Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 19-03-2017, 22:43   #11
skiba-262
ford::amateur
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 17-09-2015
Skąd: Gdańsk (Gdynia)
Model: Focus MK3
Silnik: 1.6 TDCi 85kW
Rocznik: 2014
Postów: 9
Domyślnie Odp: Gasnące podświetlenie liczników i kontrolek

Drodzy koledzy.
Problem się ciągnie, ja czytam wiele i próbuję coś działać, a jak gasło tak gaśnie. U mnie temat wciąż nie rozwiązany więc piszę kolejnego posta.

1. Zaglądałem pod akumulator, nie mam tam żadnych wiązek, a wszystko co napotkałem po drodze rozłączałem, psikałem kontakt spray'em, lecz nie pomogło.
2. Grzebałem w masach podłączonych na progu obok fotela pasażera z przodu. To nie to. Odkręcałem śruby, czyściłem styki. Nie pomogło.
3. Wyciągałem Liczniki, odpinałem złączkę, ruszałem kabelkami to nie to. Pukałem w każde wiązki gdzie tylko popadnie (w komorze silnika w okolicy za akumulatorem, wiązkę która idzie od alternatora do bezpieczników pod maską, wiązkę która idzie wzdłuż przegrody między komora silnika a kabiną, wiązki pod nogami pasażera, wiązki które idą w progu pasażera z przodu, kable które idą ze Smart Boxa pod nogami pasażera w stronę liczników) - bez efektów.

Do każdego (1, 2 i 3) mam zdjęcia jak to u mnie przebiegło, zabieram się do zrobienia manuali z tego, ale jakoś nie ma kiedy)

Przyszła zima i jakby problem się uspokoił. Nadeszły mrozy i gasło jakby mniej. Nie zmienia to faktu że gasło i gaśnie.

Kupiłem interfejs Viaken'a i zainstalowałem sobie FORscan.
Kod:
===PCM DTC P003A:16-2D===
Kod: P003A - Przekroczony limit programowania polozenia mechanizmu sterowania cisnieniem doladowania turbosprezarki/sprezarki doladowujacej A

Dodatkowe symptomy usterki:
 - Napięcie w obwodzie poniżej wartości progowej

Status: 
 - DTC obecny w czasie wydania polecenia
 - Kontrolka usterki wyłączona przy tym DTC

Moduł: Moduł sterowania pracą silnika (Power Train Chain Control Module).

===END PCM DTC P003A:16-2D===

===OBDII DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Diagnostyka pokładowa II

===END OBDII DTC Brak===

===SASM DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Moduł czujnika kąta skrętu układu kierowniczego

===END SASM DTC Brak===

===ABS DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Moduł układu przeciwblokującego ABS / Układu przeciwpoślizgowego TCS

===END ABS DTC Brak===

===HCM DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Moduł regulacji reflektorów

===END HCM DTC Brak===

===BCMii DTC U2010:11-6C===
Kod: U2010 - Podświetlenie przełącznika

Dodatkowe symptomy usterki:
 - Obwód zwarty do masy

Status: 
 - DTC zmienił się w usterkę stałą - usterka sporadyczna w czasie wydania polecenia
 - Kontrolka usterki wyłączona przy tym DTC
 - Test nie został ukończony

Moduł: Modul sterujacy ukladami nadwozia

 Zamrożone ramki :
-GLOBTIM: 934639 s - Globalny czas rzeczywisty
-TOTDIST: 217083.0 km - Całkowity (przebyty) dystans
-MAINECUV: 12.50 V - Zasilanie główne sterownika ECU
-ESTSERUN: Tak  - Status silnika - silnik pracuje
-ESTSECRK: Nie  - Status silnika - silnik w fazie rozruchu
-INCARTMP: 10 °C - Temperatura wewnątrz pojazdu
===END BCMii DTC U2010:11-6C===

===SRM DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Moduł rozpoznawania mowy

===END SRM DTC Brak===

===PDM DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Zespół sterujący drzwiami pasażera

===END PDM DTC Brak===

===DDM DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Modu drzwi kierowcy

===END DDM DTC Brak===

===RCM DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Moduł układu SRS

===END RCM DTC Brak===

===PAM DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Moduł systemu wspomagającego parkowanie

