Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 17-02-2019, 22:57   #1
Dariusz_B
ford::average
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 20-07-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 186
Domyślnie Praca EGR

Dziś podpiąłem forscana na całą trasę 200km i zauważyłem niepokojące zachowanie zaworu EGR. W moim samochodzie występuje jedynie PID po tytułem EGRVR, który pozwala na sprawdzenie co się z tym zaworem dzieje. Otóż podczas normalnej jazdy parametr ten oscyluje pomiędzy wartościami 18-33%, jedynie podczas hamowania silnikiem spada do 1,97%. Jeśli parametr ten pokazuje stopień otwarcia zaworu to mam do czynienia z zupełnie nieprawidłową jego pracą, wszak zawór powinien być otwarty tylko na luzie a podczas wyższych prędkości obrotowych powinien zostać zamknięty - jeśli się mylę, proszę, poprawcie mnie.
Jeśli dobrze przeczytałem na jednej ze stron anglojęzycznych EGRVR określa stopień/szerokość wypełnienia impulsu sterującego zaworem. Teoretycznie powinien więc pokazywać co się w rzeczywistości dzieje z zaworem, ale to pomiar sygnału a nie faktycznego położenia zaworu. Stąd dwa pytania:
1. Czy EGRVR powinien pokazywać wartości około 0% podczas jazdy, a 30% na wolnych obrotach? Jakie są jego poprawne wartości i w jakich warunkach pracy silnika?
2. W moim przypadku wygląda na to, że zawór EGR już dostaje błędny sygnał i pozostaje dłuższy czas otwarty, choć nie powinien. Czy jest możliwe, że sterownik działa niepoprawnie? Jeśli tak, co może być tego powodem?

Dariusz_B jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-02-2019, 09:07   #2
Grzegorz MX
Jeżdże Toyotą :-)
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 13-07-2015
Skąd: mazowieckie
Model: FF II,5 MK2 hb + FF III,5 hb
Silnik: 1.6b sigma /1.5eb
Rocznik: 2010/2017
Postów: 540
Domyślnie Odp: Praca EGR

jakie masz objawy podczas jazdy?
__________________
--
GrzegorzMX
--Zauważyłem schyłek motoryzacji, gdyż coraz więcej samochodów zaczyna mi się podobać (nawet niektóre francuskie)
Grzegorz MX jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-02-2019, 09:23   #3
zbinek512
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 17-03-2012
Model: ford focus
Silnik: 2.0 tdci 163km
Rocznik: 2013
Postów: 330
Domyślnie Odp: Praca EGR

Podczas stałej jazdy egr będzie w jakimś stopniu uchylony. Przy obciążeniu silnika (przyśpieszanie) powinien się zamknąć.
zbinek512 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-02-2019, 11:32   #4
Dariusz_B
ford::average
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 20-07-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 186
Domyślnie Odp: Praca EGR

Nie mam żadnych niepokojących objawów w pracy silnika podczas jazdy. Moim problemem jest wypalanie FAP co 120km i podnoszenie się poziomu oleju. Szukam przyczyny tego stanu i wychodzi mi na to, że EGR daje ciała, bo jest non stop otwarty. To by tłumaczyło czemu się zapycha FAP tak szybko. Ale na razie jestem na etapie analizy i każda pomoc się przyda.
Dołączam wykres EGRVR (żółta linia) podczas 30 minutowej jazdy na trasie, gdzie widać, ze otwarcie EGR jest na poziomie 28 procent prawie non stop, tylko podczas zmiany biegów i hamowania silnikiem, spada jak pisałem do 1,97% co według mnie nie jest normalne. Akurat trafiłem na wypalanie FAP, bo EGR jest zamknięty przez 1/3 czasu a ciśnienie różnicowe spada w tym czasie. Natomiast widać również wyraźnie, że poza tym EGRVR pokazuje poziomy 20-30% nawet kiedy moment obrotowy (TORQUE) jest wysoki.
Jakieś sugestie?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg Wykresy EGR.jpg (82.3 KB, 119 wyświetleń)
Dariusz_B jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-02-2019, 15:14   #5
zbinek512
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 17-03-2012
Model: ford focus
Silnik: 2.0 tdci 163km
Rocznik: 2013
Postów: 330
Domyślnie Odp: Praca EGR

