Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 02-07-2020, 21:34   #1
newinford
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 06-05-2020
Model: Ford Focus
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2010
Postów: 2
Domyślnie 1.6 TDCi - przerwane wypalanie DPFa

Witam,

to mój pierwszy post tak jak i pierwszy samochód dlatego proszę o wyrozumiałość. Od kilku miesięcy przeglądam forum i dowiedziałem się już wielu rzeczy na temat samochodu. Przeglądałem też tematy dotyczące DPFa dzięki czemu miałem podejrzenie (niestety słuszne), że filtr się wypala, ale niestety sprawę i tak spartaczyłem. Przechodząc do sedna.
Miałem wypalanie DPFa (zwiększone spalanie na postoju do 0,8/0,9l) jednak miałem chwilę przed włączoną klimę pomyślałem, że to przez to. Zgasiłem samochód i gdy wyszedłem spod maski wydobywał się dźwięk jakby silnik dalej pracował. Stąd pewność, że wypalanie trwało, a ja je przerwałem.
Od tego czasu spalanie chwilowe na postoju wzrosło do 0,5 (poprzednio było wahania między 0,3/0,4) i zaobserwowałem wzrost poziomu oleju na bagnecie.
Pytanie czy należy w tym przypadku coś zrobić (olej wymieniałem 2k km temu ale jeśli będzie trzeba to oczywiście wymienię) czy wystarczy poczekać do następnego wypalania i tym razem pozwolić, żeby samochód go dokończył i spalanie samochodu wróci do normy.
Czy taka sytuacja mogła spowodować jakieś inne ukryte (narazie) szkody?

newinford jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-07-2020, 21:48   #2
Lukasz2525
ford::expert
 
Zarejestrowany: 29-12-2011
Model: Focus mk2 fl
Silnik: 2.0 Tdci 136 km
Rocznik: 2008
Postów: 2,611
Domyślnie Odp: 1.6 TDCi - przerwane wypalanie DPFa

Nie wiem jak w tym malutkim silniczku 1.6 tdci, ale 0,8-0,9 l/h to nie jest jakieś duże spalanie chwilowe na postoju. Jak z klimą to jest normalne, jak chwilę wcześniej wyłączyłeś to kompresor klimy mógł jeszcze obciążać. 0,5 l/h to jest bardzo niskie spalanie, różnice typu 0,2 l/h mogą wynikać z temperatury silnika, otoczenia, obciążenia silnika, uruchomionych odbiorników prądu, ładowania akumulatora, różnicami po 0,2-0,3 l/h i nawet więcej to się w ogóle nie przejmuj. Moim zdaniem 0,8-0,9 l/h nie oznacza wypalania dpf'u, to nieduża wartość.

Tak samo dźwięki spod maski po zgaszeniu silnika, jeszcze turbo się kręci, wentylator jeszcze chodzi, zamykają się zawory, przepustnice, nawiewy, nie nazwałbym tego pewnością, że trwało wypalanie.

Tak czy inaczej na pewno panikujesz, jeżeli raz przerwiesz wypalanie to nic się nie stanie, kilka razy pewnie też nie. Gorzej jak ciągle je będziesz przerywał, ale jeżeli ciągle się wypala, to znaczy że jest już mocno zapchany, nie podałeś ani przebiegu, ani czy jeździsz w trasie czy po mieście.

Jak masz faktycznie więcej oleju, to może znaczyć że ciągle próbował się dopalać i nie przerwałeą tylko raz o który pytasz, ale wiele razy. Zależy też czy dużo przybyło czy ledwo ledwo i czy sprawdzasz w takich samych warunkach.

Polecam dwie rzeczy, wyskoczyć na autostradę i przegonić go przez 20-30 minut na obrotach 3500+ oraz wcześniej sprawdzić czy jest płyn do wypalania dpf'u i najwyżej dolać, zbiorniczek pod autem, wlać ten litr za 160 zł i ustawić poziom w kompie.

Ps. Wypalanie ciężko robić w mieście czy na postoju, lepiej tak jak napisałem.
Lukasz2525 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-07-2020, 07:09   #3
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,533
Domyślnie Odp: 1.6 TDCi - przerwane wypalanie DPFa

Spalanie na rozgrzanym silniku - u mnie ok. 0.4l/h
Spalanie razem z załączoną klimatyzacją - 0.7l/h
Nie mam DPF więc nie powiem ile jest z wypalaniem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Cytat:
Napisał newinford Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
zaobserwowałem wzrost poziomu oleju na bagnecie
O ile?

Jeśli niewiele i ciągle się mieścisz w limitach - moim zdaniem nie powinieneś się przejmować.

Cytat:
Napisał Lukasz2525 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
wcześniej sprawdzić czy jest płyn do wypalania dpf'u
2010 to może być już filtr suchy
hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-07-2020, 09:13   #4
gibaj
ford::professional
 
Avatar gibaj
 
Imię: Artur
Zarejestrowany: 01-10-2017
Skąd: LBL
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2008
Postów: 1,502
Domyślnie Odp: 1.6 TDCi - przerwane wypalanie DPFa

napewno suchy
na autostradę
cegła na pedał gazu i tak z 20-30km Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
gibaj jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-07-2020, 09:45   #5
newinford
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 06-05-2020
Model: Ford Focus
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2010
Postów: 2
Domyślnie Odp: 1.6 TDCi - przerwane wypalanie DPFa

Przebieg to 270k. DPF suchy więc zbiorniczka nie ma. Od kilku miesięcy użytkuje samochód i zawsze po dotarciu na miejsce czekam koło minuty żeby samochód "ostygl" i spalanie było zawsze 0.3/0.4 a od tamtej chwili dochodzi do 0.5 wiec na pewno coś się zmieniło.
Nigdy również po wyłączeniu samochodu z kluczyka silnik jakby "Nie pracowal" dlatego prawie na 100% było to wypalanie.
Jeżdżę 90% trasa do pracy jakieś 35km w jedną stronę. Jeżdżę raczej spokojnie kkoło 120 km/h obroty w zakresach 1750/2750
Olej na bagnecie wzrósł o jeden romb ale póki co jest poniżej Max. Tylko to chwilowe spalanie mnie martwi bo wcześniej było zdecydowanie bardziej stabilne.
Skoro jednak mówicie, że nie ma się czym martwić skoro to pierwsza taka wpadka to jestem spokojniejszy i będę obserwował czy po następnym razie mu się poprawi.
Dzięki za odpowiedzi
newinford jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
dpf , focus mk2 , tdci


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:53.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.