Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford C-MAX

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 04-06-2013, 12:30   #21
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,027
Domyślnie Odp: Wymiana zaworu EGR

Reset pamięci KAM to osobna procedura - nie znam na tyle ScanXL, ale chyba tego nie umie zrobić. Kasowanie błędów przy czynnościach (np. po wymianie EGR) to elementarz. Oczywiścieie, że trzeba to robić, ale zwykle to nie pomaga i pojawia się uparcie błąd mówiący (w tym przypadku), że nastawy EGR są poza zakresem.
Reset pamięci KAM robi kilka programów - w tym dla wybranych silników także ELMconfig.

__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2013, 13:03   #22
benio
ford::professional
 
Avatar benio
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 25-04-2008
Skąd: Scyzorykowo
Model: Mdo Mk3 i MK4 HB; Fiesta Mk7
Silnik: 2.0TDCi; 1,4Pb
Rocznik: 2006; 2009
Postów: 1,663
Domyślnie Odp: Wymiana zaworu EGR

Cytat:
Napisał tedi_k Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
... Reset pamięci KAM robi kilka programów - w tym dla wybranych silników także ELMconfig.
Ale pod Mondeo chyba nie podejdzie.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A ScanTool może wykonać reset pamięci KAM?

Ostatnio edytowane przez benio ; 04-06-2013 o 14:05
benio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2013, 14:46   #23
trolmin
ford::average
 
Avatar trolmin
 
Zarejestrowany: 02-11-2008
Model: C-Max
Silnik: 2.0TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 119
Domyślnie Odp: Wymiana zaworu EGR

Szukając zaworu na alledrogo napotkałem na aukcję
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Czy ten zawór można bez obaw podłączać do c-max'ów?
trolmin jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2013, 14:59   #24
jacky28
ford::beginner
 
Imię: jacek
Zarejestrowany: 25-07-2012
Skąd: koziegłowy
Model: c-max
Silnik: 2.0TDCI
Rocznik: 2004
Postów: 22
Domyślnie Odp: Wymiana zaworu EGR

a czy moze ktoś "łopatologicznie" wytłumaczyc mi gdzie jest egr w 2,0tdci i jak go wyczyścic ???
jest ok ale moze profilaktyka by była wskazana
jacky28 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2013, 15:30   #25
kowal91
ford::average
 
Zarejestrowany: 23-02-2011
Skąd: Kraków/Mielec
Model: C-max
Silnik: 1.6 tdCi
Rocznik: 2004
Postów: 156
Domyślnie Odp: Wymiana zaworu EGR

Moim zdaniem nie ma sensu tego czyścić, wymieniać, naprawiać, kalibrować itp. Męczyłem się z tym długo - czyściłem różnymi środkami i to daje radę na tydzień, czy miesiąc. Rok temu zaślepiłem i mam spokój, żadnych błędów na tablicy nie wyświetla. Polecam ten zabieg.
kowal91 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-06-2013, 23:38   #26
benio
ford::professional
 
Avatar benio
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 25-04-2008
Skąd: Scyzorykowo
Model: Mdo Mk3 i MK4 HB; Fiesta Mk7
Silnik: 2.0TDCi; 1,4Pb
Rocznik: 2006; 2009
Postów: 1,663
Domyślnie Odp: Wymiana zaworu EGR

Tedi_k, czy takie coś (w załączniku) zrobi reset pamięci KAMGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg ScanTool.JPG (39.0 KB, 380 wyświetleń)
benio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-06-2013, 19:34   #27
benio
ford::professional
 
Avatar benio
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 25-04-2008
Skąd: Scyzorykowo
Model: Mdo Mk3 i MK4 HB; Fiesta Mk7
Silnik: 2.0TDCi; 1,4Pb
Rocznik: 2006; 2009
Postów: 1,663
Domyślnie Odp: Wymiana zaworu EGR

Cytat:
Napisał tedi_k Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie - moim zdaniem pamięci KAM nie da się zresetować odpinaniem klem.
Tedi_k na zaprzyjaźnionym Forum znalazłem dodatkowe info na temat kasowania pamięci KAM.
Cytat:
Napisał lyssy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Cytat:
Napisał CzarekJ
Wydaje mi się że w sterowniku jest coś takiego jak pamięć EPROM gdzie fabrycznie naniesione są mapy wtrysku i zapłonu
Jako żywo - ale są to mapy podstawowe. Komputer, sterując silnikiem w zamkniętej pętli sprzężenia (tj. nadzorując skład mieszanki dzięki sondzie lambda) wykrywa odchyłki od tych podstawowych map, wypracowuje sobie odpowiednie korekcje i zapamiętuje je w pamięci ulotnej z podtrzymywanym zasilaniem (tzw. KAM - Keep Alive Memory). To jest proces dziejący się ciągle i właśnie te mapy korekcji są kasowane przy "resecie" komputera. W tej samej pamięci siedzą też zapisane błędy...

Cytat:
Napisał CzarekJ
wystarcza nawet kilkusekundowe odłączenie akku dla resetu błędów...
Nie - a przynajmniej nie we wszystkich urządzeniach Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. KAM nie potrzebuje dużo prądu by utrzymać dane, wystarczy niewielki kondensator żeby zapewnić podrzymanie przez kilka-kilkanaście minut bez zasilania - i tyle te dane się utrzymują.

Cytat:
Napisał Netoper
Zwarcie klem to taki szybki reset i wystarczy na jakieś 20-30 sekund,
No, to akurat zależy od konstrukcji danego układu. Jeśli na wejściu jest dioda zabezpieczająca przed odwrotnym podłączeniem zasilania, to zwieranie klem może niewiele dać Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Cytat:
Napisał CzarekJ
Jeżeli jakiś czujnik zawodzi - sterownik traktuje go jako średnią wartość i jednocześnie odnotowuje błąd,ale jezeli po kilku kolejnych uruchomieniach otrzymuje dane prawidłowe - wraca do trybu "normalnego" i sam kasuje błąd.
Zgadza się - ino nie po kilku, ale po 20 czy 40.

Tak nawiasem: zasilanie pamięci KAM jest zrealizowane przez oddzielny bezpiecznik (któryś 3A w komorze silnika) - i w zasadzie zamiast odłączania klem powinno wystarczyć wyjęcie tego bezpiecznika...

Znalezione w sieci:
Usuwanie Keep Alive Memory:
Aby wyczyścić KAM odłączyć ujemny zacisk akumulatora przez pięć minut lub więcej (najlepiej 15 minut).


PS
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ].

Ostatnio edytowane przez benio ; 30-06-2013 o 21:24
benio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-06-2013, 22:31   #28
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,027
Domyślnie Odp: Wymiana zaworu EGR

Nic tylko próbować... Producenci programów się męczą i piszą spore kawałki kodu (w tym kolega Siegiej od ELMconfiga...) a tu wystrczy wyjąć bezpiecznik...
Powodzenia!Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-06-2013, 16:44   #29
benio
ford::professional
 
Avatar benio
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 25-04-2008
Skąd: Scyzorykowo
Model: Mdo Mk3 i MK4 HB; Fiesta Mk7
Silnik: 2.0TDCi; 1,4Pb
Rocznik: 2006; 2009
Postów: 1,663
Domyślnie Odp: Wymiana zaworu EGR

Dzisiaj byłem u znajomego mechanika, aby wykasować pamięć KAM.
Z tego co się dowiedziałem po powyższym procesie następuje kalibracja (odczytywanie i zapamiętanie parametrów) wszystkich czujników silnika w tym również EGR'a.
Ze względu na krótki przebieg po wyczyszczeniu ww. pamięci trudno mi jest w chwili obecnej napisać, czy czuję różnicę - może puszcza mniejszego bąka, ale może to być również jak na razie sugestia.
Mogę się więc tylko domyślać, iż jeżeli którejś/któregoś z Was pojazd skacze jak kangur przy dodawaniu gazu po wymianie, regeneracji lub ponownym podłączeniu zaworu EGR to wykasowanie danych w pamięci KAM może pomóc.
Tak więc dzięki Tedi_k za [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ], dotyczący tego procesu.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

PS
W miejscu bezpiecznika nr 32 w komorze silnika mam puste miejsce, więc takie kasowanie w moim przypadku odpada.
benio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-06-2013, 10:08   #30
trolmin
ford::average
 
Avatar trolmin
 
Zarejestrowany: 02-11-2008
Model: C-Max
Silnik: 2.0TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 119
Domyślnie Odp: Wymiana zaworu EGR

Panowie, ponawiam pytanie.
Czy można montowac u nas części z innej dystrybucji niz Ford? Ja mam załozony napinacz i łańcuch rozrządu z jakiegoś Fiata.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
trolmin jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:07.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.