Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford C-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 17-05-2018, 19:33   #1
trewa
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 03-10-2013
Model: Focus C-max
Silnik: Duratec HE 1.8
Rocznik: 2004
Postów: 4
Domyślnie Duratec HE 1.8 Pb: Spadek obrotów - przewód i zawór odpowietrzania skrzyni korbowej

Witam,

swojego C-maxa kupiłem dwa miesiące temu i od początku borykam się z gaśnięciem auta na dohamowywaniu. Temat nienowy, jak się okazuje, i jestem na etapie eliminowania kolejnych potencjalnych powodów awarii.
Za tydzień mechanik sprawdzi i ewentualnie wymieni przewód odpowietrzania skrzyni korbowej, popularnej odmy. Mam już zakupioną rurkę ( używka z Fiesty ST, która pasuje też do C-maxa), ale zastanawiem się również nad profilaktyczną wymianą zaworu PCV.
Pytanie do bardziej doświadczonych forumowiczów: czy warto wymieniać ten zawór przy okazji? Czy raczej nie ma się co tam popsuć?
Dzięki za uwagę.

trewa jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-05-2018, 19:54   #2
Gregi86
ford::professional
 
Avatar Gregi86
 
Imię: Grzesiek
Zarejestrowany: 22-04-2017
Skąd: Holandia
Model: focus C-max/ mondeo mk4
Silnik: 1.8 PB/ 2.0 TDCI
Rocznik: 2005/2008
Postów: 1,564
Domyślnie Odp: Duratec HE 1.8 Pb: Spadek obrotów - przewód i zawór odpowietrzania skrzyni korbo

wiec jakie poczyniles postepy dotychczas?
czy sprawdzales komputerem czy sa jakies bledy?
w jakim stanie jest przepustnica? filtr powietrza i jego obudowa, szczelnosc przewodow, stan swiec?
Gregi86 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-05-2018, 16:11   #3
trewa
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 03-10-2013
Model: Focus C-max
Silnik: Duratec HE 1.8
Rocznik: 2004
Postów: 4
Domyślnie Odp: Duratec HE 1.8 Pb: Spadek obrotów - przewód i zawór odpowietrzania skrzyni korbo

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Co do błędów, to wyskakują P2122 oraz P2138 - czyli potencjometr pedału przyspieszenia lub przepustnica. Podobno mogą takie wyskakiwać właśnie przy uszkodzonym przewodzie odpowietrzania skrzyni korbowej, bo komputer dostaje zafałszowane dane.
Do tej pory czyściłem przepustnicę oraz sensor T-MAP na kolektorze.
Wymieniłem uszczelkę pod zaworami oraz świece - całe były zalane olejem. Oczywiście może to być związane właśnie z odmą. Auto "brało" dosyć sporo oleju, teraz trochę udało się to ograniczyć.
Zrobiłem test tzw. lewego powietrza na przepustnicy - czyli zatkałem ją dłonią i silnik prawidłowo zgasł. Właśnie zbieram się, aby sprawdzić miernikiem blaszki sterowania klapkami kolektora ssącego - podobno czasami się psują.
Jakiś czas temu oddawałem liczniki do sprawdzenia i poprawienia lutów, więc to powinno być odhaczone. Choć występowała pewna kondensacja w pewnym miejscu pod deską i to potencjalnie powoduje jakieś zwarcie.
Generalnie odłączenie akumulatora na co najmniej kilkadziesiąt minut pomaga - przejechałem ostatnio 400km - ale problem i tak wraca.
Teraz kolej właśnie na sprawdzenie tego przewodu odpowietrzania za kolektorem i myślę, żeby wymienić również ten zaworek. Chcę, żeby mechanik sprawdził również czy separator oleju nie jest zapchany - ale nie wiem czy jest to do sprawdzenia bez demontażu rzeczonego separatora.
Dam znać za jakiś czas czy rozwiąże to problem.
trewa jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-05-2018, 18:07   #4
Gregi86
ford::professional
 
Avatar Gregi86
 
Imię: Grzesiek
Zarejestrowany: 22-04-2017
Skąd: Holandia
Model: focus C-max/ mondeo mk4
Silnik: 1.8 PB/ 2.0 TDCI
Rocznik: 2005/2008
Postów: 1,564
Domyślnie Odp: Duratec HE 1.8 Pb: Spadek obrotów - przewód i zawór odpowietrzania skrzyni korbo

oba bledy dotycza pedalu przyspieszenia,
P2122 - Niska wartość sygnału wejściowego w obwodzie przełącznika/czujnika D położenia pedału/przepustnicy
P2138- uszkodzony potencjometr pedału przyśpieszenia, nieprawidłowe położenie przepustnicy.

prawdopodobnie wytarte sciezki lub zabrudzone, jest wiele info na ten temat w necie, filmikow na youtube,
nie prosciej zaczac od niego?
Gregi86 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-05-2018, 08:31   #5
trewa
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 03-10-2013
Model: Focus C-max
Silnik: Duratec HE 1.8
Rocznik: 2004
Postów: 4
Domyślnie Odp: Duratec HE 1.8 Pb: Spadek obrotów - przewód i zawór odpowietrzania skrzyni korbo

