Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford S-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 24-02-2012, 07:50   #11
mayak
FCP member
 
Avatar mayak
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 17-05-2006
Skąd: Warszawa
Model: Smax / Fusion Energy
Silnik: 2.0ecoblue / plug-in hybrid
Rocznik: 2019 / 2017
Postów: 5,154
Domyślnie Odp: wycieraczki z czujnikiem deszczu

tak, z czujnikiem to po stronie pasażera jest krótsza - podejrzewam, że po to, aby szybę nad czujnikiem ścierała tylko jedna

__________________
////// ZMIANA MOCY 1.6tdci 95->115 # 2.0 tdci 140->163 # 1.5/1.6eb 150->182 # Transit 2.2 tdci # diagnostyka # TEMPOMAT # Immobilizer/kluczyki # konfiguracja # spolszczenia # wszystkie modele Europa-USA ////// MAYYAK@GMAIL.COM
mayak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2012, 20:35   #12
Kristoforos
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 03-09-2009
Skąd: Warszawa
Model: C-MAX
Silnik: 1.6 EcoBoost 150KM
Rocznik: 2011
Postów: 220
Domyślnie Odp: wycieraczki z czujnikiem deszczu

Tak w ogóle, to w końcu wpadłem na to, co jest przyczyną marnego działania automatu wycieraczek. Otóż problem leży w fundamentalnym założeniu: woda na samochód atakuje z góry (czyli pada deszcz). Skoro z góry, to czujnik jest zamontowany na górze szyby, tam gdzie już w miarę płasko, więc optymalnie dla zebrania informacji o deszczu. I niby git, tylko, że fundamentalne założenie jest o kant ... otrzaskać. Mianowicie woda na jadący samochód w znakomitej większości atakuje z dołu (spod kół wszystkich pojazdów dookoła). Chmura wodna unosi się nad jezdnią i im wyżej, tym jest rzadsza. I niestety bardzo często jest tak, że na wysokości naszych oczu i poniżej (czyli w obszarze szyby, gdzie zwykle patrzymy) szybę mamy już obryzganą wodą, ale paręnaście centymetrów wyżej, tam gdzie jest czujnik, jeszcze nie tak bardzo. Więc wycieraczka milczy. A więc niestety błąd w założeniu przy konstruowaniu czujnika. Należałoby albo umieścić dwa czujniki (na dole i na górze szyby), albo tylko jeden - na dole. Niestety taka opcja zakłóciłaby pole widzenia przez przednią szybę. Tak czy inaczej automatyczne wycieraczki to wielka porażka S-Maxa. (nie wiem jak w innych autach, może jest tak samo)
Kristoforos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2012, 21:54   #13
bartekd
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 29-03-2011
Skąd: Śląsk
Model: S-Max; Fiesta
Silnik: 2.0 TDCi 163KM; 1.4 TDCi
Rocznik: 2011; 2006
Postów: 279
Domyślnie Odp: wycieraczki z czujnikiem deszczu

W porównaniu np. z Renault w S-Maxie działa lepiej. Twoja teoria wydaje się słuszna, ale jednak przy zwykłym deszczu działa ok. Chmura wody (a właściwie mgiełka wodna) spod kół w ogóle jest trudno rozpoznawalna przez czujnik. Nie wiem na jakiej zasadzie on "widzi" krople, ale taką mgłę to ma widocznie problem zauważyć (albo celowo zrobiono tak, aby nie mylił jej z jakimiś zanieczyszczeniami). Zwykle przy takiem mgiełce to najlepiej puszczać wycieraczki ze spryskiem, albo jechać dalej za innymi autami.
Ogólnie jednak wycieraczki w S-Maxach oceniam bardzo wysoko.
__________________
W garażu: już jest S-Max 2.0 163KM PowerShift
a dodatkowo Fiesta 1.3, Fiesta 1.4
bartekd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-02-2012, 07:26   #14
greegi
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 15-07-2010
Model: S-max
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 290
Domyślnie Odp: wycieraczki z czujnikiem deszczu

@mayak - powiedz cos wiecej o tej grzanej przedniej szybie. Ile Cie to kosztowalo i co jeszcze musiales dorabiac?
greegi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-02-2012, 07:32   #15
Kristoforos
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 03-09-2009
Skąd: Warszawa
Model: C-MAX
Silnik: 1.6 EcoBoost 150KM
Rocznik: 2011
Postów: 220
Domyślnie Odp: wycieraczki z czujnikiem deszczu

