Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 25-09-2018, 16:13   #1
Rico82
ford::beginner
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 23-06-2018
Model: Transit mk6 Ghia
Silnik: 2.0 tddi
Rocznik: 2002
Postów: 48
Domyślnie Zawór tylnej nagrzewnicy

Mam pytanie odnośnie tego zaworu. Wychodzi na to że jest niesprawny. Wąż wchodzący (na zdjęciu pierwszy) jest gorący i idący do nagrzewnicy również. Po przytrzymaniu gazu oba przewody robią sie gorące ale tylko te idące do nagrzewnicy,sama nagrzewnica zimna, powrót również. Zastanawiam się czy jego zastosowanie jest tak samo wadą jak np w Zafirze gdzie można go było zastąpić przelotem, ponieważ sama regulacja temperatury jest za pomocą klapki
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMG_20180925_165912.jpg (95.1 KB, 23 wyświetleń)

Rico82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-09-2018, 17:19   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Zawór tylnej nagrzewnicy

Ten zawór kiedy zamyka dopływ cieczy do nagrzewnicy, otwiera go bezpośrednio na powrót, czyli mówiąc językiem elektryka, zwiera rury "na krótko".
Klapy w tylnej nagrzewnicy służą tylko do przekierowania nawiewu na górę (zimny nawiew) lub na dół z bocznych otworów (nawiew ciepły).
Regulacja temperatury polega na sterowaniu zaworu sygnałem PWM (sygnał o stałej częstotliwości, ale o zmiennej czasowej trwania impulsu). Czyli twornik zaworu podczas pośrednich położeń gałki temperatury stale pracuje, zamykając i otwierając przepływ cieczy przez nagrzewnicę.
Jeżeli zawór nie puszcza płynu na nagrzewnicę, to albo twornik się zablokował, albo elektryka sterująca padła. Przed zdemontowaniem zaworu spróbuj odłączyć jego elektryczne przewody i zasilić styki niezależnym napięciem (ale tylko na chwilę, na próbę, bo oryginalnie tam jest zdaje się tylko +5V).
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 25-09-2018 o 17:38
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-09-2018, 07:59   #3
Rico82
ford::beginner
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 23-06-2018
Model: Transit mk6 Ghia
Silnik: 2.0 tddi
Rocznik: 2002
Postów: 48
Domyślnie Odp: Zawór tylnej nagrzewnicy

Ok,ale zastanawiało mnie to ze podczas regulacji pokretlem to tylko klapka pracuje.to w celu sprawdzenia jeśli podłącze 6v żarówkę to podczas regulacji nie będzie zmiany jasności? A co do sprawdzenia silniczka bez wyciągania to taki ładowarka od tel 1A będzie dobra? Co do Webasto to Pan powiedział ze najpierw mam doprowadzić cały układ ogrzewania do sprawności i wtedy będzie można sprawdzić jego poprawne działanie. I jeszcze takie pytanie odnośnie czy rury wydechowej Webasto powinno lecieć dymek że spalinami czy tylko zimne powietrze?
Rico82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-09-2018, 09:06   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Zawór tylnej nagrzewnicy

Cytat:
Napisał Rico82 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ok,ale zastanawiało mnie to ze podczas regulacji pokretlem to tylko klapka pracuje.to w celu sprawdzenia jeśli podłącze 6v żarówkę to podczas regulacji nie będzie zmiany jasności?
Ok, jeszcze raz, dokładniej napiszę... Podczas regulacji temperatury "klapka pracuje" - tzn. elektrosiłownik (z silniczkiem i przekładnią zębatą) przestawia nawiew z górnych nawiewów na dolne (boczne) i odwrotnie. Przestawia klapy zawsze tylko w krańcowe położenia, nie zatrzymuje się w pośrednich położeniach (tak jak jest to np. w przedniej nagrzewnicy). Czyli nawet jak tylko lekko, minimalnie ruszysz gałkę w kierunku na ciepło, elektrosiłownik przestawi nawiew (klapy) od razu w krańcowe przeciwne położenie na nawiew dolny. I odwrotnie...
Z tego co opisujesz - zrozumiałem, że elektrosiłownik działa poprawnie.

