Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford C-MAX

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 25-04-2017, 00:36   #1
jaksen
ford::advanced
 
Imię: Jakub
Zarejestrowany: 05-07-2015
Skąd: Jelenia Góra
Model: Ford Mondeo Mk4 Tit FL/ C-max I FL Trend
Silnik: 2.0 TDCI 163 KM DW10C / 1.6 TDCI 109 KM
Rocznik: 2010 / 2008
Postów: 397
Domyślnie 1.6 TDCI co kilkanaście odpaleń dymi na biało przy odpalaniu

Witam,

tak jak w temacie mam niepokojący problem z moim C-maxem. Wygląda, to tak, że co kilkanaście odpaleń na zimnym silniku (niekoniecznie po całonocnym postoju - czasem występuje, gdy auto było odpalane 2-3h wcześniej) silnik kręci dłużej niż zazwyczaj (zamiast powiedzmy 1,5 sek. kręci 3 sek.) i albo odpali przy tym pierwszym razie, albo od razu od strzała przy drugim. Nie byłoby dla mnie w tym nic bardzo niepokojącego, gdyby nie to, że po takim odpaleniu, za autem powstaje chmura gęstego białego dymu. Co może być tego przyczyną?

- Od razu mówię, że nie robiłem próby przelewowej, ani nie weryfikowałem korekt wtrysków (mam elma 1170, ale czasu brak, a gdy była chwila, to nie mogłem w Forscanie odszukać zakładki odpowiedzialnej za wtryski...),
- auto ma obecnie przebieg ponad 248 tys. km (u mnie od ponad 30 tys.),
- przy ok. 234 tys. km usunięty i wyprogramowany został DPF (przez TuneForce),
- wszystkie świece (BERU) i akumulator (VARTA) są nowe (wymienione w listopadzie-grudniu 2016),
- od zeszłego września przy każdorazowym odpaleniu zimnego silnika występuje mały 1-2 sekundowy niebieskawy bączek (na wakacjach w Chorwacji musiałem nalać chrzczonego paliwa, bo auto przez cały pobyt na miejscu i w drodze do Polski kopciło na czarno/siwo) -> mechanik sprawdził układ sterowania świec, jw. wymienił świece i stwierdził, że na 99% winne są temu uszczelniacze zaworowe (ze względu na koszta gra chyba niewarta świeczki w przypadku wartości mojego auta),
- olej (obecnie Motul Specific 5w30) i filtry (MANN/KNECHT) do tej pory zmieniałem co 8-10 tys. km. Tym razem z braku czasu przeciągnąłem wymianę do 14 tys. km,
- silnik oleju prawie nie bierze -> w trakcie ww. 14 tys. km, dopiero przed dalszą podróżą przy stanie ok. 10 tys. km profilaktycznie dolałem 0,5 l,
- mimo problemów z zagranicznym-chrzczonym paliwem, filtr paliwa (UFI Filters) wymieniłem dopiero w zeszłą niedzielę,
- około miesiąc przed wystąpieniem przedmiotowego problemu auto miało problem z wkręcaniem się na obroty. Rozpędzało się do prędkości autostradowych (testowo i 170km/h), ale w bardzo żółwim tempie. Po podpięciu elma w Forscanie wyskoczyły mi dwa błędy, P0234 i P0299, czyli błąd podciśnienia turbo i sterowania zmienną geometrią. Błędy wykasowałem i od tamtej pory nie powróciły, a autu wróciło normalne przyspieszenie.
- prócz tego, że występuje każdorazowy mały niebieski bączek lub ten wielki biały bąk, to z autem nie ma żadnym problemów. Przyspiesza i zbiera się naprawdę dobrze,
- przy wymianie oleju w zeszły weekend zauważyłem, że wokół dwóch wtrysków mam sporo nagaru/smoły/mieszaniny ropy?/oleju? z silnikowym brudem. Tak więc na pewno do wymiany są uszczelnienia wtrysków, ale czy mogłoby to mieć wpływ na problem przy odpalaniu i powstanie białego bąka?
- aby rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie warunków temperaturowych w jakich występuje ów problem -> występował zarówno przy porannych -5C, jak i +20C (tak, takie temperatury już na towarzyszyły w tym rokuGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ).

Całokształt wskazuje na wtryski, na to, że któryś, albo któreś leją, ale zanim oddam je do weryfikacji na stole (500-600zł) wolałbym się Was poradzić. Co o tym sądzicie? Skąd te problemy? Czy jak widać leciwe, przepuszczające uszczelnienia wtrysków mogłyby dawać taki objaw? Zaznaczam, że problem nie występuje co 2-3 odpalenie, ale przynajmniej co kilkunaste.


