Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Kuga
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 21-03-2022, 19:57   #1
grze_g
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 15-04-2012
Model: KUGA II
Silnik: 2.0 TDCI 140KM
Rocznik: 2014
Postów: 21
Domyślnie Częste wypalanie filtra DPF w lecie.

Witam.
Kuga MK2 2014r 2.0 140 km. Borykam się z problemem częstego wypalania filtra DPF jest ono uzależnione od temperatury panującej na zewnątrz. W zeszłym roku w lecie wypalał się co 100-150km.W październiku-listopadzie już co 250-300. Styczeń luty przy mrozach co 800 a nawet 900 km. No i teraz robi się cieplej i już mi się wypala co 150 km. W zimie wskazanie dpf load po wypaleniu do ok 20% rośnie i spada cyklicznie o parę procent (np.6% w górę,3% w dół 7% w górę,2%w dół itd.) do wskazania 40-50% w tym samym czasie dpf soot rośnie stabilnie o ok.1% co 10km do wysokości 80% i zaczyna się wypalanie. W lecie dpf load rośnie znacznie szybciej do 80% a dpf soot rośnie powoli co ok 1% na 10km ale tylko do momentu wskazania dpf load ok.60 % jak dpf load osiąga ok 60% to soot szybko w ciągu przejechania praktycznie 1 km wzrasta z ok.30% do ponad 60% później oba wskaźniki stabilnie rosną do 80-90% i zaczyna się wypalanie. Po sczytaniu komputerem nie ma żadnych błędy. Wskaźnik różnicy ciśnień na biegu jałowym pokazuje 0 po dodaniu gazu rośnie w normie . Miał ktoś może podobny problem albo pomysł w jaki sposób temperatura powietrza na zewnątrz ma taki wpływ na częstotliwość wypalania DPF?

grze_g jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-03-2022, 20:49   #2
zamir
ford::beginner
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 22-03-2018
Model: Fiesta
Silnik: 1.4
Rocznik: 2006
Postów: 22
Domyślnie Odp: Częste wypalanie filtra DPF w lecie.

Mam identyczną sytuację z wypalaniem dpf u siebie w mondeo DW10C. Wszystko dokładnie tak, jak piszesz.
Dodam dla uściślenia, że zimą najczęściej zamknięty jest stale zawór EGR - wtedy zapełnianie się filtra jest znacznie wolniejsze i regularne bez nagłego wzrostu z 30% na 60%, co pozwala przejechać, w moim przypadku, 400-500km.
Gdy robi się cieplej EGR częściej jest otwarty, co powoduje skokowy wzrost DPF_SOOT.

Z chęcią dowiedziałbym się czy takie zachowanie DPF jest normalne dla tych silników. Może sterownik silnika od jakiegoś przebiegu wymusza tak częste wypalanie.
zamir jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-03-2022, 20:07   #3
grze_g
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 15-04-2012
Model: KUGA II
Silnik: 2.0 TDCI 140KM
Rocznik: 2014
Postów: 21
Domyślnie Odp: Częste wypalanie filtra DPF w lecie.

Może i faktycznie jest to kwestia EGR. Może go zaślepię na próbę. Ja zacząłem iść w kierunku stosunku mieszanki powietrze-paliwo. Zimne powietrze ma większą gęstość przez co jest jego więcej dostarczanego do spalania. W lecie jest mniej i przy spalaniu wytwarza się więcej spalin które zapychają filtr. Tylko czy to dobry tok myślenia ?! Czy nie powinno wywalić jakiegoś błędu? Zauważyłem ze w lecie dużo częściej się wypala przy jeździe w trasie niż w koło komina. Jechałem w lipcu nad morze autostrada, eska i wypalał się co 50 km. W zimie jechałem 600 km autostradą i nie wypalił się ani razu.
grze_g jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-05-2022, 20:06   #4
grze_g
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 15-04-2012
Model: KUGA II
Silnik: 2.0 TDCI 140KM
Rocznik: 2014
Postów: 21
Domyślnie Porównanie parametrów PCM.OUTTMP i ABS.OUTTMP

