Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 25-05-2018, 21:32   #1
XERA
ford::beginner
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 19-05-2018
Skąd: Poznań
Model: Transit Euroline
Silnik: 2,0 tdci
Rocznik: 2005
Postów: 19
Domyślnie Nie dziala gniazdo zapalniczki

Pomóżcie koledzy bo oszaleję :-( Nie działa gniazdo zapalniczki (z przodu w desce rozdzielczej). Nie wiem czy działało bo świeży zakup. Ale - sprawdziłem bezpieczniki są ok (nr 212 ale też sprawdziłem pozostałe). Sprawdziłem bezpieczniki pod maską - wszystkie dobre. Oglądałem gniazdo - nie ma śladów upalenia - styki ładne - kable też. Co może być przyczyną?
Mam dwa gniazda w desce - jedno pośrodku drugie przy schowku pasażera - oba nie działają (po przekręceniu kluczyka oczywiście)
Gniazdo z tyłu działa - ale ono jest obsługiwane przez akumulator postojowy więc ma prąd cały czas.

XERA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-05-2018, 21:47   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

Sprawdzałeś bezpiecznik wysokoprądowy 50A w skrzynce w komorze , nr 103?
Te gniazda powinny działać cały czas, niezależnie od stacyjki.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-05-2018, 22:06   #3
XERA
ford::beginner
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 19-05-2018
Skąd: Poznań
Model: Transit Euroline
Silnik: 2,0 tdci
Rocznik: 2005
Postów: 19
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

Już myślałem że to rozwiązanie - ale niestety wysokoprądowy 103 jest dobry i ten drugi koło niego 104 też. Wyciągnąłem je - styki ładne czyste - bezpieczniki ładne i mają przepływ na mierniku.
XERA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-05-2018, 22:29   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

W Euroline mogli coś zamieszać z zasilaniem tych gniazd i np wiszą nietypowo na jakimś przekaźniku sterowanym stacyjką.
Ale na początek sprawdziłbym czy do wtyków od spodu zapalniczek dochodzi napięcie.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-05-2018, 22:38   #5
XERA
ford::beginner
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 19-05-2018
Skąd: Poznań
Model: Transit Euroline
Silnik: 2,0 tdci
Rocznik: 2005
Postów: 19
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

Nie, nie dochodzi - miernik pokazuje 0V
Ale co ciekawe - jak przełączę go na sygnał dzwiękowy (zamknięcie obwodu) to oba styki zawarte z masa (zawias drzwi) dają sygnał - a wydawało mi sie że tylko jeden powinien czyli minusowy. Czy to jest jakis trop?
Tylko gdyby kabel był przetarty i miał zwarcie to powinien wyrzucać bezpiecznik, a bezpiecznik jest OK
XERA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-05-2018, 22:45   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

Cytat:
Napisał XERA Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
to oba styki zawarte z masa (zawias drzwi) dają sygnał
To sugeruje, że przewód masowy nie ma masy, na schemacie jest jedno wspólne podłączenie obu gniazd do masy. Jest to to same miejsce, gdzie masę ma podłączoną do nadwozia podstawowy akumulator.
Radzę takie prądowe obwody sprawdzać zwykłym próbnikiem-żarówką, miernik cyfrowy ma minimalny prąd kilkanaście mA i czasami nieszkodliwe dla działania instalacji samochodowej upływności powodują fałszywe wskazania i alarm.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 25-05-2018 o 22:49
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-05-2018, 22:47   #7
XERA
ford::beginner
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 19-05-2018
Skąd: Poznań
Model: Transit Euroline
Silnik: 2,0 tdci
Rocznik: 2005
Postów: 19
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

czy jak na szybko wezme mase np. z aku i podlącze do gniazda - to będzie test ?
Powinno działać jak dostanie zewnętrznej masy?