===END PAM DTC Brak===

===HVAC DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja

===END HVAC DTC Brak===

===RFA DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Siłownik funkcji zdalnego sterowania

===END RFA DTC Brak===

===ACM DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Moduł sterujący sprzętu audio

===END ACM DTC Brak===

===IPC DTC U3006:17-68===
Kod: U3006 - Obwód zasilania A modulu sterujacego

Dodatkowe symptomy usterki:
 - Napięcie w obwodzie powyżej wartości progowej

Status: 
 - Wczesniej zapisany kod DTC - nieobecny w czasie wydania polecenia.
 - Kontrolka usterki wyłączona przy tym DTC
 - Test nie został ukończony

Moduł: Moduł sterujący tablicą rozdzielczą

===END IPC DTC U3006:17-68===
PCM DTC P003A:16-2D - to rozumiem i wiem gdzie szukać problemu bo już sobie poczytałem.

BCMii DTC U2010:11-6C Kod: U2010 - Podświetlenie przełącznika
Dodatkowe symptomy usterki: - Obwód zwarty do masy

Nad tym pracuję, ale nie mogę za nic zrozumieć o który przełącznik może chodzić. Jak wpatruję się w poszczególne z nich to wydaje mi się że wszystkie przełączniki na desce się podświetlają. Może coś w module sterowania klimą/nawiewem bo tam pokrętła jakby słabiej świecą.

Kluczowy dla sprawy wydaje się tu jednak:
===IPC DTC U3006:17-68===
Kod: U3006 - Obwód zasilania A modulu sterujacego

Dodatkowe symptomy usterki:
- Napięcie w obwodzie powyżej wartości progowej

Szukałem, co to za obwód sterujący. Znalazłem schemat do wersji poliftowej na forum. Wyszukałem sobie obwód zasilający A i prosze, jest:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

No to dalej: Czytam że obwód zasilania do liczników "Cluster supply" idzie z Smart Junction Boxa z Wtyczki o oznaczeniu: C1BP02-C-73 (gdzie 73 to chyba nr pinu). Zacząłem szukać o jaki moduł chodzi. Znalazłem w jednym wątku na forum że:
Kod:
ENGINE JUNCTION BOX - skrzynka w komorze silnika
SMART JUNCTION BOX - skrzynka w nogach pasażera
REAR JUNCTION BOX - skrzynka w bagażniku

moduł czyli Smart................ box różnie też mówią BSI, GEM znajduje się w kabinie w "nogach" pasażera pod schowkiem, będzie miał oznaczenie np: 7G9T-14A073-DC
Było też foto więc dodaję:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Oznaczenie wtyczek GEM'a - znalazłem na forum lub gdzieś w sieci:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Żadna wtyczka nie pasuje do obrazka, ale założyłem że może coś źle czytam, lub w wersji przed listowej i po liftowej lekko zmienili oznaczenia. Schemat był od poliftowej, a grafika z nr wtyczek nie wiem.
Zacząłem bawić się tymi wtyczkami, pukać leciutko w GEM'a ale nic to nie dawało. Czekałem aż podświetlenie zgaśnie, a przez ostatni sezon zimowy nie działo się to za często (wspomniałem o tym na początku posta). Gdy zgasło "macałem wtyczki" Pukałem w obudowę GEM'a, delikatnie poruszałem kablami w wiązkach. Nic. Kompletnie nie miało to wpływu.

Idźmy dalej. Pewnego lutowego wieczora gdy znowu zgasło mi podświetlenie postanowiłem załączyć całą elektrykę w aucie. Wszystkie możliwe odbiorniki.
a) grzane fotele (oba na full),
b) wentylator na full
c) światła (wszystkie nawet halogeny)
d) grzane szyby (obie)
e) radio

I... i załączyły się liczniki. Zacząłem zdejmować obciążenie. Wyłączyłem światła, wyłączyłem radio. Zacząłem stopniowo obniżać bieg wentylatora i podświetlenie zgasło. Procedurę powtórzyłem 3-4 razy. Za każdym razem efekt ten sam. Załączę wszystko co mam w różnej kolejności i wyłączę w różnej i gdy tylko wyłączam znaczący odbiór: np. grzane szyby lub fotele, lub wszystkie światła to podświetlenie znika, liczniki się wyłączają.

