Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 31-07-2023, 08:39   #1
misda
ford::average
 
Zarejestrowany: 02-07-2009
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi 150KM
Rocznik: 2017
Postów: 89
Domyślnie 2.0TDCI przegrzanie silnika?

Wjechałem na autostradę, rozpędziłem się do 130km/h. Po 5 sekundach samochód zaczyna delikatnie zwalniać. Dodaję delikatnie gazu ale nic się nie dzieje. Nacisnąłem mocniej gaz i wskoczył komunikat silnik przegrzany natychmiast się zatrzymaj. Wskazówka pokazywała 120 stopni. Prędkość spadła do 80km/h. Do zjazdu miałem 2km. Jak już byłem na pasie zjazdowym to zauważyłem że wskazówka minimalnie się ruszyła powiedzmy na 115 stopni a potem w ciągu 1 sekundy spadła do 90 stopni. Po ok 10 sekundach uruchomił się wentylator. Za ok 5 min jadąc przez miasto 40-50 km/h wskazówka w ciągu 1s znowu poleciała na 120 stopni i momentalnie wróciła na 90 stopni. Po ok 2 min wentylator zgasł. Zatrzymałem się i zobaczyłem że rolety na chłodnicy są zamknięte. Płyn chłodniczy był na odpowiednim poziomie. Wyłączyłem silnik rolety na chłodnicy się otworzyły. Po uruchomieniu silnika znowu się zamknęły.
O co tu chodzi?
Pokazuje się komunikat że silnik przegrzany a wentylator się nie uruchomił.
Po chwili wskazanie temp wraca do normy i uruchamia się wentylator więc widać że działa. Żaluzje też działają bo otwierają się po wyłączeniu silnika.
Nie wiem czy jak włączył się wentylator czy żaluzje się otworzyły bo tego nie sprawdziłem.
Jak działa ten system? Najpierw otwiera się termostat, potem żaluzje a następnie włącza się jeden wentylator na chłodnicy a potem drugi? Czy oba startują jednocześnie i w zależności od potrzeb zmienia się im prędkość obrotowa. Bardzo rzadko w tym samochodzie słyszę że wentylator na chłodnicy pracuje. Nigdy nie miałem takiego problemu. W Mondeo było tak że słyszałem jak wentylator pracował na wolnych i szybkich obrotach a w tym Focusie jest tak że albo go słychać albo nie. Czy tak powinno być czy coś jest popsute i tylko startuje na max bo jakieś dodatkowe zabezpieczenie go uruchamia w trybie awaryjnym?


Ostatnio edytowane przez misda ; 31-07-2023 o 08:44
misda jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-07-2023, 10:58   #2
micholr
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 18-12-2016
Model: Focus Mk3 Lift
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2017
Postów: 12
Domyślnie Odp: 2.0TDCI przegrzanie silnika?

Nie jedź dalej!!! Do wymiany pompa wody, wirnik się ukręcił.
micholr jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-07-2023, 11:44   #3
misda
ford::average
 
Zarejestrowany: 02-07-2009
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi 150KM
Rocznik: 2017
Postów: 89
Domyślnie Odp: 2.0TDCI przegrzanie silnika?

Czyli pompa wody nie pompuje i woda nie dociera do chłodnicy?
Pompa wody była wymieniana z rozrządem, 33kkm od tego czasu zrobione.
Tylko zagadką jest dlaczego wskaźnik temperatury tak szaleje. Przez chwile pokazuje 120 a potem wraca na 90. Muszę jakoś zweryfikować czy naprawdę się grzeje czy to tylko błędne wskazania.
Jak uruchamiam silnik to wentylatory się nie kręcą ale po włączeniu klimy startują.
Pytanie jak powinny działać rolety. Po uruchomieniu silnika się zamykają ale nie do końca, miejscami widać chłodnicę ale może tak ma być. Po włączeniu klimy dalej pozostają zamknięte. Nie powinny się otwierać? Mają kilka położeń czy tylko otwarte i zamknięte bez stanów pośrednich?

Ostatnio edytowane przez misda ; 31-07-2023 o 12:31
misda jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-07-2023, 13:00   #4
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,617
Domyślnie Odp: 2.0TDCI przegrzanie silnika?

Dobrze, a masz możliwość podpiąć jakiś interfejs diagnostyczny i zobaczyć czy są jakieś błędy? 33kkm to stanowczo za szybko na „ukręcenie” wirnika pompy, które to ukręceniem wcale nie jest.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-07-2023, 13:31   #5
misda
ford::average
 
Zarejestrowany: 02-07-2009
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi 150KM
Rocznik: 2017
Postów: 89
Domyślnie Odp: 2.0TDCI przegrzanie silnika?

