Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Kupujemy auto
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 16-07-2019, 07:23   #1
jaksen
ford::advanced
 
Imię: Jakub
Zarejestrowany: 05-07-2015
Skąd: Jelenia Góra
Model: Ford Mondeo Mk4 Tit FL/ C-max I FL Trend
Silnik: 2.0 TDCI 163 KM DW10C / 1.6 TDCI 109 KM
Rocznik: 2010 / 2008
Postów: 397
Domyślnie Zapłata akcyzy za auto sprowadzone z terenu UE

Witajcie.

Nie jestem pewien, czy to dobre miejsce na taki temat, więc w razie potrzeby proszę moderatorów o przeniesieniu do innego działu.

Tydzień temu z pomocą @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] sprowadziłem dla siebie Mondeo Mk4 2.0 TDCI 140 KM z 11.2010 r. Z autka jak na razie jestem zadowolony, przegląd w SKP zaliczony pozytywnie, do wymiany niebawem opony i hamulce, ale wcześniej kompletna rejestracja.
Temat założyłem z tego względu, że nie jestem pewien co do konieczności opłacenia akcyzy za sprowadzone z Litwy (UE) auto. Skąd moje niedorzeczne wątpliwości?

Auto kupiłem na Litwie od Litwina, osoby prywatnej, która była pierwszym i jedynym właścicielem auta. Tak więc auto kupione poza Polską, zarejestrowane na Litwie (już wyrejestrowane), ale w związku z tym, że Litwin w 12.2010 r. kupił auto w Polsce, to auto pierwszą rejestrację w kraju ma już za sobą. Zarejestrowanie auta na Litwie odbyło się dopiero w 07.2011 r.

Czy w związku z tym, że auto ma już 1 rejestrację w kraju za sobą, to czy spoczywa na mnie obowiązek zapłaty akcyzy?

Nie uchylam się, ale jeżeli nie miałbym obowiązku zapłaty, to dlaczego z tego nie skorzystać?

Na stronie Ministerstwa Finansów znalazłem informację, że zwolnione z zapłaty akcyzy dla samochodów osobowych występuję w przypadku gdy:

- przywożony przez osobę fizyczną, która przybywa do Polski na pobyt stały lub powraca z czasowego pobytu z państwa członkowskiego do Polski;
- przywożony przez osobę fizyczną, która przybywa z państwa członkowskiego do Polski na pobyt stały w związku z zawarciem związku małżeńskiego;
- przywożony przez osobę fizyczną, która odziedziczyła prawo własności lub prawo użytkowania tego samochodu w państwie członkowskim;
- przywożony czasowo do celów prywatnych przez osobę fizyczną, która przybywa do Polski z państwa członkowskiego;
- przywożony czasowo do celów zawodowych przez osobę fizyczną, która przybywa do Polski z państwa członkowskiego;
- przywożony czasowo, zarejestrowany w państwie członkowskim, w którym użytkownik mieszka, używany w regularnych podróżach z miejsca zamieszkania do miejsca pracy w kraju;
- przywożony czasowo przez studenta i zarejestrowany w państwie członkowskim, w którym student mieszka, ale używany przez niego w kraju studiowania;
- samochód osobowy przywożony spoza państw członkowskich oraz państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, przez osobę fizyczną, która przybywa do Polski na pobyt stały lub powraca z czasowego pobytu z tych państw;
- stanowiący specjalistyczny środek transportu sanitarnego, przeznaczony do działalności leczniczej, która polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez podmioty lecznicze wpisane do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą [7]; musi on spełniać cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach, które przenoszą europejskie normy zharmonizowane [8]; zwolnienie to dotyczy ambulansów drogowych typu B (ambulans ratunkowy) oraz typu C (ruchoma jednostka intensywnej opieki);
- stanowiący pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem [9],
- stanowiący pojazd hybrydowy w rozumieniu ustawy [9], o pojemności silnika spalinowego równej 2000 cm3 lub niższej, w okresie do 1 stycznia 2021 r.
Ze zwolnienia można skorzystać po spełnieniu ustawowych warunków, właściwych dla każdego z tych zwolnień.

Sytuacji jak moja tutaj nie widzę, więc pewnie nie ma szans na jej uniknięcie, ale może ktoś bardziej doświadczony w tym temacie się wypowie?

Pozdrawiam


Ostatnio edytowane przez jaksen ; 16-07-2019 o 07:31
jaksen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-07-2019, 07:30   #2
bolek-tarnow
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-10-2007
Skąd: Kraków
Model: VW Passat
Silnik: 2.0 170KM
Rocznik: 2008
Postów: 2,776
Domyślnie Odp: Zapłata akcyzy za auto sprowadzone z terenu UE

Cytat:
Napisał jaksen Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy w związku z tym, że auto ma już 1 rejestrację w kraju za sobą, to czy spoczywa na mnie obowiązek zapłaty akcyzy?
tak
bolek-tarnow jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-07-2019, 07:34   #3
jaksen
ford::advanced
 
