Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 15-04-2010, 09:41   #1
holdys
ford::average
 
Avatar holdys
 
Zarejestrowany: 11-09-2005
Skąd: Lublin
Model: Mondeo MK3
Silnik: Duratorq TDCI 2,0 115KM
Rocznik: 2006
Postów: 70
Domyślnie Dymi na czarno po przegazowaniu...

Witam wszytkich.
Mam efekt w moim MK3 2,0 TDCI (niedawno go kupiłem) polegający na dymieniu na czarno po przegazowaniu. Jak się go odpali jest wszystko OK nie kopci, jak się przegazuje pojawia się czarny dym. Widać to wyraznie przy ruszaniu i zmianie biegów podczas jazdy (bardziej na niskich biegach). Poza tym auto sprawuje sie bez zarzutu, silnik chodzi równo, bez zakłóceń, auto ma moc, zurzycie paliwa w normie, etc. Auto ma przejechane 142 tys km. W ASO podłączyli auto pod komputer, który nie wykazał żadnych błędów. Powiedzieli że może coś się "zaczynać" a może nie, że może poprzedni własciciel jeździł na byle jakim paliwie i że jak przejeżdzę na dobrym paliwie jakieś 1-2 tys km, to dymienie może ustanie, a może nie... czyli generalnie nic sie nie dowiedziałem, jak to w ASO...
Kto wie, co może być powodem opisanego zjawiska ?

pozdrawiam wszystkich !

__________________
holdys
holdys jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2010, 10:59   #2
anko1973
ford::beginner
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 20-01-2009
Skąd: Warszawa
Model: Był Mondeo Mk3 jest VW Touran
Silnik: 2,0 TDI
Rocznik: 2005
Postów: 13
Domyślnie Odp: Dymi na czarno po przegazowaniu...

Ja mam co prawda 2002 rocznik więc starszy i to sporo ale u mnie jak tankowałem na Neste też dymił przy mocniejszym naciśnięciu i przy obrotach ponad 2 tys. Jak lałem zwykłe ON na BP było najgorzej. Najlepiej chodził po bezsiarkowej na Statoilu.
Od ponad roku tankuję TYLKO schell V-power lub Ultimate. spalanie zeszło o prawie jeden litr mniej na trasie (teraz 6,2 - 6,3 na pięciobiegowej skrzyni) i dymi tylko jak wejdę ponad 3,5 tys i to bardzo szybko i nagle. Tak mają te disle, dajesz kopa, jest sporo paliwa nie spala sie dokładnie i wali sadzą. wcześniej miałem firmowego paska rocznik 2005 bodajże - tak samo przy depnięciu czarny dym za mną a auto było nowiuśkie.
Lepsze paliwa sa droższe ale ja teraz tylko takie tankuję ( nie jeżdze dużo więc aż tak nie boli chociaż te ceny teraz to znowu porażka). poczytaj na stronach koncernów te lepsze paliwa mają wyższą liczbę cetanową któa powoduje właśnie lepsze spalanie mieszanki w cylindrze a tym samym mniej sadzy wywala.
anko1973 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2010, 11:53   #3
pajak-1
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-01-2009
Model: Mondeo MKIII
Silnik: 2.0 TDCI 130km
Rocznik: 2003
Postów: 20
Domyślnie Odp: Dymi na czarno po przegazowaniu...

Witam.
Dwa tygodnie temu przerabiałem ten sam temat. Identyczne objawy (czarny dym po gwałtownym dodaniu gazu i tylko przez moment, poza tym żadnych błędów, spalanie ok. wtryski ok.) Wyczyściłem zawór EGR oraz kolektor dolotowy, wymieniłem filtr powietrza i kilkunastu dniach eksploatacji wszystko jest ok. (czarna chmura zniknęła prawie całkiem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.)
Dokładnie o problemie pisze na forum kolega Pablo_x. Warto poczytać i wykonać.
poniżej link:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
pozdrawiam
pajak-1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2010, 12:53   #4
holdys
ford::average
 
Avatar holdys
 
Zarejestrowany: 11-09-2005
Skąd: Lublin
Model: Mondeo MK3
Silnik: Duratorq TDCI 2,0 115KM
Rocznik: 2006
Postów: 70
Domyślnie Odp: Dymi na czarno po przegazowaniu...

Bardzo dziekuję za posty. Ja zatankowałem Vervę i dodałem dodatek Xeramic'a taki co to czyści wtryski. jaki jest Wasze zdanie, taki dodatek do paliwa ma sens ? czy może pomóc w moim problemie z kopceniem ?
__________________
holdys
holdys jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2010, 13:14   #5
pajak-1
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-01-2009
Model: Mondeo MKIII
Silnik: 2.0 TDCI 130km
Rocznik: 2003
Postów: 20
Domyślnie Odp: Dymi na czarno po przegazowaniu...

Czy pomoże z kopceniem to podejrzewam, że sam napiszesz niedługo na forum. A jeśli brudny jest EGR oraz kolektor to pomoże tylko ręczne dokładne czyszczenie w/w elementów. Możesz jeszcze ewentualnie sprawdzić szczelność rur od turbo i coolera.
pajak-1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2010, 13:32   #6
czaker
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 30-03-2010
Model: Mondeo MK3 ST TDCI
Silnik: 2.2 TDCI 155ps
Rocznik: 2006
Postów: 21
Domyślnie Odp: Dymi na czarno po przegazowaniu...

