Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Galaxy
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 27-09-2016, 20:28   #1
uzi11
ford::beginner
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 31-03-2016
Model: Ford Galaxy
Silnik: 1.9tdi
Rocznik: 1999
Postów: 16
Domyślnie Migająca kontrolka ciśnienia oleju podczas uruchamiania silnika

Witam wszystkich serdecznie.

Pewnego felernego dnia zauważyłem, że tylko podczas uruchamiania silnika zaczęła mrugać dwukrotnie kontrolka ciśnienia oleju. Postawiłem na czujnik i wymieniłem wpierw czujnik niebieski w głowicy co nie pomogło. Następnie wymieniłem filtr oleju- nie pomogło. Wymieniłem szary czujnik oleju – nie pomogło. Niektórzy mówią że ten typ tak ma. Jednak ja w to nie wieżę i drążyłem dalej. Oczywiście wszyscy mówią na forach żeby zmierzyć ciśnienie oleju jednak nie wytłumaczył nikt po co mierzyć ciśnienie a ja niestety wolny jestem w myśleniu i nie zajarzyłem do końca po co i nie zmierzyłem tego ciśnienia.
Po tygodniu przejechałem się na odcinku około 10 km na rozgrzanym silniku aby przedmuchać trochę turbinkę i tu pojawił się kolejny problem – kontrolka zaczęła mrugać na ciepłym silniku. A na drugi dzień mrugała już po pięciu minutach od odpalenia silnika.
Wolno myślę jednak szybko działam. Podjąłem decyzję aby zdjąć miskę wyczyścić smok i sprawdzić pompę. I tak zrobiłem. Pompa była czysta i smok również. Zmierzyłem luzy na pompie – mieściły się w granicach normy jednak podjąłem decyzję o wymianie pompy oleju. Trzy stówki poszły jak … Założyłem miskę, zalałem olej Mobil 5W 50 ( wcześniej był valvoline durablend 5w40). Odpaliłem silnik a tu to samo. Już prawie zamówiłem drugi silnik
Jednak wymyśliłem że czujniki które kupiłem mogą być tandetne więc z powrotem postanowiłem zamienić je na oryginalne. Wpierw wymieniłem szary przy filtrze oleju. Nie dało to nic. Na drugi dzień miałem jechać na pomiar ciśnienia (wreszcie dotarł do mnie po co się mierzy ciśnienie oleju) tuż przed pomiarem jednak postanowiłem zmienić niebieski czujnik ciśnienia w głowicy – i to było to!!!
Wymieniłem wcześniej oryginalny czujni niebieski na tandetny za 8 zł i działał on do chwili kiedy nie dałem silnikowi w kość podczas mojej 10 kilometrowej przejażdżki. Wtedy to właśnie czujnik padł i puścił olej i zaczęła mrugać kontrolka na ciepłym silniku. I wtedy postanowiłem zdjąć miskę i czyścić smok. I to była głupota i nerwówka.
Pomiar ciśnienia który dokonałem po zmianie niebieskiego czujnika wykazał na ciepłym silniku na biegu jałowym 1,3 atm. a przy 3000 obrotów – 6 atm. Więc wymiana pompy była bezsensowna.
Dla wszystkich potomnych: pamiętajcie pierwsza czynność przy migającej kontrolce ciśnienia to kontrola ciśnienia oleju. Co ona nam daje? Pokazuje nam ciśnienie po którym możemy stwierdzić: czy silnik ma smarowanie – możemy wtedy szukać rozwiązania jeżdżąc samochodem. Dalej powinniśmy sprawdzić czujniki (na którymś forum jest opisane jak to sprawdzić za pomocą żarówki) albo je podmienić – ale pamiętajmy zaopatrzmy się w dobrej jakości czujniki. Jak to nie pomoże to pozostaje nam chyba elektronika (zegary , brak masy itp) są różne dziwne rzeczy opisane na różnych forach.
Mój problem pozostał, czyli: Wkur… mrugająca kontrolka oleju przy odpalaniu zimnego silnika. Nie jestem do końca przekonany do awarii elektroniki w zegarach. Mogę dopowiedzieć, że po uruchomieniu przez około 3 sekundy w trakcie których kontrolka ciśnienia oleju mrugnie dwa razy i następnie zgaśnie słyszę wyraźnie szklanki które potem trochę cichną.
Pytam się więc Was jaka jest przyczyna mrugania kontrolki?
Czy mogą to być zużyte popychacze ?
Czy jest to co innego?
Wszystko wygląda na to że ciśnienie oleju dochodzi z opóźnieniem do głowicy.
Macie jakieś pomysły?

uzi11 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-09-2016, 20:55   #2
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Migająca kontrolka ciśnienia oleju podczas uruchamiania silnika

