Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Blacharstwo/lakiernictwo

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 28-05-2020, 17:50   #1
Dashe
ford::beginner
 
Imię: Adrian
Zarejestrowany: 28-12-2018
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1.8
Rocznik: 2005
Postów: 14
Domyślnie uszkodzony zderzak, lampa, błotnik - wycena?

Cześć. Miałem małą stłuczkę w wyniku której moje mondeo troszkę ucierpiało. Uszkodzenia nie są zbyt duże bo prędkości były niskie, natomiast interesuje mnie czy ktoś z Was zna się mniej więcej na wycenach takich szkód. Otóż chciałbym się dowiedzieć ile można oczekiwać od ubezpieczalni za takie uszkodzenia widoczne na zdjęciu poniżej. Dodam tylko że maska jest cała, pomimo faktu że "poszła górę" to jak lampa została ruszona w dół to maska normalnie się zamyka i nie posiada żadnych uszkodzeń. Błotnik jest minimalnie zarysowany jeśli na zdjęciu nie widać dokładnie, zaś lampa od środka popękana i nadaję się tylko do wymiany. Poniżej zdjęcie.

Ford Mondeo MK3, rocznik 2005 B+G

https://zapodaj.net/3da985d5df617.jpg.html


Ostatnio edytowane przez Dashe ; 28-05-2020 o 18:13
Dashe jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-05-2020, 06:49   #2
hak64
ford::advanced
 
Imię: Henryk
Zarejestrowany: 26-03-2014
Skąd: Żory
Model: inny
Silnik: 3,6
Rocznik: 61
Postów: 492
Domyślnie Odp: uszkodzony zderzak, lampa, błotnik - wycena?

Na oględziny rzeczoznawcy umów się w warsztacie. lub na stacji diagnostycznej. Do oględzin takich uszkodzeń konieczne jest zdemontowanie zderzaka (kosztem można obciążyć ubezpieczyciela sprawcy), bo niektóre uszkodzenia nie są widoczne pod skorupą, a znajdziesz tam wzmocnienia, ślizgi i zaczepy zderzaka. Należy też sprawdzić szczelność układu chłodzenia i klimatyzacji. To jest szkoda na około 5 tys zł. Jak będziesz miał wycenę ubezpieczyciela to się tym pochwal (zakryj tylko dane osobowe) - sprawdzę na czym Cię oszukali.
__________________
§23
hak64 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-05-2020, 14:33   #3
Dashe
ford::beginner
 
Imię: Adrian
Zarejestrowany: 28-12-2018
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1.8
Rocznik: 2005
Postów: 14
Domyślnie Odp: uszkodzony zderzak, lampa, błotnik - wycena?

Właśnie problem taki, że wycenę właśnie dostałem wczoraj, ale wydaje mi się że jest ona zaniżona, dlatego napisałem ten temat. Rzeczoznawca oglądał szkodę na parkingu - niestety to moja pierwsza taka sytuacja i nie brałem nawet pod uwagę żeby na warsztacie np rzeczoznawce wzywać

Powiedz mi, czy jeśli się odwołam od tej decyzji to jest szansa jeszcze coś ugrać? Oraz co uwzględnić w takim odwołaniu, o czym wspomnieć itp.

Wstawiam tutaj aktualny kosztorys jaki dostałem, może na jego podstawie mi coś podpwiesz, bo zdaje mi się że nawet na tym przycieli koszta na swoją korzyść.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Dashe jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-05-2020, 16:34   #4
hak64
ford::advanced
 
Imię: Henryk
Zarejestrowany: 26-03-2014
Skąd: Żory
Model: inny
Silnik: 3,6
Rocznik: 61
Postów: 492
Domyślnie Odp: uszkodzony zderzak, lampa, błotnik - wycena?

Kolego, to jest kalkulacja zrobiona w systemie Eurotax, ale brakuje w niej wyjaśnień zastosowanych korekt (powinny być na pierwszej stronie, lub na osobnej karcie). Niemniej na już:
- kosztorys sporządzono na rażąco zaniżonej stawce rbg (48 zł, podczas gdy profesjonalne warsztaty startują od 100, a ASO nawet powyżej 150),
- koszt materiału lakierniczego okrojono 0 33% (zastosowany współczynnik odchylenia),
- wszystkie zakwalifikowane do wymiany części są tanimi zamiennikami, na dodatek ich ceny dalece odbiegają od rzeczywistych cen tych części na rynku. (zderzak 70,12 zł, reflektor 118,50 zł),
- nie uwzględniono konieczności wymiany ślizgów i wzmocnień zderzaka (pewnie nie był zdejmowany do oględzin, a czego rzeczoznawca nie widzi, tego też nie napisze).
Więcej nie jestem w stanie powiedzieć, bo kosztorys jest niekompletny, a tylko wróż Maciej potrafi ustalić rasę psa oglądając zdjęcie jego ogona.
Jeśli masz zamiar pisać odwołanie, to nie rób tego sam.
__________________
§23
hak64 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-05-2020, 18:39   #5
Dashe
ford::beginner
 
Imię: Adrian
Zarejestrowany: 28-12-2018
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1.8
Rocznik: 2005
Postów: 14
Domyślnie Odp: uszkodzony zderzak, lampa, błotnik - wycena?

