Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 02-06-2020, 16:13   #1
vdm
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 02-06-2020
Model: FOCUS
Silnik: 1.8
Rocznik: 2002
Postów: 5
Domyślnie Prąd sterowania elektrozaworem

Witam,
Mam problem z moim dość leciwym już samochodem MK1 1.8 TDCI 115 KM. Niestety od jakiegoś czasu nie działa turbo. Po zdjęciu pokrywy silnika widać że sztanga gruszki turbo ani drgnie po uruchomieniu silnika. Jeżeli "pominie" się elektrozawór sterujący łącząc wężyk wejściowy do elektrozaworu z wyjściowym na gruszkę to sztanga się przesuwa. Zmierzyłem prąd we wtyczce sterowania i jest ok 7 wolt. Będę wdzięczny za info gdzie szukać przyczyny, że jest taki niski. Elektrozawór po podaniu 12 V normalnie się otwiera. Nie jestem fachowcem w naprawach więc proszę o info jeżeli mogę w prosty sposób sprawdzić co może być nie tak.
Z góry dziękuję i pozdrawiam

vdm jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-06-2020, 17:06   #2
Jaryska
ford::professional
 
Imię: ADAM
Zarejestrowany: 16-05-2018
Skąd: OTWOCK
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1,8 cm3 DURATEC HE
Rocznik: 2003
Postów: 1,453
Domyślnie Odp: Prąd sterowania elektrozaworem

Sprawdż na innym elektrozaworze, podmień od kogoś, jeżeli u Ciebie jest zawór oryginalny, to musi być taki sam.
Jaryska jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-06-2020, 17:35   #3
vdm
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 02-06-2020
Model: FOCUS
Silnik: 1.8
Rocznik: 2002
Postów: 5
Domyślnie Odp: Prąd sterowania elektrozaworem

Kupilem juz 2 uzywki tzn te zaworki... Na obu to samo.
vdm jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-06-2020, 18:18   #4
Jaryska
ford::professional
 
Imię: ADAM
Zarejestrowany: 16-05-2018
Skąd: OTWOCK
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1,8 cm3 DURATEC HE
Rocznik: 2003
Postów: 1,453
Domyślnie Odp: Prąd sterowania elektrozaworem

Pewnie nie takie, jaki powinien być u Ciebie.Elektrozawory różnią się zasadą działania, choć wyglądem są identyczne.
Jaryska jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-06-2020, 19:58   #5
vdm
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 02-06-2020
Model: FOCUS
Silnik: 1.8
Rocznik: 2002
Postów: 5
Domyślnie Odp: Prąd sterowania elektrozaworem

Hmmm... ciekawe spostrzeżenie. Były na allegro z wpisem że do focusa mk1 1.8 tdci ale może nie wiedzą co sprzedają.. Zewnętrznie są identyczne. Może mają jakieś numery to postaram się sprawdzić. Jak by ktoś miał inny pomysł gdzie może być problem to z góry dzięki za info.
vdm jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-06-2020, 13:22   #6
vdm
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 02-06-2020
Model: FOCUS
Silnik: 1.8
Rocznik: 2002
Postów: 5
Domyślnie Odp: Prąd sterowania elektrozaworem

Niestety na elektrozaworze brak oznaczeń. Są ślady po białej farbie ale pewnie się to starło. Może z dokumentacji wynika jaki prąd powinien być podawany na ten zawór po uruchomieniu silnika i ktoś może się podzielić tą informacją ? Jak jest prawidłowy to może kupię ten zaworek w ASO, jak nie to pewnie pozostaje poszukać jakiegoś elektryka samochodowego.
vdm jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-06-2020, 13:49   #7
Jaryska
ford::professional
 
Imię: ADAM
Zarejestrowany: 16-05-2018
Skąd: OTWOCK
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1,8 cm3 DURATEC HE
Rocznik: 2003
Postów: 1,453
Domyślnie Odp: Prąd sterowania elektrozaworem

Jeżeli czekasz na kogoś innego co Ci bezbłędnie powie, jak ze szklanej kuli, to znaczy że masz wątpliwosci co do moich podpowiedzi.

