Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Ogólnie o motoryzacji
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 05-04-2017, 21:57   #1
Dean08
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-06-2015
Model: S-Max
Silnik: 240 KM
Rocznik: 2017
Postów: 33
Domyślnie Boczne poduszki a foteliki

Właśnie finalizuję konfig do S-Maxa i niespodziewanie wskoczyła mi kwestia bocznych poduszek dla pasażerów z tyłu. W necie różnie piszą, instrukcja milczy a ja mam zagwozdkę: czy takie poduszki są bezpieczne dla dziecka w foteliku? Kurtyny są nieproblematyczne - zresztą to już coraz częściej standard. Foteliki już w modelu 18-36 i nie wiem czy dokładać aby brać te poduszki.

Dean08 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-04-2017, 11:30   #2
keiw
FCP member
 
Avatar keiw
 
Imię: Jarek
Zarejestrowany: 05-06-2013
Skąd: Szczecin
Model: C-Max 2016 Titanium
Silnik: 1.5 EcoBoost
Rocznik: 2016
Postów: 310
Domyślnie Odp: Boczne poduszki a foteliki

Zobacz tu:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
pytanie "31. Czy boczne poduszki powietrzne są bezpieczne?":

Cytat:
Jeżeli jest to poduszka powietrzna boczna, znajdująca się w bocznej części przedniego fotela samochodowego to nie zagraża ona w żaden sposób bezpieczeństwu dziecka.

Niestety problem może pojawić się, jeśli poduszka taka występuje na tylnym siedzeniu pasażera, np. w tylnych drzwiach lub w osłonie nadkola.

Do niedawna większość producentów samochodów i większość producentów fotelików mówiła stanowczo, że żadne boczne poduszki powietrzne nie stanowią zagrożenia dla dzieci w fotelikach. Niestety pojawiły się rozwiązania, przy których tej pewności już nie mamy. Podajemy jeden z możliwych przykładów:

Boczne poduszki powietrzne montowane w osłonie nadkola, na tylnym siedzeniu samochodu mogą powodować zagrożenie dla dzieci korzystających z fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy.

Niebezpieczeństwo to nie jest na wysokim poziomie dla dzieci używających fotelików 0-13 kg, montowanych na tylnej kanapie. Jednak nie należy też go bagatelizować w przypadku starszych dzieci, u których aktywność ruchowa jest większa, usadzonych w fotelikach 9-18 kg - montowanych tyłem do kierunku jazdy. Można domniemać, że ręka lub nóżka dziecka znajdzie się w strefie otwierania bocznej poduszki powietrznej.

Problem ten występuje np. w samochodach marki Volkswagen Golf 4 i Golf 5 przy używaniu fotelików 9-18 lub 0-18 RWF, np. BeSafe Izi Kid ISOFIX, Recaro Polaric, Fair Bimbo G0/1 czy Maxi-Cosi Mobi. Do dziś producenci tych fotelików i samochodów nie wypowiedzieli się autorytatywnie, czy poduszki te stanowią zagrożenie.

Poruszony problem wymaga jednak szczególnej uwagi rodziców. Jeżeli jest możliwa dezaktywacja poduszki bocznej zamontowanej na tylnym siedzeniu, na którym przewozimy dziecko tyłem do kierunku ruchu należy to zrobić, ale tylko w autoryzowanym serwisie dealera.
Dodatkowo pytanie "32. Czy boczne poduszki kurtynowe są bezpieczne?":

Cytat:
Kurtyny powietrzne są całkowicie bezpieczne dla dorosłych, dla dzieci w fotelikach 0-13 kg montowanych tyłem do kierunku jazdy oraz dla dzieci w fotelikach 9-18 kg montowanych zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy.

Problem pojawia się w fotelikach najwyższej grupy III dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg. Niestety ostatnie wyniki crashtestów pokazują, że boczne poduszki powietrzne kurtynowe mogą być niebezpieczne dla dzieci używających tzw. podwyższeń, czy siedzisk podwyższających, które nie mają wysokiego oparcia z odpowiednio rozbudowanym zagłówkiem. Dziecko siedzące na takim podwyższeniu podczas zderzenia bocznego, porusza się z dużą prędkością uderzając ramieniem i głową o podszybie i/lub szybę. Głowa dziecka znajduje się wówczas w strefie otwierania się kurtynowej poduszki powietrznej, co grozi uderzeniem otwierającej się poduszki.