Ostatnio edytowane przez jaksen ; 25-04-2017 o 00:43
jaksen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-04-2017, 20:24   #2
jaksen
ford::advanced
 
Imię: Jakub
Zarejestrowany: 05-07-2015
Skąd: Jelenia Góra
Model: Ford Mondeo Mk4 Tit FL/ C-max I FL Trend
Silnik: 2.0 TDCI 163 KM DW10C / 1.6 TDCI 109 KM
Rocznik: 2010 / 2008
Postów: 397
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI co kilkanaście odpaleń dymi na biało przy odpalaniu

Blisko 160 odsłon tematu, ale żadnej odpowiedzi. Naprawdę nikt nie ma nic do dodania?
jaksen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-04-2017, 20:40   #3
krzys1968
ford::expert
 
Avatar krzys1968
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 13-10-2010
Skąd: Gliwice-Berlin
Model: fokus Mk2 FL byl i milo wspominam ; focus Mk3
Silnik: 1.6tdci 109Ps ; 1.6 tdci 115Ps
Rocznik: 2008 ; 2014
Postów: 2,974
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI co kilkanaście odpaleń dymi na biało przy odpalaniu

Moze to byc ze nieszczelnosci wtryskiwaczy powoduje obnizenie kompresji i dla tego dluzej zapala . A nie spalone paliwo lub jego nadmiar pod czas pruby odpalenia daje bialy dym gdy silnik zalapie
krzys1968 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-04-2017, 07:26   #4
jaksen
ford::advanced
 
Imię: Jakub
Zarejestrowany: 05-07-2015
Skąd: Jelenia Góra
Model: Ford Mondeo Mk4 Tit FL/ C-max I FL Trend
Silnik: 2.0 TDCI 163 KM DW10C / 1.6 TDCI 109 KM
Rocznik: 2010 / 2008
Postów: 397
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI co kilkanaście odpaleń dymi na biało przy odpalaniu

Cytat:
Napisał krzys1968 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Moze to byc ze nieszczelnosci wtryskiwaczy powoduje obnizenie kompresji i dla tego dluzej zapala . A nie spalone paliwo lub jego nadmiar pod czas pruby odpalenia daje bialy dym gdy silnik zalapie
Dzięki! Tak też myślałem, ale wolałem się upewnić, czy to aby na pewno może być przyczyną. Pytanie, czy z czymś takim można dłużej jeździć? Podejrzewam, że istnieje pewne ryzyko uszkodzenia tłoka/tłoków, gdy dochodzi do zapłonu tego nadmiaru paliwa... Muszę szybko ogarnąć temat nowych uszczelnień - czy to sam, czy to zlecając komuś znającemu się na rzeczy, bo w najbliższym miesiącu szykują mi się dwa dłuższe wyjazdy i ~4000km.
jaksen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-04-2017, 08:28   #5
EndrjuWywczas
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 26-04-2017
Model: Ford Fiesta
Silnik: 1.6
Rocznik: 2000
Postów: 1
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI co kilkanaście odpaleń dymi na biało przy odpalaniu

Cóż, Jaksen, chyba najwyższy czas pomyśleć o regeneracji wtryskiwaczy, bo tak jak mówisz uszkodzone uszczelniacze mogą doprowadzić do wypalenia tłoków.
EndrjuWywczas jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-04-2017, 08:39   #6
jaksen
ford::advanced
 
Imię: Jakub
Zarejestrowany: 05-07-2015
Skąd: Jelenia Góra
Model: Ford Mondeo Mk4 Tit FL/ C-max I FL Trend
Silnik: 2.0 TDCI 163 KM DW10C / 1.6 TDCI 109 KM
Rocznik: 2010 / 2008
Postów: 397
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI co kilkanaście odpaleń dymi na biało przy odpalaniu

Cytat:
Napisał EndrjuWywczas Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Cóż, Jaksen, chyba najwyższy czas pomyśleć o regeneracji wtryskiwaczy, bo tak jak mówisz uszkodzone uszczelniacze mogą doprowadzić do wypalenia tłoków.
Wiesz, tylko co innego pełna profesjonalna regeneracja wtrysków za ok. 3000zł, a co innego kupno kompletu oryginalnych uszczelek za 120zł + 200-300zł za ich wymianę (lub samemu). Mam nadzieję, że u mnie wystarczy tylko ta druga opcja...
jaksen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-04-2017, 17:34   #7
krzys1968
ford::expert
 
Avatar krzys1968
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 13-10-2010
Skąd: Gliwice-Berlin
Model: fokus Mk2 FL byl i milo wspominam ; focus Mk3
Silnik: 1.6tdci 109Ps ; 1.6 tdci 115Ps
Rocznik: 2008 ; 2014
Postów: 2,974
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI co kilkanaście odpaleń dymi na biało przy odpalaniu

Jezeli nie jestes pewien to zrob probe przelewowa , troche zaparcia i dasz rade zanim oddasz wtryski do regeneracji . I zanim zaczniesz wymieniac uszczelki pod wtryskiem samemu to dokladnie zasiegni informacji co i jak jest na forum . PS: Demontarz wtryskow robimy na cieplym silniku