Stwierdziłem, okazuje się że z perspektywy czasu, błędnie że jeśli napięcie jest za wysokie i moduł sterowania licznikami się boi przekroczenia napięcia i się wyłącza dla bezpieczeństwa a do tego po maksymalnym obciążeniu elektryki w aucie wszystko wraca do normy to: WINY jest alternator. Tłumaczyłem sobie, że pewnie daje za duże napięcie, albo jakieś dziwne skoki napięcia, a to wyzwala błąd w konsoli liczników i wyłącza je wraz z podświetleniem wszystkich odbiorników na desce. Wymieniłem alternator – myślę a co mi szkodzi. Wymieniłem na używany sprawny z alledrogo za 120zł. Niestety pudło. To nie to. Jak gasło w nieoczekiwanych momentach, tak gaśnie (Mam zdjęcia z wymiany alternatora i manual też kiedyś zrobię – jak się uporam z tymi problemami w końcu kiedyś, ogólnie bardzo pomógł jeden wątek na forum i filmik z youtube: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ])
Treść jaką znalazłem na forum brzmiała:
Kod:
Luzujesz napinacz, ściągasz pasek, odkręcasz pompę wspomagania na podpiętych przewodach (ułatwi wyjęcie alternatora), odkręcasz przewody od altka, odkręcasz altek i wyciągasz do góry.
I teraz tak sobie siedzę i myślę. O co tu chodzi i co dalej. Nie poddaję się.
Opcje jakie mi się klarują:
1) Liczniki do wymiany
2) GEM do wymiany
3) Jakaś wiązka gdzieś coś…

Mam nadzieję że ten post będzie komuś pomocny w przyszłości eksploatacji i szukaniu przyczyny podobnej usterki w Mondeo MK4 lub innego pojazdu z TDCi 2.0 130KM z 2007r.

Proszę o poradę, w którą stronę iść. Może jestem w stanie coś jeszcze zdiagnozować FORscanem? Może ktoś poleci dobrego elektryka samochodowego w Trójmieście, bo samemu lepiej odpuścić? (niby się nie poddaję jeszcze ale może ktoś za parę zł pomoże zdiagnozować, nie wiem. Myślę tylko głośno.)

Marcin.


Ostatnio edytowane przez skiba-262 ; 20-03-2017 o 22:20
skiba-262 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-04-2017, 00:24   #12
skiba-262
ford::amateur
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 17-09-2015
Skąd: Gdańsk (Gdynia)
Model: Focus MK3
Silnik: 1.6 TDCi 85kW
Rocznik: 2014
Postów: 9
Domyślnie Odp: Gasnące podświetlenie liczników i kontrolek

Dziś doszedł kolejny objaw problemu.
Auto stało od rana na parkingu, zszedłem zabrać tylko coś z bagażnika. Silnika nie odpalałem, otworzyłem z pilota samochód, otworzyłem bagażnik, zamknąłem na podwójne ryglowanie. Po zamknięciu zauważyłem, że świeci się deska rozdzielcza, a konkretnie podświetleniem przełączników: od włączania świateł, radia, klimatyzacji/wentylacji są podświetlone. Ekran od radia nie świecił. Tablica liczników prędkości też wyłączona. Poczekałem jakiś czas czy samo zgaśnie, nie zgasło. Zamknąłem i otworzyłem samochód z pilota jeszcze kilkukrotnie. Nic to nie zmieniało. Ostatecznie otworzyłem fizycznie drzwi od strony kierowcy pociągając za klamkę i podświetlenie przełączników zgasło, a podświetlenie liczników zapaliło. Wszystko w ten sposób wróciło do normy.
Objaw się nie powtórzył mimo powtarzania podobnych kroków ponownie.
skiba-262 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2017, 12:25   #13
skiba-262
ford::amateur
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 17-09-2015
Skąd: Gdańsk (Gdynia)
Model: Focus MK3
Silnik: 1.6 TDCi 85kW
Rocznik: 2014
Postów: 9
Domyślnie Odp: Gasnące podświetlenie liczników i kontrolek

Witam,
Wygląda na to że udało się rozwiązać problem.

