Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 17-04-2023, 18:51   #41
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

Ten silnik miał fabrycznie 68 KM/143 Nm.

Podszybie raczej trzeba połatać.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

W sieci jakieś zachodnie firmy coś tam oferują w cenach po kilkaset euro, ale nie wiadomo, czy są wiarygodni. Którą część potrzebujesz? Wrzuć w google nr finis z katalogu dodając słowo Ford i zobaczysz...

__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-06-2023, 16:44   #42
EmixAnos
ford::average
 
Imię: Emilia
Zarejestrowany: 29-06-2020
Skąd: Opolskie
Model: Transit, Transit, Jumper, Sprinter, Sprinter
Silnik: 2.0 TD (100 KM), 2.5D (68 KM), 2.2 HDi (100 KM), 2.3D (79 KM), 2.2 CDI (82 KM)
Rocznik: 2005, 1988, 2007, 1999, 2005
Postów: 100
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

Dawno się tu nie udzielałam, tak więc przyszedł czas na podsumowanie kosztów remontu Forda Transita z 1988 roku z silnikiem 2.5D o mocy 68 KM:

- Akumulator Bosch S4 70Ah 630A - 350 zł.
- Olej Motorcraft XR 15W40 - 135 zł.
- Ford Transit z 1990 roku jako "dawca" części karoseryjnych - 1800 zł.
- Pasek rozrządu - 75 zł.
- Opony Windforce SnowBlazer Max 185/80 R14 - 1220 zł.
- Lusterko lewe i prawe - 610 zł.
- Zestaw lamp tylnych - 130 zł.
- Płyn wspomagania kierownicy Mobil ATF 220 - 50 zł.
- Nowa podsufitka - 250 zł.
- Nowa skrzynia biegów - 2000 zł.
- Nowy kolektor ssący - 80 zł.
- Płukanie silnika - 150 zł.
- Nowe fotele - 800 zł.
- Nowy prędkościomierz - 200 zł.
- Nowe poszycie podłogi - 2200 zł.
- 4x podłużnica ramy - 680 zł
- Nowy przedni grill - 200 zł.
- Reflektory przednie wraz z kierunkowskazami - 600 zł.
- Poszycie tylnych drzwi skrzydłowych - 500 zł.
- Konserwacja podszybia - 900 zł.

Za to wszystko zapłaciłam.... 13 100 zł. Z powodu remontu Transita byłam zmuszona sprzedać Seata Alhambrę z 2004 roku aby nie brać pożyczki.

Jeszcze pozostaje kwestia kupna oryginalnych szyb do Transita. Czy gdzieś w Polsce idzie kupić oryginalne szyby do w/w auta? Mój jest cały oszklony, szukałam na różnych "szrotach" (złomowiskach)... Większość szyb była w tragicznym stanie.

PS: Jeszcze mam jedno pytanie (tym razem związane z mechaniką). Czy jest możliwość podniesienia mocy w silniku 2.5D? Szczerze mówiąc, te 68 KM niezbyt wystarczy na żwawe poruszanie się po autostradzie.

Ostatnio edytowane przez EmixAnos ; 27-06-2023 o 09:33
EmixAnos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-06-2023, 17:08   #43
Antej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 15-08-2014
Model: exKa/Fusx2/Foc
Silnik: Brak informacji
Rocznik: Brak informacji
Postów: 7,480
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

Cytat:
Napisał EmixAnos Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
zmuszona sprzedać Seata Alhambrę z 2004 roku aby nie brać pożyczki.
I co, warto było się pchać w ten remont?
Zwłaszcza że to nadal nie koniec.
Antej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-06-2023, 18:32   #44
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

Cytat:
Napisał EmixAnos Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy jest możliwość podniesienia mocy w silniku 2.5D? Szczerze mówiąc, te 68 KM niezbyt wystarczy na żwawe poruszanie się po autostradzie.
Tak w ogóle to jest to możliwe, ale podniesienie mocy o rzeczywiście odczuwalną wartość wymaga bardzo dużych przeróbek - czyli kosztownej inwestycji. Generalnie ten silnik osiągał w seryjnych wersjach aż 115 KM, ale to była wersja turbo z elektronicznie sterowaną pompą Lucasa (system Lucas EPIC). Przeróbka modelu Mk3 na EPIC-a to jest zupełnie kosmiczna robota. Chyba nikt tego jeszcze nie robił. Na całym świecie.

