Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 15-08-2015, 16:28   #21
1985matti
ford::average
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 23-11-2012
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Model: Transit 2003
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2003
Postów: 72
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

Auto mam trzy lata a wcześniej to nie wiem co się z nim działo. Wszystkie świece są uszkodzone także kupię nowe.
Silnik ma dopiero 305 tyś nakulane to powinien być jak nowy (do miliona daleko) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tylko rdzewieje z każdej strony a ja je ratuje co jakiś czas Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jest możliwe że była za słabo wkręcona i został luz na początku metalowej obudowy świecy ? Nie wiem jak dokładnie jest zrobione uszczelnienie świecy, czy ciśnienie trzyma tylko metalowe czoło świecy czy cała jest pasowna z głowicą ?
Jak wykręciłem świece to wszystkie były takie czarne ale szło je wytrzeć szmatką tylko ta jedna jest jakaś taka zardzewiało zapieczona.

Najdziwniejsze jest to że auto w najgorsze mrozy paliło z półobrotu a wszystkie świece niesprawne a do tego brak części tej końcówki wtrysku (wtryski regenerowałem dwa lata temu i były sprawne).

Jak odpalałem auto to wydawało mi się że minimalnie głośniej chodzi i jakoś tak minimalnie klepie.
Ale to tylko minimalna różnica dlatego zdziwiony jestem aż takimi zniszczeniami wtrysku. Po rozgrzaniu pracowało idealnie.
Auto normalnie przyspieszało i raz na ruski rok pokazało sprężynkę.
Całe szczęście że nie chciało teraz odpalić bo znając życie jakby odpaliło to bym z tym jeździł aż do wypalenia dziury w tłoku.
W pobliskim serwisie Bosch chcieli 980 za jeden wtrysk - wymiana zaworka i końcówki i sprawdzenie. Wydaje mi sie że troche dużo.

1985matti jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-08-2015, 21:42   #22
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

Cytat:
Napisał 1985matti Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie wiem jak dokładnie jest zrobione uszczelnienie świecy, czy ciśnienie trzyma tylko metalowe czoło świecy czy cała jest pasowna z głowicą ?
Uszczelnia się na przejściu średnic. Może była niedokręcona, bo gwint był zanieczyszczony, zniszczony i ciężko szła.
Ja też miałem trzy spalone świece, a auto paliło z półobrotu po nocy na największym mrozie. Warunek: dobry równy spręż. Ja nie miałem pojęcia, że są spalone i nic nie wskazywało na to.
Świece w tych silnikach pełnią rolę... ekologiczną.

Ja wtryski robiłem sam - i zaworki i końcówki. Problem u ciebie polega na tym, że jednocześnie robisz pompę - nie wiadomo, czy kiedy wszystko wrzuciłbyś do silnika - to maszyneria odpaliłaby...
Końcówka do wtrysków silnika FIFA kosztuje 195 zł [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Pytanie, czy nie warto od razu zmienić zaworków. Ale nie masz jak zrobić próby przelewowej, więc nie dowiesz się jaki jest stan zaworków...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 15-08-2015 o 21:52
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-09-2015, 12:35   #23
1985matti
ford::average
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 23-11-2012
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Model: Transit 2003
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2003
Postów: 72
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

No to akcja z układem wtryskowym zakończona pełnym sukcesem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Byłem trzy tygodnie na urlopie i dlatego tyle to wszystko trwało.

Ostatecznie wymieniłem pompę wstępną w pompie CR, wszystkie zaworki i wszystkie końcówki czyli wszystko co się dało.

Podczas pierwszej przejażdżki samochody za mną zwalniały tyle dymu było Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ale to tylko przez dwa kilometry jak silnik osiągnął 90 stopni. Potem się uspokoiło i auto normalnie zaczęło pracować.

Teraz praca silnika to bajka, wyciszył się a co najważniejsze od 3000 -4000 obrotów ciągnie jak głupi.
Wcześniej ciągnął tak do 3500 a później było widać że się moc kończy, teraz ciągnie od samego dołu aż do 4000 równiutko.

Polecam wszystkim wymianę końcówek bo naprawdę to dużo daje.

Po drodze miałem jeszcze problem z zawieszającym się czwartym wtryskiwaczem. Silnik chodził tak jakby na trzech cylindrach Ściągałem po kolei wtyczki z wtryskiwaczy i na czwartym nie było różnicy z podłączony czy nie. Wtryskiwacz rozebrałem umyłem i działa.

Sprawa z układem paliwowym nie jest jakoś bardzo trudna, jak ktoś ma zacięcie do majsterkowania to polecam samemu się z tym pobawić. Jakbym miał dać to mechanikom to wartość robót oscylowałaby w okolicy kupna drugiego egzemplarza i chyba zdecydowałbym się na kupno drugiego busa i sprzedaniu tego.

