Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 30-05-2022, 16:28   #1
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Stuki tylne zawieszenie, lewa strona

Pojawiły sie nieregularne stuki, słyszalne wenątrz i dochodzące z okolic lewego, tylnego nadkola (coś jakby grzechotanie). Szczególnie słychać np. przy jeździe po kostce (powtarzających się, małych drganiach). Czy ktoś spotkał się z taką dolegliwością i czy przyczyna może być inna niż zawieszenie? Podejrzewam pękniętą sprężynę i tutaj pytanie jak najprościej to zweryfikować.

kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-05-2022, 17:05   #2
Hansolo
ford::expert
 
Avatar Hansolo
 
Imię: Radosław
Zarejestrowany: 11-07-2012
Skąd: Lębork
Model: Mondeo MKV AWD, Peżot 308 T9 ON
Silnik: 180 + wirus
Rocznik: 2018
Postów: 2,158
Domyślnie Odp: Stuki tylne zawieszenie, lewa strona

Cytat:
Napisał kaan1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Podejrzewam pękniętą sprężynę i tutaj pytanie jak najprościej to zweryfikować.
Unieść, zdjąć koło, obejrzeć sprężynę , sprawdzić " paluchem" czy jest zakończona głądko czy przełamana. Czasami na dole może zostać kawałek zwoju, o ile nie został gdzieś na drodze.
__________________
Łe tam Panie, Fordy rdzewiejo, sie psujo i nie jado i palo jak smoki
Hansolo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-05-2022, 20:32   #3
Bynek
ford::average
 
Zarejestrowany: 26-08-2010
Skąd: Myślibórz
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: Było 2004,2010,jest 2015
Postów: 54
Domyślnie Odp: Stuki tylne zawieszenie, lewa strona

Widzę, że masz kombika. U mnie też coś nieregularnie stukało. Okazało się, że stuka górne mocowanie amortyzatora (ucho które mocowane jest do nadwozia dwoma śrubami trzeba odkręcić i sprawdzić czy jest luz pomiędzy nim i tłoczyskiem amortyzatora).
Bynek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-05-2022, 22:23   #4
karoolpl
ford::advanced
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 15-01-2017
Skąd: Gdańsk
Model: Ford Edge
Silnik: 2.0 Ecoboost
Rocznik: 2020
Postów: 282
Domyślnie Odp: Stuki tylne zawieszenie, lewa strona

Pytanie czy dźwięk się skądś nie przenosi, ja dziś byłem na stacji, bo przy jeździe przez progi i większe wyboje, również słyszę taki skrzypiący gumowy dźwięk, myślałem że to coś z przodu może, ale okazało się że winne są gumy stabilizatora z tyłu i faktycznie dźwięk się tak jakoś przenosił, że dopiero na stacji udało zlokalizować się przyczynę, koszt diagnozy 60 zł, więc warto może podjechać do diagnosty, to sprawdzisz przy okazji jak tam zawieszenie stoi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
karoolpl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-06-2022, 20:38   #5
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: Stuki tylne zawieszenie, lewa strona

Dziękuję za podpowiedzi. Tak kombii. Lokalizacji jestem prawie pewien. Wyjąłem wszystko z bagażnika i przewiozłem się w bagażniku nasłuc***ąc to miejsce. Stuki dochodzą zza wykładziny nadkola. @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] . Nie znam konstrukcji tego elementu. Jeśli odkręcę ucho i stwierdzę ten luz to mogę go jakoś wyeliminować? Zacząłbym jednak od inspekcji sprężyny bo z opisu @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] wynika, że to powinno być stosunkowo proste i szybkie i powinno pozwolić na jednoznaczne wyeliminowanie sprężyny jako przyczyny
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-06-2022, 06:17   #6
Bynek
ford::average
 
Zarejestrowany: 26-08-2010
Skąd: Myślibórz
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: Było 2004,2010,jest 2015
Postów: 54
Domyślnie Odp: Stuki tylne zawieszenie, lewa strona

Musisz odkręcić dwie śruby mocujące ucho do nadkola, następnie dokręcić jedną nakrętkę mocującą tłoczysko amortyzatora do ucha i po temacie ( 30 minut ze zdjęciem i założeniem koła).
Bynek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-06-2022, 08:22   #7
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: Stuki tylne zawieszenie, lewa strona

