Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Skrzynie automatyczne

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 04-07-2016, 10:12   #1
xander119
ford::average
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 13-04-2015
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2,5 V6
Rocznik: 2002
Postów: 83
Domyślnie Ukręcona półoś?

Witam, mam pytanie do mądrzejszych. Co jest bardziej prawdopodobne: Ukręcenie się frezu w kielichu półośki przy skrzyni czy frezu w mechaniźmie różnicowym?
Bo wczoraj miałem taką przygodę: wyjeżdżam ze stacji benzynowej, dojeżdżam do ronda na którym się zatrzymałem żeby ustąpić pierwszeństwa, chcę ruszyć a fura stoi i tylko słychać głośny terkot pod samochodem tak jakby zerwał się frez i tarł o wielowypust. Fura zepchnięta z powrotem na stację i stoi. Nie wiem czy tak jej nie zostawić i szukać nowego dyliżansu bo jeśli poszła skrzynia to naprawa przekroczy wartość samochodu.
Może ktoś miał już taki przypadek w automacie w Mondeo 2,5 V6?

xander119 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-07-2016, 11:02   #2
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Ukręcona półoś?

Przeważnie, na 90 procent wyrabia się frez w satelitach skrzyni.
Dletego, że zabezpieczenie, zatrzask półoski w satelicie przy zakładaniu potrafi się uszkodzić, nie wejść w swoje miejsce, czyli rowek w satelicie, koronce do tego przeznaczony, i półoska w czasie jazdy i skrętów potrafi wtedy się wysuwać, wsuwać z powrotem, i jak pracuje tylko końcówką frezów to potrafi kawałek wytrzeć na okrągło. Jeżeli po wyjęciu półośki, i zajrzeniu na koronkę okaże się że tylko zewnętrzny kawałek jest wytarty na okrągło, to można poszukać pasującej frezami dłuższej półośki z innego pojazdu, wejdzie głębiej, będzie pracowała.
Jeżeli nie masz szczęścia, i wytarł się cały frez w koronce skrzyni, to masz pecha, trzeba rozbierać całą skrzynię, taniej kupić inną dobrą używaną.
Rok temu miałem taki przypadek w Peugeocie 607. Kupno innej skrzyni, załatwiło sprawę.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-07-2016, 11:10   #3
xander119
ford::average
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 13-04-2015
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2,5 V6
Rocznik: 2002
Postów: 83
Domyślnie Odp: Ukręcona półoś?

Może być bo wcześniej przy skrętach było słychać takie lekkie tykanie więc mogła się przesuwać. Zastanawia mnie tylko czemu w takim przypadku nie ciekł olej ze skrzyni? Przecież jeśli wysunęła by się na tyle żeby frez tarł o wielowypust a nie zazębiał to uszczelniacz nie byłby na bieżni kielicha i powinien lać się olej. Ale pocieszyłeś mnie, bo może wystarczy założyć nowe zabezpieczenie na kielich i wbić go z powrotem. Wcześniej nigdy nic takiego się nie działo ani nie było jakiś objawów tarcia więc aż tak frez nie powinien być zmasakrowany.
xander119 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-07-2016, 11:50   #4
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Ukręcona półoś?

Zawsze musi być ten pierwszy raz, a olej się nie lał z różnych przyczyn, może było go za mało, może jeszcze simmering był na gładzi, bo wieloklin półośki nie jest długi i jest na końcu, a simmering jest na samym początku skrzyni, ale nie ma to istotnego znaczenia.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-07-2016, 12:44   #5
xander119
ford::average
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 13-04-2015
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2,5 V6
Rocznik: 2002
Postów: 83
Domyślnie Odp: Ukręcona półoś?

