Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Galaxy

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 21-07-2015, 19:58   #1
achobal
ford::amateur
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 23-05-2015
Skąd: KWA
Model: Galaxy MK3
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2006
Postów: 3
Domyślnie Uszkodzone sprzęgło/łożysko sprężarki klimy-czy uszkodzi elektromagnes lub się zatrze

Cześć.

Mój pierwszy raz: PROSZĘ o pomoc.

Galaxy MK3 2.0 TDCI 130KM
Chorwacja i uszkodzone sprzęgło/łożysko sprężarki klimatyzacji.

Zapalam auto w temp 40* włączam klimę, po kilkuset metrach klima działa/ nie działa wieje ciepło/zimno. Po kilkuset metrach samochód jadący z tyłu woła na radiu że śmierdzą i dymią hamulce, obleciałem hamulce-zimne. Podnoszę maskę i dym ze sprzęgiełka i smród dokładnie jak hamulce/okładziny. Dojazd do noclegu bez klimy.

Na wolnych obrotach wyłączone AC rolka idzie równo co kilka sekund zafaluje na boki i "zabiera" troszkę sprzęgiełko. Po zgaszeniu sprzęgiełko można z oporem i tarciem obracać ręką.

Auto niby działa, klimy nie potrzebuję.

Można tak wracać 1100km czy rolka uszkodzi elektromagnes lub sie zatrze i chwyci na amen czy poleci ogień?

Nie będę tu wymieniał sprzęgiełka bo brak części i warunków.

Może wymienić pasek na taki który będzie sięgał tylko do alternatora?
Lecz wtedy rolka napinająca będzie szła po rowkach paska a nie po napisach.

Poddajcie pomysł.... Proszę ja i dwoje dzieci....

Mogę wstawić ten post do Mondeo MK4?

Michał

achobal jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-07-2015, 22:58   #2
Stefano
ford::expert
 
Avatar Stefano
 
Imię: Janusz
Zarejestrowany: 20-02-2005
Skąd: Stalowa Wola
Model: VW Sharan
Silnik: 1,9 TDI, AUY, 115 PS
Rocznik: 2001
Postów: 2,675
Domyślnie Odp: Awaria na chorwacji prosze o szybką pomoc- pasek wielorowkowy

Wnioskuję z opisu, ze masz uszkodzone łożysko w kompresorze klimatyzacji i kołysze się na boki koło pasowe. Może się to w każdej chwili rozsypać i zerwać pasek. Były przypadki , że zerwany pasek wielorowkowy na większych obrotach sinika potrafi uszkodzić osłonę rozrządu, dostać sie pod zęby kół rozrzadu i zerwać zębaty pasek rozrządu, a wiadomo czym to grozi.
Więc dalsza jazda jest niemożliwa.
W Chorwacji jest wiele warsztatów i ci wymienią uszkodzone łożysko w kompresorze. A najlepiej to zakupić inny kompresor, ale to sie wiąże z kosztami. Trzeba by też rozszelnić klimę i nabić ponownie.

Sam możesz tam w CRO kupić nawet złomowy kompresor, ze sprawnym tylko wałem i łozyskiem, auto z jakiego pochodzi obojetnie, tylko aby miał tylko takie samo mocowanie jak twój i samemu przełozyć, do domu wtedy dojedziesz. Potrzebny klucz oczko 13 mm do zdemontowania napinacza i alternatora, a klucz 16 mm do zdemontowania kompresora. Oczywiscie klima pusta więc kompresor sie nie załączy, będzie robił tylko robotę jako wolne koło pasowe na obwodzie paska.
Krótszy pasek nie bardzo podejdzie, bo jednak między pompą wspomagania a alternatorem bedzie chyba dotykał o uszkodzone koło pasowe kompresora.

Na forum CRO.pl masz podaną lokalizację warsztatu gościa, który specjalizuje i zajmuję sie naprawą trojaczków SGA. Jest o ile pamiętam gdzieś w okolicach Zadaru. Opinie Polaków o nim są dobre. Jest tam na forum opis dojazdu i jakis charakterystyczny biały dom.

Pozdrawiam i szczęśliwego powrotu do domu.

Ostatnio edytowane przez Stefano ; 21-07-2015 o 23:09
Stefano jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-07-2015, 08:20   #3
achobal
ford::amateur
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 23-05-2015
Skąd: KWA
Model: Galaxy MK3
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2006
Postów: 3
Domyślnie Odp: Awaria na chorwacji prosze o szybką pomoc- pasek wielorowkowy

Cześć, dzięki!

Z Twojej odpowiedzi wnioskuję że nie masz lub nie robiłeś nic przy 2.0 TDCI od strony paska. Napinacz jest na klucz 17 a krótszy pasek nie będzie kolidował z niczym. Gdybym miał tutaj allegro to na pewno bym cedził temat używanej sprężarki i zastanawiał się nad przekładaniem sprzęgła ale wydaje mi się że do tego trzeba ściągacz no i gaz w powietrze. Mechanika opisywanego przez Ciebie poszukam i poproszę właściciela domu o telefon do niego.
Na razie lokalny mechanik w Vodicach chce wymienić całą sprężarkę z czasem realizacji 10 dni....


