Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 20-01-2021, 05:25   #1
Szpanerq
ford::amateur
 
Imię: Rafal
Zarejestrowany: 13-04-2015
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK3, Mondeo MK5
Silnik: 1.8B, 2.0 TDCI
Rocznik: 2004, 2017
Postów: 1
Domyślnie Utrata temperatury

Witam,

Mam pytanie odnośnie temperatury Mondeo MK5 2.0 TDCI 2017:

Przy ostatnich mrozach zaobserwowałem że po uruchomieniu nawiewów traci temperaturę silnika, tzn.: po odpaleniu i przejechaniu kilku km, gdy silnik "ma juz temperaturę" ( wskazówka jest pionowo ) uruchamiam dmuchawę i przy wolnej jeździe silnik traci temperaturę ( wskazówka spada aż do niebieskiego pola ). W niedzielę po przejechaniu ok. 100 km ( fakt dość wolno, bo było ślisko i jak nie jedna posypywarka to inna i się toczyłem max 60km/h ) silnik nie uzyskał prawidłowej temperatury z uruchomioną dmuchawą. Dopiero gdy wjechałem na drogę ekspresową i dobiłem do tych 100-120km/h temperatura silnika była w porządku nawet gdy działał nawiew ciepłego powietrza do kabiny.

Do tej pory miałem jedną pewną diagnozę: termostat.

Wczoraj byłem na serwisie - auto jest na gwarancji ( kupiłem używane z salonu Forda ). I uzyskałem informację, że "te silniki tak mają".

I teraz pytanie, czy to jest normalne, że pomimo przejechania np. 30 km drogą ekspresową z prędkością 100-120kmh i zjechaniu z trasy dosłownie po 2-3 minutach wolnej drogi temperatura silnika zaczyna spadać, czy jednak warto oddać auto na diagnostykę bo coś jest nie tak ?

Czy to jest bezpieczne dla silnika, jeżeli po nagrzaniu temperatura spadnie do niebieskiego pola ? Czy lepiej wtedy wyłączyć te nawiewy odczekać i znowu je włączyć ?


P.S. Powietrze z nawiewów zawsze jest ciepłe, nawet gdy temperatura silnika spada do niebieskiego pola.

Szpanerq jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-01-2021, 07:07   #2
Garbojad
ford::professional
 
Avatar Garbojad
 
Imię: Jaro
Zarejestrowany: 03-09-2006
Skąd: Lubartów
Model: MK3
Silnik: TDDi 2.0
Rocznik: 2001
Postów: 1,393
Domyślnie Odp: Utrata temperatury

Niestety to może być normalne

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka
Garbojad jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-01-2021, 10:39   #3
p.saw
ford::professional
 
Avatar p.saw
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 22-05-2012
Skąd: Poznań
Model: Mondeo MK5 FL Titanium
Silnik: 2.0 A8 EcoBlue 190KM
Rocznik: 2019, I rej. 2020
Postów: 1,311
Domyślnie Odp: Utrata temperatury

Cytat:
Napisał Szpanerq Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam,
I uzyskałem informację, że "te silniki tak mają".

I teraz pytanie, czy to jest normalne,
Tak, to jest normalne.
Sprawność silników spalinowych to około 35% (dla silników benzynowych) i około 45% dla silników diesla. Na przestrzeni lat właśnie sprawność rośnie co nie wchodząc w szczegóły powoduje mniejsze straty i mniej wydzielanego ciepła. Tyle z krótkiej teorii.
W praktyce im sprawniejszy silnik tym więcej uzyskanej mocy a mniej strat w postaci ciepła.
Silnik przy małym obciążeniu (wolna jazda, postoje na światłach...) wydziela mało ciepła i jego temperatura i temperatura płynu spada. Duże obciążenie przy jeździe autostradowej powoduje dogrzewanie silnika i wydzielanie większej ilości ciepła.
Układ ogrzewania kabiny potrafi sobie skutecznie poradzić nawet pomimo relatywnie niskiej temperatury płynu chłodzącego.
Dwuobiegowy układ chłodzenia powinien to zjawisko minimalizować co w praktyce nie do końca się udaje.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
p.saw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-01-2021, 17:11   #4
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: Utrata temperatury

Cytat:
Napisał Szpanerq Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

P.S. Powietrze z nawiewów zawsze jest ciepłe, nawet gdy temperatura silnika spada do niebieskiego pola.
Jak wyżej napisane, sprawność diesla znacznie większa niż benzyny i dlatego jest mniej strat i mniej ciepła do utylizacji. Niebieskie pole to od 60 do 70C. To w zupełności wystarczy do nagrzania powietrza (60C już zaczyna parzyć). Jeśli nie katujesz silnika to eksploatacja przy 60-70 C nie jest problemem. Jakbyś zaczą cisnąć silnik to temperatura od razu się "wyprostuje". Wystarczy na to 120 km/h - nawet jak jest mocny mróz na zewnątrz. Albo inaczej powyżej 1800 obr/min i wg mnie spalanie średnie powyżej 6.5 l/100 km.

A teraz pomyśl o entuzjastach samochodów elektrycznych, ich biednych bateriach czy zasięgu auta. Przyjrzyj się dobrze kierującym samochodami elektrycznymi przy niskich temperaturach to się zdziwisz jak wielu siedzi na maksa ubranych za kierownicą. Co się super sprawdza na Florydzie lub Kalifornii nie koniecznie jest już takie różowe w naszym klimacie.

Aha jedna rzecz, która czasami się zawieszała u ludzi to kurtyna przed chłodnicą. To możesz sprawdzić. Nie wiem czy generowane są przy tym jakieś błędy czy tylko obserwacja wizualna - może ktoś inny na forum to przerabiał i potwierdzi.

Ostatnio edytowane przez kaan1 ; 20-01-2021 o 17:14
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:08.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.