Proszę o informację od użytkowników Kugi MK2 2.0 TDCI 140 km. jakie macie wskazanie w Forscanie parametrów: PCM.OUTTMP (Temperatura zewnętrzna odczytywana przez czujnik) i ABS.OUTTMP (Temperatura zewnętrzna odczytywana przez czujnik). Borykam się z problemem częstego wypalania DPF ale tylko w okresie późna wiosna-lato (temat poruszyłem tutaj [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]). Im cieplej na dworze tym częściej wypala, im więcej szybkiej jazy w trasie (tylko w lecie) tym częściej wypala. Zacząłem szukać przyczyny w wskazaniach temperatur. U mnie te dwa parametry pokazują teraz minusowe temperatury -19*C , -16*C .Gdy na zewnątrz mamy 26 *C. Jakie są u Was przy braku problemu z częstym wypalaniem filtra? Byłem z tym w serwisie i stwierdzili że jest to parametr wirtualny i nie należy go brać pod uwagę. Według ich diagnostyki winny jest EGR koszt 3200 zł. zaliczka 1000 i działamy .... "Temperatura zewnętrzna odczytywana przez czujnik" jest jeszcze w kilku innych parametrach (IPC.OUTTMP,DDM.OUTTMP ...) i tam mi pokazuje w granicach normy +,- 2 stopnie od temperatury zewnętrznej. Będę bardzo wdzięczy za informację.

Ostatnio edytowane przez grze_g ; 19-05-2022 o 20:25
grze_g jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-05-2022, 09:55   #5
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,605
Domyślnie Odp: Częste wypalanie filtra DPF w lecie.

Nawet jeśli to egr, to strasznie się za niego cenią…


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
zmulim jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-05-2022, 20:43   #6
grze_g
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 15-04-2012
Model: KUGA II
Silnik: 2.0 TDCI 140KM
Rocznik: 2014
Postów: 21
Domyślnie Odp: Częste wypalanie filtra DPF w lecie.

Ponawiam prośbę o informację od użytkowników Kugi MK2 2.0 TDCI 140 km. jakie macie wskazanie w Forscanie parametrów: PCM.OUTTMP (Temperatura zewnętrzna odczytywana przez czujnik) i ABS.OUTTMP (Temperatura zewnętrzna odczytywana przez czujnik)
grze_g jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-07-2022, 20:08   #7
grze_g
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 15-04-2012
Model: KUGA II
Silnik: 2.0 TDCI 140KM
Rocznik: 2014
Postów: 21
Domyślnie Odp: Częste wypalanie filtra DPF w lecie.

