Postów: 27
Domyślnie Odp: Kierownica sama skręca na nierównościach, a opony 215/50/R17

Mam taki sam problem, kierownica skręca razem z terenem. Kiepsko jest na koleinach. Zbieżność ustawiana 6 razy, żadnych luzów nie wykryto, czy to przód czy tył. Dużo lepiej jest po ostatnim ustawieniu zbieżności, oprócz regulacji przód i tył dodatkowo ustawili na komputerze czujnik skrętu. Mam wspomaganie elektryczne, 2012r z funkcją pakowania. Teraz przynajmniej kierownica jest prosto, bo wcześniej była raz prosto, raz w lewo po zakręcie. Felgi oryginalne, opony 205.55 r16 good year całoroczne.
Poprzednio w Citroenie C5 miałem 245.45 r18 i nic w koleinach nie ruszało kierownicą.

tomcyg12 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2021, 15:48   #22
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,367
Domyślnie Odp: Kierownica sama skręca na nierównościach, a opony 215/50/R17

Cytat:
Napisał tomcyg12 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Mam wspomaganie elektryczne, 2012r z funkcją pakowania.
Na święta jak znalazł z tą funkcją Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Żarcik taki

Jako że na tym forum jestem jednym z tych co najczęściej jeżdżą do mechaników jeśli chodzi o zawieszenie i zbieżność to powiem tak
(tylko w 2021 byłem zrobić zbieżność chyba 5 razy, w 2019 czy 2020-tym roku jak nic było 6-7 razy ustawiane)

A) upewnij się że masz odpowiednie ciśnienie w oponach
jak jedziesz na stację dopompować koła, to już mówię że robisz to źle
(chyba że mnie zaskoczysz odpowiedzią Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. )
B) Zbieżność ma być ustawiona i będzie działać o ile jest wszystko dokręcone. Pozostawienie średnio dokręconych śrub będzie "niefajne".
C) Zamień koła miejscami jeśli masz już delikatnie zużyte opony. Wystarczy że pół roku jeździłeś ze źle ustawioną i masz fajnie ściętą oponę. Nie widać tego tak od razu.
D) To nie jest domena Focusów. Miałem podobnie w jednym z Fiatów. Kwestia podobnej sytuacji/warunków
E) Na tabliczce znamionowej po otwarciu drzwi znajdziesz jakie masz poprawne rozmiary kół i opon. Po przejściu z 16" na 17" o ile masz wszystko dobrze dopasowane to nie poczujesz aż takiej różnicy.
F) Mój niedawno zaczął trochę ciągnąć w prawo przy niskich prędkościach - zamiana kół miejscami zrobi tak że będzie mi zapewne ciągnął w lewo.
G) W 2021 wymieniłem obydwa wahacze (dwa razy), mam nowe amortyzatory, nowe końcówki drążków i łączniki stabilizatora. Sprężyny mam sprawne i były wymieniane kompletami. Opony mają rok ale trochę przez ten rok przeszły więc nie zdziwię się że to one lubią pociągnąć.
H) Jeśli doszukujemy się takich "kwiatków" tylko jeśli chodzi o Focusa, to powiem że po prostu Focus tak ma że jest dokładny jeśli chodzi o układ kierowniczy.
To że w innych autach przy nierówności (przy wszystkim co powyższe, gdzie jeśli wszystko jest dobrze zrobione i opony są ok to kierownicy nie wykręca) kierownica się kompletnie nie rusza wynika moim zdaniem z kompletnym brakiem feedbacka (informacji zwrotnej) ze strony układu zawieszenia. Takich aut nie lubię.
Focus niestety jest chwalony za bardzo komunikacyjne zawieszenie i jedną z takich rzeczy jest właśnie to, że można dużo pod kierownicą wyczuć.
W Focusie MK4 już moim zdaniem zostało to zabrane na rzecz wspomagania elektrycznego które jest (przy przesiadkach z MK3) sztuczne.
Podobnie miałem w BMW520d gdzie kompletnie nie miałem żadnej informacji na kierownicy z tego co się dzieje z kołami.
A skręcanie w BMW to często było na "czuja" czy koła faktycznie skręciły.
Pisałem o tym wiele lat temu, że może jest to przyjemne dla osób które przemieszczają się samochodem i lubią komfort i właśnie nie chcą czuć na kierownicy "cokolwiek".
Ja natomiast lubię wciąż (może nie zawsze) czuć auto przez kierownicę.
A już osobna sprawa jak masz sprężyny Eibacha które są "twarde" (twardawe) i czujesz jeszcze więcej co się dzieje pod kołami.