Wymieniłem też samodzielnie całe kompletne sprzęgło razem z kołem dwumasowym.

Kosztorys ceny brutto:
Sprzęgło z kołem dwumasowym 1600zł.
Zaworki i końcówki wtryskiwaczy 400x4=1600zł
Pompa wstępna pompy CR 360zł
Uszczelniacze i oringi ok 100zł
Kupiłem jeszcze dwa arkusze blachy nierdzewnej 0,8mm i zrobiłem progi. 330zł
Nadkola plastykowe 100zł.
Wiadro farby spirytusowej - okretowej do pomalowania podwozia. 100zł
10l Elaskon Agro do zakonserwowania podwozia. 200zł
i dużo drobnych rzeczy.

Planuje jeszcze pomalować go lakierem akrylowym ale nie wiem czy zdążę przed zima Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Dziękuję wojtekjanus za fachową pomoc.
1985matti jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-09-2015, 15:14   #24
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

Cytat:
Napisał 1985matti Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Teraz praca silnika to bajka, wyciszył się a co najważniejsze od 3000 -4000 obrotów ciągnie jak głupi.
Wcześniej ciągnął tak do 3500 a później było widać że się moc kończy, teraz ciągnie od samego dołu aż do 4000 równiutko.

Polecam wszystkim wymianę końcówek bo naprawdę to dużo daje.
Taki sam efekt ja miałem, zmieniłem wpierw we wtryskiwaczach tylko zaworki, dół był bardzo dobry od razu, ale dopiero po wymianie końcówek zaczął wkręcać się na wysokie obroty jak benzyna. Co prawda tak się w tym aucie w zasadzie nie jeździ, ale czasami się przydaje...
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-10-2015, 08:04   #25
cezarg1410
ford::expert
 
Avatar cezarg1410
 
Zarejestrowany: 24-03-2009
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3.5
Silnik: 2.0 TDCI 180
Rocznik: 2018
Postów: 2,649
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

Czy ten Transit ma samoadaptację wtrysków?
Planuję samodzielnie zająć się wtryskami w Focusie mk1 1.8 tdci ale tam nie ma samoadaptacji i boję się że nie pojadę...
Gdzie kupowałeś końcówki i zaworki wtrysków?
Transit ma wkręcane czy wbijane wtryski?
Czy rozłożenie / złożenie wtrysku jest trudne?

Ogólnie sam układ Delphi nie jest chyba tak mało wydajny jak wszyscy mówią. Dla przykładu moja foka ma prawie 240 kkm. Wtryski i pompa od nowości. 2 wtryski na FORSCANie mają korekty poza granicą odczytu. I poza tym , że rano trochę gorzej odpala zero jakichkolwiek problemów. W Czasie jazdy zapieprza aż miło i nie zostawia żadnego dymu.

Ostatnio edytowane przez cezarg1410 ; 02-10-2015 o 08:09
cezarg1410 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-10-2015, 09:58   #26
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

Cytat:
Napisał cezarg1410 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy ten Transit ma samoadaptację wtrysków?
Tak, ale moim zdaniem wszystkie tdci z Delphi (i nie tylko) mają samoadaptację. Samoadaptacja nie zastąpi wpisania kodów wtrysków przy zamianie ich na nowe. Kody określają całą hydraulikę wtryskiwacza. Natomiast wymiana zaworka i końcówki zmieści się w ramach samoadaptacji. Oczywiście końcówka rozpylacza musi być dedykowana do określonego typu wtryskiwacza, bo jej zwężki w kanałach mają olbrzymi wpływ na kod wtryskiwacza.
Zaworki są uniwersalne.
Czyli: zmieniając zaworek oraz końcówkę na odpowiednią - można liczyć na stosunkowo szybkie dostosowanie się układu wtryskowego do poprawnych parametrów pracy.
Cytat:
Napisał cezarg1410 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Gdzie kupowałeś końcówki i zaworki wtrysków?
Jeżeli chcesz być na 100% pewny kupowanej armatury, zwłaszcza końcówek i zaworków - to polecam firmę Gaz-Parts [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Może mają ceny minimalnie wyższe niż na Allegro, ale masz pewność dobrego zakupu, żadnego dziadostwa. Warto też kupić nowe podkładki, w Transicie są stalowe (bywają miedziane w innych autach).
Cytat:
Napisał cezarg1410 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Transit ma wkręcane czy wbijane wtryski?
Wkręcane - co to znaczy wbijane? Sam wtryskiwacz wsuwa się w gniazdo, jego gwintowana tuleja którą wkręcasz w głowicę, dociska go do głowicy w gnieździe.
Cytat:
Napisał cezarg1410 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy rozłożenie / złożenie wtrysku jest trudne?
Nie, potrzebne jest zachowanie czystości, dobre narzędzia i trochę warsztatowego doświadczenia.
Cytat:
Napisał cezarg1410 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ogólnie sam układ Delphi nie jest chyba tak mało wydajny jak wszyscy mówią. Dla przykładu moja foka ma prawie 240 kkm. Wtryski i pompa od nowości.
Sporo zależy od szczęścia - co zatankujesz. Wystarczy raz trafić na opał chrzczony kwasem siarkowym i jest po ptakach.

