Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Galaxy

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 15-12-2019, 09:37   #1
pawlik835
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-03-2015
Model: Galaxy
Silnik: 1.9 150 KM
Rocznik: 2005
Postów: 46
Domyślnie Skrzynia biegów brak 5 i 6.

Witam.
Mam mały problem ze skrzynią biegów 6 biegową.
Numer VIN 1.
Z tego co się orientowałem to z tymi skrzyniami jest problem. Zaczęło się od źle wchodzącej 5 poczytałem że jest to luz na obudowie łożyska (ale z braku czasu - jak to zawsze bywa olałem trochę temat) .
Objawy jakie towarzyszyły do zmiany na 5 od początku to : na początku trochę ciężko wchodziła, później lekko w stronę 6 następnie na 5, po jakimś czasie wrzucenie na 6 później na 5, przygazowanie wyrównanie obrotów podczas zmiany z 6 czy 4 na piątkę również pomagało. Aż w końcu zniknęły 5 i 6 aczkolwiek powiem że teraz chyba "lepiej" wchodzą inne biegi. Nie mogę wrzucić ani przy włączonym ani wyłączonym silniku.

Wczoraj postanowiłem zlikwidować luz na tym nieszczęsnym łożysku z myślą że to to,zdjąłem koło osłonę silnika, zdjąłem zaślepkę, zabezpieczenie na łożysku, dorobiłem podkładkę (w sobotę bym tego nie dostał obdzwoniłem wszystkich w swojej okolicy) na wzór oryginalnej WHT001976 72x78,6x0,65 z tym że u mnie grubość 0,6, włożyłem podkładkę następnie zabezpieczenie myślę sprawdzę jak teraz ... i dupa, brak nadal 5 i 6 ale zakręciłem piastą bo koło oczywiście było zdjęte patrzę ze zdziwieniem wchodzi 5 i 6 ... huraaa. Poskładałem wszystko z zadowoleniem że sprawa załatwiona. Jazda próbna no i nic brak znowu 5 i 6. Do garażu z powrotem samochód pobujałem do przodu do tyłu i znowu wskoczyła 5 i to było moje zadowolenie ostatnie bo później nie weszło ani razu.

Zdjąłem linki z wybieraka wajcha chodzi we wszystkich kierunkach jak należy więc to nie jest wajcha ani linki, gdy chcę ręcznie wrzucić wybierakiem 5 przy skrzyni to nie wchodzi (czyt. do góry i wybierak pchniemy w przeciwnym kierunku do ruchów zegara) . Przy wybieraku jest takie plastikowe coś wygięte pod kątem prostym co po wciśnięciu blokuje wogóle skrzynię (od czego to jest? Jaką to spełnia funkcję?) W sumie nic nie wymyśliłem. Poskładałem wszystko z powrotem doszedłem do wniosku że to chyba coś w skrzyni poszło.

Na odcinku około 15 km udało mi się 5 wrzucić gdzieś 5 razy (tak próbowałem sobie). Było zdziwienie nie powiem.

Czy możecie coś doradzić co mogło się zepsuć? Trzeba skrzynię wyciągać? Czy można coś sprawdzić bez wyciągania?

Zdjęcie poglądowe. Element plastikowy pod kątem pod śrubą na klucz 17,19 . Czy ten wybierak można wyciągnąć do góry po odkręceniu dwóch śrub z góry? Czy coś może się wysypać? Podejrzewam że trzeba wszystko ponad wybierakiem demontować - akumulator, mocowanie akumulatora itd ?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg SKRZYNIA BIEGÓW FORD GALAXY FUX.jpg (14.2 KB, 47 wyświetleń)


Ostatnio edytowane przez pawlik835 ; 20-06-2021 o 08:58 Powód: Dodanie zdjęcia
pawlik835 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-12-2019, 19:33   #2
pawlik835
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-03-2015
Model: Galaxy
Silnik: 1.9 150 KM
Rocznik: 2005
Postów: 46
Domyślnie Odp: Skrzynia biegów brak 5 i 6.

