Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Ranger

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 08-02-2020, 18:11   #1
bezduszny
 
Postów: n/a
Domyślnie wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80

Dokonałem wymiany.. i krótka informacja dla potomnych:

- ilość oleju jaka wchodzi do skrzyni 10R80 to 7 butelek po 0.946 litra w wymianie statycznej (nie ma potrzeby robić dynamicznej)
- olej : Mercon ULV 1 U.S quart (0.946 litra)
- filtr oleju : L1MZ-7A098-A
- uszczelka miski oleju : HL3Z-7A191-B

Po wymianie skrzynia oczywiście pracuje lepiej.
Następnym olejem jaki pójdzie do testów będzie Penrite ATF LV Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


Ostatnio edytowane przez bezduszny ; 08-02-2020 o 18:22
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-02-2020, 18:51   #2
slawek-kali
ford::expert
 
Avatar slawek-kali
 
Imię: Slawek
Zarejestrowany: 10-01-2011
Skąd: Niemcy - Paderborn
Model: Smax Titanium S
Silnik: 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 4,941
Domyślnie Odp: wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80

po co ? z tego co wiem masz 20kkm przejechane..
__________________
Sprawdz VIN - napisz maila!
Auta z Niemiec, Ogledziny, pomoc w kupnie -> dzial uslugi-KLIK
slawek-kali jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-02-2020, 09:06   #3
bezduszny
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80

tak, 20kkm

po co ?
bo już po rozgrzaniu oleju skrzynia przeciągała zmianę biegów.. czyli olej tracił właściwości
a ja nie lubię tak jeździć
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-11-2022, 19:17   #4
mamkfull
ford::amateur
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 06-11-2022
Skąd: miedźno
Model: ranger widtrak
Silnik: 2.0
Rocznik: 2019
Postów: 1
Domyślnie wymiana oleju w skrzyni automatycznej 2.0 diesel 2019r

Witam kolegow, nastał moment kiedy moj ford juz nie jest nowy ma 60tyś km i trzeba by wymienic chyba ilej w skrzyni automatycznej, no wiec chcialbym sie poradzic jaki olej?, jakie filtry co tam potrzeba zeby wymienic olej, czy da sie go spuscic statycznie bo mam kanal. Czy oprocz oleju w skrzyni gdzies jeszcze przy tym przebiegu wymienic juz olej? most reduktor?, byłbym bardzo wdzieczny za mądre porady.
dzieki Andrzej. acha mój ford to ranger wildtrak z 2019roku silnik 213koni 10 stopniowa skrzynia biegów

Ostatnio edytowane przez SRS ; 06-11-2022 o 19:47 Powód: zapomnialem dopisac
mamkfull jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-05-2023, 16:22   #5
SAR37
ford::average
 
Avatar SAR37
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 10-05-2022
Skąd: Kraków
Model: Ranger Limited
Silnik: 2.0 213KM Bi-Turbo
Rocznik: 2021
Postów: 195
Domyślnie Odp: wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80

Witam!
Z racji „przeciągania” biegów, postanowiłem częściowo wymienić olej w moim automacie (obecnie 34 kkm „dynamicznej” jazdy).
Odessałem przez bagnet 4,5 kwarty i uzupełniłem dokładnie tyle samo olejem Mercon ULV.
Skoro przy pełnej wymianie oleju ( z filtrem i zdejmowaniem pokrywy) wychodzi ok. 7 kwart, to moje 4,5 kwarty odpowiada za ok. 65% całości.
Odessany olej był mocno spracowany - kolor „coca-coli” vs kolor „czerwony” nowego.
Już pierwsze kilometry potwierdziły słuszność wymiany: skrzynia pracuje płynniej i delikatniej. Osobiście polecam!
Ps. „Pełną” wymianę planuje przy 60 kkm.

Ostatnio edytowane przez SAR37 ; 13-05-2023 o 21:07
SAR37 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-05-2023, 20:20   #6
bartolini9
ford::average
 
Imię: Bartosz
Zarejestrowany: 30-06-2022
Skąd: Gdańsk
Model: Ranger
Silnik: 2.0 BiTurbo
Rocznik: 2022
Postów: 59
Domyślnie Odp: wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80

Dzięki za info. Przy 30k km planuję przeprowadzić podobną operację.