Nadal proszę o info na temat krótszego paska czy takka proteza jest wykonalna.

Biorę jeszcze pod uwagę wracanie bez alternatora i przekładanie akumulatora z drugim samochodem co kilkaset km.

Miłego dnia!

Michał
achobal jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-07-2015, 08:46   #4
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Awaria na chorwacji prosze o szybką pomoc- pasek wielorowkowy

Aby wymienic łożysko koła pasowego sprężarki, nie potrzeba żadnego ściągacza,łożysko kosztuje grosze, nawet w Chorwacji. Może to zrobić każdy, kto ma jako takie pojęcie
o trzymaniu klucza w ręce.Jak to sie robi, opisane jest na Forum.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-07-2015, 23:06   #5
abo1980
ford::beginner
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 12-07-2015
Skąd: Mosina
Model: ford galaxy
Silnik: 2,0
Rocznik: 2008
Postów: 17
Domyślnie Odp: Awaria na chorwacji prosze o szybką pomoc- pasek wielorowkowy

Witam, spróbuj założyć ten krótki pasek, to będzie najtańsza opcja i zrobisz to sam, nowy pasek powinien wytrzymać, a jeżeli nie to wtedy zostanie ci przekładanie aku, przykra sprawa ale najtańsza moim zdaniem to się udać powinno, powodzenia i szczęśliwego powrotu
abo1980 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-07-2015, 15:53   #6
achobal
ford::amateur
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 23-05-2015
Skąd: KWA
Model: Galaxy MK3
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2006
Postów: 3
Domyślnie Odp: Uszkodzone sprzęgło/łożysko sprężarki klimy-czy uszkodzi elektromagnes lub się z

Dziękuję odpowiedzi z perspektywy kilkudziesięciu lat korzystania z internetu odpowiedzi: "Jak to sie robi, opisane jest na Forum" jest godne gimnazjalisty, dlaczego każdy z nas ma się przekopywać przez wiele tematów mimo szukajki i wyważać otwarte wcześniej drzwi. Co ciekawe user "salom" najczęściej udzielał takiej odpowiedzi w tematach przeze mnie wyszukanych.

Po sprawdzeniu kilku pasków udało się dobrać 6PK 836mm, przejechałem 1100km i potwierdzam dla potomnych Galaxy 2006r MK3 z uszkodzonym łożyskiem koła kompresora klimatyzacji może działać na takim pasku. Po podniesieniu auta i zdjęciu koła mamy lepszy dostęp do zakładania paska, najlepiej w dwie osoby, jedna naciąga napinacz kluczem 17 a druga zakłada pasek.

Szerokiej drogi i jak już coś wiemy to dzielmy się tą wiedzą!
achobal jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-08-2021, 00:44   #7
3miro
ford::amateur
 
Avatar 3miro
 
Imię: Mirek
Zarejestrowany: 15-01-2009
Skąd: Bytom
Model: Galaxy 2.0 tdci
Silnik: 140 KM
Rocznik: 2010
Postów: 9
Domyślnie sprzęgiełko alternatora 2.0 tdci

Witam serdecznie.
Noszę się z zamiarem wymiany sprzęgiełka (jednokierunkowego) akumulatora. Od jakiegoś tygodnia zauważyłem głośniejszą pracę silnika. Nauczony już takim doświadczeniem za pomocą trzonka od miotły zdiagnozowałem miejsce wzmożonej aktywności akustycznej. Przeszukałem youtube i nic nie ma. Na forum też nic dlatego zakładam nowy temat. Ogólnie bardzo mało jest na temat własnych napraw w tym modelu, tak jakby właścicielami były osoby które ze wszystkim od razu do mechanika idą. Mam prośbę do szanownych forumowiczów o podzielenie się informacją na temat wymiany sprzęgiełka a jeżeli jest taka możliwość to prosiłbym o przesłanie linka z youtuba. Nie wiem jak się do tego zabrać i czy w ogóle ma to sens, czy lepiej zlecić to mechanikowi. W mk1 było to proste.
3miro jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-08-2021, 15:30   #8
donald1470
ford::amateur
 
Imię: donald
Zarejestrowany: 03-04-2017
Skąd: Cavan- Ireland
Model: GALAXY- GHIA
Silnik: AZWA
Rocznik: 2008
Postów: 8
Domyślnie Odp: sprzęgiełko alternatora 2.0 tdci

Witaj masz zdjęcie z mojej wymiany bez wyciągania alternatora wyjąłem tylko prawy reflektor będziesz potrzebować specjalnych kluczy i dużoooo siły
Powodzenia
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMG_20210227_134351.jpg (90.2 KB, 26 wyświetleń)
donald1470 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
pasek wielorowkowy , sprężarka klimatyzacji , sprzęgło


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:50.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.