Jestem aktualnie po prawie identycznym problemie w innym samochodzie, problem nie dotyczył turba, ale klapy gaszenia silnika, która od lat nie działała, bo ktoś poprzednio założył nie taki elektrozawór, jaki powinien być, ja kupiłem nowy, identyczny jek ten stary, i nie działa.
Dopiero u elektryka wszystko sie okazało co jest żle, i klapa hula.
Na własne oczy przekonałem sie o zaworach, że identyczne, a jedne daję w jedną strone przelot po otwarciu, a drugie w odwrotną.
Stąd podejrzewam, że to jest u Ciebie.
Jaryska jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2020, 09:58   #8
vdm
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 02-06-2020
Model: FOCUS
Silnik: 1.8
Rocznik: 2002
Postów: 5
Domyślnie Odp: Prąd sterowania elektrozaworem

Napisałem do ASO żeby mi podali właściwy nr elektrozaworu i cenę. Niestety z odpowiedzi wynika, że u nich można kupić jedynie w komplecie turbinę oraz kolektor. Pewnie cena wyższa od wartości samochodu. Nie mam kogoś z takim samym samochodem od kogo mógłbym pożyczyć ten zawór i sprawdzić, a bez numeru to dalej mogę kupować w ciemno na allegro tylko trudno powiedzieć czy to rozwiąże problem. Zna ktoś może dobrego elektryka w okolicach Bytomia ?
Pozdrawiam,
vdm jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2020, 13:03   #9
Jaryska
ford::professional
 
Imię: ADAM
Zarejestrowany: 16-05-2018
Skąd: OTWOCK
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1,8 cm3 DURATEC HE
Rocznik: 2003
Postów: 1,453
Domyślnie Odp: Prąd sterowania elektrozaworem

Ale jeszcze dobrze, że nie kazali kupić całego drugiego auta.

Ale spróbuję Tobie pomóc w tym problemie.

Masz zawór przykręcony na dwie śrubki do ściany grodziowej.Z lewej strony wychodzą dwie końcówki do rurek powietrznych podciśnienia.Górny przewód idzie poprzez trójnik obok zbiorniczka podciśnienia do Vacum pompy.
Dolny przewód, rurka podciśnienia idzie bezpośrednio do gruszki turbiny(zaworu Pierburg). Z prawej strony tego zaworu jest przewód który idzie do rury powietrza filtra powietrza, nie ma znaczenia, to jest tylko przewod upuszczajacy podcisnienie.
I na dole masz wtyczkę elektryczną, nie przejmuj się napieciami, bo nimi steruje sterownik silnika PCM, ECU , ECM, jak kto go tam nazywa.
Jak chyba wiesz, turbo działa pod obciążeniem, jak się jedzie z kompletem pasażerów, lub pod górę, to wtedy chce podać maksymalną wydajność.
Bo na postoju, jak silnik pracuje, to tylko sie obraca, jak dodasz dużo gazu to trochę zwiększy wydmuch, ale niewiele.
Jeżeli masz tak podłączone przewody, jak napisałem, to po uruchomieniu silnika, na wolnych obrotach sztanga turbiny, w tej gruszce, musi być ściągnięta maksymalnie do góry.
Dopiero w czasie jazdy, przy różnych obciążeniach, i podawaniu zmiennych wartości prądu, ta sztanga pracuje, czego Ty nie widzisz, bo siedzisz za kierownicą.
Sprawdż, i napisz co wyszło.
Jaryska jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-06-2020, 16:52   #10
Jaryska
ford::professional
 
Imię: ADAM
Zarejestrowany: 16-05-2018
Skąd: OTWOCK
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1,8 cm3 DURATEC HE
Rocznik: 2003
Postów: 1,453
Domyślnie Odp: Prąd sterowania elektrozaworem

I jaki dalszy ciąg sprawy ???
Jaryska jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:40.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.