Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 02-01-2013, 20:43   #1
sseebbaa1
ford::advanced
 
Avatar sseebbaa1
 
Imię: Sebastian
Zarejestrowany: 20-05-2012
Skąd: Gorzów
Model: Mondeo ST220 / S-Max mk2 / Volvo C70 2.5T
Silnik: 3.0 V6 265 KM / 2.0TDCi 150KM (chip 200 KM) PowerShift
Rocznik: 2005.11 / 2015.07
Postów: 310
Domyślnie Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły( zdjęcia )

Witam.
Od stosunkowo niedawna jestem posiadaczem ST220 (B5Y) z 2005.11.
Po zakupie musiałem wyeliminowac stuki w zawieszeniu i zdecydowałem się na wymianę m.in. obu kompletnych przednich wahaczy. Warsztat zamówił części posługując się VIN-em. Niestety po zamontowaniu okazało się, że geometria uciekła i koła płużą do środka. Były to duże wartości, bo tolerancja wynosiła od 0,00 do 0,04, a u mnie wyszło 0,40 - czyli 10 razy więcej(!).

Doszedłem do wniosku, że skoro w momencie wymiany wahaczy (na nieprawidłowe) nie były regulowane drążki kierownicze, to powodem powstałego ustawienia kół do środka musiały być zbyt wąskie/krótkie wahacze (mówię o zmniejszeniu się odległości kuli sworznia od nadwozia). Tak zacząłem poszukiwania problemu.
Przetrzepałem oczywiście forum, ale znalazłem jedynie informacje, że sworzeń od Jaguara X-Type pasuje i tym samym nie trzeba kupowac kompletnego wahacza do ST220. Ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi czym dokładnie różni się ten sworzeń od ST220 względem sworznia w każdym innym Mondeo MK3.

Mając stary wahacz z ST220 porównałem go z tym ze zwykłego MK3, który to wahacz jest niestety jeszcze ciągle zamontowany w moim aucie.

Na kolejnych zdjęciach chciałem Wam pokazać czym różnią się te sworznie, aby łatwo było je odróżnić już na pierwszy rzut oka.

Na pierwszych dwóch zdjęciach widać różny kąt osadzenia sworznia oraz wyższe osadzenie tego sworznia w ST (żeby koło głębiej wchodziło w nadkole co powoduje dodatkowe obniżenie samochodu). Porównam to później dokładniej, gdy niewłaściwy wahacz zostanie zdemontowany. Wtedy będzie można to pomierzyć.

Na kolejnych trzech zdjęciach widać takie małe wybrzuszenie na sworzniu w prawidłowej wersji do ST220. Zwykłe MK3 nie mają takiego wybrzuszenia.
Jest to łatwy sposób na szybkie rozróżnienie sworznia. Dodam tylko, że wskazywany przez innych forumowiczów sworzeń do Jaguara X-Type (Lemforder numer 26060) ma dokładnie takie samo wybrzuszenie. A więc zgadzałoby sie to.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg P1150587opis.jpg (57.0 KB, 477 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg P1150589opis.jpg (62.2 KB, 440 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg P1150590opis.jpg (52.8 KB, 440 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg P1150591opis.jpg (57.2 KB, 419 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg P1150592opis.jpg (47.1 KB, 420 wyświetleń)


Ostatnio edytowane przez SRS ; 19-03-2016 o 20:20
sseebbaa1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-01-2013, 20:48   #2
Juzek
ford::expert
 
Avatar Juzek
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 31-10-2007
Skąd: Legnica
Model: Mondeo Mk4 Kombi Tit S, Fiesta Mk7
Silnik: 2.5T, 1.4
Rocznik: 2009, 2009
Postów: 3,712
Domyślnie Odp: Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia )

Kumpel w sklepie dobrał mi sworzeń z DELPHI i również pasuje Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Juzek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-01-2013, 21:11   #3
sseebbaa1
ford::advanced
 
Avatar sseebbaa1
 
Imię: Sebastian
Zarejestrowany: 20-05-2012
Skąd: Gorzów
Model: Mondeo ST220 / S-Max mk2 / Volvo C70 2.5T
Silnik: 3.0 V6 265 KM / 2.0TDCi 150KM (chip 200 KM) PowerShift
Rocznik: 2005.11 / 2015.07
Postów: 310
Domyślnie Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia ) c.d.