Kilka razy wyciągałem półosie ze skrzyni i za każdym razem jak tylko puścił pierścień zabezpieczający to od razu lał się olej. Bieżnia ma coś koło centymetra a frez na kielichu przynajmniej 5 więc teoretycznie jeśli nie zazębia to powinno się lać. W czwartek podjadę tam i podniosę lewarkiem samochód to zobaczę czy faktycznie to mu dolega.
xander119 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-07-2016, 07:39   #6
xander119
ford::average
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 13-04-2015
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2,5 V6
Rocznik: 2002
Postów: 83
Domyślnie Odp: Ukręcona półoś?

Nie podniosłem jeszcze Forda na podnośniku żeby zobaczyć co mu dolega ale popchnąłem go na "P" i zamiast stać w miejscu toczy się. Co prawda stawia lekki opór bo coś przeskakuje w napędzie ale da się go pchać. Podniosłem koło od strony pasażera i kręcąc nim stawia opór ale przeskakuje jakby przegub i da się nim kręcić. Tyle tylko że nie widać z pozycji skręconego koła co jest uszkodzone dalej za łożyskiem podporowym na półosi. Kielich w przegubie na łamanej półosi w miejscu połączenia z półośką wchodzącą do skrzyni jest na frezie? Czy jest odlany z całości?
xander119 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-07-2016, 15:03   #7
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Ukręcona półoś?

Tyle dni minęło, i na dobbre nic nie wiesz co się stalo. Chyba auto Ci niepotrzebne.
Nie ma żadnej innej możliwości aby na frezie w piaście, w przegubie przy kole,w kielichu przegubu przy sprzyni coś się zepsulo tak że nie ciągnie, a pokręcając kołem czujesz oór i przeskakiwanie.
Jest tylko to o czym pisałem wczesniej.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-07-2016, 07:10   #8
xander119
ford::average
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 13-04-2015
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2,5 V6
Rocznik: 2002
Postów: 83
Domyślnie Odp: Ukręcona półoś?

Potrzebuję samochód ale cały tydzień pracowałem od 8 do 18 a warsztat do którego zaciągnąłem Forda pracuje 9-17. Dziś zawiozę im kluczyki.
W każdym razie rozmawiałem z gościem z innego warsztatu który w razie czego będzie mi robił tą skrzynię-bo zajmuje się tylko automatami- i mówi że mało prawdopodobne żeby półoś wyskoczyła w automacie z satelity i nie rozerwało obudowy mechanizmu różnicowego. W 99% przypadków satelita staje pod kątem a koło atakujące wyrzuca ją ze skrzyni przez obudowę razem z nią. Druga sprawa jest taka że półoś w tym przypadku jest trzymana przez łożysko podporowe więc ono musiało by się wysunąć a sprawdzałem to i jest na swoim miejscu więc półośka siedzi w skrzyni.
xander119 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-07-2016, 15:01   #9
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Ukręcona półoś?

Twoje rozumowanie talko trochę ma sens, bo łożysko podporowe trzyma tylko pręt óołoski, a przegub przy kole, jak i kielich przy skrzyni ma posów wzdł€żny, i ta część kielicha co siedzi w skrzyni, jak zabezpieczenie puści bez problemu się wysuwa, nie powodując żadnych uszkodzeń, jak pisałeś stało się to przy próbie ruszenia z miejsca, czyli obciążenia niewielkie, a jeżdziłes bez żadnych oznak, aż do momentu awarii.
Jeżeli będą próbować Cię naciągnąć na remont skrzyni, odpuść sobie i szukaj używanej.
Dobrze radze, wiem coś o tym.
Gdybać można, trzeba wyjąć półoskę, i popatrzeć co tam widac.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-07-2016, 21:33   #10
xander119
ford::average
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 13-04-2015
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2,5 V6
Rocznik: 2002
Postów: 83
Domyślnie Odp: Ukręcona półoś?

Polos i satelita w skrzyni zjechane prawie na gladko. Poracha. Uzywka kosztuje kolo 3 tysiecy z przesyłką. Mechanizm roznicowy 500 plus robota i daja gwarancje. Co teraz?
xander119 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:07.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.