Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 24-09-2021, 09:17   #41
firlej
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 25-11-2011
Model: FOCUS MK3
Silnik: 1.6 EcoBoost
Rocznik: 2012
Postów: 304
Domyślnie Odp: Temperatura silnika, włączanie się wentylatora chłodnicy 1.6 ecoboost

W linku szczegółowo opisane problemy 1.6 ecoboost, w tym kwestia układu chłodzenia.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

firlej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-04-2022, 13:35   #42
fatall1ty
ford::average
 
Avatar fatall1ty
 
Zarejestrowany: 15-10-2016
Skąd: Internet
Model: Fusion
Silnik: 2.0EB + KME Nevo Sky Direct
Rocznik: 2016
Postów: 71
Domyślnie Odp: Temperatura silnika, włączanie się wentylatora chłodnicy 1.6 ecoboost

Hej Panowie, według podlinkowanego wyżej artykułu warto byłoby przerobić dwa elektrozawory żeby poprawić chłodzenie w naszych autach. Czy ktoś się już tego podejmował?
Co ciekawe według w/w strony najlepiej wypiąć żaluzję fizycznie, ale nie dezaktywować jej w forscanie żeby elektrozawory nie świrowały. Czy ktoś to weryfikował?
fatall1ty jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-04-2022, 15:19   #43
firlej
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 25-11-2011
Model: FOCUS MK3
Silnik: 1.6 EcoBoost
Rocznik: 2012
Postów: 304
Domyślnie Odp: Temperatura silnika, włączanie się wentylatora chłodnicy 1.6 ecoboost

Czy wypniesz wtyczkę czy wywalisz całą żaluzję - od strony pracy elektrozaworów efekt ten sam. Nie dezaktywowałem żaluzji w Forscanie. Nie zauważyłem błędnej pracy elektrozaworów, a jeżdżę tak już prawie 30 tys. km.
Temperatura stabilna między 87-92C jeżdżąc po mieście zimą czy latem.
firlej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-09-2022, 22:30   #44
Thomson1024
ford::beginner
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 13-04-2017
Skąd: Łódź
Model: Focus Mk3 kombi
Silnik: 1.6 EB 182KM
Rocznik: 2012
Postów: 22
Domyślnie Odp: Temperatura silnika, włączanie się wentylatora chłodnicy 1.6 ecoboost

