Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 07-02-2017, 01:02   #1
Bonaducci
ford::amateur
 
Imię: Maciej
Zarejestrowany: 05-02-2017
Skąd: Wrocław
Model: 120 T350 LWB
Silnik: 2.4 TDDi
Rocznik: 2000
Postów: 1
Lightbulb Blokada dyferencjału - jak zidentyfikować, czy da się zainstalować

Na wstępie chciałbym się przywitać i pogratulować sobie pierwszego posta Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Otóż planuję z kumplem przebudowę Transita 115 T350 (2.4 TDDi RWD) na nietypowego kampera. Przewiduję, że często będzie miał styczność z lekkim terenem co może się przekładać na trochę błotka. Najprawdopodobniej nieco go podniosę i wyposażę w odpowiednie opony / koła. O ile dobrze wyczytałem (chyba gdzieś tu na forum) jest to możliwe w RWD - nie ma problemu z dużym kątem przegubów po podniesieniu nieco przodu.

Teraz do rzeczy. Nawet najlepsze opony i prześwit nie zapewnią idealnej trakcji, a przy planowanych modyfikacjach masę może mieć sporą. Tu się kłania pytanie, czy one mają jakaś blokadę dyferencjału, czy jakikolwiek mechanizm ograniczający poślizg? Jeśli są w niektórych, to jak można to sprawdzić? Pomińmy empiryczny test z symulacją poślizgu jednego koła Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Jeśli nie mam takowego mechanizmu, to czy ktoś już przerabiał / orientuje się jak wyglądają możliwości zmiany dyferencjału na coś bardziej nadającego się w lekki teren? Trochę czytałem o tym, jednak głównie dotyczyło to starszych modeli lub hamerykańskich i nowszych wersji, więc trudno mi tu coś wywnioskować, szczególnie biorąc pod uwagę możliwości naszego rynku.

Praktycznie jeszcze dzisiaj zapadnie decyzja o wystartowaniu tego projektu już z konkretnym samochodem (jeszcze zrobimy badanie techniczne przed zakupem), więc prawdopodobnie stanę się tu częstszym gościem.

Jeśli ktoś się zastanawia, co specjalnego planujemy, to:
Cytat:
Wyobraźcie sobie bękarta tego:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
z tym:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tak przy okazji wspomę, że forum ma lekko skopany filtr tagów.
Cytat:
Tags cannot be overly common words (most).
Może i "most" po angielskiemu jest pospolitym słowem, jednak u nas ma już konkretne znaczenie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Bonaducci jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-02-2017, 08:57   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Blokada dyferencjału - jak zidentyfikować, czy da się zainstalować

Wiadomo, że tylnonapędowe vany bardzo słabo sobie radzą na śliskim, nieco lepiej w pełni załadowane. Dotyczy to nie tylko warunków zimowych, ale także jazdy np po trawie, śliskim błocie itp. Przednionapędowce mają tu wielką przewagę. Do tego dochodzi kwestia wysokości podłogi - modele FWD mają ją niżej, RWD wyżej ze względu na wał. Przy kamperze wysokość wnętrza to podstawowy problem.
Modele po 2000 roku mają elektroniczny system ESP obniżający poślizg kół napędzanych, działa on w oparciu o ABS, można go wyłączać na jakiś czas (nie wszystkie Mk6 jednak miały ABS).
Ale jest problem z dużym podniesieniem modelu FWD do góry...

Generalnie u nas w dziale Transita mało znajdziesz materiałów odnośnie przebudowy auta na kampera, natomiast o typowych problemach eksploatacyjnych na pewno sporo się dowiesz.
Co do przebudowy auta polecam ci brytyjskie Forum Transita, gdzie jest specjalny dział Camper vans and conversions [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ], jest także dział 4x4 Transits, ale większość postów dotyczy modelu County, którego produkcję zakończono w 2000 roku.
Jest także u nas Forum miłośników turystyki kamperowej, gdzie jest dział Transita [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Co do mostu ze szperą - występowały zawsze takie mosty w Transitach, ale bardzo, bardzo rzadko. Ja spotkałem się z takim mostem raz, w modeli Mk3, wiele lat temu. Myślę, że zdobycie takiego mostu jest praktycznie niemożliwe. Trzeba by pytać u dużych profesjonalnych rozbieraczy Transitów, typu Transit Center itp. Czasami leży u nich taki dziwoląg i czeka lepszych czasów...
Po 2000 roku mosty nie miały mechanicznej szpery.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 07-02-2017 o 19:08
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:32.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.