Bump: Mała korekta. Podłączyłem się pod kleme minusową akumulatora z miernikiem (tylko na zamknięcie obwodu)
Odłączyłem gniazdo zapalniczki. Tylko jeden kabel daje sygnał zamknięcia obwodu - czyli masa jest, prawda?
Pytanie tylko gdzie się podział plus?

Bump: Jeszcze jedno nocne olśnienie, jak kupiłem samochód to w gnieździe zapalniczki były dwie małe monety, wydłubałem je i nie zwróciłem na to uwagi :-(
Myślałem że nie wpadły na samo dno...
Teraz mnie olśniło - że na pewno zrobiły zwarcie... Tylko gdzie szukać skoro bezpiecznik OK?
To może jeszcze jakiś przekaźnik byłby za to odpowiedzialny? Tylko który?

Reszta elektryki działa poprawnie...
XERA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2018, 07:59   #8
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

W normalnym modelu (tzn. nie Euroline) gniazda wiszą bezpośrednio na aku, bez przekaźnika. Wpierw jest jeden bezpiecznik wysokoprądowy 103, a potem każde gniazdo ma swój własny w skrzynce w kabinie (212 i 216).

Po kolei leć sprawdzając żarówką czy jest prąd, zacznij od bezpieczników w kabinie, wyjmij je , jeden przewód żarówki na końcówkę bezpiecznika (jedna musi mieć +), drugi na pewną na 100% masę.
To samo zrób ewentualnie potem z bezpiecznikiem prądowym 103.
Także sprawdzając gniazdo, korzystaj z zewnętrznej masy, a nie doprowadzonej do gniazda.

Miernik nie za bardzo nadaje się do sprawdzania takich obwodów. Zrób sobie próbnik z żarówki 21w (od kierunków) z dwoma przewodami po ok. pół metra, na odizolowanych końcach 2-3 cm zalane cyną, aby były sztywne.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2018, 09:32   #9
XERA
ford::beginner
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 19-05-2018
Skąd: Poznań
Model: Transit Euroline
Silnik: 2,0 tdci
Rocznik: 2005
Postów: 19
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

Dzięki za pomoc i porady.
Sytuacja jest niewesoła..
Sprawdziłem żarówką - i prąd dochodzi do 212 (mase wziąłem bezposrednio z minusa) i teraz ciekawostka jak zacząłem wnikać - nie widzę drugiego styku bezpiecznika :-(
Rozkręciłem tą skrzynke i jest pusty otwór - nie ma styku... No i jestem w kropce... Nie widać tez żadnego luźnego kabla - nic...
Jak to teraz odtworzyć? Skąd wezmę kabelek ze stykiem?
Chyba żeby wyciąć ten drugi styk i odnależć kabel od zapalniczki i założyć bezpiecznik przelotowy - obok skrzynki bezpieczników - to chyba ma sens?

Z innej beczki - skoro przy wyłączonej stacyjce na tym bezpieczniku był prąd - to gniazdo zapalniczki w desce rozdzielczej ma prąd na stałe czy tak jak jest na ogół w autach po przekręceniu kluczyka? Jak na stałe - to trochę lipa...
XERA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2018, 17:25   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

Cytat:
Napisał XERA Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
nie widzę drugiego styku bezpiecznika :-(
Prawdopodobnie upalił się po eksperymencie z monetami. Ten przewód powinien być pomarańczowo-żółty. Idzie do gniazda zapalniczki. Drugie gniazdo zasilane jest z bezpiecznika 216 przewodem pomarańczowo-niebieskim. Jeżeli nie odnajdziesz tego przewodu pod skrzynką, zrób by-pass do gniazda. I już.
Cytat:
Napisał XERA Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jak na stałe - to trochę lipa...
Większość aut ma tak zasilane gniazda zapaliniczki, bo są one wysokoprądowe i włącznik stacyjki by tego nie zdzierżył. Trzeba by montować przekaźnik i dodatkowe obwody - a to niepotrzebne koszty.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:17.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.