Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford C-MAX

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 09-02-2020, 17:38   #1
dj.landi
ford::beginner
 
Imię: Mirosław
Zarejestrowany: 14-02-2017
Skąd: Tarnów
Model: Focus C-Max
Silnik: 1,6tdci
Rocznik: 2004
Postów: 21
Domyślnie Dziwne szarpanie/drgania podczas przyspieszania

Witam Szanownych Forumowiczów.
Zwracam się z prośbą o pomoc gdyż sprawdziłem już chyba wszystkie podobne tematy dotyczące drgań podczas przyspieszania ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem..

Zaczęło się jakiś czas temu od awarii przegubu wewnętrznego lewej półosi (rozleciała się manszeta i rozwaliło łożyska krzyżaka). Wymienione zostały przeguby wewnętrzne oba L i R. .

Mianowicie teraz objawia się to tak że podczas przyspieszania nawet ostrego na 1,2 nawet 3 biegu nic jakoś szczególnie nie wibruje a na 4 biegu od ok 2000obr/min od (zwykle w granicach 100km/h) zaczyna się jakby czkawka-szarpanie-drgania-wibracje całej budy.. Podobnie jest dalej jadąc na 5.biegu (powyżej 100km/h).

Ostatnio testowałem i problem występuje również przy ok 1100-1200obr/min od 3.biegu drga tak do 15000br/min potem już spokój. Jadąc bardzo delikatnie na 4.biegu przy ok 1100obr drga, dojdzie do 1500 obr spokój i od 2000 dalej drga/wibruje... Pomysłów już brak...

Już piszę co było sprawdzone/wymienione:
- Początkowo wymienione przeguby wewnętrzne L i R;
- następnie założone całe Półosie kpl nowe SKF (L i R);
- poduszka silnika (hydropodstawa) ta z lewej również wymieniona na nową;
- dwumas ze sprzęgłem też nowy SACHS (może z 1500km przejechane);
-poduszka skrzyni (drążek reakcyjny) wymieniony
To samo było na oponach letnich jak i na zimówkach (zaraz po wymianie i wyważeniu) - opony zmieniane ale felgi te same (choć zamieniane przód-tył).

Panowie ratujcie co to może być bo jeśli przy spokojnej jeździe w mieście jakoś można jeździć to chcąc jechać szybciej czy to na autostradzie to podczas przyspieszania mam wrażenie że tak telepie że aż wycieraczki się trzęsą jakaś masakra...

Forscan nie pokazuje żadnych błędów...
Na myśl przychodzi mi jeszcze ostatnia poducha skrzyni (ta pod akumulatorem) oraz ewentualnie ktoś pisał że amorki czy zawieszenie też choć jak wczoraj mechanik patrzył i jeździł to nie stwierdził problemów w zawieszeniu... Sam nie wie co to może być.....
Jutro jadę na stacje diagnostyczną sprawdzić zawieszenie//zbieżność/amorki i zobaczymy co wyjdzie...

Jeśli ktoś miał podobnie proszę o jakąkolwiek sugestie i podpowiedź.
Z góry dziękuję i pozdrawiam

dj.landi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-02-2020, 16:15   #2
jacek69
ford::average
 
Zarejestrowany: 17-04-2011
Skąd: śląsk
Model: FOCUS C MAX GHIA
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2004
Postów: 68
Domyślnie Odp: Dziwne szarpanie/drgania podczas przyspieszania

Witam, jeżeli rozwaliło Ci przegub wewnętrzny to jest duże prawdopodobieństwo że masz uszkodzony kielich (to co wychodzi ze skrzyni), miałem dokładnie to samo we fiacie, autem telepało na wszystkie strony, okazało się że kielichy były wyrobione, zamieniłem miejscami i jak ręką odjął ale u Ciebie mogły ulec uszkodzeniu przez rozsypany przegub. Przypuszczam że jak wymieniałeś to tylko półoś razem z przegubami bez kielicha i tam może być problem. To taka moja sugestia jeżeli wcześniej przed awarią przegubu było ok.
jacek69 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-02-2020, 21:52   #3
dj.landi
ford::beginner
 