Można podkręcać mechaniczna pompę Boscha, co opisałem (za brytyjskim forum Transita) w wątku "przyklejonym" na początku naszego działu. Ale ty masz pompę Lucas CAV, nie wiem co z tym można zrobić i wątpię, czy ktoś wiedziałby jak ją rozsądnie podkręcić.
Mój pierwszy Transit był właśnie z taką pompą, był to Transit Kombi 9-cio osobowy, krótki, niski, ze skrzynią biegów "czwórką" (typ G). Na czwartym biegu błyskawicznie dochodził do prędkości maksymalnej 125 km/h i tu następowało odcięcie obrotów. Wyraźnie było czuć, że przy szybszym przełożeniu samochód poszedłby - myślę - ze 135 km/h. Przyspieszenia miał zdecydowanie lepsze od Transitów z pompą Boscha i skrzynią "piątką", prawie nie reagował na obciążenie, wzniesienia lub silny przeciwny wiatr.
Opisuję to wszystko, bo może w twoim Transicie jest podobna sytuacja, że na najwyższym biegu ma nadal jeszcze zapas mocy przy prędkości maksymalnej - dochodzi do niej szybko i potem tak jedzie nie zważając na niewielkie górki, wiatr itp. rzeczy. I że wtedy miałoby sens zmienić mu przełożenie dyfra na szybsze.
Ale to też kolejne koszty...
Inne rozwiązanie, ale już trochę rozpaczliwe - w takiej sytuacji - to zamiana opon na opony o większej średnicy. Jeżeli zamienisz opony 185/80R14 na 205/80R14, to średnica koła zwiększy się o 4,7%, i o tyle zmniejszy się całkowite przełożenie układu napędowego silnik-koło. Czyli przy takich samych obrotach silnika auto które przedtem jechało 100km/h, teraz będzie jechało prawie 105 km/h. Ale minus - zwiększy się nieco zużycie paliwa oraz zwiększą się opory toczenia, zmniejszając nieco efekt przyrostu prędkości.
------------------------------------------
Co do szyb do modelu Mk3 - spory wybór mają w Transit Center: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 27-06-2023 o 07:56
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-06-2023, 09:31   #45
EmixAnos
ford::average
 
Imię: Emilia
Zarejestrowany: 29-06-2020
Skąd: Opolskie
Model: Transit, Transit, Jumper, Sprinter, Sprinter
Silnik: 2.0 TD (100 KM), 2.5D (68 KM), 2.2 HDi (100 KM), 2.3D (79 KM), 2.2 CDI (82 KM)
Rocznik: 2005, 1988, 2007, 1999, 2005
Postów: 100
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
W takim razie nie będzie mi się opłacało podwyższać mocy w 2.5D, jednak pozostanę przy tych 68 KM.

Jeszcze pozostała kwestia wygłuszenia silnika. Czy gdzieś w sklepie/Internecie idzie znaleźć dobrej jakości wygłuszenie silnika?
EmixAnos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-06-2023, 18:13   #46
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

Mój Mk3 miał następujące fabryczne wygłuszenie silnika:
- przegroda komory silnika wyłożona pianką, pokrytą czarną folią zgrzewaną na krawędziach,
- pod maską warstwa grubego filcu mocowana na klipsy,
- pod silnikiem plastikowa osłona w kształcie głębokiej miski, wewnątrz osłona wyłożona pianką, pokrytą folią (podobnie jak na przegrodzie,
- skrzynia biegów osłonięta plastikowa osłoną, wewnątrz osłona wyłożona pianką z folią.

Od strony kabiny pod deską przegroda - z tego co pamiętam - też była wyłożona wygłuszającą warstwą.