Problem rozwiązany. Niewiele osób pomogło, łatwo nie było. Opiszę przypadek bo wg. mnie jest ciekawy, może się komuś w przyszłości przyda. Można faktyczni wymienić pół auta a efektu nie będzie, dopomogło trochę szczęście . Ujemna temperatura odczytywana przez komputer okazała się błędnym tropem, chyba po prostu tak jest. Najpierw nie chciałem do końca skreślić ASO więc zaślepiłem EGR, sam dorobiłem zaślepkę, samo założenie 15 minut. Niestety nie było żadnej poprawy (z lenistwa jej nie odślepiałem -to jest to szczęście Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ).Zanim miałem się brać za wtryski i turbo wytypowałem trzy elementy odpowiedzialne za ewentualne częste wypalanie dpfa; czujnik różnicy ciśnień, czujnik MAF, czujnik MAP. Kupiłem używany czujnik różnicy ciśnień założyłem i niestety nie ma poprawy. Kupiłem używany przepływomierz (MAF) za całe 30 zł z przesyłką. Założyłem zrobiłem adaptację i bingo. Nie ten samochód. Średnie spalanie spadło o ponad litr, przyspieszenie nie do porównania, gna na każdym biegu, DPF wypalił się po 520 km. Więc z radością wyciągam zaślepkę egr bo niby po co ona tam. Odpalam jadę i już czuję że auto muł odpalam FDPF i widzę jak w oczach rosną soot i load.100 km i wypalanie. Zaślepiam ponownie EGR i problem znika. Zamieniam przepływomierz na stary i problem pojawia się znowu. Przyczyną są dwie usterki przepływomierz i egr. Szczęście że obie naraz wyeliminowałem a nie pojedynczo. Ale to jeszcze nie koniec ciekawostek. Egr zostawiam zaślepiony nie wywala błędów usuwać programowo go nie trzeba to niech sobie pracuje w tle. Żeby mieć święty spokój kupuję nowy przepływomierz Pierburg za 300 zł. ponoć pierwszy montaż i faktycznie od orginału różni się tylko tym że ma fabrycznie zamazane Fomoco i numer fordowski. Opakowanie oryginalne zaplombowane z hologramem. Zakładam, adaptacja i ... auto muł, spalanie wzrosło, dpf zawalony po 80 km, wypalanie. Zakładam ponownie używany kupiony wcześniej przepływomierz i znowu auto naprawione. Pierburg do zwrotu. Kolejna pułapka nowe oryginalne nie zawsze dobre. I weź tu naprawiaj auto... W tej konfiguracji z zaślepionym egrem i "nowym" używanym przepływomierzem mam już przejechane w sumie 1300 km. Dpf load nie przekracza 45% dpf soot rośnie co wypalanie wolniej. Ostatnie wypalanie 550 km. Teraz widzę że zrobię 600-700 km.
grze_g jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-07-2022, 17:50   #8
arczi81a
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 28-09-2018
Model: Kuga
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2013
Postów: 17
Domyślnie Odp: Częste wypalanie filtra DPF w lecie.

Rany , dzięki wielkie za tak szeroki opis . Ja mam bliźniaczy problem u siebie (Kuga 2013 4x4 163km), też się wypala bardzo często DPF, mam wrażenie że to auto powinno być dynamiczniejsze niż jest obecnie ( S-Max którego miałem poprzednio 140 km 2.0 TDCi był zwawszy), plus do tego mam problemy z dogrzaniem silnika ...długo trwa nim wskazówka dobije do 90 , a nawet jak to zrobi to spaść potrafi ... Masakra , już wymieniłem termostat , płyn chłodniczy, ten cały parownik , ale problem tak do końca nie zniknął . Sprawdzę jeszcze ten przepływomierz i EGR , też to podejrzewałem u siebie ... Ale najlepsze jest ASO forda w Szczecinie ... Jak im opisałem problem , to facet pokiwał ze zrozumieniem głową i powiedział żebym się nie przejmował , te silniki euro5 tak mają , to normalne �� no baran jakich mało ...
arczi81a jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-07-2022, 20:55   #9
grze_g
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 15-04-2012
Model: KUGA II
Silnik: 2.0 TDCI 140KM
Rocznik: 2014
Postów: 21
Domyślnie Odp: Częste wypalanie filtra DPF w lecie.

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] zaślepienie EGR jest łatwe i w 100% skuteczne. Trudniej z przepływomierzem a właściwie to z tym żeby był na pewno dobry bo wymiana to 5 minut. Tak jak pisałem używka za 30 zł na szczęście trafiła mi się sprawna,( chociaż z wyglądu zewnętrznego skatowana) a kupiona nowa Pierburga do bani. Najlepiej jak byś mógł od kogoś pożyczyć kto ma sprawną. No chyba że ja miałem wyjątkowego pecha że trafiłem na nową uszkodzoną.
grze_g jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-07-2022, 12:48   #10
jarekbercik
ford::amateur
 
Imię: Jarosław
Zarejestrowany: 10-09-2019
Model: Ford Kuga Mk2
Silnik: 2.0
Rocznik: 2013
Postów: 9
Domyślnie Odp: Częste wypalanie filtra DPF w lecie.

Witam. u Mnie pomogło zaślepienie zaworu EGR
jarekbercik jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:33.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.