Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 15-03-2010, 23:35   #61
blazeyzem
ford::average
 
Avatar blazeyzem
 
Imię: Błażej
Zarejestrowany: 19-10-2008
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo MK V Titanium White Platinium
Silnik: 2.0 EB 240hp -> 260hp AT + SYNC2 -> SYNC3
Rocznik: 2015
Postów: 100
Domyślnie Odp: Światła dzienne ("skandynawskie").

Cytat:
Napisał PAFFCIO Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
hehehehe...logika forda jest nieco bardziej pokrętna.
Zacznijmy od stanu zero...bez opcji skandynawskich.
W tej sytuacji po włączeniu "Auto" światła zapalają się gdy czujnik zmierzchowy stwierdzi, że jest ciemno. Gra i buczy, no problemo.
Logika podpowiadałaby, że włączenie opcji skandynawskiej powinno sterować nie światłami (bo te, co do zasady są w tym przypadku włączone non-stop), a czym innymi.
Zauważyłeś pewnie, że obojętnie przy jakim układzie i opcjach, ustawieniu przełącznika świateł na pozycji "włączone" lub zapaleniu się świateł przy "auto", towarzyszą następujące efekty wizualne:
1. przygasza się Convers,
2. podświetlają zegary,
3. podświetla się kokpit z radiem.
Jeżdzenie więc za dnia na zwykłych ustawieniach świateł mijania jest trochę do bani, bo musisz rozjaśnić conva, radyjko świeci słabo i w słońcu nie wiele widać. Wydawało mi się, że właśnie TEN prolem rozwiąże opcja skandynawska i czujnik zmierzchowy, bo wydawało mi się, że w takim układzie z czujnikiem zmierzchowym działanie opcji skandynawskiej powinno działać tak:
1. Jak czujnik mówi "jest dzień" to światła palą się w trybie eco (ok 30% mniej prądu - tak przynajmniej jest w moich xenonach), natomiast elementy z pkt.1, 2 i 3 działają tak jak w dzień, a więc Convers nie jest przygaszony, zegary i kokpit nie są podświetlone.
2. Jak czujnik mówi " jest noc" to światła przełączają się w normalny tryb świecenia (dochodzi możliwość włączenia długich i p-mgłowych, co nie działa na trybie dziennym), a converse się przygasza, zegary i kokpit podswietla.
Prawda, że to trzyma się kupu i jest logiczne? Niestety nie dla inżynierów forda. Włączasz opcję skandynawską i możesz sobie w buty wsadzić opłaconą dodatkowo opcję z czujnikiem zmierzhowym albowiem przestaje on zupełnie działać. Efekt włączenia opcji skandynawskiej u mnie jest taki, że w żaden sposób nie mogę wyłaczyć świateł. Na każdej pozycji włącznika (poza ustawieniem na światła pozycyjne) palą mi się ksenony. Zaleta jest taka, że na pozycji OFF, palą mi się światła w trybie eco, a convers, zegary i kokpit świeci normalnie bez przygaszenia, a na pozycji "auto" lub "mijania" palą mi się xenony już normalnie a reszta jest przygaszona, a zegary podświetlone.
Reasumując, po włączeniu opcji skandynawskiej, sam robię za czujnik zmierzchowy ;-)
ot logika!
OOO właśnie odgrzebię troche temat, bo juz nawet interweniowałem w tej sprawie w ford polska, przedstawiając dokładnie tą argumentację... odpowiedzieli, że się nie da, odczep się pan... Może weszła jakaś aktualizacja softu i już się da?? Podobno w wersji softu od 03.2009 same składają się lusterka przy zamykaniu/otwieraniu alarmu czego wcześniej nie było?

blazeyzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-02-2012, 19:51   #62
OTTO
ford::average
 
Avatar OTTO
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 05-02-2012
Skąd: Katowice
Model: Peugeot 508 sw
Silnik: 2,0 HDi
Rocznik: 2013
Postów: 99
Domyślnie Odp: Światła dzienne ("skandynawskie").