Ok dowiedziałem się że ten bolec czarny jest od blokady skrzyni tzn. wybieraka. Gdy zablokujemy ten czarny "bolec pod kątem" wraz z lewarkiem skrzyni biegów tzn. włożymy pręt 5,5mm w otwór lewarka i mocowanie możemy ustawić linki skrzyni biegów.
A co do demontażu wybieraka to trzeba zdjąć akumulator i mocowanie akumulatora co dalej nie wiem ale jak będę miał wolną chwilę to trzeba będzie zobaczyć.

Ostatnio edytowane przez pawlik835 ; 28-12-2019 o 01:18
pawlik835 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-12-2019, 08:53   #3
pawlik835
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-03-2015
Model: Galaxy
Silnik: 1.9 150 KM
Rocznik: 2005
Postów: 46
Domyślnie Odp: Skrzynia biegów brak 5 i 6.

Mam jeszcze pytanie wymiana oleju na taki: FEBI 21829 będzie dobrym wyborem czy szukać czegoś innego?
pawlik835 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-12-2019, 08:42   #4
bobo75
ford::average
 
Zarejestrowany: 13-06-2009
Skąd: Gdańsk
Model: SHARAN
Silnik: ASZ
Rocznik: 2005
Postów: 75
Domyślnie Odp: Skrzynia biegów brak 5 i 6.

Witam. Ja przerabiałem podobny problem z skrzynią FUX w Sharanie z 2005 roku. Bardzo podobne objawy z tym że u mnie na początku był problem z wrzuceniem piątego biegu, a jak już wszedł to na piątce skrzynia wyła. Z czasem zaczęły się trudności z wrzucaniem innych biegów aż pewnego dnia piątki już nie dało się włączyć, a za jakiś czas również szóstki. Przyczyną tego było wyrobione gniazdo pod łożyskiem wałka sprzęgłowego. Poniżej link do filmiku jak ten luz wyglądał w mojej skrzyni, z tym że oprócz luzu wzdłużnego robi się jeszcze owal pod łożyskiem, dlatego dołożenie podkładek nie zawsze jest skuteczne, u mnie nie pomogło choć początkowo była poprawa.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

VW jak każdy producent szuka oszczędności. Skoro auto ma koło dwumasowe które niweluje drgania przenoszone z wału korbowego to można zastosować obudowę z tańszego materiału (gorszego). Dlatego jazda z uszkodzoną dwumasą lub gdy ktoś zamieni ją na sztywne koło powoduje taki stan rzeczy, dotyczy to również innych skrzyń z grupy vag.

Od jak dawna występuje u Ciebie ten problem? Czy piątka ci wyje? Jak duzy masz luz na łożysku wałka, czy łożysko obraca się w gnieździe?

Wybierak o którym piszesz możesz wyjąć i jeżeli ma korozję to papierkiem go wyczyścić, jeżeli auto długo stało to wybierak na ośce może pokryć korozja przez co też będą trudności w wrzucaniu biegów.

Z wymiana oleju się wstrzymaj, raczej będzie potrzebny remont skrzyni lub wymiana na inną.
bobo75 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-12-2019, 19:50   #5
pawlik835
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-03-2015
Model: Galaxy
Silnik: 1.9 150 KM
Rocznik: 2005
Postów: 46
Domyślnie Odp: Skrzynia biegów brak 5 i 6.

Witam.
Wczoraj wyciągnąłem wybierak (demontaż podstawy akumulatora wraz ze wszystkimi plastikami w około i podszybia jak również poluzowanie zbiorniczka płynu, demontaż kulki na sprężynce czyli tej śruby na klucz 17 czy 19 nad czujnikiem wstecznego, czujnika biegu wstecznego) Zdjęcia dołączyłem. Luz lekki ma, trochę podrobiony wałek na wysokości uszczelniacza jak biegi są "zapięte" i pewnie przydało by się wymienić uszczelniacz ale na tej długości niweluje dolna tulejka. Montaż (myślałem że palpitacji serca dostanę i się modliłem żebym po tym miał chociaż biegi wcześniejsze ;D ciężko włożyć przez tą kulkę na sprężynie od strony silnika bo od skrzyni odkręciłem). U mnie biegi 1-4 po zlikwidowaniu luzu (było go około 0,9 - 1 mm) wchodzą lepiej. Luz był owszem wzdłużny jak i w obudowie ale po dołożeniu podkładek znikł jeden i drugi - pierścień docisnął. Jednak jest brak tej nieszczęsnej 5 i 6 (aczkolwiek jak samochód stoi koło zdjęte i poruszy się piastą w przód i tył wskakuje 5). Na światłach i w czasie drogi udało się 5 zapiąć.

