Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 03-04-2017, 11:44   #1
Ireneusz Madej
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 30-10-2005
Model: Transit
Silnik: 2,4 tdci
Rocznik: 2006
Postów: 11
Domyślnie Sprężarka klimatyzacji jaką zamontowac moge ?

Koledzy - czy ktoś się orientuje czy kompresor klimy w aucie gdzie była klima z w części przedniej, da radę jak założę klimę na tył - tylko przewody i nagrzewnicę musiałbym zalożyć - bo resztę już mam.

Transit 2006 MK7 2,4 tdci

Ireneusz Madej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-04-2017, 12:40   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,986
Domyślnie Odp: Sprężarka klimatyzacji jaką zamontowac moge ?

Dla starszego modelu - ale z identyczną klimą jak w Mk7 - jest dziewięć wersji kompresora (nr 15 na wykazie), ale moim zdaniem może być każdy z nich - ponieważ oznaczony na wykazie jako 2 (zespół kompresor + sprzęgło z kołem pasowym) ma tylko jeden numer. Te dziewięć wersji to są regenerowane, fabrycznie nowe itp.
Z tego wynika, że Ford daje taką samą sprężarkę do pojedynczej i podwójnej klimy, czyli ty też możesz...
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Dla tylnej nagrzewnicy przewidziane jest bardzo skomplikowane sterowanie elektryczne - czy na pewno wiesz co robisz i co cię czeka?
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 03-04-2017 o 20:57
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-04-2017, 15:22   #3
Ireneusz Madej
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 30-10-2005
Model: Transit
Silnik: 2,4 tdci
Rocznik: 2006
Postów: 11
Domyślnie Odp: Sprężarka klimatyzacji jaką zamontowac moge ?

Muszę spróbować - gdyż muszę mieć z tyłu klimę - gdyż auto ma stanąć
jako bus pod wynajem.
Ireneusz Madej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-04-2017, 20:14   #4
Whiskacz86
ford::average
 
Avatar Whiskacz86
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 30-01-2016
Model: 350EL
Silnik: 2.4 Duratorq
Rocznik: 2003
Postów: 79
Domyślnie Odp: Sprężarka klimatyzacji jaką zamontowac moge ?

2000-2006 Visteon FS-10 na 3szpilki a 2006- Visteon VS-16 na 4 szpilki.

tzn. masz klimę na przodzie i chcesz zrobić drugi układ do tyłu?

Ostatnio edytowane przez Whiskacz86 ; 03-04-2017 o 20:17
Whiskacz86 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-04-2017, 21:54   #5
Ireneusz Madej
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 30-10-2005
Model: Transit
Silnik: 2,4 tdci
Rocznik: 2006
Postów: 11
Domyślnie Odp: Sprężarka klimatyzacji jaką zamontowac moge ?

Tak - na chwilę obecną mam:
- klimę w przedniej części - działa i jest OK
- w tylnej cześci(osobowej) mam kanał przy suficie po lewej i nawiewy na ścianie bocznej lewej ale nagrzewnica tylna ma tylkow wejścia wodne - brak klimy
- na suficie mam regulację ciepła na tył auta

Chcę założyć:
- przewody klimy dla wersji z klimą z tyłu
- nagrzewnicę na tył z wersji z klimą
Ireneusz Madej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-04-2017, 22:26   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,986
Domyślnie Odp: Sprężarka klimatyzacji jaką zamontowac moge ?

Jest taki stary wątek, gdzie jeden z kolegów (kubasta) zrobił to, co ty chcesz zrobić [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] Miał co prawda model FWD, ale to nic nie zmienia...
Wykazał się wyjątkowo dużym samozaparciem, uporem i cierpliwością...

