Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Kosmetyka samochodowa

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 31-03-2015, 21:17   #1
KonGos
ford::average
 
Avatar KonGos
 
Imię: Konrad
Zarejestrowany: 03-03-2015
Skąd: Lublin
Model: focus mk2
Silnik: 1.6 TDCi 90 KM
Rocznik: 2007
Postów: 105
Lightbulb Poradnik: Tlenek ceru - polerowanie szyb i reflektorów

Witam.
Na tylnej szybie miałem 4 porysowane łuki od docisków wycieraczki.
Poszukałem, poczytałem parę opinii i zdecydowałem się na zastosowanie tlenku ceru.
Podobno bez problemu usuwa rysy które nie są wyczuwalne przez paznokieć. Mniej więcej takie miałem na tylnej szybie.

W drugiej części polerowanie reflektora w samochodzie taty - daewoo espero.

Kupiłem 50g tlenku ceru w postaci proszkowej - 12zł .
100g wystarcza do wypolerowania 6 szyb. (opis produktu z internetu).

Do tego dokupiłem krążek z wełny owczej na rzepa do polerowania [foto: filc] - kilka, kilkanaście zł w sklepie budowlanym.
Istnieją też polerki w postaci krążków filcowych twardych.

Nie wiem czy jest różnica, używałem tylko jednego (mimo, że drugi też kupiony). Myślę, że ten z wełny jest delikatniejszy i mimo, że trzeba dłużej robić to dla laika lepszy bo nie zrobi żadnej krzywdy szybie.

Do szczęście potrzeba:
-wiertarka (w moim przypadku) lub maszyna polerska
-jakiś zraszacz (jak do kwiatków)
- wkład do wiertarki na rzep (zestaw wygląda tak: [foto: wiertarka+trzpień])


Do dzieła!

~~POLEROWANIE SZYBY~~

Przed polerowaniem szyby należy dokładnie ją umyć aby nie było na niej żadnego pyłu, piachu czy innej drobiny, która mogła by dostać się pod filc w czasie pracy i porysować szybę.

UWAGA: pamiętaj aby dbać o filc podczas pracy, nie odkładać maszyny na brudne stoły, ziemię czy gdziekolwiek mógłby się zabrudzić.

Dla bezpieczeństwa można okleić reflektory oraz wszystkie inne elementy niepolerowane.

Gdy szyba jest czysta rozrabiamy proszek ze zwykłą wodą w stosunku 1:1.
Konsystencja powinna przypominać pasę do zębów. Jeżeli będzie zbyt rzadka obroty wiertarki będą rozpryskiwać preparat po całym samochodzie
(później cały w białych kropkach ! nie wycierać tylko zmyć wodą, najlepiej pod ciśnieniem ! wycieranie na sucho szmatą może porysować lakier).
Można samochód czymś okryć to unikniemy mycia - mądry polak po szkodzie ;p

Gdy pasta gotowa należy spryskać filc wodą i w pary miejscach na filcu rozmieścić preparat. Wyłączoną maszyną rozprowadzić po szybie masę i od najmniejszych obrotów zacząć polerować. Mimo, że filc się obraca musimy robić ruch- najlepiej po okręgu aby preparat się rozprowadzał. Śmiało możemy wyjechać poza rysy - nawet jest to wskazane.
Szybkość obrotów 600-800 max.
Na internecie są opinie, że można wytrzeć szybę trzymając długo w jednym miejscu lub zrobić soczewkę...trochę trudno chyba wytrzeć aż tak szybę, tym bardziej, że wełna miękka no ale.... .
Od czasu do czasu spryskujemy szybę lub filc aby nie polerować na sucho.
W zależności od wielkości i ilości rys odpowiednio dłużej musimy popracować.
Ja kilkukrotnie zmywałem preparat, który i tak gdzieś pouciekał i sprawdzałem efekty.
4 lub 5 razy nakładałem na nowo rozrobiony preparat i polerowałem.
Za każdym razem odmierzałem po 5ml w kieliszku na leki.
Po umyciu szyby i samochodu zostaje podziwianie efektów.

Pracę wykonywałem wieczorem w garażu, zdjęcia słabej jakości. Teraz deszczowe dni więc też słabo,nic nie wrzucam. Najlepiej widać to przy oświetleniu słonecznym. Ja dla porównania zostawiłem najmniejszą rysę i wypolerowałem resztę.
Efekt rewelacyjny.
Jak zaświeciło słońce, lub w nocy samochód z tyłu to widać tylko tą najmniejszą rysę co nie była polerowana. Po świętach podejmę się polerowania tej ostatniej to dodam zdjęcia a teraz tylko opis jak by ktoś chciał coś zrobić w wolnym czasie.

~~POLEROWANIE REFLEKTORA~~
Analogicznie jak przy szybie.

Myjemy reflektor i filc aby nie było żadnego pyłu. Zabezpieczamy lakier i rozrabiamy preparat. Nakładamy na zmoczony filc i rozprowadzamy.
Polerujemy chwilę.
U mnie trwało to 3-5 min, bez zmywania i sprawdzania. Efekty w załącznikach.