Rozbierałeś do "gołego" skrzynię? Nie próbowałeś np. czegoś takiego żeby w obudowie wstawić tulejkę i łożysko w niej wtedy? bo to jest zwykłe kulkowe. Według rysunku jaki znalazłem w internecie wałek główny, następnie niżej jest wałek właśnie z nieszczęsną 5-6 i widelce pod nim. Moim zdaniem gdyby taki wpływ miał wałek główny sprzęgłowy to bym miał też problem z pozostałymi biegami 1-4. Może coś z synchronizatorami lub widelcem?
U mnie jest sztywne sprzęgło wymieniane jakieś 100tyś temu samochód ma przejechane 220tys. . Z tą nieszczęsną 5 były problemy już jakiś czas może nawet około roku. Żona przyjechała mówiła że piątka jest ja jak już wsiadłem nie znalazłem 5-6.
Co do remontu orientujesz się jak cenowo i z jakich części? A wymiana na nową skrzynię jakiego modelu (pod Twoim filmie widziałem że na EHH). Kurczę mam dylemat bo skrzynię kupić używaną ciekawe jaki przebieg może ponad 500tyś Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. .

Wyregulowałem linki, regulacji jeszcze mają więc nie trzeba ich wymieniać, jedynie co to ten uchwyt na ostatnim zdjęciu miał lekko gumę już wyrobioną to wzmocniłem nic jednak nie dało nr. na zdjęciu. Wybierak na dole tam gdzie pracuje bieg 5-6 też nic nie widać. Nie wiem dlaczego wstawiło takie słabe zdjęcia z katalogu?

Masz zdjęcia skrzyni jak to wygląda fizycznie w środku? Tryby, synchronizatory, widelce i reszta?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMG_20191221_162218.jpg (75.7 KB, 31 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20191221_162224.jpg (78.3 KB, 24 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20191221_162235.jpg (78.0 KB, 20 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20191221_162237.jpg (76.4 KB, 23 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20191221_162242.jpg (76.8 KB, 19 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20191221_162301.jpg (77.5 KB, 19 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20191221_162305.jpg (77.5 KB, 19 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20191221_162313.jpg (81.0 KB, 18 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20191221_162319.jpg (75.8 KB, 16 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20191221_162325.jpg (89.6 KB, 19 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Wałek sprzęgłowy.jpg (11.4 KB, 20 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Wałek 5-6.jpg (12.4 KB, 13 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Widelec.jpg (13.0 KB, 11 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20191221_171525.jpg (91.2 KB, 15 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez pawlik835 ; 28-12-2019 o 01:20
pawlik835 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2019, 09:12   #6
bobo75
ford::average
 
Zarejestrowany: 13-06-2009
Skąd: Gdańsk
Model: SHARAN
Silnik: ASZ
Rocznik: 2005
Postów: 75
Domyślnie Odp: Skrzynia biegów brak 5 i 6.