Tu masz przykład jak u mnie się działo w przypadku ruszania do przodu i do tyłu i chyba z 4 zakłady ustawiania zbieżności mi wpierało że to normalne:


[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]


[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Ostatnio edytowane przez edmun ; 23-12-2021 o 15:53
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2021, 16:59   #23
lukaszooo
ford::expert
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 24-06-2015
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Model: KUGA
Silnik: 1.5 eb
Rocznik: 2020
Postów: 2,452
Domyślnie Odp: Kierownica sama skręca na nierównościach, a opony 215/50/R17

Miałem taki sam problem. Auto ściągnięte z USA po małej kolizji przodem, wymieniony zderzak i blotnik więc bzdet. Auto po złożeniu i naprawie prowadziło się paskudnie, ściągało je na bok i właśnie w koleinach kierownica sama skręcała. Zrobiłem geometrię i zaczął jechać jak po sznurku ale kierownica dalej sama skręcała. Zamieniałem koła przód z tyłem ale bez efektów. Auto miało 3 lata i 30tys przebiegu z ori oponami w dobrym stanie. Geometrię robiłem 3 razy bez efektów więc podjąłem decyzję że czekam pół roku i sprzedaje..... Któregoś dnia żona przecięła przednią oponę z przodu więc kupiłem dwie nowe Uniroyal. Po wymianie jak reką odjął kierownica już sama nie skręcała.
lukaszooo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2021, 17:23   #24
tomcyg12
ford::beginner
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 24-11-2014
Skąd: Okolice Częstochowy
Model: Focus mk3
Silnik: Ecoboost 1.0
Rocznik: 2012
Postów: 27
Domyślnie Odp: Kierownica sama skręca na nierównościach, a opony 215/50/R17

Dzisiaj ustawiałem w podobno najlepszym warsztacie geometrii w Częstochowie. Ciśnienie powietrza sprawdzili, bo taką funkcję ma ich urządzenie do geometrii. Luzy sprawdzili, tak samo jak mechanik wcześniej i jeszcze wcześniej osoba ustawiająca zbieżność. Jedynie co wtedy stwierdził to zużyta końcówka drążka. Wymieniłem na nową, chociaż ta zdjęta nie miała według mnie luzu. Opony zmieniłem przód z tyłem. Opony 2 letnie, całoroczne więc pewnie jak 4 letnie sezonowe. Duży plus przy dzisiejszym ustawianiu zbieżności, maszyna którą mają na nawet podpinany komputer do auta, żeby ustawić czujnik kąta skrętu. Wcześniej było tak, że raz kierownica prost,a po skręcie krzywo. Jak by luz był. Ustawiony przód i tył na zbieżność, delikatnie ściąga w lewo, ale myślę że to już od opon. Co do pływania w koleinach to tak jak wspominacie, że po wymianie opon przeszło, to mechanik powiedział, że też miał przypadki a szczególnie przy całorocznych. Bardzo małe odcinki to auto pokonuje. Żona do pracy na jeździ 2 km w jedną stronę, ja mam służbową Fabię. Tam nic takiego nie występuje, pięknie się prowadzi. Więc raczej opon letnich nie opłaci mi się kupować. Wcześniej miałem Mondeo MK3 i MK4 i jeździło się super. Z Focusa jestem zawiedziony.
tomcyg12 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2021, 17:49   #25
lukaszooo
ford::expert
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 24-06-2015
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Model: KUGA
Silnik: 1.5 eb
Rocznik: 2020
Postów: 2,452
Domyślnie Odp: Kierownica sama skręca na nierównościach, a opony 215/50/R17

U mnie też pływał na całorocznych. Focus prowadzi się bardzo dobrze i w porównaniu do Mondeo mk4 prowadzi się dużo lepiej. Chyba najwieksza zaletą mk3 jest właśnie prowadzenie masz poprostu jakiś problem.
lukaszooo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2021, 18:10   #26
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Kierownica sama skręca na nierównościach, a opony 215/50/R17

wklej dane geometrii po wykonaniu usługi
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2021, 18:51   #27
Slawko
ford::professional
 
Avatar Slawko
 
Imię: Sławek
Zarejestrowany: 25-09-2012
Skąd: Warszawa
Model: Focus 3 kombi
Silnik: 1.6 TDCi DV6C
Rocznik: 2012
Postów: 1,357
Domyślnie Odp: Kierownica sama skręca na nierównościach, a opony 215/50/R17

Wymieniacie części, robicie geometrię po kilka razy a czy ktokolwiek z Was choć raz zrobił kalibrację PSCM? Nadmienie, że Ford nakazuje ją zrobić po każdym grzebaniu w zawieszeniu. Dotyczy tylko przekładni full elektrycznej EPAS.
Slawko jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2021, 23:04   #28
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,367
Domyślnie Odp: Kierownica sama skręca na nierównościach, a opony 215/50/R17

Cytat:
Napisał tomcyg12 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Opony 2 letnie, całoroczne więc pewnie jak 4 letnie sezonowe
Po dwóch latach to ja opony na nowe wymieniam.... wszystkie cztery.
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-12-2021, 09:26   #29
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Kierownica sama skręca na nierównościach, a opony 215/50/R17

dalej dywagujecie a ja poprosiłem o meritum

wydruk geometrii

ale lepiej pitu pitu o oponach, o świętym mikołaju a potem ktoś to musi czytać.

meritum
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-12-2021, 18:57   #30
tomcyg12
ford::beginner
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 24-11-2014
Skąd: Okolice Częstochowy
Model: Focus mk3
Silnik: Ecoboost 1.0
Rocznik: 2012
Postów: 27
Domyślnie Odp: Kierownica sama skręca na nierównościach, a opony 215/50/R17

Cytat:
Napisał Fulara Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

wydruk geometrii


meritum
Kalibracja PCSM to kalibracja czujnika skrętu? Bo było robione.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez tomcyg12 ; 27-12-2021 o 21:40
tomcyg12 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
focus , kierownica , opony , skręcanie , zawieszenie



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:51.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.