Naprowadziły mnie wspomniane w powyższym poście objawy bezcelowego i niekontrolowanego podświetlenia się konsoli środkowej tj. przycisków sterowania radiem i klimatyzacją w wyłączonym/zamkniętym samochodzie.

Poszukiwałem problemu dotyczącego zwarcia lub uszkodzenia jakiegoś kabla. Odłączyłem moduł liczników w trakcie uruchomienia komputera w trybie zapłonu, chcąc zobaczyć, co to spowoduje. Okazało się, że podświetlenie konsoli środkowej zapala się w odpowiedzi na odłączenie liczników, prawdopodobnie jako komunikat systemu, że utracono komunikację z licznikami (jest to moja interpretacja tego zjawiska, a nie jakieś potwierdzone info).

Naprowadziło mnie to na głębsze przyjrzenie się konsoli liczników (moduł IPC w nomenklaturze FORSCAN). Rozebrałem liczniki dostając się do elektroniki wewnątrz i na podłączonych licznika zacząłem stukać w płytę i dociskać palcami komponenty elektroniczne. O dziwo podświetlenie liczników zaczęło zapalać się i znikać podczas tych manewrów. Naprowadziło mnie to, że jednak należy szukać problemu w licznikach i rozebrałem je na części pierwsze.

Pomocny okazał się tu namual na youtube gdzie facet rozbiera liczniki z Mk3:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

W temacie demontażu liczników z deski można podpatrzeć tutaj:

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Wracając do rozebranych liczników. Udało mi się poprawić wszystkie luty złącza elektrycznego, procesora i poszczególnych układów scalonch na płycie głównej (naprawa elektroniki to moja domena, stąd wiem co i jak, mam też sprzęt do tego).
Lutowanie pomogło, prawdopodobnie, gdzieś brakowało styku pomiędzy jakimś układem lub złączem, co powodowało utratę napięcia zasilania lub komunikacji z przetwornicą odpowiedzialną za zasilanie na płycie. Problem od 3 dni jak ręką odjął. Mam nadzieję, że na tym wątek się kończy i w końcu problem udało się rozwiązać.

W razie wystąpienia podobnych problemów u kogoś proszę o priw. lub odp w wątku, a mogę pomóc w poprawie lutów w licznikach (dopóki dysponuję sprzętem).
skiba-262 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-07-2017, 09:55   #14
Slajac
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 29-04-2015
Model: Ford Galaxy
Silnik: 2,0
Rocznik: 2009
Postów: 3
Domyślnie Odp: Gasnące podświetlenie liczników i kontrolek

Witam.
Kolego mam podobny problem z tym, że trochę inne objawy. Może coś podpowiesz. Otóż w moim przypadku (Ford Galaxy 2009), pojawia się komunikat usterka żarówki świateł hamowani, po czym zaczynają mrugać światła mijania (chyba jakieś skoki napięcia), panel od radia tez jak choinka gaśnie i zapala się i chyba coś przerywa w zapłonie(tak zauważyłem ostatnio) bo zaczyna mi szarpać i nierówno pracuje silnik. Masz może pomysł od czego zacząć poszukiwania - może gdzieś przy światłach hamowania ?? Chociaż nie wiem jak to się ma do pozostałych objawów.
Slajac jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-07-2017, 13:15   #15
skiba-262
ford::amateur
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 17-09-2015
Skąd: Gdańsk (Gdynia)
Model: Focus MK3
Silnik: 1.6 TDCi 85kW
Rocznik: 2014
Postów: 9
Domyślnie Odp: Gasnące podświetlenie liczników i kontrolek

Witam,

Wygląda mi to na zupełnie inny problem. Raczej coś ze sterownikiem odpowiedzialnym za zapalanie poszczególnych świateł lub z obwodem żarówki. Może kabelek doprowadzający zasilanie (+) do żarówki STOP, albo gdzieś jakiś element lampy dotyka do masy pojazdu i powoduje zwarcie podczas uruchomiania obwodu żarówek stopu.