Trzeba szukać po specjalistycznych szrotach i portalach aukcyjnych typu OLX, Sprzedajemy, Gratka itd., itd. Masz samochód ponad trzydziestoletni - trudno teraz cokolwiek znaleźć...
W sieci są powszechnie dostępne maty i pianki wygłuszające ( najczęściej samoprzylepne) do samochodów w olbrzymim asortymencie, ale w komorze silnika trzeba to robić bardzo rozsądnie, tak by mata - jeśli się odklei od gorąca - nie opadła np. na kolektor wydechowy (pożar) lub by nie dostała się do napędu paska klinowego, na wentylator.
Ja bym - jeżeli takiej nie masz - zrobił matę z grubego filcu pod pokrywą silnika (pod maską). I w dolnej osłonie silnika - ta na pewno nie opadnie na silnik. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Na przegrodzie nic bym nie przyklejał, bo od gorąca się odklei - tam trzeba coś dać na niezawodne mocowane albo na klipsy, albo blachowkręty (są dostępne np. arkusze gumy o różnych grubościach). Hałas od silnika przedostaje się też przez przednie partie podłogi - tu można wyłożyć podłogę i nadkola od strony kabiny matami samoprzylepnymi, tak by jak najwięcej zachodziły na przegrodę.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 27-06-2023 o 18:48
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-10-2023, 12:15   #47
EmixAnos
ford::average
 
Imię: Emilia
Zarejestrowany: 29-06-2020
Skąd: Opolskie
Model: Transit, Transit, Jumper, Sprinter, Sprinter
Silnik: 2.0 TD (100 KM), 2.5D (68 KM), 2.2 HDi (100 KM), 2.3D (79 KM), 2.2 CDI (82 KM)
Rocznik: 2005, 1988, 2007, 1999, 2005
Postów: 100
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

Pierwsze prace po wakacyjnej przerwie uważam za rozpoczęte, przedstawiam listę zakupów, które poczyniłam:
Dźwignia hamulca ręcznego - 80 zł.
Zbiorniczek płynu hamulcowego - 50 zł.
Mechanizm zaciągania hamulca ręcznego 70 zł.
Pompa hamulcowa - 55 zł.
Przewód podciśnienia - 170 zł.
Linka hamulca ręcznego - 100 zł.
Końcówka drążka kierowniczego - 50 zł.
Zestaw sprężyn przedniego zawieszenia - 420 zł.
Zbiorniczek płynu wspomagania kierownicy - 65 zł.
Wentylator chłodnicy - 120 zł.
Profesjonalne wygłuszenie silnika - 1800 zł.
Czujnik świateł "stop" - 25 zł.
Przekaźnik kierunkowskazu - 45 zł.
Czujnik wstecznego biegu - 90 zł.
Łapa sprzęgła - 200 zł.

W sumie za to wszystko zapłaciłam 3340 zł, przy czym większość części musiałam sprowadzić z... Węgier, w Polsce większość części była w średnim stanie.

Ostatnio edytowane przez EmixAnos ; 23-10-2023 o 21:58
EmixAnos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-03-2024, 20:50   #48
EmixAnos
ford::average
 
Imię: Emilia
Zarejestrowany: 29-06-2020
Skąd: Opolskie
Model: Transit, Transit, Jumper, Sprinter, Sprinter
Silnik: 2.0 TD (100 KM), 2.5D (68 KM), 2.2 HDi (100 KM), 2.3D (79 KM), 2.2 CDI (82 KM)
Rocznik: 2005, 1988, 2007, 1999, 2005
Postów: 100
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

Witam po 4,5 miesięcznej przerwie od ostatniego mojego posta w tym wątku.... Jest szansa na to, że wyremontowany Transit z 1988 roku jeszcze w tym roku wyjedzie na drogę, jeszcze kilka drobiazgów i rzeczy zostało do ogarnięcia w sferze elektryki i klimatyzacji, planuję następujące rzeczy:
- Montaż instalacji do elektrycznie sterowanych szyb drzwi przednich.
- Montaż nowego radia samochodowego z możliwością odtwarzania płyt CD i kaset magnetofonowych.
- Montaż nowych głośników.
- Montaż panelu klimatyzacji (oryginalnie Transit nie posiadał klimatyzacji).

