Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Dealerzy, ASO i stacje paliw

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!

Zobacz wyniki ankiety: Co sądzisz o podanych przeze mnie cenach pierwszych trzech przeglądów?
Były bardzo niskie,ale realne - chcieli zdobyć i utrzymać klienta,zarobić w przyszłości na naprawach 1 100.00%
Były standardowe jak na ASO, nic specjalnego 0 0%
Były zaniżone, poniżej poziomów ASO a nawet rynkowych - podejrzana sprawa 0 0%
Tylko wymieniali dostarczone materiały, przeglądu nie robili, bo bardzo małe przebiegi 0 0%
Były tak niskie, bo nic nie robili, wymiany były tylko na papierze, a materiał znikał 0 0%
Głosujących: 1. Nie możesz głosować w tej sondzie


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 24-05-2017, 18:08   #1
ignas
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 23-02-2013
Model: Focus III Kombi
Silnik: 1.6L Duratec Ti-VCT (123PS) - Sigma [PNDA]
Rocznik: 2013
Postów: 257
Domyślnie Auto-Watin - podejrzanie niskie ceny przeglądów (materiały dostarczane przez klienta)

Od nowości serwisuję auto w ASO Auto-Watin (materiały dostarczam we własnym zakresie, płacę tylko za robociznę), zbliża się termin kolejnego przeglądu i jak co roku zastanawiam się, czy warto tam jeździć.

Moje wątpliwości powodowane są zadziwiająco niskimi kosztami przeglądów i czynności serwisowych - czasy wykonywania czynności obliczyłem przyjmując, że kolumna "cena brutto" (233,70zł) określa cenę roboczogodziny (nie wiem, czy to założenie jest prawidłowe, ale moim zdaniem sensowne):

I. przegląd po 1. roku - przebieg ok 7.500km - 259,07:
- przegląd (czas wykonania wg danych z faktury: 1h 6min) - 257,07
- przegląd nadwozia - 2,00

II. przegląd po 2. roku - przebieg ok 13.000 - 296,81:
- przegląd (czas wykonania wg danych z faktury: 1h 6min) - 252,40
- wymiana płynu hamulcowego (czas wykonania wg danych z faktury: 12min) - 42,07
- przegląd nadwozia - 2,00

III. przegląd po 3. roku (z wymianą świec oraz filtra powietrza) - przebieg ok 20.000 - 275,53:
- przegląd (czas wykonania wg danych z faktury: 1h 12min) - 273,43
- wymiana świec - brak pozycji na fakturze
- wymiana filtra powietrza - brak pozycji na fakturze
- przegląd nadwozia - 2,10

Mój tata serwisuje swojego Focusa mk1 1.6 16v w stacji Bosch Service w Poznaniu. W tym roku za wymianę kompletu świec zapłacił 51,42zł (po rabacie 5%), a czynność wg faktury zajęła mechanikowi 24min (0,4h). Jeśli ASO wycenia godzinę pracy na 233,70zł, to wymiana świec u nich powinna kosztować mnie 93,48zł, a po rabacie 10% 84,13zł. Jeśli ten koszt miałby mieścić się w cenie przeglądu to sam przegląd i wymiana filtra powietrza powinna kosztować 273,43 - 84,13 = 189,30!!! Dla porównania: koszt przeglądu w Bosch Service to (w zależności od czasu jego trwania) 220-260zł + ostatnio aż 64,27zł (0,5rbh) za wymianę oleju i filtra (opłata przy dostarczeniu swojego materiału). Wymiana płynu hamulcowego w Bosch Service w zeszłym roku kosztowała "ryczałtowo" 93,48zł (bez kosztu płynu) - ta pozycja miała przypis "do wyceny napraw serwis używa danych opartych o dane producentów samochodów, przygotowane przez firmę TecRMI". Czyli wg producentów samochodów wymiana płynu ham. kosztuje 93,48zł, a ASO Auto-Watin wymienił go za 42,07zł?