Odgrzeję trochę temat bo mam małą zagwozdkę w kwestii układu chłodzenia. Najpierw przydługi wstęp:
Mam Focusa 1.6 EB 180 KM. W pewnym momencie zauważyłem, że ubywa mi płynu chłodzącego. Ale ubywało go w sposób dość dziwny, bo do poziomu trochę poniżej minimum i później już nie. Temperatura przeważnie była ok 90-95 st (i niby to miało być ok), czasami 100 i wentylator. Pewnego razu jadąc sobie spokojnie trasą, obroty ok 2000 na 6 biegu, przyspieszam a auto wkręca się do 2500 i dalej nic. Patrzę na wskazówkę temperatury a ta na czerwonym! I zero komunikatu na wyświetlaczu, zero brzęczenia, kompletnie nic! Od razu się zatrzymałem, otworzyłem maskę i okazało się że zbiorniczek pusty. Prawdopodobnie puścił wąż powrotny do zbiorniczka, który był sztukowany przez poprzedniego właściciela (jak go ruszyłem to zsunął się z króćca i rzygnął jeszcze trochę płynu). Założyłem go z powrotem, dolałem płynu, odpaliłem, auto działa bez zarzutu. Robiłem nawet test na obecność spalin w układzie chłodzenia bo naczytałem się o głowicy z gunwolitu ale wygląda, że nic się nie przedostaje. Po tym zdarzeniu wymieniłem wąż powrotny, ale płynu nadal ubywało, ciągle tak samo. Szukając przyczyny dokopałem się informacji o akcji serwisowej (auto miało wtedy 9 lat) i okazało się, że się kwalifikuje. Ponadto zauważyłem wyciek płynu od spodu zbiorniczka (ten też podobno z gunwolitu). W końcu pojechałem na akcję w maju tego roku (10 letnim autem), a po niej co jakiś czas monitorowałem sobie temperaturę w menu serwisowym i było zwykle ok 85 st. Pomyślałem, że temat ogarnięty. Ale po pierwszych 200 km w trasie (zaraz po akcji) wyświetlił się komunikat o niskim poziomie płynu i faktycznie było ciut poniżej minimum. Dolałem płynu i od tamtej pory już nic nie ubywa.
A teraz do sedna:
Tak jak wspominałem, po akcji serwisowej temperatura była zwykle (tzn wtedy kiedy akurat mnie naszło na włączenie menu serwisowego) ok 85 st. Ale od kilku tygodni zauważyłem, że potrafi podskoczyć do 100 przy spokojnej jeździe. Więc zrobiłem taki test (temp na zewnątrz 17 st):
- wyjechałem autem na niemiecką autostradę (w momencie wjazdu miałem 87 st)
- jechałem ok 90 km/h i obserwowałem temperaturę - ta w zasadzie się nie zmieniała
- przyspieszyłem do ok 120 km/h i nadal temp w normie
- zjechałem z autostrady do miasta i jechałem delikatnie, max 2500 rpm - temperatura rosła aż do 98 st
- jak przyspieszałem na 3-4 biegu do ok 3000 rpm to trochę spadała (o jakieś 1-2 st)
- wjechałem ponownie na autostradę i znów jechałem delikatnie ok 2500 rpm - temperatura cały czas 98 st
- przyspieszyłem do ok 120 i zaczęła spadać, ale do jakichś 93 st
- wtedy postanowiłem przyspieszyć i przy prędkości 200 km/h temperatura spadła do 75 st
Wychodzi na to, że przy spokojnej jeździe po mieście auto się dogrzewa do 100 st, a przy trochę bardziej dynamicznej temperatura jest niższa. O ile rozumiem, że wyższa prędkość to lepszy przepływ powietrza przez chłodnicę, ale bardziej mnie zastanawia kwestia obrotów silnika. Skoro przy niskich się grzeje, a przy wyższych jest lepiej, to może jest coś z wydajnością pompy wody? Że przy niskich obrotach nie do końca nadąża przepompowywać płyn żeby ten zdążył się wychłodzić w chłodnicy? Bo jednak to troche przeczy logice, która niby podpowiada, że przy delikatnej jeździe silnik nie powinien się grzać, a przy dynamiczniejszej już bardziej.
Miałem też podejrzenia odnośnie termostatu, ale piszecie że po akcji serwisowej powinien być już założony prawilny. Więc co tu się odjaniepawla?
Aaaaaa i jeszcze jedna rzecz. Krótko przed akcją serwisową walnąłem bażanta lewą stroną zderzaka. Po jakichś 2 miesiącach byłem w ASO to naprawić, co skutkowało wymianą zderzaka (czytaj: rozmontowaniem całego przodu). Czy może po tej naprawie poskładali mi coś nie do końca tak jak trzeba i stąd takie zachowanie? Piszecie o żaluzji i teraz skojarzyłem, że to pewnie gdzieś w okolicach, w których jednak grzebali naprawiając mi auto. Czy da się łatwo zobaczyć jej działanie patrząc przez grill? Wiem, że to trochę wróżenie z fusów, ale nie chciałbym wymienić połowy (albo całego) układu chłodzenia żeby znaleźć przyczynę problemu.

Ostatnio edytowane przez Thomson1024 ; 27-09-2022 o 22:34
Thomson1024 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-09-2022, 07:36   #45
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,367
Domyślnie Odp: Temperatura silnika, włączanie się wentylatora chłodnicy 1.6 ecoboost

Żaluzja powinna być zamknięta jak jest zimne auto.
Otwiera się jak jest ciepło lub auto sie nagrzeje.
Natomiast co do całej historii, na moje oko u Ciebie nic złego się nie dzieje.
Przy powolnej jeździe w korku auto nagrzewa się bardziej niż żeglując 60km/h na piątym biegu.
Powolna jazda będzie zazwyczaj kończyć się wyższa temp.
Ciekawostka. Dojeżdżając do domu zawsze stoję w 5-10 minutowym korku..
Jesli mam włączona klimę na auto (temp na 20'C) to zazwyczaj dojeżdżam do domu, gaszę silnik i słyszę tylko piszczenie pompy i składanie lusterek.
Jeśli natomiast wyłączę klimatyzację a zostawię sam nawiew, zazwyczaj jak parkuję na podjeździe to słyszę jak chodzi wentylator chłodnicy który lubi sobie pochodzić jeszcze minute po zgaszeniu.
Ot ciekawostka.