Ostatnio edytowane przez krzys1968 ; 26-04-2017 o 17:36
krzys1968 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-04-2017, 20:42   #8
jaksen
ford::advanced
 
Imię: Jakub
Zarejestrowany: 05-07-2015
Skąd: Jelenia Góra
Model: Ford Mondeo Mk4 Tit FL/ C-max I FL Trend
Silnik: 2.0 TDCI 163 KM DW10C / 1.6 TDCI 109 KM
Rocznik: 2010 / 2008
Postów: 397
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI co kilkanaście odpaleń dymi na biało przy odpalaniu

Tak, wiem Kolego, jeszcze raz dzięki. Próbę przelewową wykonam w przyszły weekend i nie omieszkam się podzielić wynikami w tym temacie. Normalnie zanim oddałbym komukolwiek autko na wymianę "uszczelek" wtrysków, to sam najpierw spróbował bym je wymienić - jak wspomniałeś, na forum naprawdę jest prawie wszystko. Niestety w tej chwili mam lekki nóż na gardle, bo w piątek w nocy wypadł mi pilny nieplanowany wyjazd rodzinny do Niemiec (700km w jedna stronę) i nie wiem, czy znajdę zakład, który powymienia mi uszczelki przed weekendem (jutro mam dzwonić) - sam na szybko nie chcę się tego podejmować, aby nie ryzykować unieruchomienia autka.

Najoptymalniej byłoby jakbym wszystko zrobił sobie na spokojnie w przyszły weekend za tydzień, tylko czy uszczelnienie wtrysków może poczekać te 1500km z autostradowymi obciążeniami? Pytanie z tych gdybających, ale za bardzo nic mi nie pozostało Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jaksen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-04-2017, 20:45   #9
krzys1968
ford::expert
 
Avatar krzys1968
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 13-10-2010
Skąd: Gliwice-Berlin
Model: fokus Mk2 FL byl i milo wspominam ; focus Mk3
Silnik: 1.6tdci 109Ps ; 1.6 tdci 115Ps
Rocznik: 2008 ; 2014
Postów: 2,974
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI co kilkanaście odpaleń dymi na biało przy odpalaniu

Butelkido przelewowej pruby postaw ponizej silnika na wysokosci zdezaka . Moga gniazda wtryskow wypalic a wtedy masz glowice do wymiany . A czy na odpalonym silniku masz dzwiek cykania cos podobnego jak tu [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Ostatnio edytowane przez krzys1968 ; 26-04-2017 o 20:59
krzys1968 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-04-2017, 21:35   #10
jaksen
ford::advanced
 
Imię: Jakub
Zarejestrowany: 05-07-2015
Skąd: Jelenia Góra
Model: Ford Mondeo Mk4 Tit FL/ C-max I FL Trend
Silnik: 2.0 TDCI 163 KM DW10C / 1.6 TDCI 109 KM
Rocznik: 2010 / 2008
Postów: 397
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI co kilkanaście odpaleń dymi na biało przy odpalaniu

o ryzyku wypalenia gniazd już jeden z forumowych kolegów mnie przestrzegał - mówił o tym, że może dojść do sytuacji, że gdy miedziana podkładka nadspoi się z gniazdem trzeba będzie ją i gniazdo wyfrezować, tu już może być różnie i w najgorszym przypadku właśnie może pojawić się widmo szukania nowej głowicy... a to przy kosztach z tym związanych i przebiegu mojego auta (ponad 248 tys. km) oznacza raczej szukanie "nowego" silnika...

Co do cykania, raczej takie jeszcze nie występuje. W ten weekend przed wymianą oleju robiłem godzinną płukankę silnika (Forte) i nie rzuciło mi się coś takiego w uszy - ale jeszcze jutro specjalnie ściągnę osłonę i sprawdzę.

Edit: wyjazd przełożony przynajmniej o tydzień, więc troszkę mi ciśnienie zeszło i już wstępnie umówiłem się na uszczelnienie wtrysków do jednego z forumowych kolegów. Pytanie, czy warto popsikać wcześniej jakimś odsmołowaczem/penetratorem, który do czasu ruszenia wtrysków trochę by się "powgryzał" w tą smołę?

Jeżeli w weekend znajdę czas, to postaram się wykonać test przelewowy, zrobię pomiary ciśnienia na listwie i sprawdzę korekty wtrysków, a info oczywiście wrzucę do tematu.

Panowie, szukajka bynajmniej mnie nie boli i zazwyczaj używam jej do skutku, ale w temacie wtrysków 1.6 tdci niestety niewiele info mogę znaleźć odnośnie możliwości samodzielnej wymiany np zaworków przelewowych. Wiem, że w 2.0 tdci taką wymianę jest się w stanie zrobić bez większego problemu, bo i nie jest to jakieś mega trudne, ale przede wszystkim są dostępne części zamienne. A jak to wygląda w 1.6 tdci?

Ostatnio edytowane przez jaksen ; 27-04-2017 o 15:39
jaksen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:00.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.