Wycena przeglądu po 4. roku wg Auto-Watin:
- przegląd - 350,55
- wymiana płynu hamulcowego - 93,48
- przegląd nadwozia - 2,33

Zakres przeglądu po 2. i 4. roku jest identyczny, a to oznacza, że koszt przeglądu wzrósł o prawie 40%, a koszt wymiany płynu hamulcowego o ponad 120% (teraz jest identyczny z tym z cennika Bosch Service).

Moje pytania/wątpliwości:
1. Czy możliwe jest wykonanie pełnego przeglądu auta łącznie z wymianą oleju i próbą drogową w czasie ok 1h i 10min, a wymiana płynu hamulcowego w 12min??? Czy może ASO jest tak wspaniałomyślne i łaskawe dla klienta, że zaniża czas wykonanych czynności, aby w ten sposób zbić cenę? A może kolumna "cena brutto" oznacza 2 roboczogodziny (116,85/rbh)? A może w ogóle nie jest związana z czasem?
2. Na fakturze za ostatni przegląd nie ma wzmianki o wymianie świec i filtra powietrza. Czy możliwe jest, że doradca zapomniał umieścić tych pozycji na fakturze (i skasować za nie!), czy też koszty te mogą mieścić się w cenie przeglądu (wykonanego w 1h 12min!!!)?
3. Pytanie kluczowe: czy powyższe wskazuje na to, że byłem robiony w bambuko, tzn. dostarczałem materiały, które były montowane tylko na papierze i stąd tak niskie ceny robocizny??? Auto robi bardzo niskie przebiegi (obecnie ma ok 25.500km), więc braku wymian pewnie mógłbym nie zauważyć w codziennej eksploatacji.
4. Czy mechanik przy wymianie oleju jest w stanie stwierdzić, czy poprzednia wymiana miała rzeczywiście miejsce przed 5-6 tys. km (a więc stosunkowo niedawno)?
5. Czy można stwierdzić, czy świece były wymienione 5-6 tys. km wcześniej? Ile może kosztować takie sprawdzenie? Kolejną wymianę wg ETISa mam dopiero za 2 lata...

Filtr powietrza obejrzę samemu - myślę, że powinien wyglądać bardzo dobrze (5-6 tys. przebiegu od wymiany, auto garażowane).

Żeby była jasność: nie twierdzę, że byłem oszukiwany, bo nie mam na to żadnych dowodów (dlatego założyłem nowy temat, a nie dopisałem tego do wątku [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]), mam tylko wątpliwości, które przedstawiłem powyżej.

Bardzo proszę o wypowiedzi osób, które mają rozeznanie w cenach czynności serwisowych i praktykach stosowanych w warsztatach (niekoniecznie w ASO), nie oczekuję wpisów typu "tylko jelenie jeżdżą do ASO" albo "mój kolega pojechał kiedyś do ASO..." Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Z góry dziękuję za pomoc.


Ostatnio edytowane przez ignas ; 24-05-2017 o 20:47
ignas jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-05-2017, 16:15   #2
ignas
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 23-02-2013
Model: Focus III Kombi
Silnik: 1.6L Duratec Ti-VCT (123PS) - Sigma [PNDA]
Rocznik: 2013
Postów: 257
Domyślnie Odp: Auto-Watin - podejrzanie niskie ceny przeglądów (materiały dostarczane przez kli

Napisałem maila, w którym zwróciłem uwagę na zwyżkę ceny za 4. przegląd o 50% w stosunku do identycznego zakresowo 2. przeglądu. Szybko dostałem odpowiedź, że nie będzie problemu z uzyskaniem podobnej ceny, tj. ok 300zł.