Jest jeszcze jedna różnica w sworzniach, która myslę w największym stopniu wpłynęła destrukcyjnie na geometrię w ST220 (właśnie spowodowała płużenie kół do środka).

Sworzeń w zwykłym MK3 w mniejszym stopniu odsuwa koło od nadwozia. Myślę tu o odległości środka sworznia (kuli) od trzech otworów sworznia.
Z uwagi na fakt, że zły wahacz jest zamontowany ciągle w samochodzie mogłem pomierzyć to trochę na oko. Użyłem do tego drugiej strony klucza do kół, który akurat miałem pod ręką.
Przy sworzniu od zwykłego MK3 nie mogłem tego klucza wsunąć pomiędzy wahacz a mocowanie kuli sworznia, natomiast przy sworzniu do ST220 klucz wszedł. Różnica to było coś około 1mm lub może trochę więcej. Trudno to zauważyć gołym okiem zwłaszcza jak jeden z porównywanych wahaczy jest zamontowany (później zmierzę to dokładniej). Ale myslę, że dwa kolejne zdjęcia pokazują, że jednak jest różnica.

Swoją drogą to ciekawe, że różnica na jednym wahaczu o ok. 1mm daje już tak duże gubienie geometrii - przy skręcaniu jedno koło przeskakiwało, bo nie jechało po idealnym łuku, a przy pełnym skręceniu kół kierownica sama nie chciała wracać do centralnego położenia, tylko utrzymywała pełny skręt.

Mam nadzieję, że te moje wypociny pomogą komuś.

Dodam tylko, że za dwa dni będę demontował zły wahacz i wtedy dokładnie go porównam z prawidłowym od ST220. Takie porównanie jest konieczne, bo spotkałem się z opiniami, że wahacz się jednak różni. Mi jednak na dzisiaj wydaje się, że ta różnica wynika właśnia z samego sworznia, a że Ford przewidział tylko możliwość zakupu kompletnego wahacza do ST220, to stąd twierdzenia o innym wahaczu (jako całości). Ta informacja też będzie cenna, bo pozwoli ustalić czy wymiana samego sworznia na Lemforder LMI26060 uczyni ze zwykłego wahacza odpowiednik dla ST220. Ale o tym napiszę Wam później jak już porównam oba wahacze mając je oba w ręku.

Pozdrawiam.

Bump:
Cytat:
Napisał Juzek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Kumpel w sklepie dobrał mi sworzeń z DELPHI i również pasuje Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie jest to wykluczone. Oznaczałoby to, że ten sworzeń z Delphi pasuje też do Jaguara X-Type. Tak myślę.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg P1150596opis.jpg (84.9 KB, 304 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg P1150597opis.jpg (86.1 KB, 291 wyświetleń)
sseebbaa1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-01-2013, 21:18   #4
Juzek
ford::expert
 
Avatar Juzek
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 31-10-2007
Skąd: Legnica
Model: Mondeo Mk4 Kombi Tit S, Fiesta Mk7
Silnik: 2.5T, 1.4
Rocznik: 2009, 2009
Postów: 3,712
Domyślnie Odp: Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia )

Seba. Zgadza się.

Zmieniając sworzeń na ten z Jaga X-type 3.0 V6 zmieniasz cały wahacz na wersję ST.
Juzek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-01-2013, 23:04   #5
linkgrabber
ford::average
 
Avatar linkgrabber
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 11-11-2010
Skąd: Koło
Model: BMW
Silnik: 3.0xd
Rocznik: 2008
Postów: 195
Domyślnie Odp: Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia )

ciekawe jakby prowadziloby sie zwykle mondeo po zalozeniu sworzni z ST bo wyglada na to, że dałoby radę
linkgrabber jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-01-2013, 08:29   #6
sseebbaa1
ford::advanced
 
Avatar sseebbaa1
 
Imię: Sebastian
Zarejestrowany: 20-05-2012
Skąd: Gorzów
Model: Mondeo ST220 / S-Max mk2 / Volvo C70 2.5T
Silnik: 3.0 V6 265 KM / 2.0TDCi 150KM (chip 200 KM) PowerShift
Rocznik: 2005.11 / 2015.07
Postów: 310
Domyślnie Odp: Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia )

Cytat:
Napisał linkgrabber Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
ciekawe jakby prowadziloby sie zwykle mondeo po zalozeniu sworzni z ST bo wyglada na to, że dałoby radę
Nie dałoby rady! To byłaby katastrofa, bo koła rozeszłyby się na zewnątrz. Oczywiście można to skorygować na drążkach kierowniczych, ale to poprawiłoby tylko jazdę dokładnie na wprost. Natomiast przy skręcaniu jedno koło przednie nie jechałoby po idealnym łuku - zawsze przesuwałoby się trochę w bok. Pamiętaj, że koła przednie muszą skręcać się o różne wartości po to żeby każde jechało po idealnym łuku (wewnętrzne koło jedzie przecież po mniejszym okręgu). To jest dosyć precyzyjna zależnośc.

