Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Fotorelacje z napraw

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 06-08-2014, 19:28   #1
karski
ford::average
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 08-12-2012
Skąd: Kielce
Model: Leon 5F
Silnik: 2.0 TSI
Rocznik: 2019
Postów: 134
Post Focus MK2 Montaż mat grzewczych

Witajcie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Jako, że w naszych Fokach trafiają się wiązki podłogowe zawierające gotową instalacje do mat grzewczych, postanowiłem stworzyć ten mini poradnik jak sobie doposażyć nasz samochód.

Aby sprawdzić czy nasz samochód jest już wyposażony w taką pełną wiązkę najłatwiej jest wypiąć wtyczkę z obojętnie którego fotela i sprawdzić ilość kabli dochodzących do niej.
W tym celu kluczem nasadowym odkręcamy jedną śrubkę i łatwo odpinamy wtyczkę. Następnie delikatnie podważając plastiki ściągamy górną zaślepkę i ukazuje nam się taki o to widok:

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Jak widać u mnie wiązka we wtyczce była bogata, ale to jeszcze nie gwarantuje, by była ona pełna. Bierzemy miernik i sprawdzamy czy pomiędzy pinem 9 i 10 płynie prąd. Jeśli przy włączonym zapłonie ukaże nam się ~12V możemy się uśmiechnąć, gdyż wiązka jest pełna i brakuje nam jedynie założonych mat i panelu z przełącznikami pod klimą Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Po skompletowaniu brakujących części...:

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

...możemy zabrać się do pracy. Nie jest ona trudna, jedynie czasochłonna, tak pół dnia schodzi. Wpierw trzeba wymontować fotele - max. 10 minut roboty na oba.

*A więc:
Wymontowanie foteli jest banalnie proste, wystarczy odkręcić cztery torxy i odłączyć wtyczki pod fotelem.

Następnie odkręcamy dwie śruby pod fotelem nasadową 10-tką.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Wyciągamy siedzenie i bierzemy się za ściąganie pokrowca.
Teraz potrzebne nam będą obcinaczki do kabli, przecinamy oringi trzymające pokrowiec po 4 z prawej i lewej strony i 3 na środku. Oringi zastąpimy potem trytytkami.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Teraz bierzemy się za oparcie. Od dołu fotela rozłączamy plastikowe poleczenie i ciągniemy pokrowiec do góry raz z jednej strony raz z drugiej. Kiedy już będziemy mniej więcej w 1/3 odczepiamy metalowe pręciki idące pionowo po obu stronach fotela, najlepiej zrobić to kombinerkami. Po odczepieniu ciągniemy materiał dalej.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Metalowe oringi tniemy a haczyk odczepiamy.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

I w tym momencie otrzymujemy ogołocony fotel.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Przy zakładaniu mat żadnej filozofii nie ma (zdjęć też nie, bo sam zapomniałem o aparacie, a powyższe są zapożyczone Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.). Maty są tak skonstruowane, że sposób montażu może być tylko jeden Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Wpierw rozpinamy kostki, bierzemy górną część i kładziemy ją na oparcie w ten sposób, aby trytytki wystawały ze środka górnych uchwytów. Przez dziurki w bocznych "skrzydełkach" będzie przechodził drut, którego odczepialiśmy zdejmując w 1/3 tapicerkę z oparcia. Zakładając tapicerkę pamiętajmy o położeniu kabla wzdłuż dolnej krawędzi pianki - inaczej nam się nie zamknie plastikowa listwa od tapicerki.

Teraz bierzemy się za siedzisko. Kładziemy dolną część mat na siedzisko tak aby łączenie tych dwóch mat wypadło w szparze w siedzisku - wciskamy to łączenie w tą szparę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Zakładając tapicerkę zaczynamy od złapania trytytkami tą listwę poprzeczną z siedziska, która będzie też nam trzymać maty. Potem zajmujemy się resztą zacisków i tapicerka powinna leżeć jak z fabryki Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Składamy fotel w całość, ładnie prowadzimy kable pod siedziskiem, wolne latające wtyczki z pinami wtykamy na odpowiednie miejsce w tej większej wtyczce - tutaj nie musicie się martwić gdzie co idzie. Te wtyczki małe są wyposażone w prowadnice, które pozwalają wsadzić ją tylko w odpowiednie miejsce - nie pasują nigdzie indziej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Wkładamy fotel do samochodu, przykręcamy, wpinamy wtyczkę i powtarzamy czynność dla drugiego.

