Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 03-12-2019, 12:31   #1
paczo
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 10-06-2014
Model: transti
Silnik: 2.5
Rocznik: 1998
Postów: 13
Domyślnie 2.4tdci RWD nie odpala

Witam. Kupiłem transita 2.4tdci 2011r. kupiłem z padniętym silnikiem(woda do oleju). Silnik po kapitalce. Dostałem do niego wtryski+pompe po regeneracji. Teraz tak auto chodzi, odpala tylko z plaka, jak już odpali chodzi ładnie oprócz strasznie żrących spalinn. W tym modelu trzeba programować wtryski, lub czy da się zmienić kąt wtrysku ?


Ostatnio edytowane przez paczo ; 03-12-2019 o 13:39 Powód: admin
paczo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-12-2019, 14:50   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Transit 2.4tdci RWD nie odpala

Wtryski po regeneracji powinny mieć nadane nowe kody i kody powinny być wpisane do PCM. Ale z tą regeneracja wtrysków Denso to ja bym nie był taki pewny - kto to robił i co było zmienione? Nie ma wszystkich części na rynku do wtrysków Denso i niektórzy naprawiacze nazywają regeneracją zwykłe czyszczenie wtrysków. Najpewniejsze wyjście w przypadku Denso to oddanie wtrysków do autoryzowanego warsztatu i jeśli nie pomogą - niestety zakup nowych...

Co do zmiany kąta wtrysku - tylko jeżeli podczas remontu silnika uchwyt czujnika położenia wału korbowego był zdemontowany, to trzeba potem ustawić jego prawidłowe położenie, tak by kąt wtrysku był ok. Czyli zmiana kąta jest możliwa - ale tylko w szczególnej sytuacji. To ustawia się na odsłoniętym silniku z dostępem do koła zamachowego.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 03-12-2019 o 15:06
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-12-2019, 14:54   #3
paczo
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 10-06-2014
Model: transti
Silnik: 2.5
Rocznik: 1998
Postów: 13
Domyślnie Odp: Transit 2.4tdci RWD nie odpala

Uchwyt do czujnika położenia wału założyłem nowy, stary był połamany tak samo jak czujnik. Obie rzeczy mam nowe. Starałem się ustawić w "podobnym" położeniu. Możesz podpowiedzieć jak to ustawić ?
paczo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-12-2019, 20:14   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Transit 2.4tdci RWD nie odpala

To nie jest takie proste - ja tego nie robiłem nigdy, tłumaczę z instrukcji... Trzeba mieć pomiarowy czujnik zegarowy aby wyznaczyć na kole zamachowym punkt dla GZP na pierwszym tłoku - wg specjalnej procedury (z uprzednio zamontowanym wskaźnikiem przy kole zamachowym - dwa pomiary w lewo-w prawo tłok 10 mm przed i za GZP, wyznaczamy środek). Potem specjalną miarką pomiarową mierzy się obwód koła na części walcowej gdzie jest zaznaczone GZP, mnoży się wartość obwodu przez 0,1388 i w kierunku odwrotnym od ruchu wskazówek zaznacza się tą wartość na kole. Ten znak ustawia się przy uprzednio zamontowanym wskaźniku służącym do wyznaczania znaku 10 mm przed i po GZP oraz znaku GZP.
Teraz w zamontowany wstępnie (poluzowany) uchwyt czujnika położenia wału wkładamy kołek i tak przesuwany uchwyt, aż kołek wskoczy w otwór w kole. To jest jego prawidłowa pozycja, dokręcamy uchwyt.

Wiem, że to jest nie do ogarnięcia bez rysunków (zdjęć), ale opisuję, abyś wiedział, że to nie jest takie myk-myk...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 03-12-2019 o 20:18
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-12-2019, 08:35   #5
paczo
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 10-06-2014
Model: transti
Silnik: 2.5
Rocznik: 1998
Postów: 13
Domyślnie Odp: 2.4tdci RWD nie odpala

Dzisiaj przestawiłem czujnik troche do góry. Stary uchwyt był praktycznie na samym dole. Gdy uchwyt czujnika jest nisko spaliny sa żrące, gdy dam wyżej już nie. Wiem że to takie ustawianie na pałe...
paczo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-12-2019, 09:18   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: 2.4tdci RWD nie odpala

Cytat:
Napisał paczo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dzisiaj przestawiłem czujnik troche do góry. Stary uchwyt był praktycznie na samym dole. Gdy uchwyt czujnika jest nisko spaliny sa żrące, gdy dam wyżej już nie. Wiem że to takie ustawianie na pałe...
Na pałę może nie, bo coś chcesz osiągnąć i (przynajmniej) częściowo się udało.

