Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Scorpio
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 09-02-2012, 23:59   #1
nypelmtb
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 08-03-2011
Skąd: Milanówek
Model: Scorpio I
Silnik: 2.0 i & 2.9 i & 2.5D
Rocznik: 1989 & 1990
Postów: 20
Domyślnie 2.0 i ohc efi 1989 r. niesforne obroty

Zacznę od tego, że przeczytałem wszystkie posty na formu odnośnie falujących obrotów w tym silniku i nie znalazłem odpowiedzi na pytania, które zaraz zadam.
Zanim to jednak zrobię podam objawy i kroki jakie poczyniłem żeby usunąć usterkę.

Mam problem z falującymi obrotami, jednak nie tylko. Obroty czasem spadają tak nisko, że auto potrafi zgasnąć. Nie ma większej zależności czy silnik jest ciepły czy zimny. Na ciepłym jest minimalnie lepiej. Uwaga w zależności od dnia usterka nasila się albo praktycznie zanika. Nie wiem od czego jest to uzależnione (brałem pod uwagę nawet temperaturę na zewnątrz czy wilgotność).

Aby pozbyć się naprawdę uciążliwej usterki w samochodzie zrobiłem:

Regulację zaworów 0,20/0,25 (szczelinomierz przesuwał się z lekkim oporem) czyli według zaleceń producenta, nowe świece motocraft (przerwa 0.75 według zaleceń producenta), nowe przewody NGK, nowa kopułka bosch, nowy palec rozdzielacza bosch, nowy silniczek krokowy hitachi (oryginalny fabryczny), nowy czujnik położenia przepustnicy (fabryczny ford), czyszczenie przepustnicy, nowy czujnik (wskazujący) temperatury cieczy (oryginalny ford), nowy czujnik (sterujący) temperatury cieczy (oryginalny ford), nowa uszczelka pod kolektorem ssacym, sprawdzenie szczelności układu dolotowego, sprawdzenie przepływomierza i czyszczenie wszystkich kostek. Po tym wszystkim odłączyłem aku żeby wykasować wszelkie usterki. Nie zmieniałem jeszcze sondy lambda i cewki. Podejrzewam jeszcze sondę ale nie mam jak jej sprawdzić (brak narzędzia). Czy można to zrobić np. odłączając ją i obserwując zachowanie silnika? Cewka wydaje mi się mniej prawdopodobna.

Trochę pomaga kiedy podkręcę śrubkę od przepustnicy ale wtedy przepustnica jest minimalnie otwarta a co za tym idzie sygnał na czujnik położenia przepustnicy i w rezultacie wtryskiwacze podają więcej paliwa= większe spalanie. Auto posiada nową dwutygodniową instalację sekwencyjną stag ECO. Pisze o tym ponieważ objawy są identyczne na benzynie jak i gazie. Eliminuje to problemu z zasilaniem w paliwo, czyli wykluczamy cały układ paliwowy. Zostaje elektryka i elektronika. Dobrze rozumuję?

Czy ma ktoś jeszcze pomysły co może być przyczyną falujących lub czasem po prostu niespodziewanie spadających a innym razem podnoszących się obrotów silnika. Czasem obroty nie falują a np. spadają kiedy wciskam sprzęgło dojeżdżając do świateł. Kiedy już stoję na światłach auto potrafi się na chwilę wkręcić na 1,5 obrotów na 5-8 sekund po czym wraca do normalnych. Po 30 sekundach potrafi niespodziewanie obniżyć obroty dosłownie na 1 sekundę i wraca do normy. Przyznam, że trochę mi już ręce opadają i będę mega wdzięczny za wszelkie sugestie doświadczonych w temacie fordziarzy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. A jeszcze jedno być może istotne. Auto ma czasem tak, że kiedy wciskam pedał gazu bez znaczenia czy mocno czy lekko, czy na jałowym czy podczas jazdy samochód zaczyna szarpać jakby było problemy z zapłonem. Nie wiem czy to ma coś wspólnego z tym co pisałem wyżej ale uznałem, że warto o tym wspomnieć. Mam nadzieję, że naprowadzi to na właściwy trop a nie odwiedzie od właściwego tematu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Czekam na pomoc naprawdę będę mega wdzięczny!


Ostatnio edytowane przez nypelmtb ; 10-02-2012 o 18:16
nypelmtb jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-02-2012, 00:58   #2
Struna
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar Struna
 
Zarejestrowany: 03-10-2004
Skąd: Kraków/Skawina
Model: Volvo XC90
Silnik: 2.9 biTutbo
Rocznik: 2004
Postów: 6,092
Domyślnie Odp: 2.0 i OHC EFI 1989 r. z problem z obrotami.

Cytat:
Napisał nypelmtb Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Podejrzewam jeszcze sondę ale nie mam jak jej sprawdzić (brak narzędzia).
miernik najprostszy jakikolwiek masz ( voltomierz ) ? to masz czym sprawdzic.
Cytat:
Napisał nypelmtb Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Trochę pomaga kiedy podkręcę śrubkę od przepustnicy ale wtedy przepustnica jest minimalnie otwarta
własnie to zazwyczaj jest problemem, czyli nieprawidłowe ustawienie spoczynkowe, za duże napięcie z TPS-a w stanie spoczynku przepustnicy i masz wahlowanie obrotami murowane.