Imię: Mirosław
Zarejestrowany: 14-02-2017
Skąd: Tarnów
Model: Focus C-Max
Silnik: 1,6tdci
Rocznik: 2004
Postów: 21
Domyślnie Odp: Dziwne szarpanie/drgania podczas przyspieszania

Dzięki Kolego za podpowiedź.
Tak wcześniej było ok, tzn wibrowało przy przyspieszaniu ale to było przez uszkodzony przegub wewnętrzny (jedno z łożysk na krzyżaku krótkiej półosi się rozsypało) ale wtedy wymieniłem oba przeguby.
Tylko jeśli dobrze Cie rozumiem to tutaj przegub wewnętrzny to krzyżak + kielich w którym pracuje krzyżak (tzw bieżnie) i on właśnie wchodzi do skrzyni - jeśli o taki kielich Ci chodzi Kolego to były wymieniona (nawet razy bo w kpl półosi też one są nowe)
Następnie gdy po pewnym czasie problem powrócił (choć nie od najniższych biegów) wymieniłem obie kpl półosie, lecz niestety jak widać nie pomogło.
Poduszki silnika i skrzyni (drążek reakcyjny) -> nowe, sprzęgło+dwumas -> nowe,
dziś zamówiłem poduszkę skrzyni tą pod akumulator i zobaczymy po wymianie.
Wczoraj byłem na przeglądzie i diagnosta niestety nic nie znalazł (zawieszenie sztywne i amorki też ok)...
Polece jednak mechanikowi by przyjrzał się jeszcze raz półosiom i samej skrzyni.

Ostatnio edytowane przez dj.landi ; 11-02-2020 o 22:06
dj.landi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-02-2020, 20:29   #4
dj.landi
ford::beginner
 
Imię: Mirosław
Zarejestrowany: 14-02-2017
Skąd: Tarnów
Model: Focus C-Max
Silnik: 1,6tdci
Rocznik: 2004
Postów: 21
Domyślnie Odp: Dziwne szarpanie/drgania podczas przyspieszania

Witam ponownie Panowie.

Dziś tak z ciekawości zrobiłem test jazdy z ForScanem z podglądem parametrów bieżących podczas jazdy;
Ciśnienie paliwa na luzie to ok 28000kPa.
Podczas jazdy przy niewiele ponad 3000obr na 1 biegu przy jest ok 132000kPa, na 2 biegu jest 157400kPa, na 3.biegu jest ok 144500kPa, na 4 i 5 biegu dochodzi do 135000-140000kPa....
Wskazania MAF to max 102g/s (na 2.biegu) tak to na 4.biegu max 91 g/s...
Wskazanie Ciśnienie MAP to max 228kPa (przy BARO 98kPa).

I tu Pytanie do znawców tematu czy są to wskazania w miarę poprawne? czy coś mogą podpowiedzieć o jakiejś nieprawidłowości?
dj.landi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-02-2020, 21:52   #5
jacek69
ford::average
 
Zarejestrowany: 17-04-2011
Skąd: śląsk
Model: FOCUS C MAX GHIA
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2004
Postów: 68
Domyślnie Odp: Dziwne szarpanie/drgania podczas przyspieszania

Jeżeli układ napędowy masz ok a drgania pochodzą od silnika to nie jesteś osamotniony, temat był wałkowany na forum. Musisz indywidualnie podejść do problemu, jak znajdziesz dobrego mechanika to super a jak nie to wymienisz połowę części drogą chybił trafił, i może się uda. Życzę powodzeniaGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jacek69 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-04-2020, 23:15   #6
dj.landi
ford::beginner
 
Imię: Mirosław
Zarejestrowany: 14-02-2017
Skąd: Tarnów
Model: Focus C-Max
Silnik: 1,6tdci
Rocznik: 2004
Postów: 21
Domyślnie Odp: Dziwne szarpanie/drgania podczas przyspieszania

Panowie pomocy, walki z samochodem ciąg dalszy...

Kilkukrotnie podmieniane kpl półosie, nowe SKF oraz sprawne używki - bez rezultatu...

Mechanik podejrzewa wtryskiwacze...

Sprawdzone kluczowe parametry podczas jazdy z Forscanem..

Następnie zrobiona próba przelewowa wtryskiwaczy: wyniki to: 32ml, 30ml, 27ml, 36ml (wyliczane od rozrządu do skrzyni).
Wtryskiwacze były przekodowane po wymianie komputera w zeszłym roku.

