Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 18-11-2020, 18:25   #1
st_patryk
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 04-04-2018
Model: Focus MK2
Silnik: 1.8pb
Rocznik: 2009
Postów: 26
Domyślnie Losowe zapalanie się kontrolki ESP

Hej

Po długim okresie bezawaryjnego użytkowania mojego Focusa MK2 FL, 1.8 16v pojawił się dziwny problem.

W trakcie jazdy, zapala się kontrolka ESP i świeci do momentu wyłączenia silnika. Dolałem płyn hamulcowy - czytałem, że podobno czujnik gdzieś to wykrywa. Nie było dużego ubytku. Niestety nie dało to większego efektu. Kontrolka raz zapala się przy lekkim podjeździe pod górkę, raz na postoju na światłach na skrzyzowaniu, przy najeżdżania na hopkę zwalniającą i zawsze gaśnie dopiero po wyłączeniu silnika.

Dodatkowo dziś w trakcie przejeżdżania przez dłuższy zwalniacz, ESP mignął, tak jak przy normalnej pracy - więc chyba działa.

Przejechałem dla testu po nierównej kamienistej drodze i ani razu się nie zapaliło. Poleciałem 140km/h na autostradzie i też się nie zapaliła.

Skoro zapala się i gaśnie po wyłączeniu silnika, nachodzi mnie pytanie: czy aby to nie jest jakiś kabel od czujnika lub złączka, które trzeba przeczyścić? Ewentualnie czy np. różnica w zużyciu opon mogłaby coś takiego wywołać? Od razu mówię, że mam identyczne opony na obu osiach zakładam tylko nierówne zdarcie bieżnika. Ewentualnie czytałem, że stary akumulator też może dawać dziwne błędy gdy brakuje prądu. Mój chyba siedzi w aucie dosyć długo.

Niestety mój chiński elm327 nie jest w stanie odczytać tych błędów. Czy żeby odczytać błąd ESP potrzebuję ELMa z przełącznikiem, czy mogę kupić ELMS27 i też będzie ok?

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

st_patryk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-11-2020, 06:40   #2
st_patryk
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 04-04-2018
Model: Focus MK2
Silnik: 1.8pb
Rocznik: 2009
Postów: 26
Domyślnie Odp: Losowe zapalanie się kontrolki ESP

W sobotę podjechałem podłączyć auto pod komputer. Serwisant wyłapał dwa błędy, silnika P1132 i ABS U2030 lub U2023 jakoś tak to leciało (w opisie miał błąd komunikacji). Skasował oba, sprawdził czy coś się znów nie pojawiło i do dziś jest ok. Z objawów, jakie mu opisałem, postawił na rozładowany akumulator, wyjmowałem go do ładowania bo czasami niedomaga.
st_patryk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-11-2020, 08:30   #3
cezarg1410
ford::expert
 
Avatar cezarg1410
 
Zarejestrowany: 24-03-2009
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3.5
Silnik: 2.0 TDCI 180
Rocznik: 2018
Postów: 2,646
Domyślnie Odp: Losowe zapalanie się kontrolki ESP

Kontrolka ESP to w Focusie Mk2 FL taki swoisty Check Engine. Jeśli zapala się na stałe w określonych sytuacjach to powoduje zapisanie dwóch błędów zwykle: jednego który mówi o problemie (zwykle moduł PCM) i drugiego U20xx, który nie ma znaczenia i jest następstwem pierwszego.
Twój problem nie ma nic wspólnego z płynem hamulcowym, kołami, oponami, absem itp.
Twój problem to błąd: P1132. Dotyczy on ogólnie problemów z sondą lambda chociaż przydałby się dokładny opis.

Poszukaj na forum pod kątem P1132. Zapewne trochę się przewinęło. Ja więcej wiedzy nie posiadam, bo nigdy nie jeździłem benzyną Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
cezarg1410 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-11-2020, 10:06   #4
st_patryk
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 04-04-2018
Model: Focus MK2
Silnik: 1.8pb
Rocznik: 2009
Postów: 26
Domyślnie Odp: Losowe zapalanie się kontrolki ESP

Mniej więcej już naczytałem się o tym błędzie i faktycznie jest to sonda lambda.
Opis błędu w kompie diagnostyka:
"Czujnik tlenu w podgrzanych gazach wydechowych znajdujący się na prawo nad przełącznikiem nie przełącza się poprawnie. Czujnik wskazuje wartość bogatą. Aktywny (ATT)"

Przed diagnozą jeździł samochód tak, jak mówiłem czasem ESP świeciło, czasem nie. Dopiero na dwa dni przed diagnozą wywalił błąd silnika.