Super, dzięki za wytłumaczenie. Ostatnie pytanko zanim zacznę windować auto i zabierać się do roboty. Czy muszę ściągać plastkowe nadkole - chodzi mi o to czy powinienem przygotowac sobie jakieś narzędzia do spinek itp. itd. Czy będę miał pełny dostęp po ściągnęciu koła i czy realne jest się za to zabierać mając do dyspozycji zwykły podnośnik i pachołki czy jednak będzie konieczność skorzystania z podnośnika stanowiskowego?
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-06-2022, 09:00   #8
Hansolo
ford::expert
 
Avatar Hansolo
 
Imię: Radosław
Zarejestrowany: 11-07-2012
Skąd: Lębork
Model: Mondeo MKV AWD, Peżot 308 T9 ON
Silnik: 180 + wirus
Rocznik: 2018
Postów: 2,158
Domyślnie Odp: Stuki tylne zawieszenie, lewa strona

Cytat:
Napisał kaan1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy muszę ściągać plastkowe nadkole - chodzi mi o to czy powinienem przygotowac sobie jakieś narzędzia do spinek itp. itd. Czy będę miał pełny dostęp po ściągnęciu koła i czy realne jest się za to zabierać mając do dyspozycji zwykły podnośnik i pachołki czy jednak będzie konieczność skorzystania z podnośnika stanowiskowego?
Zwykły podnośnik wystarczy, warto przy robocie dać jakąś kobyłkę dla bezpieczeństwa własnego i auta. Narzędzia do spinek - wystarczy płaski wkrętak i palce . Spinki takie jak w nadkolu z przodu, choć przyrządzik do tapicerki i spinek ułatwia robotę. Do tego nasadka bodajże 7 do wkrętów przy zderzaku mocujących nadkole, a w wersji 180 KM plastikowe osłonki / te ****ryki przy połączeniu nadkola i zderzaka /. Nasadka 10 mm do blaszanych talerzyków mocujących szmaciane nadkole. Tyle.
Łapaj fotę jak wygląda to po zdjęciu nadkola . Masz mocowanie o którym pisał @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMAG0798.jpg (90.5 KB, 112 wyświetleń)
__________________
Łe tam Panie, Fordy rdzewiejo, sie psujo i nie jado i palo jak smoki
Hansolo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-06-2022, 10:41   #9
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: Stuki tylne zawieszenie, lewa strona

Ok, mam narzędzia do spinek. Widzę już skalę przedsięwzięcia. Najpierw zlustruje sprężyne bo jeśli to ona to pewnie skończy się na serwisie. Czy na tej fotce widać ta nakretkę do dokręcenie czy ona pojawi mi się po odkręceniu śrub ? No i jak odkręcę dwie śruby i ucho to zawieszenie z amortyzatorem opadnie? Zamocuję to potem samemu bez problemu? Są jakies momenty na dokręcenie śrub czy z "wyczuciem"? Rozumiem, że geometrii tutaj nie tykam.
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-06-2022, 13:09   #10
Hansolo
ford::expert
 
Avatar Hansolo
 
Imię: Radosław
Zarejestrowany: 11-07-2012
Skąd: Lębork
Model: Mondeo MKV AWD, Peżot 308 T9 ON
Silnik: 180 + wirus
Rocznik: 2018
Postów: 2,158
Domyślnie Odp: Stuki tylne zawieszenie, lewa strona

Nakrętka powinna być u góry tego uchwytu/motylka aluminiowego. Może pod plastikowa pokrywką. Tak w to sie nie zagłębiałem. Zobacz na kanale YT u Stępnia , on walczył z amorami, wymieniał sprężyny więc znajdziesz wszelkie odpowiedzi. Generalnie, drugi lewarek pod wahacz i da się to zamontować. Dokręcanie - jakieś momenty są , ale "na łapę" chłopską styknie. Jak nie ruszasz, znaczy nie wymieniasz sprężyn i amorów to geometria nie ruszy się.
__________________
Łe tam Panie, Fordy rdzewiejo, sie psujo i nie jado i palo jak smoki
Hansolo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
mondeo mk5 , tył , zawieszenie



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:03.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.