Ostatnio edytowane przez edmun ; 28-09-2022 o 07:39
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-09-2022, 11:47   #46
Thomson1024
ford::beginner
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 13-04-2017
Skąd: Łódź
Model: Focus Mk3 kombi
Silnik: 1.6 EB 182KM
Rocznik: 2012
Postów: 22
Domyślnie Odp: Temperatura silnika, włączanie się wentylatora chłodnicy 1.6 ecoboost

Ok w takim razie spróbuję zdiagnozować działanie żaluzji.
A przy okazji czy wiecie co było zmieniane przy okazji tej akcji serwisowej z czujnikiem poziomu płynu chłodzącego? Widziałem więcej rurek i nowy korek na zbiorniczku. Wspominaliście o termostacie i samym zbiorniczku że też wymieniali. A coś jeszcze było zmieniane?
BTW zmieniłem ten wąż powrotny na nowy z ASO a później dowiedziałem się o tej akcji i widzę że teraz jest inny więc chyba wtopiłem trochę kasy 😕
Thomson1024 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-09-2022, 12:37   #47
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,367
Domyślnie Odp: Temperatura silnika, włączanie się wentylatora chłodnicy 1.6 ecoboost

Żeby jeszcze nie było informacji online
Nawet jest wątek tutaj na forum.


Proszę. serwisowy PDF który poszedł do serwisów Forda z dokładną instrukcją wykonania akcji serwisowej 17S09

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-09-2022, 13:04   #48
Thomson1024
ford::beginner
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 13-04-2017
Skąd: Łódź
Model: Focus Mk3 kombi
Silnik: 1.6 EB 182KM
Rocznik: 2012
Postów: 22
Domyślnie Odp: Temperatura silnika, włączanie się wentylatora chłodnicy 1.6 ecoboost

Dzięki. Nie przypuszczałem że takie informacje są dostępne i liczyłem bardziej na wiedzę plemienną zdobytą gdzieś pokątnie.
Thomson1024 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-09-2022, 20:51   #49
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,367
Domyślnie Odp: Temperatura silnika, włączanie się wentylatora chłodnicy 1.6 ecoboost

Te akurat są dla 1.6EB fiesta, Transit, fusion.
Jeden pdf jest prawie identyczny jak dla Focusa tyle że daty są inne.

Do Focusa mam na USB a nie pamiętam nazwy pliku. są łatwe do znalezienia online ale obstawiam że muszę dorzucic tutaj linki

edit: sprawdzilem USB. Focusowa instrukcja to wlasnie ta z pierwszego linku.
Nie mam innej kopii

Ostatnio edytowane przez edmun ; 28-09-2022 o 21:27
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-09-2022, 11:14   #50
Thomson1024
ford::beginner
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 13-04-2017
Skąd: Łódź
Model: Focus Mk3 kombi
Silnik: 1.6 EB 182KM
Rocznik: 2012
Postów: 22
Domyślnie Odp: Temperatura silnika, włączanie się wentylatora chłodnicy 1.6 ecoboost

Dzięki @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] , poczytam sobie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Mam jeszcze taką obserwację. Opisywany wcześniej eksperyment przeprowadzałem z wyłączoną klimatyzacją. Wczoraj jeździłem trochę po mieście (temperatura na zewnątrz ok 12 st) najpierw z wyłączoną klimą co spowodowało dogrzanie silnika do 93 stopni (trasa była za krótka żeby się dogrzał bardziej). Po kilkuminutowym postoju ruszyłem i jechałem już z włączoną klimą i temperatura silnika nie przekraczała 87 stopni. Jak dojechałem do domu to sprawdziłem czy czasem wentylator nie chodzi na stałe i nie chodził. Więc czemu włączenie klimy daje takie efekty?
Thomson1024 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:20.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.