Jeżeli auto nie wchodzi w tryb awaryjny - to daj spokój, nic nie rób, jeździj. Dbaj o częstą zmianę filtra paliwa, zawsze na dobry, markowy. Ja zmieniam co ok. 15 kkm.

Jeżeli auto wchodzi w tryb awaryjny, to nie licz na to, że regeneracja wtrysków definitywnie pomoże. To wystarcza najczęściej na 15-20 kkm, potem trzeba robić pompę, która przecież też się wypracowuje...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 02-10-2015 o 10:00
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-10-2015, 10:17   #27
cezarg1410
ford::expert
 
Avatar cezarg1410
 
Zarejestrowany: 24-03-2009
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3.5
Silnik: 2.0 TDCI 180
Rocznik: 2018
Postów: 2,649
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

Dzięki wielkie wojtekjanus.
1. Słyszałem że focusy mk1 nie mają. Aczkolwiek to tylko zdania wyczytane na forach wiec jak to jest nie wiem. Być może masz rację.
2. Dzięki za namiary - chcę to zrobić raz a dobrze.
3. Również "słyszałem" że wtryski w focusie są wciskane w gniazdo. Jak widać nie wszystko doczytałem.
4. Doświadczenia co nieco mam - generalnie wszystko przy aucie robię sam choć przy aparaturze wtryskowej jeszcze się nie grzebałem.
5. Auto nie wchodzi w tryb awaryjny , ale drażni mnie odpalanie... Zwłaszcza, że od niedawna foka stoi pod chmurką , bo garaż zajmuje nowe auto i szczerze mówiąc nieco obawiam się zimy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
6. Co do pompy to sam nie wiem - z jednej strony trybu awaryjnego nie mam , a z drugiej auto ma 240 kkm i pompa nowa nie jest...
cezarg1410 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-10-2015, 10:47   #28
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

Cytat:
Napisał cezarg1410 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Auto nie wchodzi w tryb awaryjny , ale drażni mnie odpalanie...
Zasada jest prosta: działa ok - nie grzebać. Tylko jeżeli masz za dużo kasy i szukasz kłopotów - zacznij tam dłubać.

Nie wiem jakie kłopoty masz z odpaleniem. Jeżeli musisz długo kręcić, to najbardziej prawdopodobne jest albo lekkie zapowietrzanie się układu wtryskowego wysokiego ciśnienia, albo kiepski spręż silnika.
Natomiast jeżeli po odpaleniu pracuje nierówno - to można podejrzewać wtryskiwacze.
Najlepiej byłoby podjechać gdzieś na dobry tester (IDS) i sprawdzić w trybie rzeczywistym ciśnienia paliwa na listwie podczas kręcenia i po odpaleniu.
Można zrobić próbę przelewową wtryskiwaczy - mówi bardzo dużo o kondycji wtryskiwaczy, tylko stanu rozpylaczy nie pozwala ocenić. Nie kosztuje dużo, ok 100 zł, ewentualnie samemu można zrobić.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 02-10-2015 o 10:51
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-10-2015, 17:38   #29
cezarg1410
ford::expert
 
Avatar cezarg1410
 
Zarejestrowany: 24-03-2009
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3.5
Silnik: 2.0 TDCI 180
Rocznik: 2018
Postów: 2,649
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zasada jest prosta: działa ok - nie grzebać. Tylko jeżeli masz za dużo kasy i szukasz kłopotów - zacznij tam dłubać.