Więc klapy i elektrosiłownik to nie twój aktualny problem, twój problem to elektrozawór cieczy na wlocie płynu do nagrzewnicy. To on odpowiada za wysokość temperatury, bo jest sterowany impulsem PWM (Pulse-Width Modulation) ze specjalnego układu elektronicznego i albo więcej, albo mniej płynu puszcza na nagrzewnicę - tak jak ustawisz gałkę temperatury. W zaworze jest zwykły elektromagnes, nie ma żadnego silniczka.
Tak więc musisz sprawdzić dlaczego elektrozawór nie puszcza cieczy na nagrzewnicę.
Nagrzej silnik, odłącz zasilanie elektrozaworu, sprawdź jak nagrzewają się przewody i nagrzewnica, potem podłącz na kilkanaście sekund do zaworu +12V i zobacz czy coś się zmieniło.
Jeżeli zawór działa, trzeba będzie sprawdzić czy dostaje sygnał PWM - np multimetrem.

Co do webasto - z rury wydechowej lecą ciepłe spaliny, jeżeli długo stało nieużywane, może na początku lekko dymić. Jeżeli leci zimne powietrze, to znaczy, że webasto nie grzeje.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 26-09-2018 o 12:25
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-11-2018, 08:16   #5
Rico82
ford::beginner
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 23-06-2018
Model: Transit mk6 Ghia
Silnik: 2.0 tddi
Rocznik: 2002
Postów: 48
Domyślnie Odp: Zawór tylnej nagrzewnicy

Udało się w końcu rozwiązać zagadkę,winna była wtyczka,a raczej kabel wchodzący do niej.Ale teraz mam ciekawe pytanie do tego czarnego czegoś co jest schowane jak widać na foto montuje się żarówki,może ktoś mi wyjaśnić po co? czy muszą być?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMG_20181101_090621.jpg (90.4 KB, 26 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20181101_090627.jpg (82.0 KB, 21 wyświetleń)
Rico82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-11-2018, 09:14   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Zawór tylnej nagrzewnicy

To jest sterownik tylnego zaworu nagrzewnicy, sterujący nim przy pomocy sygnału PWM.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg sterownik.jpg (80.9 KB, 15 wyświetleń)
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-11-2018, 09:47   #7
Rico82
ford::beginner
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 23-06-2018
Model: Transit mk6 Ghia
Silnik: 2.0 tddi
Rocznik: 2002
Postów: 48
Domyślnie Odp: Zawór tylnej nagrzewnicy

a po co miejsca na żarówki?
Rico82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-11-2018, 12:56   #8
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Zawór tylnej nagrzewnicy

Nie wiem, ale moim zdaniem to nie są miejsca aby tam stale były żarówki. U mnie też nie ma żarówek, a zawór działa...
Może to jakieś serwisowe gniazda są - nie mam pojęcia... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Na rysunku i wykazie to jest pozycja nr 6 - Control Assy Heater, with Rear Seat Climate Control; with Rear Compartment Heat. Finis: 4128845 (YC1H-19A522-AA)

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 01-11-2018 o 13:37
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-11-2018, 13:23   #9
Rico82
ford::beginner
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 23-06-2018
Model: Transit mk6 Ghia
Silnik: 2.0 tddi
Rocznik: 2002
Postów: 48
Domyślnie Odp: Zawór tylnej nagrzewnicy

Wpadł mi pomysł,ponieważ że mam to na wierzchu,włożę żarówki i sprawdzę czy świecą i czy to że są 2 miejsca ma znaczenie np. 1 świeci otwarty a 2ga zamknięty.Przecież niemożliwe żeby do czegoś konkretnego to nie służyło
Rico82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-11-2018, 13:45   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Zawór tylnej nagrzewnicy

Cytat:
Napisał Rico82 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wpadł mi pomysł,ponieważ że mam to na wierzchu,włożę żarówki i sprawdzę czy świecą i czy to że są 2 miejsca ma znaczenie np. 1 świeci otwarty a 2ga zamknięty.Przecież niemożliwe żeby do czegoś konkretnego to nie służyło
Bardzo jestem ciekawy. A może jedna ma świecić na niebiesko, a druga na czerwono?...
Tam u ciebie są ślady, że żarówki były wkładane w te gniazda.
Zacznij może od żarówek 1,2W.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 01-11-2018 o 13:49
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:15.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.