Nie wymieniałeś żarówki może na większą (w sensie o wyższej mocy) niż zalecana w książce obsługi pojazdu?
skiba-262 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-08-2017, 22:14   #16
Slajac
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 29-04-2015
Model: Ford Galaxy
Silnik: 2,0
Rocznik: 2009
Postów: 3
Domyślnie Odp: Gasnące podświetlenie liczników i kontrolek

Dzięki za podpowiedź.
Zrobiłem przegląd tylnych świateł, przeczyściłem styki, powymieniałem żarówki na nowe o właściwej mocy i jak na razie jest spokój.
Slajac jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-03-2018, 18:14   #17
tomcyg12
ford::beginner
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 24-11-2014
Skąd: Okolice Częstochowy
Model: Focus mk3
Silnik: Ecoboost 1.0
Rocznik: 2012
Postów: 27
Domyślnie Odp: Gasnące podświetlenie liczników i kontrolek

I mnie dopadł problem z gasnącym licznikiem. Mój był naprawiany parę miesięcy temu, bo był problem z wyświetlaczem centralnym, migały napisy na nim. Od wczoraj mam problem z gasnącymi zegarami. To znaczy gaśnie podświetlenie licznika konsoli środkowej, opadają wskazówki. Nie ma ostrzeżeń dźwiękowych, typu migający kierunkowskaz. Czy wiadomo które konkretnie luty sprawdzać? Ma ktoś może schemat wtyczki idącej do licznika?
tomcyg12 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-09-2018, 16:26   #18
mariuszfmario
ford::beginner
 
Avatar mariuszfmario
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 29-08-2016
Skąd: Wrocław
Model: Galaxy
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2007
Postów: 26
Domyślnie Odp: Gasnące podświetlenie liczników i kontrolek

Mam dokładnie to samo. Gasną zegary, podświetlenie klimatyzacji i wyłącznika świateł.
__________________

SPEEDWAY FAN
mariuszfmario jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-10-2018, 16:32   #19
tomsoon12
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 26-04-2018
Model: Ford mk4
Silnik: 2.o
Rocznik: 2007
Postów: 10
Domyślnie Brak podświetlenia konsoli

Mam Forda Mondeo MK4 od niecałego roku. Problem jest taki że co jakiś czas podświetlenie zegarów i Converse+ oraz podświetlenie klimatyzacji się nie załącza. Było tak kilka razy ale po przejechaniu kilku km. nagle się samo wzbudzało i już było ok. Co jakiś czas tylko gdy jadę widzę że Converse+ jakby migał. Ale dziś rano już jechałem do pracy praktycznie po ciemku pali się tylko podświetlenie radia. Cały Converse +, zegary oraz podświetlenie klimatyzacji w ogóle nie działa. Już się nie wzbudził jak kiedyś po kilku km. Czytałem kilka postów że zdarzają się takie awarie ale nie mam pojęcia co to? Czy to jakaś wtyczka czy do wymiany jakiś sterownik? Proszę o pomoc.
Z góry dziękuje i pozdrawiam.
tomsoon12 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-10-2018, 16:55   #20
edzior77
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 10-05-2017
Skąd: Karczew, mazowieckie
Model: s-max
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2006
Postów: 11
Domyślnie Odp: Brak podświetlenia konsoli

jestem na takim samym etapie.
z tym, że u mnie nie ma podświetlenia wcale.
z tego co już zdążyłem ustalić to problem leży w samych zegarach.
moje są prawdopodobnie gdzieś uszkodzone.
jutro jadę na podmianę na inne . jeśli się okaże że, to to, to będę próbował je jakoś reanimować lub zakupić nowe używki. tylko wtedy trzeba zajechać do speca od liczników by zrobił korektę stanu licznika pod przebieg mojego forda , tutaj akurat s-max.
jak coś będę wiedział więcej to napiszę pod swoim postem więc szukaj :
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
edzior77 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
elektryka , mondeo mk4 , podświetlenie , podświetlenie zegrów


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:35.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.