Imię: Jakub
Zarejestrowany: 05-07-2015
Skąd: Jelenia Góra
Model: Ford Mondeo Mk4 Tit FL/ C-max I FL Trend
Silnik: 2.0 TDCI 163 KM DW10C / 1.6 TDCI 109 KM
Rocznik: 2010 / 2008
Postów: 397
Domyślnie Odp: Zapłata akcyzy za auto sprowadzone z terenu UE

Cytat:
Napisał bolek-tarnow Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
tak
Mógłbyś odrobinę rozwinąć swoją odpowiedź?
jaksen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-07-2019, 08:12   #4
czeslaw555
ford::average
 
Avatar czeslaw555
 
Imię: Czesław
Zarejestrowany: 26-11-2008
Model: LB
Silnik: 2.0 HDi
Rocznik: MK5
Postów: 100
Domyślnie Odp: Zapłata akcyzy za auto sprowadzone z terenu UE

Czytając to nie widzę żadnego pkt. który by odpowiadał do zwolnienia z opłaty akcyzy.
Auto kupił Litwin, wrócił do swojego kraju i zarejestrował je tam. Kupując to auto, kupiłeś je zarejestrowane na terenie Litwy od obywatela Litewskiego, na jakiej podstawie masz dostać ulgę ? Nie widzę związku.
Przepisy mówią jasno, auto sprowadzone z zagranicy (UE) podlega obowiązkowi opłaty akcyzy.
Auta nie sprzedał ci obywatel Polski mieszkający czasowo w Litwie który miałby to auto na PL tablicach (wtedy tylko podatek 2% byś zapłacił od umowy k-sp)
Auto było zarejestrowane zagranicą i musi przejść całą procedurę rejestracji auta sprowadzonego.
Masz wątpliwości zapytaj w urzędzie celnym, w W.K. ale nie spodziewaj się że urzędnik na podstawie przedstawionych dokumentów, czyli litewski dowód rejestracyjny i litewską umowę kupna-sprzedaży, podejmie inną decyzję.
Byłoby to nielogiczne z pkt widzenia przepisów.
Inaczej mówiąc (to samo) Auto przyjechało z zagranicy, ma zagraniczne dokumenty i tablice = trzeba płacić
Rzutem na taśmę i tak utargowaliśmy dodatkowo tyle że na akcyzę spokojnie Ci wystarczy z tego. Masz więc i tak dodatkowy bonus.
__________________
Pozdrawiam
czeslaw555 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-07-2019, 08:25   #5
bolek-tarnow
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-10-2007
Skąd: Kraków
Model: VW Passat
Silnik: 2.0 170KM
Rocznik: 2008
Postów: 2,776
Domyślnie Odp: Zapłata akcyzy za auto sprowadzone z terenu UE

Cytat:
Napisał jaksen Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Mógłbyś odrobinę rozwinąć swoją odpowiedź?
to już masz wyjaśnienie od czeslaw555
bolek-tarnow jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-07-2019, 08:30   #6
jaksen
ford::advanced
 
Imię: Jakub
Zarejestrowany: 05-07-2015
Skąd: Jelenia Góra
Model: Ford Mondeo Mk4 Tit FL/ C-max I FL Trend
Silnik: 2.0 TDCI 163 KM DW10C / 1.6 TDCI 109 KM
Rocznik: 2010 / 2008
Postów: 397
Domyślnie Odp: Zapłata akcyzy za auto sprowadzone z terenu UE

Cytat:
Napisał czeslaw555 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czytając to nie widzę żadnego pkt. który by odpowiadał do zwolnienia z opłaty akcyzy.
Auto kupił Litwin, wrócił do swojego kraju i zarejestrował je tam. Kupując to auto, kupiłeś je zarejestrowane na terenie Litwy od obywatela Litewskiego, na jakiej podstawie masz dostać ulgę ? Nie widzę związku.
Przepisy mówią jasno, auto sprowadzone z zagranicy (UE) podlega obowiązkowi opłaty akcyzy.
Auta nie sprzedał ci obywatel Polski mieszkający czasowo w Litwie który miałby to auto na PL tablicach (wtedy tylko podatek 2% byś zapłacił od umowy k-sp)
Auto było zarejestrowane zagranicą i musi przejść całą procedurę rejestracji auta sprowadzonego.
Masz wątpliwości zapytaj w urzędzie celnym, w W.K. ale nie spodziewaj się że urzędnik na podstawie przedstawionych dokumentów, czyli litewski dowód rejestracyjny i litewską umowę kupna-sprzedaży, podejmie inną decyzję.
Byłoby to nielogiczne z pkt widzenia przepisów.
Inaczej mówiąc (to samo) Auto przyjechało z zagranicy, ma zagraniczne dokumenty i tablice = trzeba płacić
Czesławie z zapłaty należnego podatku akcyzowego się nie migam, bo jak widać nawet nie ma jak, sęk w tym, że pewne niepewności rodziła we mnie ta pierwsza rejestracja, która odbyła się w Polsce. Nie jestem biegły w przepisach z zakresu podatków, więc mój tok rozumowania był taki, że Aso Ford z Polski kupiło auto z Ford Europe, opłaciło do budżetu PL należne opłaty, potem auto kupił Litwin, sprowadził po kilku miesiącach na Litwe, a po kilku latach ja od niego odkupiłem i za to samo auto wnoszę do budżetu PL opłaty z tytułu akcyzy. Ale jak mówię, to mój nieprofesjonalny i niewprawny tok rozumowania w tym temacie.