I tu pytanie do znawców bo może źle korekty wpisane: zakodowane było wg opisu w programie forscan tzn liczone od skrzyni 1-2-3-4 (4 przy rozrządzie) i tak wpisane kody z wtrysków
niestety na stronie forscan w opisie jest numeracja wtryskiwaczy taka: 1(rozrząd)-4-3-2(skrzynia) - jak w tym linku: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ].
Forscan podaje numeracje podobnie jak ELMconfig licząc od skrzyni w stronę rozrządu a nie jak w linku z forum forscan.
Która opcja jest jednak poprawna??

Mechanik chce oddać wtryskiwacze do regeneracji, bo auto zaczęło kopcić na czarno podczas jazdy i jest jakby mułowate przy ruszaniu.
Obroty na luzie nie falują, trzyma ładnie...
Acha auto fabrycznie bez DPF, a EGR z myślą że to przez niego testowo zaślepiony (nie wyprogramowany, błędu nie zgłasza).

W sterowniku pojawił się jednak błąd P0103 - błąd przepływomierza - nie pomogło czyszczenie przepływki więc MAF został podmieniony i błędu już nie ma. Kopcenie podczas jazdy na czarno zmniejszyło się ale nie znikło całkowicie i teraz ma raczej kolor szary niż czarny. Jednakże na luzie po dodaniu gazu jest czarna chmura z wydechu...

Spalanie rzeczywiście trochu wzrosło bo doszło do 6,9L/100km.
Oleju nie ubywa, płynu chłodniczego nie przybywa, jest czysty...
ostatnio coś mnie tknęło by sprawdzić poziom oleju (choć zmieniony był 1 może 1,5mies temu) i tu zaskoczenie bo poziom był ponad max!!!
Odciągnąłem więc ponad 1L oleju i dolałem świeżego trochu poniżej max.

Teraz obserwuje czy znów przybędzie czy to mechanik coś zawinił przy wymianie.

Panowie jakieś sugestie i pomysły??
dj.landi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-04-2020, 19:20   #7
jacek69
ford::average
 
Zarejestrowany: 17-04-2011
Skąd: śląsk
Model: FOCUS C MAX GHIA
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2004
Postów: 68
Domyślnie Odp: Dziwne szarpanie/drgania podczas przyspieszania

Witam, też miałem problem z ciągły szarpaniem i drganiami, okazało się że po wizycie u mechanika jak wymieniali sprzęgło źle podłączyli przewody od zaworu sterowania turbiną (pietburg), po zamianie silnik pracuje idealnie bez szarpania. Sprawdź podłączenie lub sam zawór czy jest sprawny, na pewno wyjdzie taniej niż wymiana wtrysków. Pozdrawiam i obyś szybko znalazł usterkę, sprawne auto = zadowolony kierowcaGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jacek69 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-12-2020, 16:05   #8
dj.landi
ford::beginner
 
Imię: Mirosław
Zarejestrowany: 14-02-2017
Skąd: Tarnów
Model: Focus C-Max
Silnik: 1,6tdci
Rocznik: 2004
Postów: 21
Domyślnie Odp: Dziwne szarpanie/drgania podczas przyspieszania

Witam wszystkich ponownie.
Suma sumarum zapomniałem opisać finału sprawy z szarpaniem podczas przyspieszania.
Powodem nie była skrzynia biegów, dwumasa czy też szpęgło, nie był to zawór sterowania turbo, ani też sama turbina - choć miała podobno trochu przedmuchu na gorącej stronie (mimo że niecałe 2 lata temu była regenerowana) to skończyło się jej ponowną regeneracją (wymiana corasa, oraz sztangi).
Powodem szarpania okazały się wtryskiwacze... Ponieważ miałem kpl 4 wtrysków oddałem wszystkie do sprawdzenia i 4 z 8 które trzymały poprawnie parametry wróciły na swoje miejsce. Po zakodowaniu silnik zaczął normalnie przyspieszać. Zniknął też całkowicie szary dym na luzie jak i podczas przyspieszania...
Może komuś ta wiedza się przyda.
Pozdrawiam
dj.landi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:10.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.