Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford S-MAX

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 11-01-2022, 18:10   #11
STI_Napedy
ford::amateur
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 24-11-2021
Model: Kuga MK2
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2014
Postów: 5
Domyślnie Odp: Awaria sprzęgła i kolejne wydatki

Dziękuję Ci za odpowiedź, ja bujam się już ponad 2 miesiące. Miesiąc temu wymieniona została pompa, ale pogorszył się temat bo praktycznie tak się układ bardzo szybko zapowietrzał że nie szło wbić biegu. Zostało wymienione kompletne sprzęgło bo już mu się należało (problemy zaczęły się od wymiany wysprzęglika na nowy jak robiony był silnik - 3 miesiące temu), czyli teraz jest drugi nowy wysprzęglik co tak jakby eliminuje go jako przyczynę. Wsadzona ogromna ilość pieniędzy w ten samochód bo chciałem mieć spokój na lata a tu niestety póki co lipa. Jutro ma być wymieniany ten czarny plastik z jakimś zaworkiem który się wpina w pompę i zobaczymy bo pomysły się już kończą (w końcu wszystkie rzeczy tego układu już będą wymienione).

STI_Napedy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-08-2023, 15:04   #12
peteromaniak
ford::amateur
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 21-02-2012
Skąd: poznań
Model: s-max
Silnik: 2.0 tdci 163 KM
Rocznik: 2014
Postów: 2
Domyślnie Odp: Awaria sprzęgła i kolejne wydatki

Opiszę moje problemy ze sprzęgłem – może mechanikom i zwykłym użytkownikom się to przyda.

