Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 13-10-2020, 13:08   #1
piotrek2206
ford::amateur
 
Imię: Piotrek
Zarejestrowany: 06-09-2020
Skąd: Kraków
Model: Focus mk2 ti vct
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Postów: 9
Domyślnie Check engine (P000A) po wymianie rozrządu

Witam.

Moje pierwsze auto zakupone niedawno - Ford focus z silnikiem ti-vct.

Wymiana rozrządu u jednego z częściej polecanych mechaników w wątku:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Samochód odebrany tydzień temu. Po kilkunastu kilometrach zapala się kontrolka check engine. Samochód wyraznie traci moc przy rusznaniu. Na postoju weryfikacja pracy silnika - cos stuka - silnik się "trzęsie". Podejrzenie nasuwa się samo. Zakup interfejsu OBD2 i weryfikacja błędu z forscan:

Kod:
===PCM DTC P000A-E1===
Code: P000A - Intake (A) Camshaft Position Slow Response Bank 1

Additional Fault Symptom:
 - Signal is Above Maximum Threshold

Status: 
 - DTC Present at Time of Request
 - Malfunction Indicator Lamp is On for this DTC
2 pytania
1. Czy jest szansa że silnik jest cały pomimo tych stuków - czy już się szykować na rement/wymiane.

2. W jaki sposób to rozegrać. Po pierwsze nie chce sobie zamknąć drogi sądowej - bo w przypadku jeżeli okaże się, że silnik do remontu - mechanik pewnie zacznie się migać - a ja sprawy raczej nie odpuszcze. Dlatego wolał bym mieć dowody na w/w błąd - i pracę silnika. Pewnie muszę partaczowi oddać auto - żeby miał szanse naprawić swój błąd - w przypadku jeżeli będę chciał dochodzić swoich praw dalej. Wiadomo moje życzenie to - proszę mi pokazać blokade kół zmiennych faz rozrządu. Druga sprawa to chce być przy wyminie (z procedurą już się zaznajomiłem więc będę w stanie zweryfikować prace mechanika). Tyle, że co w przypadku, gdy któreś z moich rządań nie zostanie spełnione. Czy mogę to zrobić u innego mechanika (teraz wybrał bym pewnie ASO bo koszty podobne a pewność większa - mądry polak po szkodzie) - a partacza obciążyć kosztami?

piotrek2206 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2020, 14:39   #2
Danielo_82
ford::professional
 
Zarejestrowany: 06-02-2018
Model: Mk4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 1,686
Domyślnie Odp: Check engine (P000A) po wymianie rozrządu

W 1,6 ti nie ma blokady koła pasowego jak w ecoboost, więc u Ciebie prawdopodobnie źle (za słabo) dokrecili śrubę koła pasowego. Jak możesz wykręć świece i obróć wałem i zobacz czy nie ma kolizji.
Danielo_82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2020, 15:21   #3
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Check engine (P000A) po wymianie rozrządu

Jechać do innego warsztatu na sprawdzenie ustawienia rozrządu i zfk. Wszystko dokumentować. Nie masz klinów więc pewnie robota zwalona. Blokady na zfr były ?
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2020, 20:01   #4
piotrek2206
ford::amateur
 
Imię: Piotrek
Zarejestrowany: 06-09-2020
Skąd: Kraków
Model: Focus mk2 ti vct
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Postów: 9
Domyślnie Odp: Check engine (P000A) po wymianie rozrządu

Właśnie nie wiem czy blokady na koła zfr były - pewnie nie skoro robote zwalili. Teraz bym kazał sobie pokazać. Mechanikowi na ręce nie patrzyłem, auto tydzień u nich siedziało.

ZFK - a od czego to skrót?

Do sprawdzenia ustawienia rozrządu rozumiem, że muszą przymierzyć ta blokadę kół zmiennych faz rozrządu przy jednoczesnym oparciu wału korbowego o ten pin blokujący (czy coś pokręciłem? - wiedzy mam tyle ile wyczytam w internecie), a więc przejść cała procedure umożliwiającą sciągnięcie obudowy rozrządu? Czyli spodziewać się ceny w okolicach 400 zł? Ktoś wie gdzie w Krakowie można by to sprawdzić - w taki sposób żeby w dalszej batali wystawiony papier miał jakąś wartość dowodowa?

Ostatnio edytowane przez piotrek2206 ; 13-10-2020 o 20:18
piotrek2206 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2020, 20:21   #5
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Check engine (P000A) po wymianie rozrządu

zfk chodziło mi o blokadę zmiennych faz kół rozrządu

tydzień trzymali ? to już pewnie tydzień drapali się po głowie o co kaman ....
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2020, 20:38   #6
piotrek2206
ford::amateur
 
Imię: Piotrek
Zarejestrowany: 06-09-2020
Skąd: Kraków
Model: Focus mk2 ti vct
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Postów: 9
Domyślnie Odp: Check engine (P000A) po wymianie rozrządu

Danielo_82 - gdyby koło pasowe na wale się przestawiło to nie dostał bym też błedu ze strony wałka wydechowego tak na logikę? Zgłaszany jest jedynie błąd od strony ssącej. Co do wykręcania swiec to podejrzewam, że samo zdjęcie górnej obudowy silnika mnie przerasta/boje się dotykać żeby nie zepsuć Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Tak jak mówie wiedzy mam tyle ile przeczytam/obejrze w internecie.