No i dosyć szybko ścierałbyś przednie opony.

Ja ten temat przerobiłem w drugą stronę, tak jak to opisałem powyżej - czyli do ST220 trafiły niewłaściwe sworznie od zwykłego MK3. Ja również poprawiłem zbieżność kół na geometrii, ale to spowodowało dobre parametry tylko przy kołach ustawionych na wprost. Tak jak to mierzy laser doczepiony do kół na stanowisku pomiarowym. Kiedy jednak jeździłem, to czułem, że auto zachowuje sie jakoś dziwnie. To nie był już ten fajnie prowadzący sie Mondeo.
Jak to jest istotne i trudne do obliczenia, pokazują testy różnych samochodów - niektóre firmy do tej pory z kretesem przegrywają w kategoriach prowadzenie w łuku.

Na marginesie - w ST220 takie niuanse w zawieszeniu sa dużo bardziej wyczuwalne niż np. w TDCi 115KM (takiego miałem wcześniej) - bo w ST twardsze zawieszenie oraz z reguły niższe i szersze opony. Ale dla zwykłego MK3 przy wyższym o 15mm zawieszeniu i oponach 205/55R16 myślę, że doświadczony kierowca też by to wyczuł. Zatem nie polecam takiego eksperymentu z niewłaściwymi zmianami sworznia.

Zdjęcia z : [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg kąt prawidłowy.jpg (6.2 KB, 95 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg kąt nieprawidłowy.jpg (6.4 KB, 102 wyświetleń)
sseebbaa1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-01-2013, 09:36   #7
Juzek
ford::expert
 
Avatar Juzek
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 31-10-2007
Skąd: Legnica
Model: Mondeo Mk4 Kombi Tit S, Fiesta Mk7
Silnik: 2.5T, 1.4
Rocznik: 2009, 2009
Postów: 3,712
Domyślnie Odp: Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia )

jeśli chcecie zawias z ST do normalnego mondeo to trzeba zmieniać mcphersony, piasty i półosie
Juzek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-01-2013, 12:08   #8
linkgrabber
ford::average
 
Avatar linkgrabber
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 11-11-2010
Skąd: Koło
Model: BMW
Silnik: 3.0xd
Rocznik: 2008
Postów: 195
Domyślnie Odp: Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia )

Cytat:
Napisał Juzek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jeśli chcecie zawias z ST do normalnego mondeo to trzeba zmieniać mcphersony, piasty i półosie
Przeciez skoro półosie inne to i inny frez na wejsciu do skrzyni wiec pewnie i tak by nie pasowaly Piasta jest na pewno inna?

W st jeszcze drazek stabilizatora jest inny z tego co pamietam, budowa amortyzatory z tego co porównywalem raczej sie nie różnia, inna jest charakterystyka pracy dostosowana do masy pojazdu. Ja mam i tak eibacha wiec zawiecha typowo z st mnie nie interesuje.
Tak pomyslalem o wymianie tych sworzni bo komus na mkp przez dystanse kolo nie miescilo sie w nadkolach Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
linkgrabber jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-01-2013, 13:38   #9
Juzek
ford::expert
 
Avatar Juzek
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 31-10-2007
Skąd: Legnica
Model: Mondeo Mk4 Kombi Tit S, Fiesta Mk7
Silnik: 2.5T, 1.4
Rocznik: 2009, 2009
Postów: 3,712
Domyślnie Odp: Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia )

frez na wejściu do skrzyni jest taki sam. Piasta jest inna
Juzek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-01-2013, 21:49   #10
sseebbaa1
ford::advanced
 
Avatar sseebbaa1
 
Imię: Sebastian
Zarejestrowany: 20-05-2012
Skąd: Gorzów
Model: Mondeo ST220 / S-Max mk2 / Volvo C70 2.5T
Silnik: 3.0 V6 265 KM / 2.0TDCi 150KM (chip 200 KM) PowerShift
Rocznik: 2005.11 / 2015.07
Postów: 310
Domyślnie Odp: Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia )

Chciałem Wam przedstawić moje ostateczne ustalenia w kwestii różnic w sworzniu i wahaczu przednim do ST220.

Jak już to wcześniej zostało ustalone przez innych forumowiczów - sworzeń jest inny. Zamiennikiem jest Lemforder 26060.
Mi natomiast udało się ustalić z czego ta różnica wynika. A wynika z:
-różnego kąta zamocowania sworznia (w ST220 jest tak jakby podgięty do góry),
-wyższego osadzenia kulowego przegubu (w konsekwencji obniżenie nadwozia),
-szerszego odstawienia przegubu sworznia od nadwozia (większa odległość przegubu sworznia od trzech otworów mocujących - to powoduje szersze rozstawienie kół przednich w ST220),
-no i to małe wybrzuszenie od spodu, które pozwala od razu rozróżnić sworzeń.

Ale to tylko tytułem przypomnienia, bo na moich wcześniejszych zdjęciach (wcześniejsze posty) doskonale to widać.


Natomiast ciągle pozostawała kwestia - czy sam wahacz jest identyczny? (mówię tu o samym elemencie metalowym wahacza, do którego dopiero będzie montowany sworzeń).

Niestety zła wiadomość - wahacz przedni do ST220 różni się od zwykłych wersji MK3.

Różnicę mogłem dostrzec dopiero w momencie gdy trzymałem oba wahacze i mogłem bezpośrednio porównać je w każdej płaszczyźnie.
Konstrukcje wahacza są różne, co widać w miejscu przyspawania ramienia wahacza do obręczy trzymającej tylną dużą tuleję (różne wysokości przyspawania).
Na pierwszym zdjęciu porównane są dwa prawe wahacze. Różnicę natomiast lepiej widać na kolejnym zdjęciu, po przyłożeniu prawego wahacza od zwykłego MK3 i lewego od ST220 (tak było łatwiej je przyłożyć do siebie porównywanym elementem).
Przesunięcie miejsca przyspawania obręczy powoduje, że ST220 jest niżej osadzony i inaczej pracuje całe zawieszenie.

Wnioski:
-Samo przełożenie sworznia od Jaguara X-Type nie zrobi z wahacza od zwykłego MK3 takiego który pasowałby do ST220.
(Juzek i NeroN - niestety nie mieliście racji, co jednak wcale mnie nie cieszy, bo oznacza to większe koszty)

Moje powyższe przemyślenia mogą okazać sie o tyle cenne, że wygląda na to, że dostawcy zamienników nawalili i mają błędne informacje co do tych konkretnie wahaczy. Ja akurat brałem kompletny wahacz do ST220 z TRW. Niestety nawet podanie numeru VIN przy składaniu zamówienia powoduje, że dostaniemy w rzeczywistości błędny wahacz od zwykłego MK3. Już po fakcie sprawdziłem, że także inni dostawcy popełnili taki sam błąd (choć nie wiem czy wszyscy).


Rozwiązanie problemu.
Jeżeli chcemy naprawiać wahacz w ST220 to pozostają nam w zasadzie trzy opcje:
1.kupujemy cały nowy kompletny wahacz wraz z wszystkimi gumami poprzez oficjalny serwis Forda, gdzie oficjalna cena oscyluje ok. 1300 złotych za jedną stronę (w rzeczywistości można go kupić za ok. 1000zł),
2.wymianiamy tuleje w starym wahaczu z naszego auta (tuleje pasują od zwykłego MK3) oraz montujemy sworzeń Lemforder 26060 od Jaguara X-Type (rozwiązanie zdecydowanie tańsze, ale zawsze może coś pójść nie tak przy osadzaniu gum w wahaczu -niech wypowiedzą się mechanicy),
3.jeżeli nasz wahacz jest uszkodzony, to kupno używanego wahacza od ST220 i reszta jak w punkcie 2.

Pozdrawiam.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg P1150604opis.jpg (81.7 KB, 283 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg P1150611opis.jpg (77.6 KB, 275 wyświetleń)
sseebbaa1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
geometria , st220 , wahacz , zawieszenie przód , zbieżność



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:34.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.