Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 25-05-2015, 23:20   #1
ignas
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 23-02-2013
Model: Focus III Kombi
Silnik: 1.6L Duratec Ti-VCT (123PS) - Sigma [PNDA]
Rocznik: 2013
Postów: 257
Domyślnie klimatyzacja: w 22 miesiące zniknął cały czynnik chłodzący przy braku wycieków

Mój tata ma focusa mk1 i stwierdził, że klima przestała działać. W lipcu 2013 w Bosch-Service zamontowano nowy przewód klimatyzacji (osuszacz-parownik) THERMOTEC KTT160023, osuszacz NRF 33190, dwie uszczelki, uchwyt montażowy oraz nabito klimę 0,74kg czynnika chłodniczego oraz dodano 0,03l oleju do sprężarki z barwnikiem HELLA PAO Oil 68 AA (dane z faktury). Klima działała poprawnie przez prawie dwa lata, dopiero niedawno tata stwierdził, że przestała chłodzić.

Pojechał do Auto-Watin w ramach [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ].

I tu niespodzianka - zapłacił:
1. 99 zł za czynności zgodnie z opisem promocji,
2. kolejne 99 zł za sprawdzenie i nabicie klimatyzacji,
3. 106,49 zł za 0,74kg czynnika chłodzącego,
4. 56 zł za filtr zgodnie z opisem promocji.
-----------------------------
RAZEM: 360,49 zł

I teraz najciekawsze: podczas oględzin nie stwierdzono żadnych wycieków/nieszczelności, a z "maszyny" dostał wydruk, że:
- odzysk zakończony: 00,005 kg
- olej odzyskany: 0006 ml
- próżni czas wytwarzania: 20 min
- kontrola szczelności: bez wycieku
- napełnianie zakończone: 00,74 kg.

No i usłyszał magiczne: "jakby się coś działo to proszę przyjechać".

Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć, w jaki sposób mógł zniknąć cały czynnik chłodzący przy założeniu, że klimatyzacja jest szczelna, nie ma żadnych wycieków?

Czarodzieje w Bosch-u (no ale klima prawie dwa lata działała...) czy w ASO?


Ostatnio edytowane przez ignas ; 25-05-2015 o 23:46
ignas jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2015, 06:25   #2
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: klimatyzacja: w 22 miesiące zniknął cały czynnik chłodzący przy braku wycieków

Może to się wydarzyć bez przyczyny ASO, któreś połączenie na przewodach klimatyzacji jest trochę lużne, w czasie jazdy, pod wpływem wstrząsów zmienia położenie, raz lekko puszcza, raz nie. Jeżeli czynnika wystarczyło na dwa lata, to minimalna nieszczelnośc. Jak pojechałeś do nabicia, to się ustawiło w położeniu, że nie puszcza, i to cała tajemnica.
Posprawdzać i podokrecać połączenia.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2015, 07:23   #3
jvc
Feel The Difference
 
Avatar jvc
 
Imię: Mirek
Zarejestrowany: 23-04-2008
Skąd: Polska
Model: MK5 Titanium X, Focus MK4 St-Line
Silnik: 2,0tdci 150=>180=>200+, 1,0 125KM
Rocznik: 2016,2018
Postów: 6,032
Domyślnie Odp: klimatyzacja: w 22 miesiące zniknął cały czynnik chłodzący przy braku wycieków

Cytat:
Napisał ignas Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć, w jaki sposób mógł zniknąć cały czynnik chłodzący przy założeniu, że klimatyzacja jest szczelna, nie ma żadnych wycieków?
Klima nie jest szczelna, kombajn ,który robi próżnię znajdzie nieszczelność jeśli np. dziura w chłodnicy będzie taka że palec wsadzisz. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Fokus mk1 to już dosyć stary samochód i może mieć kilka drobnych nieszczelności.
Ja bym zostawił i jeździł, jeśli bedzie działać cały rok to w przyszłym roku pojechał bym na dobicie do normalnego warsztatu za 100zł a nie za ponad 300zł i cieszył się działającą klimatyzacją. Jeśli klima przestanie działać w ciągu 2-3 miesięcy to wtedy bym naprawiał.
__________________
Pozdrawiam
Mirek




Mój mondek
...Powered by heko...


Bądź
NIEBIESKI-zarejestruj się





jvc jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2015, 08:37   #4
ignas
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 23-02-2013
Model: Focus III Kombi
Silnik: 1.6L Duratec Ti-VCT (123PS) - Sigma [PNDA]
Rocznik: 2013
Postów: 257
Domyślnie Odp: klimatyzacja: w 22 miesiące zniknął cały czynnik chłodzący przy braku wycieków

Cytat:
Napisał salom Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
(...) któreś połączenie na przewodach klimatyzacji jest trochę lużne, w czasie jazdy, pod wpływem wstrząsów zmienia położenie, raz lekko puszcza, raz nie (...)
No dobrze, ale jak wytłumaczyć to, że w ASO nic nie zauważyli używając promieni uv? W Boschu dodano olej z barwnikiem, więc chyba powinno być widać źródło/źródła wycieków? W końcu nie ubyło 100g czynnika tylko ponad 0,7kg...
ignas jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2015, 09:09   #5
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: klimatyzacja: w 22 miesiące zniknął cały czynnik chłodzący przy braku wycieków

ASO, to najlepiej prześwietla kieszenie klientów, a nie tam dziury. Napisałem Ci jaka moja teoria, możesz się zgodzić, albo nie, ja swoją dobijam co roku, i nie płacę nic w ASO za diagnostyki.
Przychodzi lato, dobicie, 100 zł, i do zimy spokój.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2015, 14:38   #6
budzio18
ford::average
 
Imię: wojtek
Zarejestrowany: 25-11-2013
Skąd: Kraków
Model: C-MAX
Silnik: 1,6 90KM TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 89
Domyślnie Odp: klimatyzacja: w 22 miesiące zniknął cały czynnik chłodzący przy braku wycieków

Z barwnikiem to jest olej a nie czynnik i jeżeli jest jakas nieszczelnosc na tyle mala ze z układu nie wyrzuca oleju to lampa uv tego nie zlokalizujesz... Bo czynnik sie uciekl przez mala nieszczelnosc s olej sobie zostal.... Poza tym lampa sprawdzali w komorze silnika i pewnie tam szukali dziury a co jezeli masz dziurę Np w parowniku? Czyli pod deska rozdzielcza? Tam tez szukali?
budzio18 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2015, 15:14   #7
jvc
Feel The Difference
 
Avatar jvc
 
Imię: Mirek
Zarejestrowany: 23-04-2008
Skąd: Polska
Model: MK5 Titanium X, Focus MK4 St-Line
Silnik: 2,0tdci 150=>180=>200+, 1,0 125KM
Rocznik: 2016,2018
Postów: 6,032
Domyślnie Odp: klimatyzacja: w 22 miesiące zniknął cały czynnik chłodzący przy braku wycieków

Poza tym nieszczelność sprawdza się najlepiej po nabiciu czynnika oraz dodaniu UV . Jeździmy np. tydzień z klimą włączoną i wtedy jedziemy na sprawdzenie lampą UV
__________________
Pozdrawiam
Mirek




Mój mondek
...Powered by heko...


Bądź
NIEBIESKI-zarejestruj się





jvc jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-06-2021, 18:56   #8
Mietek522
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 27-08-2019
Model: Focus
Silnik: Tdci
Rocznik: 2003
Postów: 3
Domyślnie Bardzo słabo działającą klima na wolnych obrotach

Witam, mój problem polega na tym że klima na wolnych obrotach potrafi zbić tylko do ok 18 stopni z kratki jak na polu jest ok 25 stopni, im wyższe obroty tym zimniej. Jadąc na ok 3000rpm już potrafi zejść do 5 stopni im mniejsze obroty tym cieplej z nadmuchu, klima nabita czynnika mało ubyło bo tylko 120g. A ciśnienia sprężarki na wolnych obrotach ok 10 bar nabijacz mówi że to trochę mało i pewnie sprężarka do wymiany. A wy jak myślicie?

Bump:
Mietek522 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-06-2021, 19:06   #9
Quattroporte1986@gmail.co
ford::beginner
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 09-01-2021
Skąd: ETM
Model: Ford Focus
Silnik: 1 0
Rocznik: 2017
Postów: 22
Domyślnie Odp: Bardzo słabo działającą klima na wolnych obrotach

Wentylator chodzi jak włączysz klimę?

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka
Quattroporte1986@gmail.co jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-06-2021, 19:11   #10
Mietek522
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 27-08-2019
Model: Focus
Silnik: Tdci
Rocznik: 2003
Postów: 3
Domyślnie Odp: Bardzo słabo działającą klima na wolnych obrotach

Tak chodzą obydwa, chłodnice przedmuchane, a rurki do chłodnicy jedna jest lekko ciepła a druga zimna.
Mietek522 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
aso , czynnik chłodzący , klimatyzacja



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:00.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.