Cytat:
Rozbierałeś do "gołego" skrzynię? Nie próbowałeś np. czegoś takiego żeby w obudowie wstawić tulejkę i łożysko w niej wtedy? bo to jest zwykłe kulkowe
Dobrze myślisz, skrzynię trzeba zdemontować, rozebrać, stare gniazdo roztoczyć i w to miejsce wprasować tuleję.
Miałem tak zrobić i od razu remont mojej skrzyni ale znajomy u którego zaopatruje się w części do tych aut akurat kupił lekko rozbitego Galaxy z 2001 lub 02 roku z przeznaczeniem na części i ja od niego kupiłem skrzynię , zanim ją zdemontował odbyłem jazdę próbną i choć auto miało spory przebieg to skrzynia była sprawna i działa do dziś. Skrzynia EHH ma inne mocowania linek któretrzeba przełożyć z FUX i w EHH jest czujnik prędkości w skrzyni, którego nie ma w FUX.
W kliku warsztatach w Gdańsku do których dzwoniłem za samo wprasowanie tulei chcieli około 500 - 600zł, w Grudziądzu znalazłem warsztat który znał temat i za wstawienie tulei chciał 150 zł. Ceny z przed 4 lat, jeżeli zdecydujesz się na remont to dojdzie jeszcze montaż/demontaż skrzyni + nowe łożyska , zapewne jakieś synchronizatory, olej i pewnie jeszcze coś się znajdzie. Na nowych częściach lekko przekroczysz 2000 zł, a wszystko zależy co będzie do wymiany, spotkałem się z tym że warsztaty wkładają przy remoncie używane synchronizatory.
Tej skrzyni nie robiłem , robiłem kiedyś skrzynie w poprzednim Galaxy raz w warsztacie , a raz samemu z kuzynem ,ale niestety zdjęć już chyba nie mam.
Jeśli miał bym coś doradzić to musisz przemyśleć jak długo chcesz tym autem jeździć, czy warto robić remont i rozejrzyj się po twojej okolicy czy ktoś kto handluje częściami może da ci znać zanim rozbierze auto aby odbyć jazdę próbną. Używana skrzynia wyjdzie taniej niż remont.
Sugeruję również założyć koło dwumasowe, po coś producent je tam wstawił. Ja też popełniłem ten błąd i założyłem sztywne co tylko dobiło moją skrzynię, przy wymianie skrzyni wróciłem do dwumasy.
bobo75 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2019, 19:48   #7
pawlik835
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-03-2015
Model: Galaxy
Silnik: 1.9 150 KM
Rocznik: 2005
Postów: 46
Domyślnie Odp: Skrzynia biegów brak 5 i 6.

Czy tylko skrzynia EHH wchodzi w grę czy może być jakiś inny model? Gdzieś obiło mi się o oczy że może być również FUX FUY FVA FVB FUZ - tylko nie wiem czy skrzynie zaczynające się od F będą dobre i nie będą miały tej dziwnej przypadłości?
Skrzynia EHH inne mocowanie linek - czyli trzeba tylko przełożyć ten cały mechanizm i przeciwwagi wszystko co na wieloklinie jest i następnie wyregulować linki? Miejsce czujnika zaślepić w skrzyni?
Montaż i demontaż myślę że we własnym zakresie zrobię raczej nic trudnego tylko sporo odkręcania wszystkiego (podstawa akumulatora itd., filtr powietrza, poduszki, podwieszenie silnika, itd. itp.) myślałem żeby w razie czegoś nie tulejować tego tylko są takie blaszki różnej grubości i je zastosować aczkolwiek nie wiem czy zdało by to egzamin pewnie za cienkie by były.
U mnie wiesz ogólnie tylko te nieszczęsne 5-6 reszta wchodzi dobrze więc coś na wałku 5-6, widelec lub synchronizatory poszły a może koła. Ogólnie plan mam taki że wyjąć skrzynię FUX zobaczyć co tam gra Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum., i być zabezpieczonym w razie czegoś mieć w zapasie inną skrzynię i w razie nie do uratowania FUX wkładam tą drugą jeżeli się uda uratować oddaję tą inną. Kurcze drugie sprzęgło to + 1200 zł pewnie.
Chcę jeszcze pojeździć dzieci małe Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. samochód duży Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez pawlik835 ; 24-12-2019 o 10:33
pawlik835 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-12-2019, 10:36   #8
bobo75
ford::average
 
Zarejestrowany: 13-06-2009
Skąd: Gdańsk
Model: SHARAN
Silnik: ASZ
Rocznik: 2005
Postów: 75
Domyślnie Odp: Skrzynia biegów brak 5 i 6.