Po założeniu mat zakładamy przełącznik. W tym celu trzeba zdemontować plastikową ramkę z radia i klimatyzacji używając małej szpachelki bądź małego śrubokręta i delikatnie podważamy i ciągniemy ramkę do siebie. Przy pierwszym demontażu stawia spory opór i trzeba z wyczuciem ją demontować, co by się nie połamała. W moim przypadku dwa plastikowe zatrzaski popękały, ale nie wpłynęło to na ponowy montaż - wszystko wygląda jak oryginał - nic nie odstaje Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Po zdjęciu ramki ukażą nam się dwie śruby torx do odkręcenia.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Potem łapiemy panel lekko pociągając i powinien zeskoczyć odsłaniając widok:

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Przepinamy wtyczki od grzania szyb do nowego panela i podłączamy wtyczki od grzanych foteli. Z dłuższą wiązką od kierowcy, z krótszą od pasażera Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. w razie czego podpiąć, włączyć ogrzewanie i sprawdzić czy dobre fotele się grzeją. Jak już jesteśmy pewni wpiętych wtyczek, skręcamy panel, zakładamy delikatnie ramkę i cieszymy się tym co fabryka zaoszczędziła Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Uwagi:

- Jeśli po odpięciu wtyczki przy fotelu okaże się, że nie macie tam poprowadzonych kabli to jeszcze się nie zrażajcie. Zdejmijcie panel z grzaniem szyb i sprawdźcie ile macie tam wtyczek. Jeśli tyle co na zdjęciu powyżej to brak wam instalacji od złącza C112 i C100 (lub C102 - niech bardziej dokształceni dopiszą Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.). Schemat oryginalnego połączenia grzanych siedzeń wrzucił kiedyś kolega Mayak:

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

wraz z opisem dorobienia instalacji:
Cytat:
Pokrętła do regulacji siły grzania mają 4 piny:
zasilanie, masa, podświetlenie i sygnał wyjściowy sterujący siłą grzania, który idzie do modułów sterujących pod fotelami

z powyższych, to masę, podświetlenie i zasilanie najprościej jest 'wziąć' od sąsiedniego klawisza ogrzewania (tylnej) szyby, a sygnał wyjściowy powinien trafić do pinu 17 (lewa strona) i 23 (prawa) złącza C112. Albo, dla uproszczenia, można od razu poprowadzić go do wtyczki fotela

Maty grzewcze mają 3 piny:
zasilanie, masa i sterowanie o którym pisałem przed chwilą.
Oryginalnie zasilanie jest brane z pinu 20 wtyczki C102 w GEMie (plus dołożyć odpowiedni bezpiecznik - po lifcie jest on oznaczony F121 i ma 20A)
Proste wersje GEMów nie mają oni pinu 20 w C102, ani okablowanego miejsca na bezpiecznik - wtedy trzeba "pożyczyć" sobie prąd z innego miejsca - ja podpiąłem się pod zapalniczkę
- Być może będą wam jeszcze potrzebne dwa bezpieczniki (ja już miałem): F100 - 10A dla sterowania grzaniem siedzeń, oraz F121 - 20A dla zasilania grzania siedzeń, czyli dla zasilania pinu 9 we wtyczce do fotela, pin 10 to masa.

*Opis zdejmowania tapicerki użyczyłem od kolegi Adiko z forum focusklubpolska.

Pozostałe zdjęcia są moje lub zapożyczone z innych forów.

Wielkie dzięki za pomoc przy montażu dla jednego z forumowiczów - sq7lqr. Bez Twojej ręki poszłoby zdecydowanie dłużej!


Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.I pamiętajcie - to jest tylko poradnik wymyślony i napisany przeze mnie. Nie odpowiadam za ewentualne szkody powstałe w czasie montażu mat lub panelu z przełącznikamiGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Trochę tego naskrobałem, ale starałem się najczytelniej jak się da. Kto ma jakieś pytania lub sugestie piszcie śmiało. A kto zrozumiał i czuje się na siłach - do roboty! Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


Ostatnio edytowane przez SRS ; 28-12-2023 o 19:13 Powód: aktualizacja zdjęć
karski jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-08-2014, 22:04   #2
Lechugr
ford::average
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 17-03-2012
Skąd: Wrocław
Model: Focus MK3 FL ST-Line
Silnik: 1.5 Ecoboost
Rocznik: 2017
Postów: 86
Domyślnie Odp: Montaż mat grzewczych

Cytat:
Napisał karski Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Może i zaginie, ale jak kto w wyszukiwarce pisać będzie to mu się ukaże, nie ma co się martwić Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Bardzo Cię przepraszam ale te trytytki mnie rażą jako zwolennika rozwiązań oryginalnych.
Te kółeczka da się rozciągnąć małymi kombinerkami i później zacisnąć takowymi.
Że jest to ginekologia w czystym wydaniu to wiem.
Sam robiłem jeden dzień fotel pasażera i potem za tydzień jeden dzień fotel kierowcy.
Co prawda w Volvo V40 ale konstrukcja "kółek" bardzo podobna. Używałem przy tym wiele słów obraźliwych Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Gratuluję jednak chęci fotorelacji.
Lechugr jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-08-2014, 22:40   #3
karski
ford::average
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 08-12-2012
Skąd: Kielce
Model: Leon 5F
Silnik: 2.0 TSI
Rocznik: 2019
Postów: 134
Domyślnie Odp: Montaż mat grzewczych

Też lubię jak wszystko jest jak fabryka dała, ale wystarczająco dużo przekleństw poszło przy cięciu tego dziadostwa, więc na pewno nie bawiłbym się w odginanie tego Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
karski jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-08-2018, 22:04   #4
kozunio12
ford::average
 
Zarejestrowany: 08-12-2012
Model: Ford Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCi 90KM
Rocznik: 2005
Postów: 124
Domyślnie Odp: Montaż mat grzewczych

Trochę odgrzebię. Mam też maty zamontowane u siebie z instalacją w bardzo uproszczonej wersji - plus i masa pociągnięte z zapalniczki do foteli, a z przycisków regulacji ogrzewaniem bezpośrednio do foteli. Niestety fotele nie grzeją (kupiłem komplet z już zamontowanymi matami), a na wtyczce dochodzącej do fotela odpowiednio napięcie zasilania, jak i sterowania (napięcie akumulatora po przekręceniu pokrętła na pozycję 1). Gdzie szukać problemu?
kozunio12 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-08-2018, 13:34   #5
EW1
ford::professional
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 19-07-2014
Skąd: Zabrze
Model: jeszcze focus mk2 GHIA ale już jest fusion 2016 se 2.0 EcoBoost
Silnik: 2.0 tdci , 2.0 EcoBoost
Rocznik: 2006 , 2016
Postów: 1,306
Domyślnie Odp: Montaż mat grzewczych

Kilka postów wyżej jest schemat, ja bym w/g niego sprawdził . Nic nie napisałeś czy podłączone masz pod oryginalne pokrętła sterowania i pod oryginalny sterownik jak na schemacie. Kręcąc ustawianiem mocy grzania zmienia się napięcie podawane na sterownik więc masz to do sprawdzenia w pierwszej kolejności a potem czy sterownik podaje napięcie na maty i znajdziesz przyczynę
EW1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-08-2018, 15:12   #6
kozunio12
ford::average
 
Zarejestrowany: 08-12-2012
Model: Ford Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCi 90KM
Rocznik: 2005
Postów: 124
Domyślnie Odp: Montaż mat grzewczych

Może nieco rozjaśnię - zrobiłem instalację według opisu uproszczonej wersji z pierwszego postu - nie mam żadnych kabli pociągniętych do GEM i złącza C112. Zasilanie mat pociągnięte do foteli z zapalniczki, a sterowanie podpięte pod oryginalne pokrętła regulacji (zmieniałem cały panel). Maty są sterowane napięciem, czy PWM? Jeśli napięciem, to muszę sprawdzić, dlaczego u mnie już na pierwszym poziomie przy regulacji pojawia się napięcie akumulatora.
kozunio12 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-08-2018, 20:44   #7
EW1
ford::professional
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 19-07-2014
Skąd: Zabrze
Model: jeszcze focus mk2 GHIA ale już jest fusion 2016 se 2.0 EcoBoost
Silnik: 2.0 tdci , 2.0 EcoBoost
Rocznik: 2006 , 2016
Postów: 1,306
Domyślnie Odp: Montaż mat grzewczych