Racja, nie załączyłem pełnego kosztorysu, wybacz. Już wstawiam poniżej wszystkie 4 strony jakie otrzymałem, więcej już nie było nic.

Powiedz mi czy teraz jesteś w stanie coś więcej powiedzieć o tej sprawie? I kwestia odwołania, możesz polecić osobę/firmę która byłaby w stanie pomóc napisać takie odwołanie?

Kosztorys:

https://zapodaj.net/6d23ae82e71bc.jpg.html
https://zapodaj.net/e3edd602ea2e9.jpg.html
https://zapodaj.net/71a697748217d.jpg.html
https://zapodaj.net/d8e29b0c796f0.jpg.html
Dashe jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-05-2020, 19:05   #6
rav 75
ford::professional
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 16-03-2016
Skąd: uć
Model: ford focus 3 i pół
Silnik: spalinowy
Rocznik: 2017
Postów: 1,144
Domyślnie Odp: uszkodzony zderzak, lampa, błotnik - wycena?

pzu- jak bardzo nie jestem zdziwiony.
Wzmocnienie czołowe całe?
rav 75 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-05-2020, 19:38   #7
hak64
ford::advanced
 
Imię: Henryk
Zarejestrowany: 26-03-2014
Skąd: Żory
Model: inny
Silnik: 3,6
Rocznik: 61
Postów: 492
Domyślnie Odp: uszkodzony zderzak, lampa, błotnik - wycena?

Kosztorys sporządzono na podstawie zdjęć nadesłanych przez poszkodowanego, zatem masz prawo domagać się przyjazdu rzeczoznawcy celem przeprowadzenia oględzin pojazdu i uwzględnienia w kosztorysie wszystkich uszkodzeń spowodowanych zdarzeniem. Można także zdemontować zderzak, zrobić fotki uszkodzeń ujawnionych pod jego skorupą i przesłać ubezpieczycielowi z żądaniem korekty wyceny.
Tak ogólnie rzecz ujmując, to pierwszy raz mam do czynienia z tym pismem PZU (poprzednia wersja była mniej idiotyczna i nieco mniej nachalnie odbiegała od ustalonych reguł prawnych. A tu mamy:
- tytuł dokumentu "ustalenie wysokości szkody", Absurd! - Ubezpieczyciel ma przedstawić poszkodowanemu wycenę wartości szkody, wyliczoną na podstawie rzeczywistych stawek rbg, cen materiałów i części zamiennych,
- twierdzą, że jeśli odstawisz auto do innego warsztatu, niż wskazany przez nich warsztat partnerski, to mogą nie zapłacić wszystkich kosztów naprawy, a jedynie te celowe i ekonomicznie uzasadnione, a przy tym udokumentowane fakturą,
- uzurpują sobie prawo do dysponowania częściami, które zostaną po naprawie, a jeśli ich nie dostaną, to zastosują potrącenie ich wartości.
To są wierutne bzdury, które nawet nie leżały obok kodeksu cywilnego.
Poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie wyliczone na podstawie rzeczywistych stawek rbg, cen materiałów i części zamiennych, bez narzuconych z góry potrąceń, korekt i rabatów(zgodnie z wytycznymi KNF). Żaden przepis prawa nie nakłada na poszkodowanego obowiązku naprawiania swojego auta (może go sprzedać w stanie uszkodzonym, zrobić z niego kurnik, czy mobilną budę dla psa, a odszkodowanie należy mu się w pełnej wysokości).
Ubezpieczyciel nie ma prawa decydować, gdzie, kiedy i za ile poszkodowany ma naprawiać swoje auto, tym samym wskazanie poszkodowanemu warsztatu partnerskiego jest tylko ich pobożnym życzeniem. Nieprawdziwe jest zatem twierdzenie, że nie zapłacą więcej niż to wynegocjowali ze swoim warsztatem partnerskim.
Ubezpieczyciel nie ma też żadnego prawa do części pozostałych po naprawie (to jest tylko możliwe w przypadku naprawy z rozliczeniem bezgotówkowym (umowa pomiędzy warsztatem i ubezpieczycielem). Dokonując wyceny szkody, czy wypłacając odszkodowanie ubezpieczyciel nie staje się właścicielem auta, ani też pochodzących z niego części.
Cytat:
Napisał Dashe Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
kwestia odwołania, możesz polecić osobę/firmę która byłaby w stanie pomóc napisać takie odwołanie?
Kolego, jeśli rzucisz okiem na mój podpis widniejący pod każdym postem, to zapewne dojdziesz do wniosku, że tylko osoba prezentująca tzw nienachalną, lub alternatywną inteligencję, mogła by polecać usługi konkurencji.
__________________
§23

Ostatnio edytowane przez hak64 ; 29-05-2020 o 19:42
hak64 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-05-2020, 21:06   #8
Dashe
ford::beginner
 
Imię: Adrian
Zarejestrowany: 28-12-2018
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1.8
Rocznik: 2005
Postów: 14
Domyślnie Odp: uszkodzony zderzak, lampa, błotnik - wycena?