Czy ktoś to skomentuje? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
ignas jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-06-2017, 12:46   #3
ignas
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 23-02-2013
Model: Focus III Kombi
Silnik: 1.6L Duratec Ti-VCT (123PS) - Sigma [PNDA]
Rocznik: 2013
Postów: 257
Domyślnie Odp: Auto-Watin - podejrzanie niskie ceny przeglądów (materiały dostarczane przez kli

Przegląd umówiony, więc na kolejny rok "zostaję" w ASO. Ma trwać ok 2,5h, więc daje to równe 120zł/h - cena jak w Bosch Service, a więc jak najbardziej realna.

Cytat:
Napisał ignas Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Filtr powietrza obejrzę samemu - myślę, że powinien wyglądać bardzo dobrze (5-6 tys. przebiegu od wymiany, auto garażowane).
Wczoraj zajrzałem, wygląda - na moje oko - całkiem świeżo (na fotkach bardziej uwydatniły się cienie, w naturze wyglądał nieco lepiej), więc chyba został wymieniony:
https://zapodaj.net/c916c17f38bf1.jpg.html
https://zapodaj.net/4d79a28af0c3a.jpg.html
ignas jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-06-2017, 19:33   #4
mayor
ford::advanced
 
Avatar mayor
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 25-03-2016
Skąd: Pruszcz Gdański
Model: Focus MK3FL Titanium
Silnik: 1.5 EB@200KM by TuneForce
Rocznik: 2017
Postów: 274
Domyślnie Odp: Auto-Watin - podejrzanie niskie ceny przeglądów (materiały dostarczane przez kli

Ceny są niskie, w Euro Car w Gdynii jest przynajmniej dwa razy drożej:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Dzisiaj się umówiłem na wymianę oleju w Big Autohandel Gdańsk (ponadprogramową) i chcą 180 PLN za wymianę, 50 PLN za filtr i 305 PLN za olej (5W20), ostatecznie olej sobie sam kupie i dam się tylko skroić za wymianę...
mayor jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-08-2017, 19:31   #5
Daro&Leta
ford::amateur
 
Imię: Dariusz
Zarejestrowany: 19-08-2017
Skąd: Poznań
Model: Ford Focus
Silnik: 1,6 TDi
Rocznik: 2014
Postów: 3
Domyślnie Odp: Auto-Watin - podejrzanie niskie ceny przeglądów (materiały dostarczane przez kli

ignas. Najlepszym sposobem w z Twoimi podejrzeniami jest oznakowanie sobie części zamontowanych w aucie przed wizytą w serwisie. W Watinie są dobrzy mechanicy i elektrycy (choć niektórzy mechanicy to jakaś porażka). Jednym słowem zależy na jakiego mechanika trafisz. Warsztat jest oszklony więc w zasadzie widzisz swoje auto jak masz na to ochotę podczas wizyty.
Daro&Leta jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-05-2018, 17:44   #6
ignas
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 23-02-2013
Model: Focus III Kombi
Silnik: 1.6L Duratec Ti-VCT (123PS) - Sigma [PNDA]
Rocznik: 2013
Postów: 257
Domyślnie Odp: Auto-Watin - podejrzanie niskie ceny przeglądów (materiały dostarczane przez kli

Koledzy, podczas przecierania szmatką części "wewnętrznych" drzwi rzuciła mi się w oczy naklejka na słupku B przyklejana podczas przeglądu. Dałbym głowę, że zawsze była niebieska, a teraz (po zeszłorocznym przeglądzie) jest... czarna.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Czy kolory tych naklejek coś oznaczają?

Może to, że olej nie był produkcji Ford/Castrol? Albo to, że sam dostarczyłem części/materiały (chociaż robię tak od początku i naklejka zawsze była niebieska)?

Dziwne jest to, że nie dostałem potwierdzenia przyznania Assistance, który przecież przy przeglądzie dostaje się gratis. Nie wiem, czy to ma jakiś związek z kolorem naklejki.

Nie miał być robiony przegląd Motorcraft za 239zł ani "przegląd 4+", tylko normalny przegląd po 4 latach/80.000km wg planu serwisowego podanego w ETIS.
ignas jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
aso , płyn hamulcowy , przegląd , serwis , świece zapłonowe


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:15.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.