Jak silnik ma 17 lat, to nie może w żaden sposób zachowywać się tak, jak by co zjechał z taśmy w fabryce.
Jak nowy, to kontrolka już gaśnie przy kręceniu rozrusznikiem, a prawie pełnoletni musi trochę pokręcic, aby już wypracowana pompa olejowa prawie do granic mozliwości, napełniła wszystkie luzy w układzie korbowym, i oczekiwać, aby jeszcze to jechało.
A KONTROLKA SIE ZAPALA JAK ŁĄCZY Z MASĄ.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-09-2016, 13:21   #3
uzi11
ford::beginner
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 31-03-2016
Model: Ford Galaxy
Silnik: 1.9tdi
Rocznik: 1999
Postów: 16
Domyślnie Odp: Migająca kontrolka ciśnienia oleju podczas uruchamiania silnika

Zapewne masz rację z wiekiem samochodu.
Jednak po kupnie wymieniłem olej i wszystko było OK. Dopiero po przejechaniu ok 3000 km zauważyłem że przy uruchamianiu mruga kontrolka oleju. Więc coś się dzieje. I jestem ciekaw co ???? Pompa oleju jest obecnie nowa.

Jest jeszcze zawór w podstawie filtru oleju - za co on jest odpowiedzialny???

Wcześniej miałem również silnik 1.9 tdi 90KM Z1 i w nim wymieniałem czujnik ciśnienia w głowicy to po wykręceniu czujnika przez otwór leciał olej. W obecnym silniku po wykręceniu czujnika olej nie leci. Wnioskuję więc że olej powinien utrzymywać się w kanale???
uzi11 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-09-2016, 15:31   #4
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Migająca kontrolka ciśnienia oleju podczas uruchamiania silnika

Pewnie to jest zawór przelewowy, jak jest olej w zimie zmrożony, to aby nie rozsadziło ciśnienie oleju po uruchomieniu, nadmiar ciśnienia upuszcza do miski.
Jak masz do niego dostep, to warto go obejrzeć, bo czasmi jak pod kulke tego zaworka dostanie sie jakiś paproch, wtedy dobrze nie zamyka, i podobne objawy jak u Ciebie.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-09-2016, 08:52   #5
uzi11
ford::beginner
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 31-03-2016
Model: Ford Galaxy
Silnik: 1.9tdi
Rocznik: 1999
Postów: 16
Domyślnie Odp: Migająca kontrolka ciśnienia oleju podczas uruchamiania silnika

Może macie jakąś fotkę z silnika 1.9 tdi. Chyba nikt nie miał podobnych przypadków w tym silniku??

Chodzi o ten zaworek jak on wygląda?

Ostatnio edytowane przez uzi11 ; 29-09-2016 o 11:19
uzi11 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-10-2016, 17:40   #6
uzi11
ford::beginner
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 31-03-2016
Model: Ford Galaxy
Silnik: 1.9tdi
Rocznik: 1999
Postów: 16
Domyślnie Odp: Migająca kontrolka ciśnienia oleju podczas uruchamiania silnika

Wracając do mojego problemu kontrolka oleju raz mruga a raz nie -oczywiście podczas uruchamiania. Dokładnie mówiąc w ciągu ostatnich dni zaobserwowałem dwa razy podczas uruchamiania silnika z rana że kontrolka nie mrugała. Czy ktoś ma jakieś pomysły????
uzi11 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-10-2016, 18:35   #7
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Migająca kontrolka ciśnienia oleju podczas uruchamiania silnika

Zaworek to nic innego jak kulka od łożyska dociśnięta sprężyną i jakąś śrubą na klucz lub na ampul. Jest umiejscowiony albo przy pompie olejowej lub w magistrali olejowej, ale tak aby nadmiar oleju ściekał do miski.

Ale tak jak wyżej pisałem, u Ciebie problem z wypełnieniem kanałów olejowych zaraz po uruchomieniu.
Pompa potrzebuje trochę czasu aby wypełnic luzy i stworzyć ciśnienie.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-10-2016, 21:48   #8
uzi11
ford::beginner
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 31-03-2016
Model: Ford Galaxy
Silnik: 1.9tdi
Rocznik: 1999
Postów: 16
Domyślnie Odp: Migająca kontrolka ciśnienia oleju podczas uruchamiania silnika

Dzięki.
Dam znać jak się sprawa wyjaśni.
uzi11 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-10-2016, 21:30   #9
filip170
ford::beginner
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 20-10-2016
Skąd: Elbląg
Model: Ford Galaxy
Silnik: 1.9 tdi 115km
Rocznik: 2001
Postów: 19
Domyślnie Odp: Migająca kontrolka ciśnienia oleju podczas uruchamiania silnika

moze sproboj zresetowac kompa??mialem tak tylko kontrolka swiecila na stale.a pojechalem z rodzina z warmii w gory a tu lipa...kontrolka swieci i tak za kazdym odpaleniem auta.wlaczylem zaplon zdjalem kleme,odczekalem 10 min i ....po klopocie.sam nie wiem co bylo nie tak ale juz 4 miesiace nic sie nie dzieje
filip170 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-10-2016, 17:39   #10
uzi11
ford::beginner
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 31-03-2016
Model: Ford Galaxy
Silnik: 1.9tdi
Rocznik: 1999
Postów: 16
Domyślnie Odp: Migająca kontrolka ciśnienia oleju podczas uruchamiania silnika

Dzięki za info filip170
Niestet próbowałem i nic nie pomogło
uzi11 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:05.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.