To am być na ZERO ustawione, w sensie przepustnica ma się zamknąć całkowicie. napięcie powinno być nie większe niż 0,75 volta.

Jak tak ustawisz to reset kompa i poprawna adaptacja - powinno pomóc.

Błędy też może warto wybłyskać.
Struna jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-02-2012, 09:19   #3
nypelmtb
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 08-03-2011
Skąd: Milanówek
Model: Scorpio I
Silnik: 2.0 i & 2.9 i & 2.5D
Rocznik: 1989 & 1990
Postów: 20
Domyślnie Odp: 2.0 i OHC EFI 1989 r. z problem z obrotami.

Kupię dzisiaj jakiś prosty voltomierz i omomierz to przy okazji sprawdzę cewkę. Odnośnie sondy jakie powinny być wskazania? I jak ustawić napięcie jeśli okaże się, że jest poniżej 0,75 V? Czy wystarczy wykręcać śrubkę od przepustnicy i na bieżąco sprawdzać wartości? Sorry, że pytam ale jeśli chodzi o elektrykę to jestem zupełną nogą Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Śrubkę wkręciłem bo tylko to w miarę pomaga na falowanie i zbyt niskie schodzenie z obrotów. Wiem, że to tylko "leczenie objawów" a nie przyczyny ale po prostu skończyły mi się pomysły a muszę jeździć autem codziennie. Prośba żeby wszystkie elektryczne sprawy tłumaczyć mi jak uczniowi na pierwszej lekcji w technikum Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
nypelmtb jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-02-2012, 13:19   #4
Struna
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar Struna
 
Zarejestrowany: 03-10-2004
Skąd: Kraków/Skawina
Model: Volvo XC90
Silnik: 2.9 biTutbo
Rocznik: 2004
Postów: 6,092
Domyślnie Odp: 2.0 i OHC EFI 1989 r. z problem z obrotami.

sonda zanim się nagrzeje ( jakieś 3 minuty od odpalenia ) może niewiele pokazywać, ale ne nagrzanym aucie musi oscylować napięciem w zakresie od 0,1 do 0,9 V ( może być 0,2 - 0,8 V )

Jeśli z sondy nie otrzymujesz wcale napięcia, albo napięcie jest stałe i powyżej 1V to albo jest problem z okablowaniem, albo z samą sondą.

Sonda u Ciebie w aucie będzie mieć zapewne trzy przewody w kolorach: dwa białe i jeden czarny.

Białe to zasilanie grzałki w sondzie, czarny to kabel sygnałowy - na tym kablu względem masy auta mierz napięcie ( zakres na mierniku np. do 2V i stałe napięcie )

Co do napięcia na TPS mierzysz jeden skrajny pin względem środkowego, nie pamiętam który skrajny, ale to łatwo poznasz bo na jednym przy zamkniętej przeustnicy będzie niecałe 5V a na drugim właśnie te pożądane 0,75.

Reguluj tą śrubką aby uzyskać nie więcej niż 0,75 ( jesli uda się mniej to tym lepiej ) .

Dodatkowo sprawdź czy uchylając stopniowo przepustnicę wartości płynnie rosną, nie może być nagłych skoków lub co gorsza chwilowych "dziur" w pomiarze.

Jeśli by tak było to TPS jest niesprawny ( ale chyba to zmieniałeś, więc zakładam że jest ok ) .

Jak już to ustawisz to zresetuj kompa ( klema minusowa na około 5 minut ), zapnij ponownie, odpal auto ( bez dotykania pedału gazu ) i daj mu złapać wolne obroty, jak załapie to obciąż auto czym możesz ( grzanie szyb, długie światła, klima jeśli jest i ewentualnie pokręć nieco kierownicą, żeby wspomaganie obciążyło silnik ) jesli skrzynia automatyczna to wrzuć jakiś bieg - sterownik silnika musi "zobaczyć" potencjalne obciążenia jakie mogą się pojawić na biegu jałowym, żeby się nauczyć ile wychylić zawór jałowych aby te obciążenia kompensować.

W takim stanie utrzymaj auto około minuty, potem wyłącz zbędne obciążniki i wykonaj jazdę testową, podczas której musisz przejść przez pełen zakres wychyłu pedału gazu - innymi słowy, noga-podłoga Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Sterownik musi się nauczyć zakresu napięcia z czujnika TPS w pełnym zakresie jego pracy. Pojeździj z 5 km w szerokim zakresie prędkości obrotowej silnika.

Po takiej jeździe na postoju wkręć silnik na około 2000 rpm i utrzymaj około minuty.

Na koniec zgaś silnik, odczekaj kilkanaście sekund i ponownie odpal - powinno być ok, obroty powinny być stabilne.

Oczywiście jak sonda jest walnięta to lepszy skutek ( doraźnie ) uzyskasz całkowicie ja odpinając - nie będzie bruździć nieadekwatnymi sygnałami, auto pojedzie na sztywnej mapie bez korekcji, ale akurat ford ma całkiem niezłe te mapki i auta chodzą całkiem poprawnie.