Kolego idea tego schematu ci podpowiada gdzie masz stały prąd i masę (piny 9 i 10 przy fotelu) idące na sterownik oraz sygnał sterujący z pinu 4 włącznika grzania fotela na pin 17 wtyczki fotela i dalej na sterownik . Na włącznik grzania stołka masz masę i prąd z gniazda zapalniczki(zobacz tylko czy po wyłączeniu zapłonu prąd zanika) oraz podświetlenie które możesz zapożyczyć z wtyczki obok . Ot cała filozofia i to musi trybić jeśli nie masz czegoś walnętego . Jeśli nie trybi to miernik w dłoń i sprawdzaj po kolei gdzie co wchodzi a nie wychodzi albo wizyta u elektryka z tym opisem montażu i on to ogarnie w kilka minut
EW1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-08-2018, 14:22   #8
kozunio12
ford::average
 
Zarejestrowany: 08-12-2012
Model: Ford Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCi 90KM
Rocznik: 2005
Postów: 124
Domyślnie Odp: Montaż mat grzewczych

Problem rozwiązany - podgięta blaszka w gnieździe
kozunio12 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2019, 22:40   #9
defqon1992
ford::amateur
 
Imię: sławek
Zarejestrowany: 19-03-2018
Skąd: warszawa
Model: mk4
Silnik: 2.0
Rocznik: 2005
Postów: 5
Domyślnie Odp: Montaż mat grzewczych

Robię maty grzewcze do aut . Chciałbym robić też dla forda . Natknąłem się na sterownik. W jakiej postaci , jaka wartość i w jakich jednostkach jest dostarczana z pokrętła do sterownika?
defqon1992 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-05-2020, 11:53   #10
Grzegorz MX
Jeżdże Toyotą :-)
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 13-07-2015
Skąd: mazowieckie
Model: FF II,5 MK2 hb + FF III,5 hb
Silnik: 1.6b sigma /1.5eb
Rocznik: 2010/2017
Postów: 540
Domyślnie Odp: Montaż mat grzewczych

Cytat:
Napisał defqon1992 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Robię maty grzewcze do aut . Chciałbym robić też dla forda . Natknąłem się na sterownik. W jakiej postaci , jaka wartość i w jakich jednostkach jest dostarczana z pokrętła do sterownika?
focus mk2 (+lift) oraz focus mk3 przedlift oraz te fordy które mają pokrętła do regulacji ogrzewania fotela.

Pokrętło ma po prostu rezystor (potencjometr) z wyłącznikiem (na pozycji 0).
https://media.ffclub.ru/up129808-1_17.jpg

Konfiguracja przełacznika to po prostu dzielnik napięcia (sterującego) którym zmieniamy poziom napiecia (niskoprądowo) aby sterownik pod fotelem (moduł grzania fotela) mógł wysterować PWM tworząc napięcie maty a w konsekwencji temperaturę grzania.

W innych np. mondeo czy focus mk3 lift sterowanie grzaniem odbywa się po magistrali LIN (LIN-BUS) jednoprzewodowej. Ponieważ nie grzebałem w nich to mogę domyślać się że podawanie polecen sterujacych do sterownika odbywa się przez odczyt przycisków +/- a BCM (GEM) zamienia ten wybór podajac informacje na LIN-BUS informacje do sterownika grzania mat. Pewnie więcej można doczytać z ogólnodostępnych schematów.

tutaj masz rosyjskie forum [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Wg mnie zrobienie sterownika + maty wegłowe dla elektronika to nie problem za wyjatkiem sterowania przez LIN. Obecna technologia przetwornic PWM na MOSFET mocy powinna być pomocna, napewno nie powinna kosztować krocie jak w ASO.
__________________
--
GrzegorzMX
--Zauważyłem schyłek motoryzacji, gdyż coraz więcej samochodów zaczyna mi się podobać (nawet niektóre francuskie)

Ostatnio edytowane przez Grzegorz MX ; 31-05-2020 o 21:47
Grzegorz MX jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:55.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.