Nasuwa się kilka pytań, a pierwsze brzmi następująco:
1. Czy idzie jeszcze gdzieś kupić dobrej jakości radio z odtwarzaczem płyt CD i kaset magnetofonowych?
2. Czy do modelu MK3 istnieje możliwość zainstalowania klimatyzacji z modeli MK4, MK5 lub innych modeli z gamy Forda?
3. Jakie głośniki samochodowe warto zakupić? Chodzi mi o producenta/markę.
EmixAnos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-03-2024, 09:38   #49
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

As.1. Masz otwór 1DIN pod radioodtwarzacz, najlepiej byłoby poszukać samego kasetowca z możliwością podłączenia dodatkowego zmieniacza CD np. na 6 płyt (w schowku pasażera lub pod siedzeniem).


Nie wiem czy są do kupienia współczesne radioodtwarzacze kasetowe + CD, chociaż podobno Lexus ma je teraz w ofercie wyposażenia - obecnie następuje renesans compact casette. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

As.2. Nagrzewnica Mk3 nie jest przystosowana do montażu parownika klimatyzacji, więc chyba pozostaje montaż jakiegoś uniwersalnego zestawu. To ma tą wadę, że będzie brakowało nawiewu klimy na przednią szybę, która zaparowana błyskawicznie się wtedy oczyszcza. Dopiero w modelu Mk5 wprowadzono klimę, ale czy nagrzewnica z tego modelu wejdzie pod deskę Mk3 i czy przeróbka kanałów oraz panelu sterowania to nie jest zbył duża rzeźba - tego nie wiem.

Ad.3. Głośników na rynku jest mnóstwo, ja bym kierował się zasadą, by kupować głośnik możliwe największy. Dobrym rozwiązaniem jest druga membrana w stożku (lepsze tony wysokie) lub nawet drugi mały tweeterek.
Jeśli tanie to np. taki [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Je4śli droższy to np. [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Wybór jest olbrzymi, a co użytkownik, to inna opinia. Kieruj się wymiarami i możliwością montażu (czyli także czy okrągły, czy eliptyczny) oraz ceną.

Głośniki mają fabrycznie swoje miejsce pod deską przy słupku "A", więc jeśli tam by miały być, to nie masz dużego wyboru, bo decyduje rozstaw otworów montażowych. Ale tam zamocowane nie brzmią najlepiej. Lepsze wyście to indywidualny montaż większych głośników we drzwiach, ale tu trzeba się dobrze zastanowić nad lokalizacją, tak by nie kłóciło się to z mechanizmem szyby, a przednia maskownica nie wypadała na kieszeni-schowku.
Tylne głośniki można zamocować po prostu na tapicerce, ale warto dać między głośnik i boczek ciężką płytkę stalową - uniknie się nieprzyjemnych wibracji boczka i pojawią się lepsze niskie tony. Głośnik należy montować na możliwie masywnej przegrodzie lub stalowym elemencie nadwozia i tak, by przód membrany był jak najbardziej oddalony od tyłu membrany (możliwie duża przegroda).To ma decydujący wpływ na odtwarzanie niskich tonów przez tzw. otwarte głośniki (czyli nie zamknięte w kolumnach).
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 07-03-2024 o 09:51
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-03-2024, 04:54   #50
EmixAnos
ford::average
 
Imię: Emilia
Zarejestrowany: 29-06-2020
Skąd: Opolskie
Model: Transit, Transit, Jumper, Sprinter, Sprinter
Silnik: 2.0 TD (100 KM), 2.5D (68 KM), 2.2 HDi (100 KM), 2.3D (79 KM), 2.2 CDI (82 KM)
Rocznik: 2005, 1988, 2007, 1999, 2005
Postów: 100
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

Co do głośników, to one docelowo będą zamontowane z tyłu i w przednich drzwiach kierowcy i pasażera, zastanawiam się też nad montażem głośnika w drzwiach przesuwnych, ale nie wiem czy to dobry pomysł.

A co do klimatyzacji, to chyba zostanę przy zakupie oryginalnej nagrzewnicy do modelu MK3.

Jeszcze pozostała kwestia zabezpieczenia podwozia przed korozją. Jaki środek na zabezpieczenie podwozia przed korozją polecacie?
EmixAnos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
diesel , transit



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:25.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.