Dlatego też coraz więcej producentów fotelików przestaje w ogóle oferować foteliki 15-36 kg, które nie posiadają wysokiego oparcia z dużym, rozbudowanym zagłówkiem.
Możesz poczytać sobie jeszcze:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Ogólnie polecam przeglądnąć zawartość tego serwisu.
__________________
-> Moje auto: C-Max - brązowy renifer

Ostatnio edytowane przez keiw ; 06-04-2017 o 11:34
keiw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-04-2017, 08:47   #3
Dean08
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-06-2015
Model: S-Max
Silnik: 240 KM
Rocznik: 2017
Postów: 33
Domyślnie Odp: Boczne poduszki a foteliki

Dzięki! Znam ten serwis, ale tych informacji z FAQ nie zauważyłem. U mnie jest sytuacja o tyle inna, że w obu przypadkach mam dzieci już dość duże - 5 i (prawie) 11 lat, no i jeżdżą już przodem do kierunku jazdy. Waham się czy brać w S-Max te dodatkowe boczne poduszki - kurtyny są w standardzie i tak. Sprawdzam jeszcze gdzie S-Max ma to zamontowane - w fotelach czy w nadkolu.

Ostatnio edytowane przez Dean08 ; 07-04-2017 o 08:58
Dean08 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-04-2017, 20:30   #4
jaceks
ford::professional
 
Avatar jaceks
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 20-02-2013
Skąd: Szczecin
Model: Galaxy '14
Silnik: 2.0 TDCI 163KM
Rocznik: 2014
Postów: 1,848
Domyślnie Odp: Boczne poduszki a foteliki

Cytat:
Napisał keiw Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dziecko siedzące na takim podwyższeniu podczas zderzenia bocznego, porusza się z dużą prędkością uderzając ramieniem i głową o podszybie i/lub szybę
sorry, ale to bujda.
widziałem troche crashtestów, zanim pasażer doleci do szyby czy ramieniem do karoserii, już ląduje głową w poduszce. od decyzji sterownika o odpaleniu airbaga do jego pełnego wypełnienia mija kilka do kilkunastu milisekund. bezwładność auta i człowieka zajmuje jednak więcej czasu
jaceks jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-04-2017, 07:45   #5
keiw
FCP member
 
Avatar keiw
 
Imię: Jarek
Zarejestrowany: 05-06-2013
Skąd: Szczecin
Model: C-Max 2016 Titanium
Silnik: 1.5 EcoBoost
Rocznik: 2016
Postów: 310
Domyślnie Odp: Boczne poduszki a foteliki

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] - zacytowałeś fragment tego cytatu. Zauważ, że to odnosi się do:

Cytat:
Problem pojawia się w fotelikach najwyższej grupy III dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg. Niestety ostatnie wyniki crashtestów pokazują, że boczne poduszki powietrzne kurtynowe mogą być niebezpieczne dla dzieci używających tzw. podwyższeń, czy siedzisk podwyższających, które nie mają wysokiego oparcia z odpowiednio rozbudowanym zagłówkiem.
Ja fachowcem w tej dziedzinie nie jestem. Dałem tylko linka do treści na stronie, która zajmuje się tym tematem.
Zasadniczo to nie wiem czy crashtesty są przeprowadzane uwzględniając wszystkie uwarunkowania. Wszystkiego i tak nie da się przewidzieć a każdy dorosły rodzic stara się chronić swoje dzieci.

Rozumiem wątpliwości kolegi i ja nie dałbym gwarancji, że podczas zderzenia bocznego, dziecko zostanie ochronione przez poduszę i ona nie zrobi mu krzywdy.

Z drugiej strony w kompletną paranoję nie można popadać, ale świadomy użytkownik chciałby po prostu mieć taką informację od producenta danego auta.
__________________
-> Moje auto: C-Max - brązowy renifer
keiw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-04-2017, 08:41   #6
jaceks
ford::professional
 
Avatar jaceks
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 20-02-2013
Skąd: Szczecin
Model: Galaxy '14
Silnik: 2.0 TDCI 163KM
Rocznik: 2014
Postów: 1,848
Domyślnie Odp: Boczne poduszki a foteliki

Bo podwyższenie to nie fotelik, jest niebezpieczne i nie powinno się tego wynalazku dopuszczać do ruchu. Dopiero pełen fotelik daje jakis poziom zabezpieczenia.
jaceks jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-04-2017, 13:44   #7
Dean08
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-06-2015
Model: S-Max
Silnik: 240 KM
Rocznik: 2017
Postów: 33
Domyślnie Odp: Boczne poduszki a foteliki

Wydaje się to logiczne. Niektórzy blogerzy w oparciu o Szwedów twierdzą, że podwyższenie jest OK i jest lepsze (!) niż fotelik...

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Dean08 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:15.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.