Nie wiem jakie kłopoty masz z odpaleniem. Jeżeli musisz długo kręcić, to najbardziej prawdopodobne jest albo lekkie zapowietrzanie się układu wtryskowego wysokiego ciśnienia, albo kiepski spręż silnika.
Natomiast jeżeli po odpaleniu pracuje nierówno - to można podejrzewać wtryskiwacze.
Najlepiej byłoby podjechać gdzieś na dobry tester (IDS) i sprawdzić w trybie rzeczywistym ciśnienia paliwa na listwie podczas kręcenia i po odpaleniu.
Można zrobić próbę przelewową wtryskiwaczy - mówi bardzo dużo o kondycji wtryskiwaczy, tylko stanu rozpylaczy nie pozwala ocenić. Nie kosztuje dużo, ok 100 zł, ewentualnie samemu można zrobić.
Kłopoty mam takie: w lato po odpaleniu przez 5 - sekund nierówno pracuje chociaż nie zawsze. W zimę trzeba długo kręcić(dla przykładu w zimę 2013/2014 to auto odpalało nawet przy -20 przy czasie kręcenia powiedzmy 7-8 sekund) i po odpaleniu nierówno pracuje. Do tego od czasu do czasu przy ruszaniu auto lubi sobie zgasnąć - tak jakbym przekręcił kluczyk i wyłączył zapłon. Do tego po KAŻDYM zimnym rozruchu z tyłu jest niebiesko- czarny bączek.
Na tyle na ile się znam to sam silnik jest w kondycji wzorowej. Z resztą... Te problemy to mam już tak od około 120 kkm Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. W zeszłą zimę odpalanie było już tragiczne ale na wiosnę zorientowałem się że mam wszystkie świece spalone - prawdopodobnie było tak w zimę. Co też samo w sobie było dziwne bo te świece to były BERU zakupione w ASO i siedziały tam tylko 2 lata...

Próbę przelewową robiłem jak tylko zaczęły się problemy z rozruchem. Wtedy była idealna (wszystkie wtryski jakoś w granicach 18-24ml/ 4 min pracy ciepłego silnika). Prawdopodobnie przydałoby się ją powtórzyć , żeby sprawdzić co się zmieniło.

Jakoś 3 lata temu byłem w ASO - zrobili test na odpiętych wtyczkach od wtrysków żeby sprawdzić ile pompa wybije ciśnienia przy kręceniu - nie znam wartości, ale według mechanika (Auto Hobby w białymstoku) było wzorowo tym bardziej, że miałem wtedy słaby akumulator - jeszcze fabryczny.

P.S - mam kabel obd a w forscanie można sprawdzić ciśnienie na szynie. Gdybym znał prawidłowe wartości mógłbym co nieco pogrzebać.

P.S 2 - wybaczcie że się tak rozpisuję i to w nie swoim wątku, ale chyba pierwszy raz ktoś się moim tematem zainteresował i przedstawia mi sensowne fakty.

P.S 3 - Też nie jestem zwolennikiem naprawiania "na zapas", ale nie wiem co będzie w zimę. Żona jeździ nim teraz do pracy i nie chcę żeby rano nie miała czym jechać bo focus odmówi współpracy... Bo poza tym auto śmiga super.

UPDATE: Znalazłem wyniki próby przelewowej. Tylko jak mówię auto miało wtedy 120 kkm a nie 240 jak teraz: (4 minuty pracy na ciepłym silniku), ale problemy już były
1. 16 ml.
2. 18 ml.
3. 13,5 ml.
4. 15 ml.

Ostatnio edytowane przez cezarg1410 ; 02-10-2015 o 17:49
cezarg1410 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-10-2015, 17:57   #30
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

Cytat:
Napisał cezarg1410 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W zeszłą zimę odpalanie było już tragiczne ale na wiosnę zorientowałem się że mam wszystkie świece spalone - prawdopodobnie było tak w zimę
Przy prawidłowym sprężaniu silnika i prawidłowym ciśnieniu paliwa oraz przy sprawnych wtryskiwaczach - silnik powinien palić z półobrotu nawet przy wszystkich spalonych świecach. Nawet w największy mróz po nocnym postoju.
Ja sam kiedyś ze zdziwieniem dowiedziałem się, że mam trzy świece spalone, a palił zimą idealnie.
Świece - owszem - pomagają w zimnym rozruchu, ale przede wszystkim w nowoczesnych silnikach instaluje się je ze względów ekologicznych. Świece pracują dosyć długo po odpaleniu, nawet czasem kilka minut.
Podczas wymiany świec miałbyś okazję do pomiaru ciśnienia sprężania.
Cytat:
Napisał cezarg1410 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
mam kabel obd a w forscanie można sprawdzić ciśnienie na szynie. Gdybym znał prawidłowe wartości mógłbym co nieco pogrzebać.
Przy kręceniou rozrusznikiem cisnienie na listwie powinno wynosić 350 barów, +/- 50 barów. Na wolnych obrotach 250 barów, +/- 50 barów. Jeżeli ciśnienie przekroczy dopuszczalne tolerancją wartości, PCM wyłącza silnik. Ciśnienie sprawdza się na podłączonych wtryskach, w trybie rzeczywistym.
Generalnie tzw "ogólnowojskowe" testery nie są wiarygodne, fordowski IDS daje najpewniejsze pomiary.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:28.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.