Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Fotorelacje z napraw
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Zamknięty Temat
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 18-03-2012, 13:37   #1
barnejford
 
Postów: n/a
Domyślnie Wymiana świec żarowych INSTRUKCJA dla 2.0tdci

Przeszukując forum nie odnalazłem typowej instrukcji wymiany świec w moim samochodzie.

Kilku mechaników zawołało mi między 350 zł a 480 zł za wymianę świec w mojej foczce, więc postanowiłem sam spróbować. Kupiłem kilka narzędzi za około 35 zł ( przedłużki i głębokie nasadki ). W sobotę skoro świt umówiłem się z bratem i kolegą ( spokoje wystarczy was dwójka, ale żeby było sympatycznie robiliśmy wymianę w trzech. Brat w Fordzie od taty wymieniał tarcze, klocki i oświetlenie z tyłu ), wziąłem termos gorącej herbaty i w warunkach polowych ( garaż bez kanału i oświetlenia ) zabraliśmy się za robotę. Do kosztu należało doliczyć 0,7 po robocie dla kolegi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.. Zajęło nam to około 6 godzin, lecz do wszystkiego dochodziliśmy drogą dedukcji. Na podstawie poniższej instrukcji można to zrobić w czasie około 1,5 - 2 godzin.

Obrazki mają opis.

Sama wymiana świec zajmuje około 10-15 minut, lecz żeby do niej przystąpić to trzeba trochę czasu i kilku narzędzi.

NARZĘDZIA:
- lusterko
- latarka lub lampka jak ktoś ma prąd pod ręką
- grzechotka mała
- klucze nasadowe:
13 długa (głęboka)
10 długa( głęboka )
8 krótka
7 długa ( głęboka ) tylko przewód zasilający świece
przedłużki 5, 10, 15 cm
- Torx 30 ( lepiej mieć cały zestaw – każdy posiadacz Forda pewnie ma taki zestaw )
- klucz oczkowy 8, 10, 12, 13
- kombinerki
- śrubokręt płaski i krzyżak

CO TRZEBA ZDEMONTOWAĆ:
W swobodnym odkręceniu przewodów zasilających i świec przeszkadza nam kilka elementów i je trzeba wykręcić, są to:
- podszybie
- akumulator i jego podstawa ( obudowa )
- zawór EGR z rurką stalową do kolektora dolotowego
- chłodnica spalin do zaworu EGR

PODSZYBIE ( zdjęcie ):
- demontujemy wycieraczki kluczem 13
- odkręcamy zbiornik płynu hamulcowego – Torx nie pamiętam jaki
- zdejmujemy górną osłonę silnika
- ściągając spinki demontujemy górną część podszybia
- potem dolną odkręcając dwie śruby po bokach


AKUMULATOR (brak zdjęcia, bo po co )
Może pojawić się pytanie: Po co go wyciągać? Po to, żeby mieć w miarę dostęp do dolnej śruby na klucz Torx 30, która trzyma zawór EGR ( swoją drogą nie wiem po co ona tam jest ).
- ściągamy obudowę
- odkręcamy klemy klucz 10 ( najpierw minusową ) zdejmujemy obejmę akumulatora i go wyciągamy
-podstawę akumulatora trzymają 3 śruby na klucz 10. Odkręcamy i wyciągamy podstawę akumulatora.


ZAWÓR EGR ( zdjęcie ):
- demontujemy rurkę stalową łączącą EGR z kolektorem dolotowym. Do EGR-u przykręcona jest dwoma śrubami na klucz nasadowy 10, w połowie jest uchwyt na klucz 10, a przy kolektorze dolotowym dwie śruby na klucz Torx 30 ( jeśli nie pomyliłem rozmiaru klucza )
- odkręcamy dolną śrubę kluczem Torx 30 ( 1-2 obrotu wystarczy ) potem zawór się wyśliźnie
- wykręcamy kluczem 8 dwie długie śruby trzymające EGR


CHŁODNICA SPALIN ( zdjęcie )
- odpinamy wąż w osłonie aluminiowej
- odpinamy dwa węże z układu chłodzenia ( może troszeczkę płynu wyciec – mi wyciekło, węże są na równej wysokości ze zbiornikiem wyrównawczym wiec będzie tego odrobina)
- na kolanie znajduje się osłona termiczna. Z lewej na dole jest przymocowany do niej gruby wąż, a od strony kabiny kolejny cienki wężyk. Osłona jest nasadzona z góry i przykręcona od strony kabiny miedzianą nakrętka na klucz 13. Grzechotka wchodzi, a samą nakrętkę możemy tylko poluzować – 1-2 obroty, bo osłona jest nasadzana na śrubę
osłonę termiczną demontujemy po to, żeby dostać się do połączenia chłodnicy spalin z kolektorem. Połączone są dwoma nakrętkami na klucz 10 długi z grzechotką. Można spróbować tylko odgiąć osłonę – ja wolałem ją odkręcić
następnie wykręcamy śruby łączące chłodnice z zaworem EGR – klucz 10. UWAGA: te elementy łączy stalowa podkładka – żeby Wam nie spadła
- łapa trzymająca chłodnice jest przykręcona miedzianą nakrętką na klucz 13
- po odkręceniu wyciągamy w pierwszej kolejności EGR, a w drugiej chłodnicę spalin popychając ją w kierunku kabiny – żeby zeskoczyła ze śruby od łapy i wyciągając do góry. Element łączący kolektor z chłodnicą ma obrotowy pierścień.
- EGR czyścimy z nagaru, tak profilaktycznie

Taki sposób postępowania zajmuje chwilę czasu, lecz daje dobry dostęp do świec żarowych.
- Najpierw odkręcamy przewód zasilający kluczem 7 nasadowym z długą przedłużką 10-15 cm,
- potem odkręcamy głębokim kluczem nasadowym 10 świece – klucz wsadźmy do oporu. A wykręcając świecę najlepiej, żeby klucz był w jednej osi ze świecą.

MONTAŻ
Na początku wkładamy na swoje miejsce chłodnicę spalin i „ łapiemy ” ją nakrętkami przy kolektorze i przy łapie. Wkładamy EGR i skręcamy te elementy ze sobą ( dajemy oczywiście uszczelkę stalową ). Potem dokręcamy resztę części w kolejności odwrotnej niż przy demontażu.

Powodzenia
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg Podszybie 87.jpg (87.5 KB, 3566 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Rurka do EGR 66.jpg (66.4 KB, 3201 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Zawór EGR 77.jpg (71.8 KB, 2992 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Chłodnica spalin 79.jpg (79.6 KB, 2903 wyświetleń)

 
Zamknięty Temat



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:32.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.