Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 19-06-2018, 20:27   #11
scorpion_1982
ford::advanced
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 30-03-2016
Skąd: Nowy Sącz
Model: S-Max
Silnik: 2.0 140KM
Rocznik: 2007
Postów: 218
Domyślnie Alternator dziwna praca

Auto zaraz po odpaleniu bez świateł czy też z: Ładowanie powinno być w okolicach 14,4 V
PCM i regulator napięcia może sobie pozwolić na zaniżenie napięcia czy też natężenia tylko gdy naładuje akumulator.
Czyli po 5 - 10 minutach.
Alternator po odpaleniu musi jak najszybciej doładować utraconą energię taka jego rola dopiero później może napięcie spaść.
Wiec wartało by wcześniej to zweryfikować


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

scorpion_1982 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-06-2018, 00:26   #12
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,519
Domyślnie Odp: Alternator dziwna praca

Cytat:
Napisał klocolus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Aż sprawdzę u siebie przy hamowaniu ale podczas jazdy mam w granicach 13.7V, trochę mało wydaje mi się (z 14v+ powinno być chyba).
Sprawdziałem, podczas jazdy teraz wahało się w granicach 13.5-13.7v, podczas hamowania nic się nie zmieniało (próbowałem schodzić nawet z 4000rpm do 1500rpm i nic nie drgnęło). Po odpaleniu na zimno nie przekracza 13.9v. Napięcia bez dodatkowych obciążeń (światła zgaszone, dmuchawa wyłączona itp.)

Czasami też mam wrażenie, że auto nie ma siły kręcić a akumulator w miarę świeży, kiedyś po naładowaniu w domu to rozrusznik kręcił ze dwa razy szybciej niż zazwyczaj, zupełnie inny dzwięk.

Może altek już do zrobienia? W końcu ma 260k przejechane i chyba nikt go nie ruszał. Albo jeździć i nie przejmować się (oby tylko gdzieś w trasie nie poszedł).
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-06-2018, 10:13   #13
radkor
ford::professional
 
Avatar radkor
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 23-01-2011
Skąd: Warszawa
Model: VOLVO V40
Silnik: 1.6EB
Rocznik: 2013
Postów: 1,144
Domyślnie Odp: Alternator dziwna praca

Jak wrócę do domu to wstawię opis działania Smart Charge z Etis bo niektórzy dalej nie rozumieją, że mają prawidłowe napięcia, a gdy wykracza poza normy to pojawi się błąd na wyświetlaczu, i szukają dziury w całym.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
__________________
Było Mondeo Mk4 2.2TDCi 2010 -> jest Volvo V40 1.6EB 2013
radkor jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2018, 01:54   #14
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,519
Domyślnie Odp: Alternator dziwna praca

Sprawdziłem dzisiaj i chyba jest w porządku, jak odpaliłem grzałkę PTC to rośnie do 14.3-14.4v także alternator wyrabia. Ewentualnie co najwyżej akumulator do kontroli.
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2018, 10:11   #15
scorpion_1982
ford::advanced
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 30-03-2016
Skąd: Nowy Sącz
Model: S-Max
Silnik: 2.0 140KM
Rocznik: 2007
Postów: 218
Domyślnie Odp: Alternator dziwna praca

Jeśli nawet by nie wyrabiał to steruje tym pcm i jeśli brakuje alternatorów mocy to np. Podgrzewanie kabiny będzie słabsze lub podgrzewanie cieczy na paru procentach lub wyłączy podgrzewanie szyb.
A gdy alternator padnie całkiem to mimo starań pcm są problemy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
scorpion_1982 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2018, 15:48   #16
radkor
ford::professional
 
Avatar radkor
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 23-01-2011
Skąd: Warszawa
Model: VOLVO V40
Silnik: 1.6EB
Rocznik: 2013
Postów: 1,144
Domyślnie Odp: Alternator dziwna praca

Zasady działania
Układ ładowania tego pojazdu składa się z alternatora połączonego z modułem sterującym alternatorem.

Alternatory niektórych wersji są wyposażone w koła pasowe z wbudowanymi sprzęgłami obrotów wstecznych. Te koła pasowe umożliwiają swobodne obroty twornika alternatora podczas nagłego spadku prędkości silnika a przez to płynniejszą redukcję napięcia wyjściowego alternatora. Zmniejsza to również zmiany obciążenia paska napędu osprzętu.

Ładowanie jest kontrolowane przez moduły PCM i GEM. Moduł PCM komunikuje się z modułem sterującym alternatorem za pośrednictwem sieci LIN. Moduł PCM wysyła do alternatora polecenia zwiększenia lub zmniejszenia napięcia ładowania zależnie od wymagań układów zasilania. Z kolei moduł sterujący alternatorem przesyła do modułu PCM informacje o prądzie wyjściowym alternatora.

Moduł sterujący alternatorem kontroluje wyjście alternatora. Jeżeli w module sterującym alternatorem, obwodach sterujących lub alternatorze wystąpi usterka, moduł PCM zostanie poinformowany i zapisany zostanie diagnostyczny kod usterki (DTC).