Przy najbliższej wymianie oleju w ASO poproszę ich również o skasowanie adaptacji. Lubi czasem szarpnąć ta skrzynia, oj lubi. W ASO powiedzieli ze mieli kilka przypadków całkowitej wymiany tej skrzyni przy bardzo małych przebiegach. Dziwne.
bartolini9 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-05-2023, 21:32   #7
SAR37
ford::average
 
Avatar SAR37
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 10-05-2022
Skąd: Kraków
Model: Ranger Limited
Silnik: 2.0 213KM Bi-Turbo
Rocznik: 2021
Postów: 195
Domyślnie Odp: wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80

Ta skrzynia to obecnie „żelazna” podstawa Forda w USA - wszystkie pickupy F-, Ranger, Everest, Bronco no i Mustang. Poza Fordem, w różnych odmianach, montowane w Lincoln, Chevrolet, GMC, Cadillac a nawet - uwaga! - VW Amarok z 2023 roku! Nie jest to więc mała seria. Główne problemy to właśnie szybkie przegrzewanie oleju - efekt dynamicznej jazdy (Mustang, Camaro) i znacznych obciążeń przy wysokich temperaturach zewnętrznych. Z tego powodu cześć automatów na rynek amerykański wyposażono w dodatkową chłodnicę oleju.
Obejrzałem kilkadziesiąt filmików na YT odnośnie tej skrzyni i wszędzie pojawiała się konkluzja o konieczności wymiany oleju w przypadku nieprawidłowej pracy (przeciąganie, szarpnięcia, uślizgi). Jest to o tyle istotne, iż producenci aut (a nie skrzyni!) mówią o jej kompletnej BEZOBSŁUGOWOŚCI lub tylko ewentualnym uzupełnianiu poziomu oleju! Producent zaleca bodajże wymianę oleju i filtra co 60-65 tys mil (!) czyli co ok. 100 kkm lub w przypadku nieprawidłowej pracy - to co w/w.
Ja tam wolę wydać kilka setek na nowy olej i cieszyć się płynną jazdą.

Update: przed odessaniem oleju, auto stało ponad 24h bez odpalania silnika - dostałem info, że po krótkim odpaleniu i przestawieniu auta (w ramach posesji), udało się odessać początkowo tylko 2 kwarty. Warto więc postawić auto przed planowaną wymianą na dłużej bez ruchu.

Ostatnio edytowane przez SAR37 ; 20-05-2023 o 11:36
SAR37 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-05-2023, 09:58   #8
Rob^
FCP member
 
Avatar Rob^
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 22-04-2009
Skąd: Krosno
Model: Ranger Limited
Silnik: 2.0 238KM Bi-Turbo
Rocznik: 2022
Postów: 716
Domyślnie Odp: wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80

Dla potomych Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.



Potwierdzam że skasowanie tabeli adaptacji i reset modułu TCM "naprawia" problem szarpiącej skrzyni biegów A10.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Po tej operacji autko jedzie płynnie, zniknęło też najbardziej irytujące mnie szarpanie przy dohamowywaniu biegami przy gwałtownym hamowaniu.
Wszystkie złe nawyki które się odemnie nauczyła poszły w niepamięć 😉🤣
Zobaczymy na jak długo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________

Było niesamowite Mondeo i zadziorna Kuga ST-Line jest Fiesta EcoBoost 1 liter !!! i Fordowa wyprawówka
Rob^ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-05-2023, 18:58   #9
SAR37
ford::average
 
Avatar SAR37
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 10-05-2022
Skąd: Kraków
Model: Ranger Limited
Silnik: 2.0 213KM Bi-Turbo
Rocznik: 2021
Postów: 195
Domyślnie Odp: wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80

Dziwna sprawa - u mnie jest TYLKO „TCM reset modułu”. Nie ma opcji kasowania tabeli, pomimo wielokrotnych prób i ustawienia nawet nowego profilu. Może w wersji z S&S jest inaczej? Póki co nie ruszałem resetu.
BTW: ZTCW to najnowsza wersja Forscan to 2.3.53 - skąd masz wersję 2.3.54?
SAR37 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-05-2023, 09:54   #10
Rob^
FCP member
 
Avatar Rob^
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 22-04-2009
Skąd: Krosno
Model: Ranger Limited
Silnik: 2.0 238KM Bi-Turbo
Rocznik: 2022
Postów: 716
Domyślnie Odp: wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80

Ma się te znajomości Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________

Było niesamowite Mondeo i zadziorna Kuga ST-Line jest Fiesta EcoBoost 1 liter !!! i Fordowa wyprawówka
Rob^ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:12.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.