Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Fiesta

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 05-04-2021, 15:17   #1
EU07
ford::amateur
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 30-11-2020
Skąd: Wrocław
Model: Fiesta MK7
Silnik: 1.0 Ecoboost 100KM
Rocznik: 2016
Postów: 2
Domyślnie Podświetlenie nad schowkiem - poradnik

Cześć.
Postanowiłem zrobić w swojej Fieście podświetlenie nad schowkiem pasażera, tak jak kiedyś w sieci przewijały się zdjęcia specjalnej listwy ledowej, której chyba już nie idzie dorwać. Przy okazji chciałem się podzielić rozwiązaniem, jak to zrobiłem ja.
Nie odpowiadam za to, co ktoś sobie "na drutuje" u siebie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Najlepsza zaleta tego rozwiązania, to to, że nie ingerujemy w instalację samochodu, żaden kabelek nie został uszkodzony i zawsze można przywrócić oryginalny stan samochodu!

Moja Fiesta to rocznik 2016, 1.0 100KM, wersja Titianium.

W załączniku zdjęcia po kolei ponumerowane od 1 do 13, będę w poście oznaczał co do czego jest. Poniżej link do lepszej jakości, upload na forum niszczy jakość Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]


Co potrzeba:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Taśma LED z diodami SMD5050 (RGB), na 12V, zagęszczenie minimum 60 na metr. Większy rozstaw między diodami mija się z celem. Najlepiej wybrać pasek o stopniu ochrony IP65 w powłoce silikonowej (różne warunki w aucie panują). Paska wystarczy spokojnie metr, natomiast często sprzedają po 5m i to już duży koszt się robi.
[Zdjęcie 1]

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Mini sterownik LED (pełno tego w sieci), najtańszy i najmniejszy jaki się znajdzie, żeby tylko po wyłączeniu zasilania zapamiętywał wybrany wcześniej kolor bądź funkcję, oraz żeby miał od razu wyjście na 4 piny i wejście na złącze 12V.
[Zdjęcie 1]

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Wtyczka do gniazda sterownika LED dla 12V.
[Zdjęcie 1]

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Przejściówka (adapter) do skrzynki bezpieczników za schowkiem pasażera (bezpiecznik typu ATS).
[Zdjęcie 2]

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Kawałek kabelka do podłączenia się do masy - minusa (najlepiej zakończony oczkiem z możliwością przykręcenia śrubką do masy samochodu).
[Zdjęcie 3]

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Lutownica i brak lewych rąk Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Miernik.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Taśma izolacyjna bądź koszulki termokurczliwe.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Dodatkowo jakaś taśma do mocniejszego podklejenia taśmy LED (z doświadczenia już wiem, że oryginalny klej nie będzie się trzymał).

1. Na początku proponuję wyjąć schowek i sprawdzić, czy mniej więcej wszystko wygląda podobnie jak w poradniku. Nie wiem, czy poszczególne Fiesty nie różniły się umiejscowieniem skrzynki, rodzajem bezpieczników itp. dlatego przed jakimkolwiek zakupem proponuję wyjąć schowek pasażera, wyjąć pierwszy lepszy bezpiecznik i sprawdzić, czy to ATS czy może Mini, Micro itp.

2. Przygotowujemy sobie kawałek kabelka z oczkiem (jeśli nie mamy gotowca, można końcówkę dolutować lub zrobić cokolwiek innego żeby gdzieś wpiąć się do masy). [Zdjęcie 3] Kabelka potrzeba mało, bo miejsce, do którego się przykręcimy jest za poduszką powietrzną pasażera (warto sobie zmierzyć wcześniej by za krótkiego nie zrobić).
Lutujemy drugi koniec kabelka do masy złączki zasilania (czarny przewód). Proponuję wcześniej miernikiem przedzwonić czy na pewno w środku złącza jest plus (czerwony przewód), a na zewnątrz minus (czy się jakiś chińczyk nie pomylił).
Gdy mamy przedłużoną naszym przewodem z oczkiem masę ze złączki [Zdjęcie 4], zaizolowujemy polutowane przewody.