No ja niebawem się dowiem ile to kosztuje wASO w Katowicach Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tez mnie te światła wkurzają, a poza tym wydaje mi się że światła-ksenony tracą na żywotność przez to że się zapalają po 2 razy przy każdym odpaleniu auta, dobrze myślę ???
OTTO jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-03-2012, 19:46   #63
PAFFCIO
ford::professional
 
Avatar PAFFCIO
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 18-09-2007
Skąd: Już bardziej Wawa jak Sz-n
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 EcoBlue
Rocznik: 2019
Postów: 1,526
Domyślnie Odp: Światła dzienne ("skandynawskie").

eeee przesadzasz...mam najechane 146kkm i ponad 4 lata non stop na skandynawskich... nic się nie stało poza tym, że faktycznie świecą słabiej i zamierzam je na dniach wymienić...ale jak dla mnie taka żywotność przy cenie palników/żarników na poziomie 150-250 zł to nie jest dramat.
__________________
PAFFCIO jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-04-2012, 23:27   #64
blazeyzem
ford::average
 
Avatar blazeyzem
 
Imię: Błażej
Zarejestrowany: 19-10-2008
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo MK V Titanium White Platinium
Silnik: 2.0 EB 240hp -> 260hp AT + SYNC2 -> SYNC3
Rocznik: 2015
Postów: 100
Domyślnie Odp: Światła dzienne ("skandynawskie").

Cytat:
Napisał OTTO Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
No ja niebawem się dowiem ile to kosztuje wASO w Katowicach Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tez mnie te światła wkurzają, a poza tym wydaje mi się że światła-ksenony tracą na żywotność przez to że się zapalają po 2 razy przy każdym odpaleniu auta, dobrze myślę ???
Coś wywalczyłeś?
blazeyzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2012, 08:00   #65
OTTO
ford::average
 
Avatar OTTO
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 05-02-2012
Skąd: Katowice
Model: Peugeot 508 sw
Silnik: 2,0 HDi
Rocznik: 2013
Postów: 99
Domyślnie Odp: Światła dzienne ("skandynawskie").

Kurcze mam dylemat:
Do niedawna byłem przekonany do wyłączenia świateł skandynawskich, zwłaszcza że w serwisie Forda (nie ASO) gdzie mam zamiar serwisować auto obiecali mi to wyłączyć za friko,przy najbliższym przeglądzie, w ASO wołają 200 zł.
Ale teraz jak już się nauczyłem odpalać auto na postojowych i potem przełączać na "0" czyli świecą się skandynawskie.
Myślę aby jednak nie wyłączać tej opcji, bo jak jadę w dzień na pozycji "0" to:
-Nie włączają się doświetlania zakrętów
-przy spryskiwaniu szyb nie włączają się spryskiwacze świateł
-nie świecą się przyciski na konsoli jak również światełka podsufitki oświetlające okolice drążka biegów i ręcznego itp.

Więc jakby nie patrzeć jest to oszczędność, juz pominę minimalne a w zasadzie nieodczuwalne spalanie, ale te wszystkie światła światełka dłużej wytrzymają przecież, bo najwięcej jakby nie było jeżdżę w ciągu dnia, wtedy gdy te wszystkie światła są mi nie potrzebne.
__________________
Było mk1 1,8 TD, mk3 2,0 Pb+LPG i jest mk4 2,0 Pb.........też na gazie
OTTO jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2012, 08:35   #66
butel
ford::advanced
 
Avatar butel
 
Imię: Stanisław
Zarejestrowany: 05-03-2010
Skąd: Legnica
Model: Mondeo MK4 Titek
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2009
Postów: 377
Domyślnie Odp: Światła dzienne ("skandynawskie").

Cytat:
-Nie włączają się doświetlania zakrętów
-przy spryskiwaniu szyb nie włączają się spryskiwacze świateł
-nie świecą się przyciski na konsoli jak również światełka podsufitki oświetlające okolice drążka biegów i ręcznego itp
To wszystko jest ważne ale w porze nocnej chyba. Po co Ci w dzień doświetlanie zakrętów oraz światełka wnętrza samochodu.
Systemem oczyszczania klosza - spryskiwacz przednich reflektorów stosowany jest wtedy gdy lampy świecą, chodzi o defleksję strumienia światła w obszar oślepienia.
__________________


Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE prof. Jerzy Bralczyk


butel jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2012, 10:09   #67
OTTO
ford::average
 
Avatar OTTO
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 05-02-2012
Skąd: Katowice
Model: Peugeot 508 sw
Silnik: 2,0 HDi
Rocznik: 2013
Postów: 99
Domyślnie Odp: Światła dzienne ("skandynawskie").