Nie mam żadnego sprzętu. Muszę oddać samochód na warsztat. Tylko czy mechanik czy elektryk.
Jeszcze muszę sprawdzić jak działa żaluzja przy uruchomieniu silnika.
Przy gaszeniu się otwiera i trochę skrzypi. [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Odpalę silnik z testem na zegarach i będę obserwował do ilu się nagrzeje i będę sprawdzał czy żaluzje się otworzą. Jak się zagrzeje to włączę ogrzewanie wnętrza i zobaczę czy temperatura będzie spadać.
Gdzieś wyczytałem że żaluzje otwierają się przy 102 stopniach, wentylator startuje przy 105 na pierwszym biegu i przy 120 na drugim biegu.
Udało się umówić na czwartek wymianę czujnika.
misda jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-07-2023, 16:30   #6
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,617
Domyślnie Odp: 2.0TDCI przegrzanie silnika?

Żaluzje na pierwszy rzut oka wyglądają i działają Ok. Przyczyna może tkwić gdzie indziej, np zacinający się termostat. Ale jak pisałem, koniecznie trzeba zerknąć czy są jakieś błędy, byś nie wymienił czegoś w ciemno.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-07-2023, 20:05   #7
misda
ford::average
 
Zarejestrowany: 02-07-2009
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi 150KM
Rocznik: 2017
Postów: 89
Domyślnie Odp: 2.0TDCI przegrzanie silnika?

Przy spokojnej jeździe w mieście temperatura 90-100 stopni. Ale wystarczy raz mocniej wystartować ze świateł i momentalnie 115 stopni a wskazówka cały czas na 90. Myślę że nie ma pośrednich wskazań między 90 a 120 stopni dla tego zegara temperatury. Dopiero tryb TEST wyświetla prawidłowo. Dopiero jak temperatura dotrze do tych 120 to wskazówka z 90 na 120 wskoczy. Czemu robią takie beznadziejne wskaźniki to nie wiem. W Mondeo mk3 działał normalnie wskaźnik, było 90 to pokazywał 90 jak się przycisnęło po górach to wskazówka się przechylała w prawo do tych 100 stopni.
Rolety według mnie dobrze działają. Przy 100 stopniach były całkowicie otwarte a potem się trochę przymknęły jak spadło do 95 a po włączeniu klimy ponownie się otworzyły na max. Wentylator też dobrze działać, po prostu w środku jak się jedzie nie słychać że uruchomił się na pierwszym biegu, słychać dopiero drugi.
Jak się schładzał po zagrzaniu to przy 105 przymknęły się trochę rolety przy 104 wentylator z 2 biegu przeszedł na 1 a przy 100 całkiem się wyłączył.
Sterowanie żaluzjami jest bardziej zaawansowane niż wentylatorem.
Ogrzewanie słabo działa. Jak dam grzanie na max to po stronie kierowcy praktycznie nic się nie zmienia, po stronie pasażera czuć że trochę grzeje. Płyn chłodniczy po pół godziny chłodzenia w zbiorniku wyrównawczym ma 65 stopni więc termostat chyba wpuszcza. Chyba zostaje tylko pompa wody.
Dzięki za pomoc, w czwartek mechanik pozagląda, pewnie jak się błędy odczyta to się wyjaśni sprawa.
misda jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-08-2023, 07:52   #8
konieczko5
ford::expert
 
Zarejestrowany: 23-01-2019
Skąd: B-stok
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 Ti-VCT
Rocznik: 12.2007 (modelowy 2008)
Postów: 2,595
Domyślnie Odp: 2.0TDCI przegrzanie silnika?

Ile razy trzeba pisać, że w fordzie wskaźnik temp. ma 3 stany: niedogrzany, temp. robocza, silnik na złomowisko? Nie wiem, czy w złomie mk3 da się przeprogramować, aby pokazywał prawdziwą temp (jak w mk2).
__________________
Ti-VCT: 115 KM -> 122 KM -> 128 KM -> ~135 KM
Przepustnica 45 mm -> 52 mm
Większy filtr oleju
konieczko5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-08-2023, 09:22   #9
cezarg1410
ford::expert
 
Avatar cezarg1410
 
Zarejestrowany: 24-03-2009
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3.5
Silnik: 2.0 TDCI 180
Rocznik: 2018
Postów: 2,652
Domyślnie Odp: 2.0TDCI przegrzanie silnika?

Cytat:
Napisał konieczko5 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
silnik na złomowisko
To dotyczy tylko złomowych benzyn.
Diesle sobie świetnie radzą.

Autorze, podejrzani to termostat (nie otwiera się) lub pompa wody. Żaluzje nie są w stanie tak zagotować silnika raczej.
cezarg1410 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-08-2023, 13:36   #10
misda
ford::average
 
Zarejestrowany: 02-07-2009
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi 150KM
Rocznik: 2017
Postów: 89
Domyślnie Odp: 2.0TDCI przegrzanie silnika?

Dzięki za info. W czwartek się dowiem. Chłodnica się nie grzeje, ogrzewanie wnętrza nie działa. Pompa wody czy termostat o to jest pytanie.
Przy wymianie pompy wody rozrząd trzeba ściągać? Trzeba będzie nowy czy tylko samą pompę się wymienia?
misda jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:17.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.