I tu jest problem bo znowu dziś przy minusowej temperaturze rano, po rozgrzaniu silnika do normalnej temp i rozgrzaniu obu szyb ruszyłem do pracy. Na postoju przy pierwszym skrzyżowaniu zapalił się znowu ESP. Kurdę po całych pięciu dniach spokoju znowu się świeci - na razie sam ESP. Później sprawdzę moim ELM327 czy wywalił jakiś błąd silnika (na razie kontrolka silnika nie zaświeciła się).

Nie chce mi się wierzyć, że to sonda daje taki problem z ESP, ale jeżeli tak to w sumie nie są takie drogie więc to nie kłopot.

Dzięki za pomoc Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
st_patryk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-11-2020, 11:16   #5
cezarg1410
ford::expert
 
Avatar cezarg1410
 
Zarejestrowany: 24-03-2009
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3.5
Silnik: 2.0 TDCI 180
Rocznik: 2018
Postów: 2,646
Domyślnie Odp: Losowe zapalanie się kontrolki ESP

Cytat:
Napisał st_patryk Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie chce mi się wierzyć, że to sonda daje taki problem z ESP, ale jeżeli tak to w sumie nie są takie drogie więc to nie kłopot.
To nie jest kwestia wiary tylko tego, że tak jest.

Pozdr
cezarg1410 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-11-2020, 16:57   #6
st_patryk
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 04-04-2018
Model: Focus MK2
Silnik: 1.8pb
Rocznik: 2009
Postów: 26
Domyślnie Odp: Losowe zapalanie się kontrolki ESP

Sprawdzilem elemem i brak błędów silnika. W drodze powrotnej z pracy ESP nie zaświeciło się.

I jeszcze jedno pytanie na koniec: czy mocno zdarte hamulce mogą być powodem zapalania się kontrolki ESP?
st_patryk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-11-2020, 17:28   #7
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,534
Domyślnie Odp: Losowe zapalanie się kontrolki ESP

Cytat:
Napisał st_patryk Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
elemem
Ale którym? Kupiłeś w końcu ELSa? Czy lecisz na tym chińskim?
hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-11-2020, 18:53   #8
cezarg1410
ford::expert
 
Avatar cezarg1410
 
Zarejestrowany: 24-03-2009
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3.5
Silnik: 2.0 TDCI 180
Rocznik: 2018
Postów: 2,646
Domyślnie Odp: Losowe zapalanie się kontrolki ESP

Jak byś sprawdził czymś sensownym to miałbyś błąd w PCM na pewno ale widzę, że kolega wie lepiej to chyba nie ma sensu się produkować Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
cezarg1410 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-11-2020, 22:08   #9
st_patryk
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 04-04-2018
Model: Focus MK2
Silnik: 1.8pb
Rocznik: 2009
Postów: 26
Domyślnie Odp: Losowe zapalanie się kontrolki ESP

Niestety obecnie mam tylko tego chińskiego elm327. Przy poprzedniej kontrolce silnika ładnie złapał ten sam błąd co w serwisie.
Nie upieram się, trzeba wymienić sondę to wymienię, tylko do tej pory odbierałem oba błędy jako dwie osobne usterki i zdziwiło mnie to, że ESP wskazuje na usterkę sondy lambda.

Poniżej wstawię screen z zeszłego tygodnia z przed wizyty w serwisie.
st_patryk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-01-2021, 12:55   #10
st_patryk
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 04-04-2018
Model: Focus MK2
Silnik: 1.8pb
Rocznik: 2009
Postów: 26
Domyślnie Odp: Losowe zapalanie się kontrolki ESP

Wymieniłem sondę lambda i niestety problem zapalającego się ESP w dalszym ciągu nie został wyeliminowany. Dodatkowo zakupiłem nowy akumulator, stary już niedomagał.

Obecny objaw jest taki, że ESP zapala się tylko na postoju i obecnie nie załącza kontrolki silnika. W zamrożonych ramkach dalej widnieje błąd P1132. Więcej nie odczytam dopuki nie przyjdzie mi kabelek ELS27.

W jednej z interpretacji przeczytałem, że błąd P1132 wcale nie oznacza sondy a brak komunikacji z jednym z podzespołów przez dłużej niż 1 sekundę.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Dodatkowo błąd u2023 który wyszedł na serwisie potwierdza ten fakt.

Teraz pytanie: gdzieś pod fotelem pasażera podobno znajduje się moduł ESP - chciałbym przeczyścić wtyczkę - może jakieś kable zaśniedziałe są. Dodatkowo nie wiem gdzie zlokalizować pompę ABS - tu też poruszałbym kablami.

Ogólnie ciekawe jest, że po zgaszeniu i zapaleniu silnika błąd znika i bez problemu ESP jak i ABS działa. Testowałem na oblodzonym parkingu i wszystko jest ok. Jedynie ta lampka zapala się na postoju i świeci do momentu kolejnego zgaszenia silnika.

Będę wdzięczny za każdą pomoc Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum..
st_patryk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:48.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.