EDIT: szukam ale za bardzo nie mogę znależć - móglbyś podesłać jakiś materiał - najlepiej filmowy który by pomógł mi taką procedure wykonać?

EDIT2: dobra sama wymiana świec (a więc i wykręcenie i wkręcenie) nie wydaje się jakąś niemożliwą czynnością ([Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]) - poza tym, że muszę się zaopatrzyć w nasadke do wykręcania swiec i ewentualnie klucz dynanometryczny (można wkręcić na czują?) - pytanie jak sprawdzić występowanie kolizji - i jak zakręcić wałem korbowym?

Ostatnio edytowane przez piotrek2206 ; 13-10-2020 o 21:22
piotrek2206 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2020, 21:47   #7
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Check engine (P000A) po wymianie rozrządu

słuchaj, powoli.
po co się w to bawisz. jak coś stuka po wymianie rozrządu poinformuj tego, co to robił, jedź tam, gdzie znają ten silnik i niech wszystko dokumentują.

zaczniesz grzebać i ci powie, żeś zepsuł.
dokręca się świece 12 minut zegarowych jak są stożkowe
zakręcić wałem można zwykłym kluczem, ale jak coś jest tam poluzowane to jeszcze bardziej to przestawisz.
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-10-2020, 00:00   #8
piotrek2206
ford::amateur
 
Imię: Piotrek
Zarejestrowany: 06-09-2020
Skąd: Kraków
Model: Focus mk2 ti vct
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Postów: 9
Domyślnie Odp: Check engine (P000A) po wymianie rozrządu

Fulara - racja za bardzo się rozpędzam. Bardziej chyba z ciekawości pytałem bo każda okazja jest dobra, żeby się czegoś nauczyć Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. A jak już bym umiał wkręcic i wykręcic swiece chyba mogę już we własnym zakresi pomiar kompresji zrobić który jak rozumiem też może zweryfikować stan zaworów po poprawieniu rozrządu?

Pozostaje moje pytanie odnośnie tego w jaki sprawdza się ustawienie rozrządu. Czy w taki sposób jak wyżej wymyślałem czy wykonuje się to inaczej? Pewnie nad mechanikiem który będzie sprawdzał ustawienie rozrządu będę teraz stał - nauczony doświadczeniem, więc chciałbym wiedzieć na co patrze Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

I pytanie jaki serwis w Krakowie ew. jak samemu zweryfikować czy się na tych silnikach znają.

Ostatnio edytowane przez piotrek2206 ; 14-10-2020 o 00:04
piotrek2206 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-10-2020, 06:57   #9
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Check engine (P000A) po wymianie rozrządu

nie robiłem zmiennych faz rozrządu bo nie miałem okazji
natomiast w zwykłym mk1 robi się to tak ( bez zfr )

masz blokadę wału i wałków
blokujesz wał wkręcając koło półosi prawej trzpień i opierasz wał w jednej pozycji o trzpień
zdejmując dekiel i blokujesz wałki rozrządu płaskownikiem

jeśli się wszystko zgrywa to masz dobrze ustawiony rozrząd. wał możesz zablokować teoretycznie w 2 pozycjach, 180 stopni albo 180 stopni, ale wałki zablokujesz tylko w jednej pozycji więc wiesz na pewno jak jest ok.

jeśli ktoś ustawia od 0 i nie jest pewien ustawienia wału, wykręca się 1 świecę GMP i masz wszystko na talerzu

do zmiennych faz rozrządu jest blokada i bez niej ni hu hu
rozrząd jest prosty i klarowny jak ktoś go robił i wie o co chodzi.
jak ktoś sobie mazakami znaczy to jest partacz i nie myśli przy robocie

aha oczywiście nowe śruby wałków i wału ! bez tego mogło być to to jest.
wał dokręcamy naprawdę dobrze, koło 140Nm bojaźliwi uzywają kleju. Natomiast następny po tym co użył kleju ma problem.

blokady nie służą do zablokowania w celu dokręcania wału i wałków bo również będzie problem. wałki można przytrzymać kluczem płaskim podczas dokręcania aby nie robić napięć a wał 5 bieg, max stop a nawet czasem trzeba blokować wieniec w rozruszniku

ni ma lekko to nie punto 1.2 8v

Ostatnio edytowane przez Fulara ; 14-10-2020 o 07:00
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-10-2020, 23:27   #10
Rafał A.(antek)
FORD|AUTHORIZED
 
Zarejestrowany: 07-10-2004
Skąd: ŁÓDŹ
Model: Mondeo 4_Focus_Focus 2_Galaxy 3
Silnik: 2.5 T_2.0 16V_1.8 16V_2.0 TDCI
Rocznik: '07_'99_'06_'07
Postów: 9,185
Domyślnie Odp: Check engine (P000A) po wymianie rozrządu

jak by było poluzowane, to juz by silnik nie chodził, tam nie ma przebacz. Albo pech i się wysypało koło zmiennych faz/zawór, albo coś nie precyzyjnie ustawione. Jeśli mechanik polecany, to jedź na poprawkę. Może akurat uczeń składał. Najlepszym się zdarza.

Co do sprawdzenia, to blokady na wał, wałki, koła faz.
__________________
Mechanika - Elektryka! Klimatyzacja-Opony! Montaż LPG!! - Warsztat, Ul. św. Teresy 56/58 bud C
Mail: rafantek@ford-service.eu tel: 791 054 854 www.ford-service.eu
Rafał A.(antek) jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:22.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.