Moim zdaniem tlenek ceru jest godny polecenia.
W niedalekiej przyszłości będę polerował też stolik szklany i drzwi szklane porysowane przez psa - tlenek ceru nadaje się.

Kolejne zdjęcia po świętach jak będzie nieco słoneczniej.

Pozdrawiam i powodzenia.

Pamiętaj !

Namaczaj filc, płynne koliste ruchy, kontroluj.
Robisz to na własną odpowiedzialność.
Na przedniej szybie nie testowałem. Różne są opinie, podobno można łatwo pozbyć się różnych tłustych smarów, owadów itp.

BAJO !
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg wiertarka + trzpień.jpg (11.6 KB, 227 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg filc.jpg (10.8 KB, 208 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg DSC_0004.jpg (103.2 KB, 385 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg DSC_0005.jpg (101.6 KB, 372 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg DSC_0006.jpg (94.0 KB, 417 wyświetleń)

__________________
<a href=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/74610 target=_blank> <a href=http://www.motostat.pl/user_images/74610/icon1.png target=_blank>http://www.motostat.pl/user_images/74610/icon1.png</a></a>
Przyczepności
To moje -->http://forum.fordclubpolska.org/album.php?albumid=1355

Ostatnio edytowane przez KonGos ; 01-04-2015 o 17:20 Powód: tytuł
KonGos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-04-2015, 20:41   #2
pascal
ford::beginner
 
Imię: Lukasz
Zarejestrowany: 14-07-2011
Skąd: Krk
Model: focus mk2
Silnik: 1.6 tdci/90 km
Rocznik: 2007
Postów: 26
Domyślnie Odp: Poradnik: Tlenek ceru - polerowanie szyb i reflektorów

Jaki czas poświęciłeś szybie ?
pascal jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-04-2015, 00:47   #3
wildthink
ford::average
 
Avatar wildthink
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 17-06-2014
Skąd: Orzesze
Model: Mondeo mk4 kombi
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2010
Postów: 138
Domyślnie Odp: Poradnik: Tlenek ceru - polerowanie szyb i reflektorów

Cytat:
Napisał KonGos Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Na przedniej szybie nie testowałem. Różne są opinie, podobno można łatwo pozbyć się różnych tłustych smarów, owadów itp.
Mam dosyć mocno "wypiaskowaną" - tzn. dużo punkcików na przedniej szybie, teraz nie przypominam sobie czy wyczuwalne pod paznokciem (sprawdzę rano). Czy takie defekty też można usunąć tlenkiem ceru, czy jest coś innego? Czy może na przedniej szybie się nie robi ze względu na możliwe późniejsze zniekształcenia?
__________________
Mondeo MK4 kombi l titanium X l 2.0 TDCi 140KM @ 163KM by tedi_k
wildthink jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-04-2015, 10:53   #4
KonGos
ford::average
 
Avatar KonGos
 
Imię: Konrad
Zarejestrowany: 03-03-2015
Skąd: Lublin
Model: focus mk2
Silnik: 1.6 TDCi 90 KM
Rocznik: 2007
Postów: 105
Domyślnie Odp: Poradnik: Tlenek ceru - polerowanie szyb i reflektorów

Cytat:
Napisał pascal Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jaki czas poświęciłeś szybie ?
Zgaduje ze z 30 min.
Doklłdnie na zegarek nie patrzyłem. Robiłem to tak:
Pasta,polerowanie ok. 5 min,spryskanie woda,polerowanie. Dużo pasty nie dawałem wiec po spryskiwaniu w miarę szybko "spływała". Myślę, że z 5 min wytrzymała. I tak z 4-5 razy jak pisałem. To był mój pierwszy raz. Po świętach drugie podejście do szyby. Nie chciałem przesadzić.

wildthink

Co do przedniej...tez mam masę odprysków po kamieniach (maska też jak po wojnie). Pasta polerska tego nie wypełni. Szlifuje powierzchnie aby "wyrównać" do poziomu rysy, dlatego super grubej rysy nie da rady. Nie próbowałem nawet. Opinie są różne co do przedniej. Jedni mówią, że zrobi soczewkę, pogorszy widoczność - ale to chyba się trzeba już mocno starać aby tak wytrzeć w jednym miejscu.
Chyba się odważę i delikatnie przejadę raz czy dwa. Bardziej w ramach oczyszczenia i zniwelowania tych minimalnych rys niż polerowania każdego uszczerbku.