Jeżeli w dieslu wtrysk jest mocno opóźniony, to paliwo nie zdąży spalić się całkowicie i część leci w wydech - tam smaży się w wysokiej temperaturze ulegając rozkładowi na różne frakcje - zapach spalin jest wtedy charakterystycznie żrący, śmierdzący, nieprzyjemny. Niezależnie od kąta wyprzedzenia wtrysku - efekt śmierdzących spalin wspomagają zużyte wtryskiwacze z lejącymi końcówkami (rozpylaczami).

W druga stronę - za wczesny wtrysk daje efekt spalania stukowego, silnik zaczyna charakterystycznie rzęchotać, nawet podczas jazdy ze stałą prędkością. To jest niebezpieczne zjawisko, bo w perspektywie dłuższego czasu grozi pęknięciem tłoka, potem już szybko wypala się dziura w denku i jest katastrofa... Takie stukanie jest dopuszczalne przy mocnym depnięciu, zwłaszcza na zimnym silniku (wtedy zwiększona jest dawka wtrysku), ale po wejsciu silnika na obroty i przy jeździe ze stałą predkościa w ogóle nie powinno występować.

Czyli: przy rozsądnym i cierpliwym ustawianiu uchwytu można dojść do poprawnej pozycji. Nie każdy to potrafi zrobić , więc nie zawsze musi się to udać...

To poprawne ustawienie czujnika wg instrukcji ja tłumaczyłem z angielskiej instrukcji Haynesa, są one dostępne na rynku, można je kupić.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 05-12-2019 o 09:21
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-12-2019, 10:17   #7
paczo
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 10-06-2014
Model: transti
Silnik: 2.5
Rocznik: 1998
Postów: 13
Domyślnie Odp: 2.4tdci RWD nie odpala

Kiedyś ustawiałem w T4 2.5tdi. Tam było prościej bo wpinałem kompa i ona pokazywał kąt wtrysku. W Fordzie nie ma czegoś takiego ? Komputer musi wiedzieć jaki jest.
paczo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-12-2019, 11:01   #8
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: 2.4tdci RWD nie odpala

Cytat:
Napisał paczo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Kiedyś ustawiałem w T4 2.5tdi. Tam było prościej bo wpinałem kompa i ona pokazywał kąt wtrysku. W Fordzie nie ma czegoś takiego ? Komputer musi wiedzieć jaki jest.
W VW tdi jest pompa rotacyjna, w stosunku do wału korbowego o odczycie kąta decyduje czujnik wałka pompy wtryskowej. Jeśli to pompowtryskiwacze - to chyba jest jak w CR. W CR synchronizacja mechaniki silnika jest czytana z czujników wałka rozrządu i wału korbowego, ale kąt wyprzedzenia wtrysu kopiera się o odczyty czujnika wału, bo jest o rząd wielkości dokładniejszy od odczytów czujnika wałka rozrządu. Tu czujnik wałka służy tylko do znalezienia przez PCM pierwszego cylindra i do kontroli synchronizacji rozrządu z wałem - np. czy łańcuch nie przeskoczył. Czyli mechaniczne poprawne usytuowanie czujnika wału decyduje o poprawnym kącie wyprzedzenia wtrysku. Kąt wyprzedzenia w CR oczywiście odczytasz, ale taki, jak pokazuje PCM w stosunku do czujnika wału.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 05-12-2019 o 11:45
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-12-2019, 11:39   #9
paczo
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 10-06-2014
Model: transti
Silnik: 2.5
Rocznik: 1998
Postów: 13
Domyślnie Odp: 2.4tdci RWD nie odpala

Masz jakiś dokładniejszy schemat jak to ustawić ? obrazki lub coś więcej ?
paczo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-12-2019, 11:50   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: 2.4tdci RWD nie odpala

Cytat:
Napisał paczo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Masz jakiś dokładniejszy schemat jak to ustawić ? obrazki lub coś więcej ?
Tak jak ci już pisałem wyżej - opis tłumaczyłem (ze skrótami) z angielskiej instrukcji serwisowej Haynesa. Są dostępne na rynku w Polsce, ale trzeba trochę znać angielski. Jest tam opis i parę zdjęć jak to robić. No ale to warsztatowa robota na kanale - na podnośniku już chyba nie...
Ewentualnie mogę zeskanować to, ale te zdjęcia tam są małe i niezbyt wyraźne, nie wiem czy po zeskanowaniu coś będzie widać.
Oni czujnik położenia tłoka mają założony na bloku silnika, ale można przecież mierzyć jego położenie przez otwór wtryskiwacza... Skrzynia musi być wyjęta.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 05-12-2019 o 11:53
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:26.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.