Problem będzie z elektryką - musisz mieć zespół sterujący pod sufitem i wiązkę do niego.
Sterowanie jest skomplikowane, bo siłownik klap w tylnej nagrzewnicy nie miesza powietrza (tak jak jest to z przodu) zimnego z ciepłym, tylko przestawia kierunek nawiewu góra (zimne) - dół (ciepłe). Nie ustawia się w połozeniach pośrednich, tylko ma dwa krańcowe. Natomiast ilość ciepła dodawana do zimnego powietrza, regulowana jest przez wodny zawór elektromagnetyczny, tuż przed nagrzewnicą, który sterowany jest sygnałem PWM (otwiera się i zamyka ze stałą częstotliwością, ale ze zmienną czasową sygnału).
Czyli: całe powietrze zawsze przechodzi przez nagrzewnicę i przez parownik, a jakie wylatuje, decyduje to, jak gorąca jest nagrzewnica i czy przez parownik przechodzi czynnik klimatyzacji.
Nie wchodząc w szczegóły dlaczego Ford wybrał taki system, efektem ubocznym takiego rozwiązania jest to, że w przewodach wodnych idących pod samochodem na tył, cały czas krąży gorący płyn i zimą... ogrzewa okolicę. W efekcie stale w zimie niedogrzany silnik jest jeszcze bardziej niedogrzany. Już w okolicach zero stopni C tylko długotrwała jazda szosowa z prędkością rzędu minimum 120 km/h zapewnia prawidłowe działanie ogrzewania z przodu i z tyłu. W jeździe miejskiej nie ma szans na dogrzanie auta, nawet tylko z przodu. Po prosu: nie ma szans...
Wersje Euroline i czasami Tourneo mają dodane wodne webasto - wtedy wszystko się zmienia i naprawdę jest... poezja.
Sporo osób dokłada w Transitach osobowych powietrzne webasto - pasażerowie z tyłu mają ciepło, silnik nadal jest lekko niedogrzany.
Weź to pod uwagę, w zimie w naszym klimacie z samą nagrzewnicą tylną auto będzie na pewno niedogrzane....

Natomiast przewody do klimy radziłbym zamówić giętkie robione na wymiar, zamiast dawać oryginalne - unikniesz wielu kłopotów. Tylko główne przewody aluminiowe w komorze z rozgałęzieniem na tył kupiłbym oryginały (mając szczęście zdobędziesz używki). Rozwiązanie Forda z przewodami aluminiowymi pod spodem, praktycznie niczym nie chronionymi to całkowicie poroniony pomysł. Pomijam koszty zakupu, ale ja musiałem praktycznie co roku łatać instalację nosząc po kolei różne odcinki przewodów do spawania. Za każdym razem, przed zamontowaniem, owijałem je taśmą gumową samowulkanizującą się - w końcu (po kilku latach) cała instalacja była zabezpieczona i teraz już czwarty rok jej nie dotykam...

Powracając do pytania z tytułu wątku - skoro w Mk6 sprężarka jest ta sama dla obu wersji - pojedynczej i podwójnej klimy - to w Mk7 też zapewne tak jest.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 04-04-2017 o 09:36
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-04-2017, 22:27   #7
Whiskacz86
ford::average
 
Avatar Whiskacz86
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 30-01-2016
Model: 350EL
Silnik: 2.4 Duratorq
Rocznik: 2003
Postów: 79
Domyślnie Odp: Sprężarka klimatyzacji jaką zamontowac moge ?

W sumie to nie jest to jakiś mega problem. Mysisz kupić przewody z "trójnikiem" i parownik na tył z zaworem rozprężnym i ewentualnie obudową. Przydało by się jeszcze cały nowy układ wypłukać, zrobić dobrą próżnię i "nabić" odpowiednią ilością. Co do sprężarki to tak jak napisałem i spokojnie jedna wystarczy. Co do elektryki to tak jak wyżej.
Whiskacz86 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-04-2017, 09:12   #8
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,986
Domyślnie Odp: Sprężarka klimatyzacji jaką zamontowac moge ?

Cytat:
Napisał Whiskacz86 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
i parownik na tył z zaworem rozprężnym
W Transicie klima jest z dyszą dławiącą i akumulatorem. Nie ma zaworów rozprężnych.
Kiedy spojrzysz na rysunek [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
to widać, że między skraplaczem i parownikiem nie ma osuszacza (tak zawsze jest w układzie z zaworem rozprężnym), dopiero na powrocie do sprężarki jest akumulator czynnika (oznaczony nr 1 - Аккумулятор кондиционера).
W każdym razie tak jest w Mk6, myślę, że w Mk7 nie zmieniono tego.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 04-04-2017 o 09:34
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-04-2017, 09:25   #9
Whiskacz86
ford::average
 
Avatar Whiskacz86
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 30-01-2016
Model: 350EL
Silnik: 2.4 Duratorq
Rocznik: 2003
Postów: 79
Domyślnie Odp: Sprężarka klimatyzacji jaką zamontowac moge ?

W MK7 są inne przewody do sprężarki, obwód i kat mocowania jest inny. A reszta tak jak wyzej
Whiskacz86 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-04-2017, 10:04   #10
Ireneusz Madej
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 30-10-2005
Model: Transit
Silnik: 2,4 tdci
Rocznik: 2006
Postów: 11
Domyślnie Odp: Sprężarka klimatyzacji jaką zamontowac moge ?

Widzę że będzie ciekawie - jutro jadę po nagrzewnicę i przewody - z auta gdzie ponoć wszystko działało.

Będę na bieżąco informował.

Bump:
Ireneusz Madej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:59.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.