Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 19-03-2019, 17:09   #21
Gregi86
ford::professional
 
Avatar Gregi86
 
Imię: Grzesiek
Zarejestrowany: 22-04-2017
Skąd: Holandia
Model: focus C-max/ mondeo mk4
Silnik: 1.8 PB/ 2.0 TDCI
Rocznik: 2005/2008
Postów: 1,564
Domyślnie Odp: Praca EGR

Napisz dokladnie jak robisz procedure, na zimnym czy rozgrzanym silniku.

Gregi86 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-03-2019, 19:00   #22
Dariusz_B
ford::average
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 20-07-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 186
Domyślnie Odp: Praca EGR

W sumie nie było żadnej procedury. Forscan nie podpowiada żadnych warunków wstępnych. Spróbowałem więc bez odpalania silnika - wynik jak na zdjęciu. Kolejnym razem odpaliłem silnik, ale wynik taki sam. Jak powinna wyglądać procedura serwisowa?
Dariusz_B jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-03-2019, 18:46   #23
EW1
ford::professional
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 19-07-2014
Skąd: Zabrze
Model: jeszcze focus mk2 GHIA ale już jest fusion 2016 se 2.0 EcoBoost
Silnik: 2.0 tdci , 2.0 EcoBoost
Rocznik: 2006 , 2016
Postów: 1,324
Domyślnie Odp: Praca EGR

No to moje spostrzeżenia odnośnie EGR . Dziś czyściłem intercooler i rury dolotu od turbo aż do przepustnicy oraz wymieniłem prawie wszystkie przewody podciśnienia . Potem ForScan i sprawdzałem pracę EGR .
Na zgaszonym silniku 1.97%
Po odpaleniu od 40% do 68% sobie skakało na wolnych
Po każdym dodaniu gazu od razu 1.97% potem już około 30% do 45% jak się obroty wyrównały
Różnica ciśnień DPF
silnik zgaszony 0
wolne obroty 0.7 do 0.9
2000 rpm około 3.7
3000 rpm około 9.5
Silnik po czyszczeniu chodzi płynnie, ciszej i miękko... przyśpiesza zdecydowanie płynniej niż przed czyszczeniem i ciekawe jak długo to będzie trwało ..
Rok temu miałem regenerowane turbo ale raczej na bank warsztat jaki mi to robił nie czyścił dolotu z oleju (olej w dolocie i przepustnicy był to przyczyną regeneracji turbiny)mimo że prawie 2000 zł mnie skasowali
Nie monitoruję jak często mi się wypala DPF ale tak na oko co 500 - 700 km przy 70% jazdy po mieście. Mam nalatane już 310 tyś ale spoko jeszcze z 200 tyś ten silnik da radę ... To tyle abyś miał porównanie .... pozdrawiam
EW1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-03-2019, 20:49   #24
Dariusz_B
ford::average
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 20-07-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 186
Domyślnie Odp: Praca EGR

Dziś filtr po raz drugi został zdemontowany. Na oko wyglądał na czysty, nie było nawet sadzy. Ale ciśnienia nadal zaskakująco wysokie. Przedmuchanie go sprężonym powietrzem ileś-tam-dziesiąt razy spowodowało, że wyleciała masa czerwono-brunatnego kurzu (podobno to tlenek ceru). W efekcie ciśnienia na postoju mam na poziomie 0,4kPa, a przy przyspieszaniu max. 5kPa.
Jedynie co mnie jeszcze martwi to przedmiotowa praca EGR, zamyka się nadal po 3000obr/min lub naprawdę mocnym przyspieszaniu, oczywiście również przy hamowaniu silnikiem i zmianie biegów.
Dariusz_B jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2019, 16:30   #25
Dariusz_B
ford::average
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 20-07-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 186
Domyślnie Odp: Praca EGR

Czy ktoś jeszcze może potwierdzić, że każdorazowe dodawanie gazu (nawet delikatne przyspieszenie) powinno zamykać EGR w calości? U mnie non stop jest otwarty na poziomie 25-40% w trasie poza poniższymi sytuacjami:
1. Jazda na luzie, wciśnięte sprzęgło
2. Hamowanie silnikiem
3. W trakcie zmiany biegów (co pewnie jest tożsame z punktem 1.)
Podczas jazy z prędkością 90km/h na 5. biegu mam stopień otwarcia na poziomie 28%. Czy jest jakaś teoretyczna charakterystyka pracy zaworu EGR, względem obrotów silnika lub obciążenia w tym silniku?

DPF, jak pisałem, był drugi raz czyszczony u Heko, ale nadal wypala się co 350-400km i to przy bardzo ekonomicznej jeździe. Przypuszczam, że dynamiczna jazda skróciłaby ten interwał o połowę, bo przy przyspieszaniu ciśnienia na DPF skaczą a to one są wyzwalaczem wypalania.