Otóż po wymianie płynu hamulcowego w hamulcach i wysprzęgliku mój smax zaczął mieć problemy ze sprzęgłem. Po tygodniu od wymiany płynu (przejechaniu może 200 km) pedał sprzęgła wpadł w podłogę. Po odciągnięciu ręką i podpompowaniu kilka razy było w miarę ok. Telefon do mechanika – jego sugestia – przyjechać na powtórne odpowietrzenie. Za pierwszym razem odpowietrzali wysprzęglik poprzez odsysanie płynu przy odpowietrzniku wysprzęglika. Kolejnym razem mieli wtłaczać płyn od strony odpowietrznika wysprzęglika. Niestety to nic nie pomogło. Diagnoza- albo uszkodzona pompa pedału sprzęgła albo wysprzęglik.
Trochę mnie dziwiło to, że akurat po wymianie płynu w układzie sprzęgła padła pompa lub wysprzęglik. Ale ponieważ mieliśmy jechać na wakacje szybko zleciłem wymianę pompki sprzęgła. Niestety okazało się, że sprzęgło zapowietrza się nadal. Sprzęgło wysprzęglało, ale po dłuższym postoju lub po dłuższej jeździe bez zmiany biegów musiałem kilka razy pompować sprzęgłem na luzie, żeby działalo normalnie. Wycieków żadnych nie było - ani przy pedale sprzęgła, ani przy sprzyni biegłów, ani przy przewodach.
I jeszcze jeden istotny objaw jaki się pojawił – podczas jazdy na tempomacie – aby wyłączyć działanie tempomatu musiałem zdecydowanie mocniej nacisnąć pedał hamulca aniżeli to było wcześniej przed wymianą płynu hamulcowego. Irytowało mnie dość mocno. Wcześniej wystarczyło, że praktycznie dotknąłem pedał hamulca i tempomat się resetował. Teraz zdarzało się, że po lekkim przyhamowaniu auto nadal trzymało prędkość. A ja byłem przyzwyczajony że po dotknięciu hamulca zacznie zwalniać w wyniku zresetowania tempomatu. Było to irytujące i trochę niebezpieczne uwzględniając moje przyzwyczajenie. Zacząłem już się zastanawiać nad wymianą sprzęgła, dwumasy, docisku i wysprzęglika – auto ma 9 lat i 130 tys. przebiegu, więc stwierdziłem, że jak wyjmować skrzynię to już robić wszystko. Ale ponieważ cała ta wymiana to duży koszt i musiałem uzbierać kasę, wiec zacząłem odpowietrzać wysprzęglik samemu. Kupiłem dwie duże strzykawki 100 ml, wężyk i jedną strzykawką tłoczyłem płyn hamulcowy do odpowietrznika wysprzęglika a drugą odciągałem nadmiar płynu ze zbiorniczka. I teraz słuchajcie – któregoś razu przez pomyłkę wtłoczyłem powietrze przez odpowietrznik wysprzęglika (w strzykawce był płyn i powierze i podczas wtłaczania skończył się płyn w strzykawce). I wtedy dziwnie chlupnęło ze zbiorniczka wyrównawczego. Nie był to raczej efekt powietrza, bo powietrze wychodziło powoli a w kładzie na pewno było jeszcze sporo płynu. Potem jeszcze raz odpowietrzyłem wysprzęglik poprzez wtłoczenie płynu przez odpowietrznik wysprzęglika. I stał się cud - wszystkie problemy ustały. Sprzęgło przestało się zapowietrzać, tempomat zaczął znowu reagować od razu (rozłączać się) przy dotknięciu hamulca . Znowu jestem szczęśliwym posiadaczem forda s-maxa.
W międzyczasie sporo naczytałem się o problemach ze sprzęgłem. Wnioski jakie przychodzą mi do głowy to: w trakcie wymiany płynu hamulcowego podczas pierwszego nieprawidłowo przeprowadzonego odpowietrzania wysprzęglika (poprzez odsysanie płynu hamulcowego zamiast tłoczenie płynu hamulcowego przez odpowietrznik wysprzęglika) nastąpiło zassanie gumy wysprzęglika. Guma była zassana do momentu jak było ciśnienie w układzie. Guma wysprzęglika wróciła do stanu prawidłowego jak wtłoczyłem do wysprzęglika powietrze (nie pamiętam w jakim położeniu był pedał hamulca, ponieważ jednocześnie odpowietrzałem również sprzęgło poprzez pompowanie sprzęgłem i odkręcanie odpowietrznika). W każdym razie guma wróciła do swojego prawidłowego położenia po wtłoczeniu przeze mnie powietrza od strony odpowietrznika wysprzęglika. Niepotrzebnie wydałem na pompę sprzęgła i jej wymiane 600 zł i o mały włos niepotrzebnie bym wydał na kompletne sprzęgło. Dodam, że płynu hamulcowego nie ubywało i nigdzie nie było widać wycieków – ani przy pedale sprzęgła ani przy wysprzęgliku. Mechanik mówił, że może tak być, być, że pompa sprzęgła i wysprzęglik mogą być uszkodzone i objawem może być tylko zasysanie powietrza bez wycieków. No i właśnie tak było. Awarię spowodował mechanik, który nieprawidłowo odpowietrzał wysrzęglik – zamiast wtłaczać płyn hamulcowy przez odpowietrznik wysprzęglika to wysysłał płyn hamulcowy. Spowodował wysokie podciśnienie przy wysprzęgliku i o mały włos go nie uszkodził. Domyślam się, że swoim działaniem mechanik spowodował odkształcenie gumy wysrzęglika. Na szczęście guma nie pękłą ani nie przepuszczała płynu na sprzęgło (choć tu nie mam pewności). Fakt, że przypadkiem udało mi się to naprawić nakłonił mnie do tego aby to opisać. Może inni też skorzystają. Smutne jest to, że mechanik, który wymieniał mi płyn hamulcowy pracował kiedyś w fordzie i zna te samochody od podszewki. A ford już od czasu mk3 wskazuje w instrukcji wymiany płynu hamulcowego, że płyn w wysprzęgliku wymienia się poprzez tłoczenie a nie ssanie. Prawdopodobnie mój mechanik nie miał pompki. A koszt takiej pompki to niecałe 100 zł. Taki drobiazg a rodzi tyle problemów i może narazić na tak wysokie koszty. Także pilnujcie jak wymiacie albo jak wymianiają wam płyn hamulcowy i jak odpowietrzają sprzęgło.
I w końcu tempomat mi działa jak powinien .
PS – po odbiorze po niepotrzebnej wymianie pompki sprzęgła i odpowietrzaniu turbina zaczęła mi gwizdać. Przy odpowietrzaniu mechanicy zdejmowali obudowę filtra powietrza i pewnie przejechali się bez obudowy. Obawiam się, że zassało drobinki piasku lub karteczkę, którą miałem powieszoną przy wlocie powietrza z informacją o serwisie. Teraz turbina gwiżdże. 4 września jadę na diagnozę turbiny do mechanika specjalizującego się w wymianie turbin. w najgorszym przypadku 2000 zł - diagnoza, wymiana turbo z regeneracją. A wszystko przez nieprawidłowe odpowietrzanie sprzęgła.

Ostatnio edytowane przez Speedo ; 25-08-2023 o 15:34
peteromaniak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
s-max , sprzęgło


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:50.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.