Jest jeszcze kwestia przepływomierza - czy jest sprawny ?
Struna jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-02-2012, 17:06   #5
gillette
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-08-2011
Model: scorpio mk1
Silnik: 2.0 dohc 8v
Rocznik: 1991
Postów: 22
Domyślnie Odp: 2.0 i OHC EFI 1989 r. z problem z obrotami.

przeczyść przepustnice i silnik krokowy
gillette jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-02-2012, 00:44   #6
nypelmtb
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 08-03-2011
Skąd: Milanówek
Model: Scorpio I
Silnik: 2.0 i & 2.9 i & 2.5D
Rocznik: 1989 & 1990
Postów: 20
Domyślnie Odp: 2.0 i ohc efi 1989 r. niesforne obroty

Struna wielkie dzięki za cenne informacje. Przepływomierz wyczyściłem bardzo dokładnie i ostrożnie małym pędzelkiem maczanym w benzynie. Mechaniczne elementy działają bez zastrzeżeń. Klapka pracuje płynnie bez jakiegokolwiek oporu przy otwieraniu i zamykaniu. Jutro zrobię dokładnie wszystko co opisałeś. Mam nadzieję, że sprawa posunie się do przodu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
nypelmtb jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-02-2012, 01:03   #7
Struna
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar Struna
 
Zarejestrowany: 03-10-2004
Skąd: Kraków/Skawina
Model: Volvo XC90
Silnik: 2.9 biTutbo
Rocznik: 2004
Postów: 6,092
Domyślnie Odp: 2.0 i OHC EFI 1989 r. z problem z obrotami.

Cytat:
Napisał gillette Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
przeczyść przepustnice i silnik krokowy
przeciez nowy EBJ dał to co ma czyścić Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Struna jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-02-2012, 11:36   #8
nypelmtb
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 08-03-2011
Skąd: Milanówek
Model: Scorpio I
Silnik: 2.0 i & 2.9 i & 2.5D
Rocznik: 1989 & 1990
Postów: 20
Domyślnie Odp: 2.0 i ohc efi 1989 r. niesforne obroty

I kurde sprawa się wyjaśniła! Robiłem wszystko według zaleceń i nic nie pomagało. W akcie desperacji założyłem stary silnik krokowy i się nieco poprawiło! Wcześniej już nawet przepływomierz zmieniłem (pożyczyłem do testów) Lekka poprawa zainspirowała mnie do rozkręcenia nowego silnika i co się okazało! Część mechaniczna miała źle wykończony popychacz! Zbyt długi aż o 0,6 mm. Zwykła wada fabryczna ale jej skala powaliła mnie na kolana! Postanowiłem wziąć z nowego silniczka część z kostką elektryczną a ze starego mechaniczną. Połączyłem je ze sobą i po zamontowaniu nawet bez adaptacji i samochód chodzi idealnie! Trzeba przyznać, że fart jak cholera, ze udało mi się to wypatrzeć! Kto by rozbierał nową część bosch? Myślisz- nie ma takiej opcji żeby było coś z nim nie tak. A jednak współczesny bosch to już zwykła chiińszczyzna i dosłownie większość ich produktów jest wykonana podobnie. Jestem mega zadowolony, że już wszystko jest ok Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Jeszcze raz w ielkie dzięki za wskazówki bo są naprawdę mega przydatne Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Pozdr!

Ostatnio edytowane przez nypelmtb ; 12-02-2012 o 11:38
nypelmtb jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-04-2012, 12:19   #9
scorpiof
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 09-02-2009
Skąd: Wrocław
Postów: 4
Domyślnie Odp: 2.0 i ohc efi 1989 r. niesforne obroty

U mnie było podobnie, z tym, że nie falowały obroty, ale skakały, tak, jakby auto "szukało" obrotów. Standardem było gaśnięcie silnika po wciśnięciu sprzęgła, przy dojeździe do świateł. Okazało się, że dostawałem "lewe" powietrze ze zbiornika paliwa, konkretnie z uszczelki pływaka czujnika poziomu paliwa. Zrobiłem to i od razu ok. CO ciekawe, pomagało zdjęcie rurki z pompki podciśnienia "grzybka" przy module EFI. Ale jak już wymieniłem pływak na nowy, objawy pojawiły się na nowo, ale tym razem przy udziale sparciałego i cieknącego przewodu paliwa pod maską. Także może to być to Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
scorpiof jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-05-2012, 09:29   #10
positiv25
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 30-01-2012
Skąd: Lębork
Model: scorpio
Silnik: 2.0 OHC
Rocznik: 1995
Postów: 2
Domyślnie Odp: 2.0 i ohc efi 1989 r. niesforne obroty

a jak z płynem chłodzącym? jeśli po przejechaniu kilku kilometrów możesz zaparzyć nim cherbate to proponuje zabrać się za uszczelke pod głowicą. Miałem ten sam problem i okazało się że uszczelka była walnięta
positiv25 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
falujące obroty , obroty silnika



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:13.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.