Dodatkowo, przy wypaleniu na autostradzie jazda z prędkością 120-130km/h na 5. biegu (2750 obr/min) filtr oczyścił się do poziomu 1,2kPa na postoju, poprzednie wypalanie podczas jazdy 80-90km/h na 4. biegu (3000 obr/h) pozwoliło na spadek ciśnienia na postoju do poziomu 0,2kPa. Denerwuje mnie fakt, że cały ten układ zachowuje się tak mało przewidywalnie...
Dariusz_B jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-07-2019, 23:29   #26
Dariusz_B
ford::average
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 20-07-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 186
Domyślnie Odp: Praca EGR

Kolejna obserwacja... Przy zamykaniu zaworu EGR w powyższych sytuacjach, ciśnienia na DPF skaczą w górę. Przypuszczam, że wiąże się to ze zmniejszoną efektywną pojemnością układu dla spalin, które wówczas nie mogą dostać się do zaworów dolotowych. Jadąc więc na luzie z górki, możemy więc uzyskać wyniki ciśnień na filtrze większe niż pod obciążeniem pod górkę. Czy to jest normalne zachowanie?
Dariusz_B jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-07-2019, 07:53   #27
schizm
ford::average
 
Imię: Bartosz
Zarejestrowany: 31-01-2019
Skąd: Houthulst
Model: Focus MK2
Silnik: 2.0 Tdci
Rocznik: 2007
Postów: 55
Domyślnie Odp: Praca EGR

Nie lepiej programowo wyłączyć i zamknąć EGR i nie męczyć się?
schizm jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2019, 11:35   #28
Dariusz_B
ford::average
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 20-07-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 186
Domyślnie Odp: Praca EGR

Nie lepiej, bo nie wiem czy to jest wina zaworu EGR. Traktuję forum jako miejsce wymiany wiedzy. Zależy mi na tym aby poznać/zrozumieć zasadę działania swojego samochodu zanim zdecyduje się na taki lub inny zabieg. Pytanie jest proste: czy normalne jest, że ciśnienie na filtrze DPF powinno wzrosnąć po zamknięciu zaworu EGR? I jeśli tak, dlaczego tak się dzieje?
Dariusz_B jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-11-2019, 21:02   #29
Dariusz_B
ford::average
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 20-07-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 186
Domyślnie Odp: Praca EGR

Dziś już sam mogę sobie odpowiedzieć na pytanie czemu ciśnienie na DPF wzrasta podczas zamykania zaworu EGR: kiedy zawór jest otwarty część spalin leci do kolektora ssącego. To powoduje większą objętość po stronie silnika niż przy zamkniętym EGR. Zamknięcie EGR powoduje, że ta sama ilość spalin mieści się w mniejszej objętości, więc wzrasta ciśnienie spalin, tak jak przy zwiększonych obrotach. Ot wielka filozofia, sam się dziwię, że od samego początku z wiedzą ze szkoły podstawowej tego nie wymyśliłem wcześniej.

Teraz wystarczy upewnić się, że EGR otwiera i zamyka się w odpowiednich momentach i otwarcie następuje na odpowiednią wartość.

Jeśli któryś z kolegów ma zapis Forscana pokazujący parametr EGR_VR% względem prędkości obrotowej, momentu obrotowego i przelożenia skrzyni biegów (opcjonalnie), chętnie się zapoznam. Z góry dziękuję!
Dariusz_B jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-12-2019, 19:40   #30
Dariusz_B
ford::average
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 20-07-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 186
Domyślnie Odp: Praca EGR

Drążenie tematu ciąg dalszy. Wiem, że na forum było multum wątków jak zrobić kontrolkę wypalania DPF, ale chyba żadna z nich nie działała w 100% dla DW10. Mam pomysł, by oprzeć taką kontrolkę na wskazaniach EGR, który zawsze podczas wypalania powinien być zamknięty.
Do EGR dochodzi według schematu 5 przewodów:
Pin 1. VREF - napięcie referencyjne
Pin 2. NC - nie podłączony (pusty)
Pin 3. Sterowanie silniczkiem
Pin 4. Masa silniczka
Pin 5. VGRD - masa zasilania
Pin 6. VOUT - sygnał zwrotny

Przypuszczam (do sprawdzenia oscyloskopem), że silniczek krokowy zaworu jest sterowany szerokością impulsu (PWM), a VOUT jest sygnałem zwrotnym. Chciałbym wykorzystać jeden z nich do ustalenia w jakiej pozycji znajduje się EGR. Zanim wezmę się za budowę układu mierzącego warto jednak dowiedzieć się skąd bierze informację Foscan, gdy podaje wartość EGR_VR%. Jeśli ktoś ma taką wiedzę, będę wdzięczny za podzielenie się na forum.
Dariusz_B jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:46.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.