Na podstawie informacji odebranych przez PCM z modułu sterującego alternatorem, moduł PCM może obliczyć obciążenie alternatora. Informacje dotyczące obciążenia alternatora są przesyłane do modułu GEM za pośrednictwem sieci CAN. Moduł GEM wykorzystuje informacje dotyczące obciążenia alternatora do obliczania maksymalnego dopuszczalnego zużycia prądu przez układy związane z warunkami pogodowymi. Moduł GEM steruje również inicjowaniem ostrzeżeń o usterkach w module wyświetlacza komunikatów. Lampka ostrzegawcza ładowania akumulatora jest wyłączana przez polecenie z modułu GEM za pośrednictwem sieci CAN.

Aby zmniejszyć obciążenie alternatora do wartości mieszczących się w granicach wartości roboczych i wspomóc doładowanie akumulatora po uruchomieniu silnika, moduł GEM wyłącza i włącza układy nie mające istotnego wpływu na funkcjonowanie pojazdu.

Układy sterowane przez moduł GEM mają następujące typowe obciążenia:
•Ogrzewana szyba przednia
-70 A
•Ogrzewana szyba tylna
-25 A
•Ogrzewane lusterka
-4 A
•Dodatkowe ogrzewanie
-80 A

Układy związane z warunkami pogodowymi zostały wybrane ze względu na to, że mogą być chwilowo wyłączane prawie bez zauważalnej różnicy w ich ogólnym działaniu. Podczas takiego okresu sterowania lampki kontrolne działania danego układu pozostaną zapalone. Całkowite zmniejszenie obciążenia w przypadku, gdy wszystkie kontrolowane elementy zostaną wyłączone, wynosiłoby około 180 A.

Moduł GEM może też włączać te same elementy w dowolnej chwili, w ten sposób zwiększając obciążenie silnika. Funkcja ta służy do wspomagania procesu rozgrzewania silnika.


-------------------------------------------------------------------

Generator and Regulator - Generator Mondeo 2007.5 (02/2007-)

Description and Operation
General information

The powertrain control module (PCM) controls the alternator charging voltage. The connection between the PCM and the generator is made via the control module subnetwork (LIN) bus.
If the load on the alternator is high, the PCM can increase the idle speed.
The alternator is temporarily deactivated during engine starting so that the engine drag moment is minimized and it is reactivated again after the starting procedure.
The PCM controls the charge control lamp in the instrument cluster via the controller area network (CAN) bus.

Smart Charge system
In addition to the familiar functions, the Smart Charge system also performs the following functions:
•Automatic deactivation of non-critical high power electrical consumers when the battery voltage is low in order to reduce the level of current drawn.
•Automatic activation of non-critical high power electrical consumers when the battery voltage is excessively high in order to protect components which are sensitive to increased voltages.

The battery charging current is optimized through continuous calculation of the battery temperature and monitoring of the alternator output voltage.

By receiving the forwarded alternator load signal, the PCM is given early warning whenever an electric consumer is switched on or off. This means that the PCM receives information about imminent changes in the torque drawn by the alternator. By evaluating this information the PCM can provide a higher level of idling stability.

The two remaining functions of the Smart Charge System are controlled by the GEM.

Electrical consumers are switched off due to low voltage when the GEM determines (on the basis of the message received from the PCM on the CAN bus via the instrument cluster) that the battery voltage has dropped below the threshold.

When the threshold for low battery voltage is reached the GEM automatically deactivates the following consumers - in this order and with a gap of 5 seconds between each:
•Electric booster heater (vehicles with diesel engines)
•Heated exterior mirrors
•Heated rear window
•Heated windscreen

If the battery voltage rises back above the lower threshold then the GEM re-enables all of the electrical consumers which were previously disabled. They then have switched off status and must be switched back on by the driver.

Electrical consumers are switched on due to excessively high voltage if the GEM determines that the battery voltage is above the threshold for overvoltage and the charge control lamp has been switched on.

When the threshold is reached the GEM automatically activates the following consumers - in this order and with a gap of 5 seconds between each:
•Heated rear window
•Heated exterior mirrors
•Electric booster heater (vehicles with diesel engines)
•Blower motor

If the battery voltage drops back below the threshold then the GEM automatically deactivates any consumers that were switched on. However, if they were switched on by the driver before the automatic activation, they will then be switched on again in turn with a 5-second time interval.

Ostatnio edytowane przez radkor ; 23-06-2018 o 15:54
radkor jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2018, 18:35   #17
scorpion_1982
ford::advanced
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 30-03-2016
Skąd: Nowy Sącz
Model: S-Max
Silnik: 2.0 140KM
Rocznik: 2007
Postów: 218
Domyślnie Odp: Alternator dziwna praca

Sterowaniem praca alternatora było zawsze na zasadzie pobudzania.
Sterowanie mocą i zarządzanie jest na pewno w wszystkich fordach od 2006 w górę.
Ja w s-maxie mam rocznik 2007 i po nocy gdy go odpalam lądowanie mam trochę ponad 14v czyli jak napisałem w skrócie ładuje jak najszybciej akumulator a później napięcie może spaść lub wzrosnąć w zależności od zapotrzebowania na energię.
Post wcześniej napisałem to samo co ty tylko użyłem słów bardziej zrozumiałych dla laika ale na to samo wychodzi.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
scorpion_1982 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:18.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.