No nic, akcyzę opłacam dzisiaj - niech PL się bogaci Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Cytat:
Napisał czeslaw555 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Rzutem na taśmę i tak utargowaliśmy dodatkowo tyle że na akcyzę spokojnie Ci wystarczy z tego. Masz więc i tak dodatkowy bonus.
To fakt nie zaprzeczalny - dzięki raz jeszcze Czesławie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jaksen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-07-2019, 08:32   #7
czeslaw555
ford::average
 
Avatar czeslaw555
 
Imię: Czesław
Zarejestrowany: 26-11-2008
Model: LB
Silnik: 2.0 HDi
Rocznik: MK5
Postów: 100
Domyślnie Odp: Zapłata akcyzy za auto sprowadzone z terenu UE

Przepisy a logika to dwie czasami różne sprawy

Bump: Jesteśmy jedynym krajem w UE gdzie trzeba płacić akcyzę
__________________
Pozdrawiam
czeslaw555 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-08-2019, 11:03   #8
jaksen
ford::advanced
 
Imię: Jakub
Zarejestrowany: 05-07-2015
Skąd: Jelenia Góra
Model: Ford Mondeo Mk4 Tit FL/ C-max I FL Trend
Silnik: 2.0 TDCI 163 KM DW10C / 1.6 TDCI 109 KM
Rocznik: 2010 / 2008
Postów: 397
Domyślnie Odp: Zapłata akcyzy za auto sprowadzone z terenu UE

Dla potomnych odświeżam temat...

Temat opłaconej już akcyzy nie dawał mi spokoju, więc z początkiem sierpnia wysłałem mailowe zapytanie w przedmiotowym temacie to kilku jednostek celno-skarbowych, w tym również do Krajowej Administracji Skarbowej - Krajowej Informacji Skarbowej, od której w dniu wczorajszym otrzymałem taką oto odpowiedź na moje wątpliwości:

"Odpowiadając na pytanie informujemy, że w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
1) import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;

2) nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;

3) pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:

a) wyprodukowanego na terytorium kraju,

b) od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2.


Zgodnie z przepisami ustawy jeżeli w stosunku do samochodu osobowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności podlegającej opodatkowaniu to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości.


Zatem, jeżeli przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia jest samochód osobowy,który przed tym nabyciem był wcześniej zarejestrowany na terytorium kraju, to czynność taka nie podlega opodatkowaniu akcyzą.


Podstawa prawna:

art. 100 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j.Dz.U. z 2019 r. poz. 864)

Prosimy nie odpowiadać na niniejszego maila.

Krajowa Informacja Skarbowa

-----------------------------------------------------------------------------------------
Niniejsza informacja nie stanowi:

indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w rozumieniu przepisów rozdziału 1a działu II ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa;
informacji pozostającej w związku z przedmiotem postępowania podatkowego (w rozumieniu art. 121 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa) lub postępowania celnego (w rozumieniu unijnych i krajowych przepisów prawa celnego);
wiążącej informacji akcyzowej – w rozumieniu działu IA ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym;
wiążącej informacji taryfowej ani wiążącej informacji o pochodzeniu towarów – w rozumieniu art. 33 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny.

Zapraszamy do korzystania z usług Krajowej Informacji Skarbowej.

Informujemy że pod numerem infolinii: z tel. stac. 801 055 055, z tel. kom. (22) 330 0330, z zagranicy +48 22 330 0330 Krajowa Informacja Skarbowa udziela telefonicznych informacji dotyczących prawa podatkowego i celnego od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 18.00.
Zapraszamy także do odwiedzenia Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów www.podatki.gov.pl"

Tak, więc po urlopie występuję z wnioskiem o zwrot opłaconej akcyzy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jaksen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-08-2019, 11:33   #9
Marcian
ford::average
 
Zarejestrowany: 01-07-2012
Model: Mondeo MK IV 2011 r. 2.0 PB
Silnik: 2.0 145 km PB + LPG
Rocznik: 2011
Postów: 59
Domyślnie Odp: Zapłata akcyzy za auto sprowadzone z terenu UE

Wydrukuj lepiej to dla Pań z Wydziału Komunikacji - one często w zależności od województwa żyją w swoim świecie przepisów Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Był: Mondeo MK III Kombi 2.0 TDDI 115 KM 2001 r.
Jest:Mondeo MK IV Sedan 2.0 145 KM FL 2011 r.
Fiesta MK VII 1.25 82 KM 2010 r.

Ostatnio edytowane przez wojtekn ; 22-08-2019 o 14:59
Marcian jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-08-2019, 08:44   #10
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,544
Domyślnie Odp: Zapłata akcyzy za auto sprowadzone z terenu UE

Tylko bez stopki z wyłączeniem odpowiedzialności za interpretację Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:25.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.