No wiec właśnie (czy dobrze przeczytałeś moją wypowiedź ?) dlatego mam dylemat, bo w dzień te światła przy trybie skandynawskim się nie świecą i to mnie zadawala, w środę będe miał przegląd auta z wymianą filtrów i olejów ale nie ASO i mają mi to zmienić za darmo, jednak będę chciał aby było to tak zrobione że światła skandynawskie zapalą się dopiero gdy silnik pracuje.
__________________
Było mk1 1,8 TD, mk3 2,0 Pb+LPG i jest mk4 2,0 Pb.........też na gazie
OTTO jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2012, 20:47   #68
mir200
ford::average
 
Zarejestrowany: 24-11-2008
Skąd: lubelskie
Model: MK 4 Tit X kombi
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2008
Postów: 188
Domyślnie Odp: Światła dzienne ("skandynawskie").

u mnie samochód 3 lata i do wymiany akumulator. 3 razy poprzedniej zimy odpalałem na kablach. I po wymianie akumulatora wyłączyłem skandynawskie (160 zł w ASO). nauczyłem się już pamiętać o zapalaniu swiateł. doświetlanie zakrętów włącza się chyba przy małej prędkości, a przy odpalaniu ksenony odpalają tylko raz. jak włączysz na pozycyjne to przy słąbym akumulatorze będziesz miał kłopotyGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. wg mnie bez skandynawskich jest lepiej, podejrzewam że generalnie mniejsze obciążenie aku i świateł.
mir200 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2012, 21:05   #69
OTTO
ford::average
 
Avatar OTTO
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 05-02-2012
Skąd: Katowice
Model: Peugeot 508 sw
Silnik: 2,0 HDi
Rocznik: 2013
Postów: 99
Domyślnie Odp: Światła dzienne ("skandynawskie").

Zobaczymy czy można zrobić tak jak jest w innych autach, czyli masz na "0" przekręcasz kluczyk nic nie świeci, zapalasz sinik światła się włączają mimo iż nadal są na "0"
I nie chodzi mi o zapominanie świateł, bo nigdy nie miałem z tym kłopotów, ale lepiej jak w przy jeździe w dzień nie zapalają się doświetlania zakrętów i spryskiwacze lamp.
Problem jest gdy ktoś jedzie np. do Grecji, tam jest zakaz używania świateł w ciągu dnia i można mieć problem z policją, dobrze jeśli skończy się na mandacie a nie ściągnięciu auta na parking policyjny bo auto jest dal nich niesprawne.

W środę dam znać co dało się z tym zrobić, podkreślam że nie chcę wyłączyć skandynawskich tylko żeby nie paliły się po przekręceniu kluczyka a nie zapaleniu silnika.
__________________
Było mk1 1,8 TD, mk3 2,0 Pb+LPG i jest mk4 2,0 Pb.........też na gazie
OTTO jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-04-2012, 13:11   #70
mir200
ford::average
 
Zarejestrowany: 24-11-2008
Skąd: lubelskie
Model: MK 4 Tit X kombi
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2008
Postów: 188
Domyślnie Odp: Światła dzienne ("skandynawskie").

też tak chciałem ale podobno nie da się (ASO-Siedlce). skandynawskie generalnie koncepcja OK- oszczędność prądu- jasne podświetlenie Conversa. Rozważałem długo ale nie żałuję wyłączenia- mam nadzieję że za rok nie będę się martwił o akumulator. Samochód wg mnie powinien odpalać bez żadnych włączonych źródeł światła- tutaj tak się nie dało. Na spryskiwanie reflektorów jest sposób- pryskanie bardzo krótkimi pociągnięciami.
mir200 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:47.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.