Myślę że skrzynie możesz włożyć taką jaką dostaniesz. Znajomy miał sharana z FUX zrobił na niej ponad 600 kkm i nie miał tej przypadłości, ale dwa razy dwumas wymieniał, nie jeździł na zużytym, ani nie kombinował z sztywnym kołem.
Cytat:
Skrzynia EHH inne mocowanie linek - czyli trzeba tylko przełożyć ten cały mechanizm i przeciwwagi wszystko co na wieloklinie jest i następnie wyregulować linki?
Jest inne mocowanie linek, nie pamiętam już czy przekładałem cały wybierak, czy samo mocowanie. poradzisz sobie, nie jest to nic skomplikowanego. Regulacja linek też jest prosta, robisz ją przy lewarku zmiany biegów.
Cytat:
Miejsce czujnika zaślepić w skrzyni?
Najlepiej jak byś skrzynię kupił z czujnikiem i poprostu go zostawiasz nie podłączonego.
Cytat:
myślałem żeby w razie czegoś nie tulejować tego tylko są takie blaszki różnej grubości i je zastosować aczkolwiek nie wiem czy zdało by to egzamin pewnie za cienkie by były.
Jeżeli masz tylko luz wzdłużny to możesz dotoczyć podkładki różnej grubości. Do tego skrzyni nie musisz zrzucać bo jest w obudowie zaślepka, wydłubujesz ją, ściągasz pierścień segera i można te podkładki podłożyć żeby luz zlikwidować. Jeżeli obudowa łożyska obraca się w gnieździe to zrobił się owal pod łożyskiem, tu już nic nie podłożysz, jedynie tulejowanie.
Cytat:
Kurcze drugie sprzęgło to + 1200 zł pewnie.
Chcę jeszcze pojeździć dzieci małe samochód duży
No to jak chcesz pojeździć to warto by założyć dwumas, przy prawidłowej eksploatacjni 200-250 kkm wytrzyma, cena niestety za kpl. będzie wyższa niż 1200zł, ja mam 130KM i do mojego LUK kosztuje 1600zł.
bobo75 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-01-2020, 22:28   #9
pawlik835
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-03-2015
Model: Galaxy
Silnik: 1.9 150 KM
Rocznik: 2005
Postów: 46
Domyślnie Odp: Skrzynia biegów brak 5 i 6.

Jestem po wyjęciu i rozebraniu skrzyni. Niestety synchronizatory 5 i 6 biegu są zużyte. Prawdę powiedziawszy synchronizatora 5 biegu wcale nie ma (na filmie).
Ogólnie moim skromnym zdaniem luz na wałku sprzęgłowym aż tak wielkiego wpływu nie ma na tą 5 i 6. Nie wiem czy wogóle aż taki ma (no chyba że jest już z 0,5 cm luzu) Z tego co widzę to synchronizatory są delikatniejsze niż w biegach 1-4 i myślę że jest to zużycie naturalne. Na zdjęciach jest synchronizator któregoś biegu 1-4 w porównaniu do synchronizatora 6 (6 jest nieco zjechana owszem jednakże i tak jest mniejsza) Na magnesie dużo opiłków nie ma zęby też wyglądają spoko. Nie są zaostrzone czy w jaki inny sposób zużyte. Będę chyba raczej reanimował tą skrzynię bo jak mi się trafi jakaś z 500tyś przebiegiem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Tylko mam teraz dylemat gdzie synchronizatory dostanę? Tylko serwis?

Więcej zdjęć zamieszczę w następnym terminie.

Nie można wrzucić na forum filmy muszę z innego serwisu:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Ogólnie dowiadywałem się wszędzie - tak mi się wydaje i niestety zostaje serwis co do synchronizatorów. A te synchronizatory od początku były niezbyt przemyślaną konstrukcją ponieważ literkę na końcu numeru zmieniali 3 razy i ostatni model synchronizatora jest z literka E ma wypusty jeszcze wewnątrz przesówki te moje miały na równo.

Jeżeli chodzi te wypustki trzeba wpisać 02M 311 295 E widać na zdjęciu że jest w 3 miejscach takie coś.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg kawałki synchronizatora.jpg (95.9 KB, 28 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg mocowanie I.jpg (96.5 KB, 27 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg synchronizator 6.jpg (90.9 KB, 29 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg synchronizator któregoś z biegów 1-4.jpg (95.0 KB, 32 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez pawlik835 ; 03-01-2020 o 11:09
pawlik835 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:52.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.