Cytat:
Napisał rav 75 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
pzu- jak bardzo nie jestem zdziwiony.
Wzmocnienie czołowe całe?
Dokładnie nie było jeszcze sprawdzane, ale pas przedni widać jest wygięty, tylko to jest bardziej po środku i podejrzewam że może z tą kolizją nie mieć powiązania, tylko gdzieś kiedyś poprzedni właściciel miał dzwona i to tak zostawił, ale pewności nie mam bo nie znam się tak dokładnie na autach, jutro postaram się ściągnąć znajomego co ogarnia temat żeby jako tako zerknął tam jak to wygląda dokładnie.

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] , faktycznie na kosztorysie jest informacja, że został on sporządzony na podstawie moich zdjęć - takowe załączyłem podczas zgłaszania szkody, ale wybrałem też opcję rzeczoznawcy i ten przyjechał w środę i swoje zrobił, po czym powiedział że wycenę przyślą na maila. Co w takiej sytuacji?

A co do odwołania, to faktycznie brałem Ciebie pod uwagę, ale nie byłem pewny czy takimi sprawami się na pewno zajmujesz - teraz gdy tą pewność mam, to chciałbym oczywiście się z Tobą dogadać, jeśli możesz to napisz do mnie na priv szczegóły jak wygląda taka współpraca itd. bo niestety to moja pierwsza taka "zabawa z ubezpieczycielem".

Na koniec jeszcze dodam tylko, że PZU już mi wysłało pieniądze, nawet są na koncie, ale z tego co się orientuje to nic nie zmienia, jeśli chodzi o odwołanie.

Edit. Oczywiście nie pytali mnie o zdanie czy się zgadzam, czy nie, tylko wysłali Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez Dashe ; 29-05-2020 o 21:13
Dashe jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-05-2020, 21:27   #9
hak64
ford::advanced
 
Imię: Henryk
Zarejestrowany: 26-03-2014
Skąd: Żory
Model: inny
Silnik: 3,6
Rocznik: 61
Postów: 492
Domyślnie Odp: uszkodzony zderzak, lampa, błotnik - wycena?

W pierwszej kolejności zadbaj o to by wszystkie uszkodzenia zostały uwzględnione w wycenie. Czyli zdemontuj zderzak, zrób fotki tego co pod nim, wyślij ubezpieczycielowi z żądaniem korekty wyceny. Mając wycenę obejmującą wszystkie uszkodzenia pojazdu, można napisać odwołanie, tyle że jak znam PZU, odpiszą, że nie znajdują podstaw do zmiany stawki, czy zastosowania części oryginalnych. Najlepszym rozwiązaniem - i takie zwykle stosuję - jest sporządzenie niezależnego kosztorysu, wysłanie go ubezpieczycielowi wraz wezwaniem do zapłaty i odwołaniem zawierającym uzasadnienie. Warto też - po uzyskaniu odpowiedzi od ubezpieczyciela - sporządzić skargę do rzecznika finansowego. Ten "poprosi" ubezpieczyciela o dokumentację szkody i zajmie stanowisko, odpisując stronom postępowania (Tobie i ubezpieczycielowi). Wskazane jest też złożenie wniosku do rzecznika o rekomendację procesową. Tu mamy do czynienia z ewidentnym przykładem zaniżenia wartości szkody, więc rekomendacja będzie z całą pewnością korzystna dla Ciebie, a nie znam przypadku, by ktoś przegrał sprawę sądową dysponując rekomendacją rzecznika. Ta bowiem będzie zawierać nie tylko opinię o zauważonych w wycenie wadach, ale także zostanie poparta stosownymi przepisami prawa. Niemniej podejrzewam, że w przypadku PZU i tak będzie trzeba złożyć pozew sądowy, bo oni zwykle płacą dopiero na etapie negocjacji ugodowych przed rozprawą sądową (unikają wtedy kosztów procesu).
__________________
§23
hak64 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-05-2020, 12:57   #10
Dashe
ford::beginner
 
Imię: Adrian
Zarejestrowany: 28-12-2018
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1.8
Rocznik: 2005
Postów: 14
Domyślnie Odp: uszkodzony zderzak, lampa, błotnik - wycena?

A powiedz mi jak sprawa wygląda, gdybym chciał złożyć odwołanie i prowadzić sprawę od początku do końca, a mam za tydzień wyjazd za granicę. Czy jeśli niezależny rzeczoznawca dokona ponownej wyceny to będzie to już wystarczające i będę mógł autem wyjechać oczywiście po uprzednim poprawieniu uszkodzeń, a cała sprawę prowadzić zdalnie, czy jednak jest konieczność bycia na miejscu?

I pytanko bezpośrednio do Ciebie i możesz na priv odpisać szczegóły Twojej oferty jeśli chciałbym się z Tobą dogadać abyś mi pomógł z odwołaniem itd.
Dashe jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:20.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.