Cytat:
Napisał bartekd Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Twoja teoria wydaje się słuszna, ale jednak przy zwykłym deszczu działa ok
Tak. Tylko, trzeba się zastanowić po co producenci bawią się w automat wycieraczek - no chyba po to, by w zależności od zachlapania wodą szyby przedniej, uruchomić odpowiednio szybko wycieraczki. A więc trzeba uwzględnić nie tylko "zwykły deszcz", ale i wszystkie inne scenariusze, w szczególności, że jazda w chmurze wodnej mgiełki spod kół jest statystycznie częstsza niż jazda w "zwykłym deszczu". A tak mamy rozwiązanie na deszcz, a i tak trzeba co chwila operować albo spryskiwaczem, albo zmianą czułości (wtedy wycieraczka rusza), albo przełączać tryb pracy wycieraczki.
Jeżdżę już S-Maxem od półtora roku, po raz pierwszy używając funkcji automatycznej wycieraczki i powiem szczerze, że tęsknię do zwykłego interwału. Że też nie mogli jakoś obu rozwiązań zastosować. Jeśli nie w połączeniu (a mogę sobie wyobrazić bardzo wygodne takowe), to chociaż jako oddzielne tryby.
Kristoforos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-02-2012, 14:08   #16
mst
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-08-2011
Skąd: WOT
Model: S-MAX
Silnik: 2.0 TDCI 143 PS
Rocznik: 2007
Postów: 38
Domyślnie Odp: wycieraczki z czujnikiem deszczu

Jak dla mnie największą zaletą automatu jest szybka reakcja wycieraczek na nagłe zbryzganie szyby dużą ilością wody, np. w wyniku chlapnięcia z koleiny przez pojazd nadjeżdżający z przeciwka, albo przy wjechaniu z mgłę wodną spod kół wyprzedzanego TIR-a.

Denerwuje mnie za to program spryskiwacza, tj. 3 ruchy wycieraczek, przerwa, 1 ruch. O tej porze roku, gdy na ulicach leży breja soli z wodą, ten ostatni ruch z powrotem skutecznie rozmazuje po szybie to, co udało się zebrać w wyniku 3 poprzednich...

Ostatnio edytowane przez mst ; 27-02-2012 o 20:35
mst jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-02-2012, 16:29   #17
Slartibartfast
ford::professional
 
Avatar Slartibartfast
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 10-05-2010
Skąd: Warszawa
Model: S-Max FL +Mondeo5Vig
Silnik: 2.0TDCi 140KM +180KM
Rocznik: 09.2010 +08.2017
Postów: 1,467
Domyślnie Odp: wycieraczki z czujnikiem deszczu

Cytat:
3 ruchy wycieraczek, przerwa, 1 ruch
A u mnie w eSiu nie ma tego dodatkowego maźnięcia po przerwie. I chyba dobrze, bo w mondku mk3 to mam i w zimie strasznie rozmazuje (jeszcze jak szyba grzeje...)
__________________
Mój Maksik pali [Okleiłem eSia] [Końcówka wydechu] [LEDy]
Slartibartfast jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-02-2012, 20:22   #18
Kristoforos
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 03-09-2009
Skąd: Warszawa
Model: C-MAX
Silnik: 1.6 EcoBoost 150KM
Rocznik: 2011
Postów: 220
Domyślnie Odp: wycieraczki z czujnikiem deszczu

Cytat:
Napisał Slartibartfast Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A u mnie w eSiu nie ma tego dodatkowego maźnięcia po przerwie.
U mnie też nie ma. W modelu 06.2010 było, w modelu 10.2011 nie ma.
Kristoforos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-02-2012, 20:38   #19
mst
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-08-2011
Skąd: WOT
Model: S-MAX
Silnik: 2.0 TDCI 143 PS
Rocznik: 2007
Postów: 38
Domyślnie Odp: wycieraczki z czujnikiem deszczu

Cytat:
Napisał Kristoforos Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
U mnie też nie ma. W modelu 06.2010 było, w modelu 10.2011 nie ma.
To jest nadzieja, że może da się to przestawić w komputerze. Czy ktoś się orientuje, jak to jest?
mst jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-02-2012, 21:25   #20
PoleApart
ford::average
 
Avatar PoleApart
 
Zarejestrowany: 30-06-2008
Skąd: Warszawa
Model: Był i jest S-Max Titanium S
Silnik: Jest 2.0 240 KM Powershift, był 2.5T
Rocznik: 2011, 2009
Postów: 57
Domyślnie Odp: wycieraczki z czujnikiem deszczu

Cytat:
Napisał Kristoforos Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
U mnie też nie ma. W modelu 06.2010 było, w modelu 10.2011 nie ma.
Potwierdzam. Ford uczy się na błędach. Mnie to dodatkowe maźnięcie zimą zawsze doprowadzało do szału w dowolnym aucie. Człowiek kombinował, siedział na ogonie jakimś mocno chlapiącym poprzednikom tylko po to żeby szybę oczyścić BEZ włączania spryskiwacza. Najmądrzej ma to rozwiązane BMW gdzie króciutkie machnięcie spryskiwacza daje pryśnięcie ale nie włącza wycieraczek. Czemu inni tak nie robią, komu to przeszkadza?
PoleApart jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:54.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.