U mnie bylo podobnie. Znalazlem dziure w gumowym przewodzie idacym z intercoolera do egr (zwykle obiawia sie to plama oleju ktory jest wywalany w okolicach chlodnicy razem z powietrzem z turbo), do tego mialem centymetrowa warstwe czarnej mazi wewnatrz zaworu EGR i zaworek nawet nie chcial drgnac. Wyczyscilem egr i wymienilem przewod. Do tego wyczyscilem ostroznie przeplywomierz, bo rezystorki byly czarne zamiast srebrne. Wymienilem filtr powietrza i paliwa. Po przejechaniu ok 50km dymienie ustalo calkowicie, a mialem taka chmure, ze jak ruszalem ze skrzyzowania to koles co stal za mna to musial poczekac kilka chwil aby ruszyc Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Najwieksza jedna roznice poczulem po wymianie przewodu, potem nastepna calkiem spora po czyszczeniu EGR. Pozdrawiam
czaker jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2010, 13:47   #7
aazinek
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Dymi na czarno po przegazowaniu...

Jak pisze czaker - sprawdzic caly tor powietrzny miedzy turbina, a kolektorem dolotowym. Wiekszosc przypadkow dymienia w MK3 jest spowodowanych nieszczelnoscia.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2010, 19:58   #8
holdys
ford::average
 
Avatar holdys
 
Zarejestrowany: 11-09-2005
Skąd: Lublin
Model: Mondeo MK3
Silnik: Duratorq TDCI 2,0 115KM
Rocznik: 2006
Postów: 70
Domyślnie

Dzięki wszystkim. Na razie będę jeździł (jeszcze nie jest tak źle z tym dymieniem...). Auto stało przez miesiąc w salonie Forda po odsprzedaży, zanim go kupiłem. Więc może jak pojeżdzę teraz 1-2 tys km może się polepszy. A jak nie to zabieram się za EGR i inne rzeczy na które wskazaliście !

pozdrawiam

Hmm... Obserwując dalej zjawisko dymienia jak wyżej, zauważyłem że jak "toto" co wylatuje z wydeczu i osadzi się np na trawie, to jest to taka sadza... Nie miałem wcześniej desla i nie wiem czy to może na coś nas naprowadzić, co jest przyczyną tego zjawiska... Jak przeglądałem inne posty to wyczytałem, że problem z dymieniem może być związany też z nieszczelnościa pierścieni... jest to możliwe ?

pozdrawiam
__________________
holdys

Ostatnio edytowane przez holdys ; 19-04-2010 o 08:07 Powód: Proszę o niepisanie dwóch postów pod rząd. Lepiej dopisać do poprzedniego.
holdys jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2010, 08:38   #9
holdys
ford::average
 
Avatar holdys
 
Zarejestrowany: 11-09-2005
Skąd: Lublin
Model: Mondeo MK3
Silnik: Duratorq TDCI 2,0 115KM
Rocznik: 2006
Postów: 70
Domyślnie Odp: Dymi na czarno po przegazowaniu...

Cytat:
Napisał aazinek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jak pisze czaker - sprawdzic caly tor powietrzny miedzy turbina, a kolektorem dolotowym. Wiekszosc przypadkow dymienia w MK3 jest spowodowanych nieszczelnoscia.
Byłem u machera od wtrysków (w ASO oczywiście się na tym nie znają !), podłączył pod komputer, stwierdził że wtryski są ok, żadnych błędów, turbina doładowuje. Pobieżne oględziny rurek gumowych - wydaje się że ta idąca od EGR do IC jest OK... zauważyłem natomiast szczątkowe ślady oleju na rurze od IC która jest po lewej stronie (kierowcy), na dole... taka krótka, karbowana zbrojona drutem (załaczam zdjęcie takiej nowej...)... czy to może być powodem kopcenia ? Kosztuje toto 300 PLN i nie wiem czy inwestować...

pozdrawiam
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 20100423.jpg (96.3 KB, 360 wyświetleń)
__________________
holdys

Ostatnio edytowane przez holdys ; 23-04-2010 o 08:53
holdys jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2010, 09:41   #10
jendrekmak
ford::expert
 
Avatar jendrekmak
 
Zarejestrowany: 30-06-2008
Skąd: Warszawa
Model: 2x Citroen C5 Tourer
Silnik: 2.0 HDi
Rocznik: 2012
Postów: 3,965
Domyślnie Odp: Dymi na czarno po przegazowaniu...

zalej ten środek w przyszłości. jest on stosowany w ASO w Niemczech i u nas do czyszczenia i konserwacji układu wtryskowego. stosowany co 20 tys. km
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
a z tym łącznikiem karbowanym to jeśli w twoim przy cybantach jest sucho a po środku olej no to niestety będzie do wymiany. ewentualnie sprawdź czy od góry z silnika nie kapie olej w to miejsce

Ostatnio edytowane przez jendrekmak ; 23-04-2010 o 09:43
jendrekmak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:56.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.