Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 30-06-2018, 09:16   #1
manaszk
ford::average
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 08-07-2009
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo 2007-2014 MKIV kombi
Silnik: 2.0L Duratec FFV DOHC (145PS)
Rocznik: 05.06.2009
Postów: 58
Lightbulb stuki z przedniego zawieszenia

Śledzę nasze forum od paru dobrych lat i widzę że zaczyna się powolutku zmieniać z "forum użytkowników" w "miejsce wymiany wiedzy tajemnej mechaników Forda" Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Tymczasem jako użytkownik Mondeo 2009 chciałbym się podzielić z Wami moją historią:

przy okazji wymiany ogumienia zimowego na letnie, mechanik zgłisił mi zapotrzebowanie na wymianę śrub mocujących koła (te po 5 sztuk, mocujące aluminiową felgę do piasty) na nowe.
oryginalne są już "zjechane" i problem z odkręceniem, to chromowanie jakoś się złuszcza.
ok, zanabyłem [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] i pojechałem na przekładkę.
stałem przy mechaniku i widziałem jak dokręca nowe śruby - pistoletem pneumatycznym, "do oporu", tak jak od lat ten mechanik mi to robił przy okazji wymiany kół/opon. koła były dokręcone porządnie i solidnie.

Pojechałem na wycieczkę do Włoch. Po zjeździe z autostrady w Wenecji (po przejechaniu ponad 1200km jednym rzutem), wjeżdżam na lokalną ulicę i słyszę jakieś stuki, szuranie, czuję w pedale gazu uderzenia w przednią gródź. Żona że to taki dziadowski asfalt na ulicy (faktycznie - pełno dziur tam mają, nasze drogi to niebo). Ale również na parkingu hotelowym, przy skręcaniu kierownicy łupnęło .... i dalej stuka.

Wieczorem poczytałem nasze Forum - wszyscy piszą o wyrobionej piaście, o wyrobionym kielichu - dobra, myślę sobie, da się z tym żyć. Zwiedzamy Wenecję.
Następnego dnia po zapakowaniu rodziny do samochodu, ruszamy. Stuka i szura jak jasna cholera. Mocniej niż poprzednio. Na wszelki wypadek nie przekraczam 80km/h, TIRy mnie poganiają, trąbią ....
W końcu dzwonię do Ubezpieczyciela, skierował mnie do jakiegoś [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] po drodze. Miałem szczęście że jeszcze nie zaczęli sjesty i mechanik zgodził się przejechać mondziakiem, aby usłyszeć co się dzieje. Mówię mu, że to bardziej z przodu niż z tyłu, bardziej z lewego koła niż z prawego. Patrzę co on robi po powrocie - bierze klucz do kół i dokręca śruby!!!
No niemożliwe, myślę. Pewnie chce się upewnić że to nie koła tylko zawieszenie. Dokręcił, wsiada i znów jedzie, ja z nim. Tym razem - jak to zwykle w Moim Mondolocie - cisza, tylko silnik mruczy i powietrze szumi.
Dokręcenie felg śrubami pomogło? Na to wygląda .... Przyjemność kosztowała 10E. Tylko. Całe szczęście że koło nie odpadło na autostradzie, że zawieszenie nie urwało się, itp, itd. Że żyjemy.

Nauczka: Stare, oryginalne felgi aluminiowe (2009 rocznik). Śruby do felg aluminiowych, ale nowiuśkie. Coś się nie zgrało i zrobiły luzy.
Niemożliwe aby mój mechanik "nie dokręcił" kół, byłem obok i zrobił to starannie, jak zawsze. Śruby najwyraźniej się "dotarły" po zrobieniu iluś-tam kilometrów z "prędkościami autostradowymi".

Tyle na dziś.

manaszk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-06-2018, 09:28   #2
Garbojad
ford::professional
 
Avatar Garbojad
 
Imię: Jaro
Zarejestrowany: 03-09-2006
Skąd: Lubartów
Model: MK3
Silnik: TDDi 2.0
Rocznik: 2001
Postów: 1,393
Domyślnie Odp: stuki z przedniego zawieszenia

Zawsze po wymianie i przejechaniu ok 50 km trzeba śruby dokręcić lub sprawdzić ich dokręcenie, każdy wulkanizator to powie
Garbojad jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-06-2018, 09:54   #3
dlugi91
ford::advanced
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-01-2017
Skąd: Pniewy
Model: Mondeo MK4
Silnik: 2.5t + LPG
Rocznik: 2007
Postów: 222
Domyślnie Odp: stuki z przedniego zawieszenia

Poza tym dokręcanie śrub kluczem pneumatycznym "do oporu" to kolokwialnie mówiąc "barbarzyństwo" której może właśnie zniszczyć śruby. Koła powinien przekręcić pneumatem lekko do pierwszego strzału, a potem dokręcić kluczem dynamometrycznym, zgodnie ze sztuką.

Twoja historia pouczająca i miałeś w niej naprawdę dużo szczęścia.

Wysłane z niewybuchającego Szajsunga
dlugi91 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-06-2018, 10:06   #4
Basra
ford::professional
 
Imię: Stan
Zarejestrowany: 29-12-2013
Skąd: Johannesburg/RPA
Model: Ford E-150 Conversion
Silnik: 4.6
Rocznik: 2006
Postów: 1,756
Domyślnie Odp: stuki z przedniego zawieszenia

Witam

Przy dokręcaniu nakrętek lub śrub koła ,nigdy nie używam pneumatu.Zawsze ręcznie i klucz dynamometryczny.Myślę że w tym przypadku dokręcając pneumatem,nakrętki nie siedziały prawidłowo w gniazdach.Podczas jazdy wskoczyły w gniazda i powstał luz.

pozdrawiam
Basra jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
koła , zawieszenie przód



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:30.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.