Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN

Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!

Odpowiedz

Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 11-01-2023, 20:30   #1
MateuszTransformer
ford::amateur

Imię: Mateusz
Model: Transit Tourneo mk6
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2003
Unhappy Zapala się kontrolka świec żarowych, samochód gaśnie.

Witam wszystkich

Przepatrzyłem forum ale nie miał nikt takich objawów jak u mnie. Mianowicie przyjechałem Transitem do domu 600 kilometrów, raz sie zdarzyło że odcieło turbinę, ale nic sie nie zaświeciło. Po prostu auto strasznie osłabło, odpaliłem jeszcze raz i było ok. Później jadąc autostradą zaczęła migać kontrolka świec żarowych, auto zgasło, odpaliłem z kluczyka i normalnie dojechało do domu.
Teraz prawie codziennie jak odpalę rano, przejadę parę kilometrów zaczyna migać kontrolka świec, kontrolka obok z kluczem, samochód gaśnie, odpalam z kluczyka i cały dzień jeździ normalnie bez zająknięcia. Nie dymi, moc ma.
Widać że niedawno była wymieniana turbina i gdzieś mi sie obiło o uszy że może to być coś związane z turbiną. Czasami na ciepłym ciężko odpala tzn musi chwilę pokręcić tak z 5-10 sekund i później działa ładnie. Dodam że dopóki nie rozgrzany to silnik coś nie dokońca równo pracuje. Ostatnio wyszedłem z pracy, auto stało lekko z górki (o ile może to mieć znaczenie) i nie chciał zapalić. Psiknięcie plakiem i zaskoczył od razu. Od czego zacząć jakiekolwiek sprawdzanie? Czy to objawy końca pompy i wtrysków? Przebieg według licznika niecałe 350 000 km.

Opisałem chyba wszystko co zauważyłem i jest niepokojące. Narazie nie mam jak zczytać błędów, ponieważ jeszcze nie mam programu- mam nadzieję że ktoś coś poleci.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez MateuszTransformer ; 11-01-2023 o 21:00 Powód: Musi być jeden temat
MateuszTransformer jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-01-2023, 09:38   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED

Imię: Wojciech
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Domyślnie Odp: Zapala się kontrolka świec żarowych, samochód gaśnie.

Radzę zrobić na początek dwie rzeczy:
- po pierwsze sczytać błędy,
- po drugie zrobić próbę przelewową wtryskiwaczy.

Gniazdo diagnostyczne w Transicie Mk6 nie jest w pełni kompatybilne z OBDII, dlatego potrzebny jest do sczytania błędów tzw. modyfikowany ELM327 - przeczytaj opis produktu w tym linku [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
błędy po pierwszy sczytaniu wykasuj (może tam być sporo starych błędów) i potem kiedy znowu zaświeci się kontrolka świec - sczytaj ponownie; będziesz miał pewność, że dotyczą aktualnego problemu;

- próba przelewowa jest prosta, tania i szybka, można ją samemu zrobić, mówi prawie wszystko o stanie wtryskiwaczy; pamiętaj, aby podczas próby dokładnie zamknąć (zacisnąć) odłączony zbiorczy przewód powrotny, bo bez tego zapowietrzysz pompę i będzie duży kłopot.

Moim zdaniem Transit Mk6 tdci z przebiegiem 350 kkm już na pewno miał chociaż raz regenerowany układ wtryskowy (wtryski plus pompa).

Turbina w Mk6 tdci ma zmienną geometrię, sterowaną siłownikiem podciśnieniowym. To czy mechanicznie ten układ jest sprawny (niezatarty), można stosunkowo łatwo sprawdzić samemu. Najlepiej na jeszcze nie nagrzanym silniku - aby się nie poparzyć.
Wpierw wstępnie sprawdź dłonią, jak usytuowany jest siłownik (grucha) turbiny i jej sztanga, samą sztangę jest ciężko ruszyć dłonią, bo tam jest dosyć silna sprężyna. Sztanga powinna być maksymalnie wysunięta z gruchy i próba jej dalszego wysunięcia (a tym samym dalszego obrotu dźwigni na turbinie) nie powinna się udać. Teraz odpalasz samochód i na wolnych obrotach powtórnie sprawdzasz położenie sztangi - powinna się przestawić maksymalnie w odwrotne położenie, powinna wsunąć się całkowicie w siłownik podciśnieniowy, bez możliwości dopchnięcia jeszcze bardziej do końca. Jeżeli powtórzysz kilka razy taką operację i za każdym razem dźwignia wykonuje pewnie (szybko i bez zacięć) pełny zakres ruchu w obie strony - znaczy to, że układ VGT turbiny jest sprawny. Najlepiej byłoby poprosić drugą osobę o pomoc, by startowała silnikiem, a ty sprawdzasz ruchy sztangi na turbinie...

Generalnie kupno Transita Mk6 tdci obciążone jest dużym ryzykiem wejścia w koszty, związane z regeneracją pompy i wtryskiwaczy. To wydatek około 5 tys. - wielkość zależy trochę od kilku rzeczy. Ja niedawno sprzedawałem Mk6 tdci , ale nabywca dostał auto ze świeżo zregenerowaną pompą i sprawdzonymi wtryskiwaczami. Z tym nie będzie miał kłopotów na pewno przez długi przebieg. Ale u ciebie ta zapalająca się kontrolka świec nie wróży dobrze. Obym nic bardzo kosztownego nie wykrakał...

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 12-01-2023 o 09:49
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-01-2023, 18:38   #3
MateuszTransformer
ford::amateur

Imię: Mateusz
Model: Transit Tourneo mk6
Silnik: 2.0 tdci
Domyślnie Odp: Zapala się kontrolka świec żarowych, samochód gaśnie.

Dziękuję za takie rozwinięcie tematu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Szczerze mówiąc dałem stosunkowo nie dużo za mój egzemplarz i chociaż środek jest w stanie idelanym, blachatsko trzyma się kupy to liczyłem się z tym że zaraz będę musiał robić pompę i wtryski. Jak się zrobi cieplej będę tam zaglądać. Z tego co przepatrzyłem fotum troszkę się już dowiedziałem także będziemy działać Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Jeszcze raz dziękuję i jeśli będę w okolicach Warszawy to stawiam dobre piwo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
MateuszTransformer jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
ciężko odpala , świece

Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania