Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 25-07-2021, 23:38   #21
marcoan
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 19-02-2006
Skąd: W-wa
Model: Różne Fordy
Silnik: Różne
Rocznik: od 1998
Postów: 4
Domyślnie Odp: Wymiana lamp na full led statyczne

Cytat:
Napisał Pawelpaczka Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy ktos juz zna jakies konkrety ?
Zakupilem lampy led statyczne, chce je wymienic zamiast tych zwyklych z H7, po podlaczeniu ich zaczely wariowac, kierunki swiecily raz dobrze a raz z czestotliwoscia jak sygnaly policyjne, mijania swiecily ale tylko na zaplonie bo jezeli odpalilem auto to przerywaly, ledy dzienne chodzily jak wlaczylem dlugie a dlugie nie chodzily wg ��

Wydaje mi sie ze jest to problem innych ułożeń pinow w kostce tzn. ta z ledami ma pinow wiecej i prawdopodobnie sa ulozone w innych miejscach niz ta z H7 .
Jednak cos tam swieci ale nie to co powinno ��
Rozmieszczenie pinów we wszystkich rodzajach lamp jest taki sam.
Musisz zmienić ustawienia w bcm

Bump:
Cytat:
Napisał tedi_k Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ciekawe rzeczy Kolega prawii, tylko ja osobiście to nie wiem skąd je Kolega wziął...Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Z załączonego poniżej schematu wynika wprost, że o istnieniu owego HCM dla statycznych LED to Ford także nie wie... Co zauważył wcześniej Kolega @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] ...

jeśli rozmawiamy o FULL led statyczny to jest HCM i jest automatyczna regulacja wysokości wiązki. Samochody z początku produkcji były wyposażone w hcm, a od 2020r jest tylko led statyczny z regulacją wysokości manula = brak HCM. Przedstawiony schemat tylko potwierdza, że układ pinów we wszystkich rodzajach lamp jest taki sam.


"Dodatkowy pin do BCM" to wykrywanie awarii kierunkowskazu LED, dodatkowy GND widać, pin 12 "sygnał MHL" to jest sygnał ustawiania wysokości świecenia z przełącznika z regulacją wysokości świecenia - a po LIN i HCM jakoś "śladu brak"...

No więc pytanie "za 5 punktów" - cóż ów HCM w statycznych LEDach miałby robić???
hcm w statycznych FULL lLed odpowiada za automatyczną regulacje położenia świateł oraz np. przy prędkościach autostradowych wydłuża wiązkę światła.

Proszę pamiętać ze są dwie rodzaje lamp. Starsze, które musza mieć HCM bo nie mają pinu 12 a jak wiadomo ten pin jest odpowiedzialny za ręczną regulację i nowsze ze wszystkimi pinami.

Bump:
Cytat:
Napisał tombalt Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czyli mam moduł HCM, którego nie widzi ani forscan ani ETIS?
Masz zwykłe lampy statyczne z manualną regulacja świateł
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg beam.jpg (11.9 KB, 47 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg turn.jpg (7.2 KB, 45 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg obraz_2021-07-26_005651.jpg (11.6 KB, 95 wyświetleń)


Ostatnio edytowane przez marcoan ; 25-07-2021 o 23:59
marcoan jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-07-2021, 08:11   #22
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,035
Domyślnie Odp: Wymiana lamp na full led statyczne

Cytat:
Napisał marcoan Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
...
Proszę pamiętać ze są dwie rodzaje lamp. Starsze, które musza mieć HCM bo nie mają pinu 12 a jak wiadomo ten pin jest odpowiedzialny za ręczną regulację i nowsze ze wszystkimi pinami.
...
Czy Kolega czasem czyta to co pisze???
Pin 12 (MHL - "manual height leveling" - manualna regulacja wysokości) nie ma nic wspólnego z HCM, bo jest "zamiast HCM". Obecność lub brak tego pinu w sytuacji gdy jest HCM jest dokładnie obojętna, bo wtedy brak jest silniczka sterowanego pinem 12.
Lampa "do HCM" i "lampa manualna" to są 2 różne lampy (wewnętrznie) i nie da się ich stosować zamiennie.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-08-2021, 23:19   #23
michałek
ford::advanced
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 04-01-2019
Skąd: Wrocław
Model: Focus MK4
Silnik: 150km EcoBoost
Rocznik: 2018
Postów: 416
Domyślnie Odp: Wymiana lamp na full led statyczne

Mam schemat elektryczny jako jeden PDF. Po angielsku no i tam ten HCM jest. Może się przyda. To forum nie chce go przyjąć bo ma 25MB.

Ostatnio edytowane przez michałek ; 02-08-2021 o 23:23
michałek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-08-2021, 16:12   #24
Pawelpaczka
ford::amateur
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 24-08-2014
Skąd: Rzeszów
Model: Ford Focus
Silnik: 2.0 EcoBlue A8
Rocznik: 2018
Postów: 5
Domyślnie Odp: Wymiana lamp na full led statyczne

Cytat:
Napisał michałek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Mam schemat elektryczny jako jeden PDF. Po angielsku no i tam ten HCM jest. Może się przyda. To forum nie chce go przyjąć bo ma 25MB.
Jest mozliwosc zebys mi go przeslal na e-mail ?
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Pawelpaczka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-08-2021, 13:48   #25
LathanderAldonis
ford::beginner
 
Avatar LathanderAldonis
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 23-08-2012
Skąd: Rzeszów
Model: Ford Focus Mk2 / MK4
Silnik: 1.6 Ti-VCT Duratec / 1.0 EcoBoost 125.
Rocznik: 2005 / 2019
Postów: 36
Domyślnie Odp: Wymiana lamp na full led statyczne

Cytat:
Napisał marcoan Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W focusie mamy 4 rodzaje lamp:
1. zwykłe, mijania na żarówkę H7+ drogowe H1 +led do jazdy dziennej
2. zwykłe, mijania LED + drogowe H1 + led do jazdy dziennej - nowsze modele

3. led statyczny - mijania drogowe kierunki DRL na ledzie (są dwa rodzaje: Full - starsze produkcje, zwykłe manualna regulacja nowsza produkcja )
4. j.w. z tym, że m.in światła są skrętne, i inne wodotryski - użytkuję robią dobrą robotę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Aby wymienić reflektory nr. 1 na 2 nie wymagają żadnej przeróbki.
Aby wymienić reflektory nr. 1 i/lub 2 na wersję 3 musisz dołożyć moduł HCM, regulacja poziomu jest na pokrętle jak przy zwykłych lampach. HCM jest potrzebny bo potrzebujemy kabelek z LIN do lampy a dodatkowo masę.
Aby zmienić reflektory led statyczne na dynamiczne musisz zmienić przełącznik (automatyczna regulacja poziomu świecenia) + dwa czujniki poziomowania na kole przednim i tylnym.

Bump: Ja mam Full LED statyczne, mam pokrętło, nie mam modułu HCM i ... może się mylę w moim osądzie i toku rozumowania.....

jeśli masz full led statyczny masz HCM

Bump:
Czyli taka zamiana 1 na 2 zadziała plug&play? bo już się zgubiłem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Pozdrawiam
LathanderAldonis jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-08-2021, 20:27   #26
michałek
ford::advanced
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 04-01-2019
Skąd: Wrocław
Model: Focus MK4
Silnik: 150km EcoBoost
Rocznik: 2018
Postów: 416
Domyślnie Odp: Wymiana lamp na full led statyczne

Cytat:
Napisał Pawelpaczka Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jest mozliwosc zebys mi go przeslal na e-mail ?
(hasło fordfocusMK4):
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
michałek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-09-2021, 10:58   #27
michałek
ford::advanced
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 04-01-2019
Skąd: Wrocław
Model: Focus MK4
Silnik: 150km EcoBoost
Rocznik: 2018
Postów: 416
Domyślnie Odp: Wymiana lamp na full led statyczne

Cytat:
Napisał LathanderAldonis Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
2. zwykłe, mijania LED + drogowe H1 + led do jazdy dziennej - nowsze modele
3. led statyczny - mijania drogowe kierunki DRL na ledzie (są dwa rodzaje: Full - starsze produkcje, zwykłe manualna regulacja nowsza produkcja )
4. j.w. z tym, że m.in światła są skrętne, i inne wodotryski - użytkuję robią dobrą robotę
Jak rozpoznać te lampy zanim się je kupi? Możemy jakoś sobie pomóc i kto wie niech poda oznaczenia. Inaczej nie ma szans kupić bez ryzyka.

Znajduję na allergo pozycję 3. w dwóch wariantach:
JX7B-13E014-AE z datą produkcji 04.02.2019
MX7B-13E015-EB z datą produkcji 28.05.2020
Czy to jest właśnie różnica pomiędzy starszą (pod HCM) a nowszą wersją (z manualną regulacją)?

Ostatnio edytowane przez michałek ; 01-09-2021 o 11:16
michałek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-09-2021, 13:16   #28
michałek
ford::advanced
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 04-01-2019
Skąd: Wrocław
Model: Focus MK4
Silnik: 150km EcoBoost
Rocznik: 2018
Postów: 416
Domyślnie Odp: Wymiana lamp na full led statyczne

Cytat:
Napisał tedi_k Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Obecność lub brak tego pinu w sytuacji gdy jest HCM jest dokładnie obojętna, bo wtedy brak jest silniczka sterowanego pinem 12.
Sprawdziłem, czy HCM jest potrzebny. Nie jest. Kupiłem lampę*o symbolu MX7B-13E015-EB wyprodukowaną w Maju 2020.
Sprawdziłem podłączenia jej pinów od wtyczki do przetwornicy, pin 11 (LIN z HCM) jest podłączony! Aczkolwiek, podłączona do samochodu z halogenami zachowuje się jak trzeba, to znaczy statycznie reguluje poziom dziennych świateł od pokrętła czyli pin 12 jest w pełni funkcjonalny.

Lampa niestety chyba jest walnięta (jest po przejściach bo ma połamane zaczepy, tania była) i nawet na stole nie udało mi się odpalić świateł drogowych, a dzienne działały czasami. To chyba nie jest kwestia konfiguracji BCM bo tam nie ma żadnej filozofii, są masy i zasilania kompatybilne z halogenami. Mijania i kierunki działały jak trzeba. Pozostaje kwestia detekcji przepalenia kierunków - ze schematu wynika, że jest specjalny kabelek od BCM, w wiązce go oczywiście nie ma, ale wystarczy dołożyć niewielki rezystor bądź wyłączyć detekcję w BCM. Nie wiem jak z detekcją awarii świateł dziennych.

EDIT:
Chyba nie jest tak różowo. W konfiguracji BCM, przy tych lampach jest ustawione, że napięcie świateł drogowych służy za zasilanie, przy halogenach to są światła drogowe. Czyli w tym ledzie drogowe są włączane w jakiś inny sposób - LIN połączony do HCM! I tu nie ma chyba innego wyjścia. Ja przynajmniej nie widzę nic co by się dało zrobić. Bez HCM ani rusz! A lampa jest w takim razie dobra.

Ostatnio edytowane przez michałek ; 04-09-2021 o 16:09
michałek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-10-2021, 08:26   #29
michałek
ford::advanced
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 04-01-2019
Skąd: Wrocław
Model: Focus MK4
Silnik: 150km EcoBoost
Rocznik: 2018
Postów: 416
Domyślnie Odp: Wymiana lamp na full led statyczne

Mały krok do przodu.
cell085p3.jpg


LIN z reflektorów podłączony jest do LIN#5 w BCM!

I tu ciekawostka. Kod mojego auta w systemie dokumentacji serwisowej to EJYE. Kod to jest to, co w adresie internetowym występ jako "book" albo "bookCode". Zmieniając ten kod można się dostać do dokumentów dowolnego auta tylko trzeba go znać.

Taki sam kod (EJYE) nadaje etis dla aut ze tymi ledami bez HCM. Ale dla EJYE dokumentacja jest inna (stara?) i tego połączenia nie ma! Dwa kody ELYE i EMYE pokazują to połączenie ale nie mam pojęcia co to za focusy? Tylko nowsza wersja dokumentów? Ktoś ma jakąś wiedzę o tych kodach? Skąd mam te dwa nowsze kody - zgadłem.

To teraz kwestia konfiguracji w BCM żeby to ruszyło? Może potrzebny będzie update BCM HW lub soft dla starszych aut?

Ostatnio edytowane przez michałek ; 16-10-2021 o 08:29
michałek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-10-2021, 18:46   #30
michałek
ford::advanced
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 04-01-2019
Skąd: Wrocław
Model: Focus MK4
Silnik: 150km EcoBoost
Rocznik: 2018
Postów: 416
Domyślnie

focusMK4ledy.jpg
Statycznie poziomowane full LEDy. Auto z 2018r.
Konfiguracja BCM do komunikacji - sukces!
Wyłączenie migania - porażka w konfiguracji, dołożyłem mały kondensator. Znam bity do ustawienia ale nie działają. Może BCM mam za stary. Dobrze, że LIN poszedł.

Część #1 LIN 5 - sterowanie reflektorem bez HCM.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

BCM, bity które włączają LIN5. Nie znam ich dokładnego znaczenie, ale ustawienie ich wszystkich spowodowało działanie LIN 5. Wykonywałem też procedurę testowania komunikacji z modułami.
Kod:
      word:       block 1            block 2            block 3     
      byte:    msb      lsb       msb      lsb       msb      lsb   
    nibble: ----____ ----____  ----____ ----____  ----____ ----____ 
       bit: FEDCBA98 76543210  FEDCBA98 76543210  FEDCBA98 76543210 
726-12-01   ........ ........  ..  .... .11....  ........ ........   
726-14-08   .1...... ........  ........ ........  ........ ........  
726-17-01   ........ 1.......  ........ ........  ........ ........
Te bity też wyskoczyły jako ustawiane zawsze w przypadku full LED-ów ale bez HCM. Nie zauważyłem różnicy w działaniu. Nie wiem co robią.
Kod:
      word:       block 1            block 2            block 3     
      byte:    msb      lsb       msb      lsb       msb      lsb   
    nibble: ----____ ----____  ----____ ----____  ----____ ----____ 
       bit: FEDCBA98 76543210  FEDCBA98 76543210  FEDCBA98 76543210 
726-27-02   ..11.... ... . ..  ... . .. ........  ........ ........
Te podejrzewałem o wyłączenie PWM na linii świateł mijania ale nic to nie dało Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Kod:
      word:       block 1            block 2            block 3     
      byte:    msb      lsb       msb      lsb       msb      lsb   
    nibble: ----____ ----____  ----____ ----____  ----____ ----____ 
       bit: FEDCBA98 76543210  FEDCBA98 76543210  FEDCBA98 76543210 
726-21-03   .0..0... ........   ....... .... . .  ........ ........
Wszystkie bity zostały znalezione w wyniku analizy statystycznej około 20 aut. Porównywałem 3 grupy 1) z halogenami, 2) z full-LED bez HCM i 3) z full-LED z HCM i poziomowaniem automatycznym. Narzędzie sprawdza które bity są takie same dla wszystkich aut z grupy a następnie porównuje grupy między sobą sprawdzając tylko te stałe w grupie bity. W ten sposób odfiltrowuje się cały nieistotny śmietnik wynikający z różnic pomiędzy autami.

Dodatkowo należy ustawić linię świateł drogowych (High Beam) jako zasilanie i wyłączyć (albo zmienić jak komuś się chciało ciągnąć kabel) sprawdzanie uszkodzenia kierunkowskazów. Ale to już w Forscanie bez zabawy w bity AsBuilt
__________________
§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§2 3§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§ 23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23§23 §23§23§23§23§23§23§23§23§2

Ostatnio edytowane przez michałek ; 24-10-2021 o 19:52
michałek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:29.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.