Spróbuj zaślepić dla testów egr i będziesz wiedział czy on jest przyczyną.
zbinek512 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-02-2019, 16:16   #6
gibaj
ford::professional
 
Avatar gibaj
 
Imię: Artur
Zarejestrowany: 01-10-2017
Skąd: LBL
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2008
Postów: 1,502
Domyślnie Odp: Praca EGR

wytnij całkiem w kompie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
gibaj jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-02-2019, 21:19   #7
Gregi86
ford::professional
 
Avatar Gregi86
 
Imię: Grzesiek
Zarejestrowany: 22-04-2017
Skąd: Holandia
Model: focus C-max/ mondeo mk4
Silnik: 1.8 PB/ 2.0 TDCI
Rocznik: 2005/2008
Postów: 1,564
Domyślnie Odp: Praca EGR

Jakie robisz trasy autem? Jesli krotkie to czeste wypalanie filtra bedzie normalne. Ja caly czas latam w trasy wiec u mnie odstepy miedzy wypalaniem wynisza nawet 1200km. Moja siostra robi trasy po 20km i u niej wlasnie tak czesto sie wypala. Mozesz wtedy miec niska temeprature spalin, zabrudzony zawor egr i czujniki w ukladzie dolotowym. Gdyby wystepowal problem z zaworem to pojawilby Ci sie blad pozycji egr na biegu jalowym i objawial sie lekkim kangurem podczas ruszania
Gregi86 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-02-2019, 22:05   #8
Dariusz_B
ford::average
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 20-07-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 186
Domyślnie Odp: Praca EGR

Właśnie o tego typu podpowiedzi mi chodzi. Auto jeździ głównie po trasie, choć ostatnio z racji przeprowadzki musiało i po mieście jeździć więcej. Zdarza się na zimnym silniku kangurzyć na dwójce przy niskich obrotach. W dodatku te dziwne wartości otwarcia podczas jazdy sugerują, że problem może leżeć po stronie EGR. W trasie powrotnej wczoraj - znów 250 km - zauważyłem, że nawet przy obrotach 3,000-3,500 zawór nie zamyka się. Planuję go wyciągnąć w weekend i wyczyścić. Czy jest możliwość określenia jego stanu po wyjęciu?
Dariusz_B jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-03-2019, 22:54   #9
Dariusz_B
ford::average
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 20-07-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 186
Domyślnie Odp: Praca EGR

Dopiero dziś wytargałem EGR. Nawet udało się odkręcić od góry trzecią, parszywą śrubę, chociaż wielu pisało, że tylko długa przedłużka i dostep od dołu silnika wchodzi w grę...
Po zdjęciu osłony plastikowej zawór wyraźnie pracuje z oporem i się zacina. Nie jest to wina nagaru na "grzybku", ale bardziej kółka prowadzącego ramię od silniczka, który steruje zaworem. Zobaczymy czy mycie tu coś pomoże, ale nie wróżę tu powodzenia. Wyraźnie słychać, że ramię (chyba ramię) silniczka o coś trze... Ciąg dalszy zabawy jutro.
Dariusz_B jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-03-2019, 08:05   #10
Gregi86
ford::professional
 
Avatar Gregi86
 
Imię: Grzesiek
Zarejestrowany: 22-04-2017
Skąd: Holandia
Model: focus C-max/ mondeo mk4
Silnik: 1.8 PB/ 2.0 TDCI
Rocznik: 2005/2008
Postów: 1,564
Domyślnie Odp: Praca EGR

Szukaj uzywki lub nowego, ja u siebie wymienilem w sobote. Zupelnie inna praca silnika.
Jesli twoj tez byl w takiej pozycji jak moj na zdjeciu to umarl w butach.
Nie uratuje go czyszczenie, jedynie wymiana
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg FE2CFECA-739D-41E4-A23A-FCABBA56E1FA.jpg (20.0 KB, 331 wyświetleń)
Gregi86 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:19.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.