Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 14-04-2023, 14:35   #1
Lorenz
ford::amateur
 
Imię: Szymon
Zarejestrowany: 14-04-2023
Model: Custom
Silnik: 2.2
Rocznik: 2013
Postów: 1
Domyślnie 2.2 stuki przy zmianie biegów

Witam serdecznie.
Ostatnio zakupiłem dostawczaka custom 2.2 125km 2013r.
Po tygodniu auto zaczęło coś głośno chodzić , klekotało podczas dodawania gazu oraz zaczęło stukać podczas zmiany biegów. Dokładnie opiszę może problem:
- na luzie po szybkim puszczeniu sprzęgła słychać głośne stuknięcie
- podczas ruszania są odgłosy jakby miało się coś rozsypać ( po całkowitym puszczeniu sprzęgła jest ok )
- stuki przy zmianie biegów najczęściej 3-4 , 4-5 i 5-6
- metaliczne odgłosy na 5 i 6 przy dodawaniu gazu (1800-2300)
- auto klekoce i bardzo głośno chodzi przy dodawaniu gazu podczas jazdy

Auto w ogóle miało dwa oblicza : raz chodziło cichutko i nie było nic słychać a raz jakbym jechał starym ciągnikiem, mogłem auto odpalić i było ok , przyjechać kilometr żeby wejść do sklepu i odpalić żeby znowu głośno chodziło , a raz chodziło przez dwa dni cicho a potem tydzień głośno . Az w końcu doszło do takiego momentu że chodziło ciągle głośno.
Objechałem paru mechaników i nikt nie mógł postawić konkretnej diagnozy chociaż większość obstawiała sprzęgło , pojechałem w końcu do serwisu ( nie ASO ) ale warsztat który jest dość wysoko oceniany , oddałem auto na 3 dni i usłyszałem że jest dwumas do roboty , dostałem ofertę na całe sprzęgło z całym wyposażeniem , zgodziłem się , podpisaliśmy zlecenie i po paru dniach auto było gotowe . Przejechaliśmy się z mechanikiem i wszystko było idealnie , wystawili fakturę , zapłaciłem i odjechałem szczęśliwy do domu . Po paru godzinach odpalam auto i znowu to samo , wszystko dokładnie wróciło , następnego dnia jechałem zgłosić to do warsztatu ale niestety stwierdzili że z ich sprzęgłem na pewno wszystko jest okej i że mam jeździć tak długo aż się zepsuje . Zapłaciłem ponad 4 tys i wszystko jest dalej tak samo . Ale mniejsza o to , auto od wyjechania od mechanika znowu miało swoje loty - raz dobrze a raz źle - do pewnego czasu aż znów od dwóch tygodni ciągle chodzi głośno i stuka . Zauważyłem również lekkie stukanie jak jadę z górki na biegu bez gazu - choć nie zawsze i nie jest to akurat mega głośne . A i zapomniałem dodać że auto na zimnym po odpaleniu nie równo chodzi ( obroty silnika ok) a po wciśnięciu sprzęgła ustaje w 80% . Biegi wchodzą dobrze , nie haczą i nie zgrzytają. Olej w skrzyni wymieniony .
Odechciało mi się już tego auta , nie chce jeździć tak długo aż coś walnie i nie uśmiecha mi się holowanie , nie w nowo zmienionym aucie . Może ma ktoś jakiś pomysł ? Skrzynia do wymiany ?
Nie uśmiecha mi się wymieniać części metodą prób i błędów moim portfelem, a może to nie skrzynia tylko coś innego ?

Kiedyś miałem sytuację w innym busie że rano po odpaleniu nie równo chodziło , trzech mechaników stwierdziło wtryskiwacze , w końcu się zdecydowałem i wymieniłem za 3 tys. Po wymianie dalej było to samo , nikt reklamacji przyjąć nie chciał a po roku okazało się że alternator nie ładował i naprawa kosztowała mnie nie całe 300 zł i wszystko ustało .


Ostatnio edytowane przez SRS ; 14-04-2023 o 15:12
Lorenz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-04-2023, 16:05   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Custom 2.2 stuki przy zmianie biegów

Z tego co opisujesz wynika, że są jakby dwa oddzielne problemy. Jeden to stukanie silnika podczas dodawania gazu (nazywane powszechnie "stukaniem wtrysków") w zakresie występowania maksymalnego momentu obrotowego, a drugi problem to stuk z układu przeniesienia napędu podczas operowania sprzęgłem.
To spalanie stukowe podczas dodawania gazu, to oprócz tego że te silniki wykazują tendencję do takiego spalania (były akcje serwisowe zmiany softu, aby to poprawić), może wynikać np. z awarii czujnika spalania stukowego lub nawet błędu softu lub PCM. Może też przekłamywać czujnik ciśnienia na listwie CR i silnik dostaje za dużą dawkę wtrysku. Wszystko to przy założeniu, że stan tych elementów jest chwiejny, czyli pracują, więc błędu nie ma, ale przekłamują.

Natomiast te stuki przy załączaniu biegów i używaniu sprzęgła - skoro dwumasa jest zmieniona razem z kompletnym sprzęgłem - to bym podejrzewał skrzynię biegów, w tym także dyfer wraz koszykiem satelitów oraz przeguby wewnętrzne półosi.

Myślę, że potrzebujesz dobrego diagnosty znającego Transity, ten warsztat gdzie robiłeś samochód jest w Warszawie?
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:51.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.