3. Zaciskamy czerwony przewód ze złączki zasilania w adapterze do bezpieczników. Dla bezpieczeństwa rozerwałem niebieską gumę dookoła i jeszcze zalałem cyną zaciśniętą złączkę, następnie wszystko zaizolowałem [Zdjęcie 5]

4. Z przygotowanym zestawem idziemy do samochodu. Przykręcamy nasze oczko do metalowego elementu za poduszką pasażera (chyba to poducha), dosyć solidnie, co by podczas jazdy i wstrząsów się nie odkręciło [Zdjęcie 6 i 7]

5. Przymierzamy odpowiednią długość paska LED i ucinamy go w pierwszym, dogodnym wyznaczonym na pasku miejscu. Całe rolki 5m przychodzą już z zakończonymi złączami, stąd warto uciąć sobie tak, by od razu mieć złącze 4 pinowe do wpięcia do kontrolera.

6. Przekładamy złącze i przewody z paska przez dziurkę w kokpicie [Zdjęcie 8 i 9]

7. Podpinamy złącze paska LED z kontrolerem, do kontrolera wpinamy złącze z naszym 12V i masą. U mnie dosyć płytko weszły piny paska do kontrolera, stąd dla bezpieczeństwa całość złapałem taśmą izolacyjną. [Zdjęcie 10] Ja zawsze sprawdzam jeszcze miernikiem czy nie ma gdzieś zwarcia przed podłączeniem wszystkiego do 12V. Polecam również Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

8. Zostało podpięcie się pod skrzynkę bezpieczników. Ja wybrałem Pin nr 15, który odpowiada za zestaw audio i kontrolki na desce z zegarami Dopiero po pojawieniu się zapłonu, pasek LED zaczyna świecić. Tutaj chciałbym zaznaczyć, że chyba nie ma w skrzynce miejsca, w którym 12V pojawia się już po otwarciu samochodu. Pomimo wpinania się np. pod oświetlenie panelu radia (który odpala się po otwarciu samochodu), pasek po zamknięciu auta nadal świecił. Pewnie wszystko jest sterowane przez kontroler za skrzynką bezpieczników... Jeżeli by ktoś znalazł jakiś myk, bez drutowania, żeby świeciło po otwarciu samochodu z kluczyka, to chętnie się dowiem.

9. Ustawiamy kolor jaki chcemy, jasność jaką chcemy, naklejamy pasek, zakładamy schowek i podświetlenie gotowe. [Zdjęcia 12 i 13]

Jeśli ktoś ma jakieś pytania, uwagi, chętnie w wolnej chwili odpowiem. Pozdrawiam!
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg tut2.jpg (121.0 KB, 52 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg finał_noc.jpg (77.3 KB, 76 wyświetleń)


Ostatnio edytowane przez EU07 ; 05-04-2021 o 16:09
EU07 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-04-2021, 18:25   #2
KRUKER
ford::advanced
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 23-07-2017
Skąd: C.K Kraków
Model: fusion fiesta
Silnik: 1.4 R4 1,6 (120 KM) Ti-VCT
Rocznik: 2007 2016
Postów: 321
Domyślnie Odp: Podświetlenie nad schowkiem - poradnik

Kolego GJ !
poprosic trzeba admina by przykleil/dal do fotorelacji, bo bardzo dobra robotaGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
KRUKER jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-04-2021, 20:49   #3
pankrakus
ford::professional
 
Avatar pankrakus
 
Zarejestrowany: 18-06-2013
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 1.6
Rocznik: 2003
Postów: 1,338
Domyślnie Odp: Podświetlenie nad schowkiem - poradnik

Witam

Sugeruję poprawić zdjęcia, bo z tych sklejonych w jedno, to guzik widać
- albo osobne pliki ze zdjęciami
- albo sensownie zrobiony plik PDF

pozdrawiam
pankrakus
__________________
-------------------------------------------------------------
katalog części online
Instrukcje obsługi PDF
pankrakus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:03.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.