Czy są jakieś inne preparaty ...nie orientowałem się. Wiem, że w zakładach profesjonalnych wypełniają to i robią jakieś cudawianki.
Pierwszy raz miałem czynienia z tlenkiem ceru ale efekt był tak super, że postanowiłem się tym podzielić i na pewno jeszcze u siebie poprawie i u ojca w samochodzie. A może trafi się jeszcze ktoś znajomy... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Profesjonalnie się tym nie zajmuję i nie chcę wypowiadać się na temat mi obcy ( dokładne info o wypełnianiu, innych środkach itd. ).
__________________
<a href=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/74610 target=_blank> <a href=http://www.motostat.pl/user_images/74610/icon1.png target=_blank>http://www.motostat.pl/user_images/74610/icon1.png</a></a>
Przyczepności
To moje -->http://forum.fordclubpolska.org/album.php?albumid=1355

Ostatnio edytowane przez KonGos ; 02-04-2015 o 13:03 Powód: ą,ę... i więcej info
KonGos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-04-2015, 11:49   #5
koza0007
ford::average
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 16-06-2013
Skąd: Darłowo
Model: Edge
Silnik: 3,5
Rocznik: 2017
Postów: 91
Domyślnie Odp: Poradnik: Tlenek ceru - polerowanie szyb i reflektorów

Robiłem w poprzednim samochodzie przednią szybę i w dwóch miejscach zrobiła się soczewka chociaż uważałem żeby nie trzymać długo w jednym miejscu. Na szczęcie było to w rogu szyby i nie przeszkadzało w jeździe.
koza0007 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-07-2015, 11:00   #6
arka1970
ford::amateur
 
Avatar arka1970
 
Zarejestrowany: 28-06-2015
Skąd: Wrocław
Model: było Mondeo mk3, mk4, obecnie mk5 ale choruję na EDGE...
Silnik: TDCi 2,0 179KM
Rocznik: 2016
Postów: 0
Domyślnie Odp: Poradnik: Tlenek ceru - polerowanie szyb i reflektorów

Cytat:
Napisał KonGos Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
[...] ~~POLEROWANIE REFLEKTORA~~ [...]
Czy ten tlenek ceru nadaje się do polerowania reflektorów plastikowych?
arka1970 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-07-2015, 11:08   #7
KonGos
ford::average
 
Avatar KonGos
 
Imię: Konrad
Zarejestrowany: 03-03-2015
Skąd: Lublin
Model: focus mk2
Silnik: 1.6 TDCi 90 KM
Rocznik: 2007
Postów: 105
Domyślnie Odp: Poradnik: Tlenek ceru - polerowanie szyb i reflektorów

Cytat:
Napisał arka1970 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy ten tlenek ceru nadaje się do polerowania reflektorów plastikowych?
w Daewoo są chyba szklane, nie zwracałem nawet uwagi.
U siebie w foce nie robiłem.

Tlenek ceru działa podobnie jak szlifowanie bardzo drobnym papierem ściernym a nim szlifuje się reflektory więc wnioskuję, że nadaje się bardzo dobrze Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
<a href=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/74610 target=_blank> <a href=http://www.motostat.pl/user_images/74610/icon1.png target=_blank>http://www.motostat.pl/user_images/74610/icon1.png</a></a>
Przyczepności
To moje -->http://forum.fordclubpolska.org/album.php?albumid=1355
KonGos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-09-2015, 09:42   #8
Silesia77
ford::amateur
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 02-09-2015
Skąd: Gieraltowice
Model: yaris verso
Silnik: duży
Rocznik: 2000
Postów: 1
Domyślnie Odp: Poradnik: Tlenek ceru - polerowanie szyb i reflektorów

Ja polerowałem w Yarisce Verso, były jak mleko. Skorzystałem z jakiejś mieszanki ceru i innego proszku metali z domieszką lantanu i neodymu (bodajże maflex), kupiłem od znajomego w Gierałtowicach (werk-pol). Wygląda jak nówka sztuka. Warunek - filc i niskie obroty, cały czas zwilżamy reflektor.
Silesia77 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-11-2016, 10:36   #9
Marcys6565
ford::amateur
 
Avatar Marcys6565
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 08-11-2016
Skąd: Wrocław
Model: ford mondeo
Silnik: 1.8 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 1
Domyślnie Odp: Poradnik: Tlenek ceru - polerowanie szyb i reflektorów

Tak jak pisaliście: z grubymi rysami pasta polerska może sobie nie poradzić. Dlatego tego typu uszkodzenia usuwa się doprowadzając szkło do odpowiedniej temperatury, ale take rzeczy to tylko w profesjonalnym warsztacie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Marcys6565 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-11-2016, 18:38   #10
sewenpamp
ford::advanced
 
Avatar sewenpamp
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 18-06-2014
Skąd: Okolice KRK
Model: Galaxy
Silnik: 1.9TDI & 2.0 163 KM 1.8TDCi - było
Rocznik: 1999 & 2011 2006-było
Postów: 319
Domyślnie Odp: Poradnik: Tlenek ceru - polerowanie szyb i reflektorów

Polerowałem przednią szybę w zafirze tlenekiem ceru. Było co polerować, bo szerokość rysy to ok 10cm i długość od słupka do podszybia - auto jeździło w firmie i nie było komu zadbać. Polerowanie trwało ok 1,5 godziny i sporo wysiłku, ale efekt dobry.
__________________
"Człowiek wydaje pieniądze, których nie ma, na rzeczy, których nie potrzebuje, by imponować ludziom, których nie lubi " Danny Kaye
sewenpamp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
polerowanie szyby


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:47.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.