Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Fiesta

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 23-05-2019, 23:56   #1
Bialas55
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-05-2019
Model: Ford fiesta
Silnik: 1.25
Rocznik: 2003
Postów: 21
Domyślnie Czy mogę jeździć z niedziałającą klimatyzacją?

Moja klimatyzacja najprawdopodobniej nie działa (po właczeniu lampka się nie świeci). Nie jest mi ona do niczego potrzebna, mogłaby nie działać. Ale jak to jest ze sprężarką, czy mimo tego że klimatyzacja nie działa, sprężarka kręci się po odpaleniu silnika, no bo chyba jest napędzana paskiem alternatora, dobrze myslę? Na innym forum ktoś mi odpisał tak:

Sprawa jest o tyle gorsza, że sprężarka cały czas się kręci, napędzana paskiem od silnika. Tak jak alternator. Jeżeli w układzie nie będzie tego czynnika chłodzącego, to sprężarka się prędzej czy później zatrze i zerwie się pasek od alternatora. Chodzi o to, że w tym czynniku chłodzącym jest też olej, który smaruje sprężarkę. Czyli jedno zaniedbane pociągnie drugie - jak się zerwie pasek, to nie będzie ładowania. Jak nie ma ładowania, to rozładujesz akumulator. Jak rozładujesz akumulator, nie zapalisz silnika. A jak nie zapalisz silnika, to nie pojedziesz.

Bialas55 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-05-2019, 00:00   #2
weuek
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 17-10-2014
Model: nie ford, rzecz jasna
Silnik: spalinowy
Rocznik: 2023
Postów: 5,928
Domyślnie Odp: Czy mogę jeździć z niedziałającą klimatyzacją?

Przecież przy tak słabym silniku to od razu da się odczuć czy sprężarka klimatyzacji pracuje czy nie.
weuek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-05-2019, 00:07   #3
Bialas55
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-05-2019
Model: Ford fiesta
Silnik: 1.25
Rocznik: 2003
Postów: 21
Domyślnie Odp: Czy mogę jeździć z niedziałającą klimatyzacją?

No ja nie potrafię. Znalazłem jeszcze coś takiego: sprężarka się nie załączy jak nie będzie czynnika chłodzącego w układzie bo czujnik ciśnienia na to nie pozwoli.
Bialas55 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-05-2019, 00:15   #4
slawomirro
ford::professional
 
Avatar slawomirro
 
Imię: Sławek
Zarejestrowany: 02-04-2016
Skąd: Warszawa
Model: Fiesta mk6 Ghia
Silnik: 1.6 100KM
Rocznik: 2007
Postów: 1,650
Domyślnie Odp: Czy mogę jeździć z niedziałającą klimatyzacją?

Cytat:
Napisał Bialas55 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
No ja nie potrafię. Znalazłem jeszcze coś takiego: sprężarka się nie załączy jak nie będzie czynnika chłodzącego w układzie bo czujnik ciśnienia na to nie pozwoli.
Nawet jak nie załączy się, to pasek będzie ją napędzał. Bez czynnika to też bez oleju. Silnik auta bez oleju się zaciera. Sprężarka również.

Za chwilę przyjdą upały 30-35*C. Pomyśl dobrze czy nie chcesz klimatyzacji i czy chcesz w upale się prażyć w aucie, np w korku w mieście.
slawomirro jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-05-2019, 00:24   #5
weuek
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 17-10-2014
Model: nie ford, rzecz jasna
Silnik: spalinowy
Rocznik: 2023
Postów: 5,928
Domyślnie Odp: Czy mogę jeździć z niedziałającą klimatyzacją?

Cytat:
Napisał Bialas55 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Sprawa jest o tyle gorsza, że sprężarka cały czas się kręci, napędzana paskiem od silnika.
Może ktoś napisze jaka tam jest sprężarka - ze sprzęgłem czy bez. Bo to, że kręci się jej koło pasowe, to wcale nie znaczy, że sama sprężarka pracuje.
weuek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-05-2019, 00:26   #6
Bialas55
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-05-2019
Model: Ford fiesta
Silnik: 1.25
Rocznik: 2003
Postów: 21
Domyślnie Odp: Czy mogę jeździć z niedziałającą klimatyzacją?

Możliwe że ona już jest dawno zatarta. Chodzi mi o to, czy jest taka obawa , że zatarta sprężarka narobi większych szkód jak np. zerwanie paska alternatora, czy uszkodzenie klimy i nic poza tym?
Bialas55 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-05-2019, 00:30   #7
slawomirro
ford::professional
 
Avatar slawomirro
 
Imię: Sławek
Zarejestrowany: 02-04-2016
Skąd: Warszawa
Model: Fiesta mk6 Ghia
Silnik: 1.6 100KM
Rocznik: 2007
Postów: 1,650
Domyślnie Odp: Czy mogę jeździć z niedziałającą klimatyzacją?

Cytat:
Napisał weuek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Może ktoś napisze jaka tam jest sprężarka.
model FVS 090
slawomirro jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-05-2019, 00:33   #8
weuek
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 17-10-2014
Model: nie ford, rzecz jasna
Silnik: spalinowy
Rocznik: 2023
Postów: 5,928
Domyślnie Odp: Czy mogę jeździć z niedziałającą klimatyzacją?

Ze sprzęgłem. Czyli głowa spokojna - sprężarka nie pracuje.

Cyklami pracy sprężarki układu klimatyzacji steruje wyłącznik niskociśnieniowy odcinający, zależny od niskiego ciśnienia w zbiorniku zasysania. Wyłącznik niskociśnieniowy odcinający wyłącza sprężarkę na stałe, gdy ciśnienie spadnie poniżej dopuszczalnej wartości (np. w wyniku nieszczelności układu).

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
weuek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-05-2019, 07:20   #9
Jaryska
ford::professional
 
Imię: ADAM
Zarejestrowany: 16-05-2018
Skąd: OTWOCK
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1,8 cm3 DURATEC HE
Rocznik: 2003
Postów: 1,453
Domyślnie Odp: Czy mogę jeździć z niedziałającą klimatyzacją?

Po co zabierać głos na Forum, jak sie nigdy nie widziało wnetrza spręzarki, i nie zna zasady jej pracy.

Tak jak tu już wyżej pisano, sprężarka nie pracuje, jak nie ma czynnika, a kręci sie tylko koło pasowe które jest na dużym łożysku.
Sprężarka może stać i parę lat, a jak jest szczelna, to w każdej chwili można napełnić czynnik, i uruchomi sie sama.
Kupiłem auto od sąsiadam, miał go 4 lata, z nieczynną klimatyzacją, wymieniłem osuszacz, nabiłem czynnikiem, i pracuje już 2 lata.
Tak że wyżej napisane porady, między bajki włożyc.
Jaryska jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-05-2019, 09:00   #10
Bialas55
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-05-2019
Model: Ford fiesta
Silnik: 1.25
Rocznik: 2003
Postów: 21
Domyślnie Odp: Czy mogę jeździć z niedziałającą klimatyzacją?

Dzięki za pomoc. Po zrobieniu nawiewu (wcześniej działał tylko na 4) okazało się, że A/C się włącza tzn. lampka się świeci. Ale powietrze nie idzie chłodniejsze niż to co z nawiewu, więc wnioskuje, że ogólnie nie działa.
Bialas55 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:15.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.