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Jeśli diagnostyka i potencjalna wymiana przewodu odmy nie przyniesie efektów, będę się brał właśnie za pedał/przepustnicę jako ostatnie możliwe miejsce awarii.
Wczoraj zamontowałem nowy filtr powietrza i sprawdziłem miernikiem sterownik klapek kolektora ssącego - ten nad przepustnicą z przewodami podciśnienia. Przewody raczej sprawne, w obu było podciśnienie - i ku mojemu zdziwieniu wygląda na to, że zaworki były niedawno wymieniane: brakowało jednej śrubki mocującej i część wyglądała na dosyć nową. Wskazania na multimetrze wzorowe.
Tak jak piszesz, należałoby sprawdzić ten pedał - ale to zostawiam na koniec z tego względu, że podczas awarii falowanie występuje niezależnie od wciskania pedału. Sprawdzę jednak dziś jak wygląda sytuacja, nic to nie kosztuje.
Dzięki.
trewa jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-05-2018, 17:24   #6
c-matix
ford::professional
 
Avatar c-matix
 
Zarejestrowany: 21-09-2009
Skąd: Krak
Model: Focus C-Max , Fusion
Silnik: 2.0 16v 145KM , 1.6 Tdci 90KM
Rocznik: 2006 Silver Polar, 2006 Jeans Metalik
Postów: 1,790
Domyślnie Odp: Duratec HE 1.8 Pb: Spadek obrotów - przewód i zawór odpowietrzania skrzyni korbo

Masz coś nowego. Ja w 1.8 mam taki problem że auto brak błędów a obroty czasem schodzą do 500 lub 300 i potrafi zgasić auto.Bardziej dzieje sie to przy manewrowaniu na parkingu czy coś podobnego a w czasie jazdy wsio oki. Zastanawiam si e jeszcze w moim przypadku nad słabym napinaczem paska bo w drugim autku jakby lepiej napinał pasek. A i n a dodatek czasem tak mam ze skręcam 2-bieg i troszke gazu jak dam ale jest to za mało by auto spokojnie jechało to taki zgrzyt popisk 1 do 3 razy właśnie jakby pasek.
c-matix jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-05-2018, 06:41   #7
Gregi86
ford::professional
 
Avatar Gregi86
 
Imię: Grzesiek
Zarejestrowany: 22-04-2017
Skąd: Holandia
Model: focus C-max/ mondeo mk4
Silnik: 1.8 PB/ 2.0 TDCI
Rocznik: 2005/2008
Postów: 1,564
Domyślnie Odp: Duratec HE 1.8 Pb: Spadek obrotów - przewód i zawór odpowietrzania skrzyni korbo

sam sobie odpowiedziales,
slyszac pisk dobrze wiesz ze pasek juz jest za mocno rozciagniety, czy juz tak zuzyty czy zle dopasowany
uszkodzony napinacz to albo halasujaca rolka lub chorobotanie ze sprezyny
Gregi86 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2018, 22:11   #8
c-matix
ford::professional
 
Avatar c-matix
 
Zarejestrowany: 21-09-2009
Skąd: Krak
Model: Focus C-Max , Fusion
Silnik: 2.0 16v 145KM , 1.6 Tdci 90KM
Rocznik: 2006 Silver Polar, 2006 Jeans Metalik
Postów: 1,790
Domyślnie Odp: Duratec HE 1.8 Pb: Spadek obrotów - przewód i zawór odpowietrzania skrzyni korbo

Cytat:
Napisał Gregi86 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
sam sobie odpowiedziales,
slyszac pisk dobrze wiesz ze pasek juz jest za mocno rozciagniety, czy juz tak zuzyty czy zle dopasowany
Wymieniłem pasek ale dużo nie dało. Ciekawa sprawa jest to iż auto po zagrzaniu i postoju ok 30-40m w temp. zew 25stopnip po zapaleniu od razu pokazuje temperature cieczy ok 75-80stopni. Oraz na postoju i wolnych obrotach przy skręcaniu kierownicą szybko spadają obroty o do 600-650 i zaraz normują.
c-matix jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2018, 13:35   #9
c-matix
ford::professional
 
Avatar c-matix
 
Zarejestrowany: 21-09-2009
Skąd: Krak
Model: Focus C-Max , Fusion
Silnik: 2.0 16v 145KM , 1.6 Tdci 90KM
Rocznik: 2006 Silver Polar, 2006 Jeans Metalik
Postów: 1,790
Domyślnie Odp: Duratec HE 1.8 Pb: Spadek obrotów - przewód i zawór odpowietrzania skrzyni korbo

Dziś rano odpalam auto i chodziło jak by na 3 cylindrach po ok 1minuty pracy na wolnych obrotach silnik uzyskiwał temperature ok 80 stopni i podnoszenie temperatury mocno skokowe od 60 70 80 i pozostaje ok 85 po 2 minutach pracy . Chyba za szybko.
Dodatkowo silnik pracował jak by miał za dużą dawke paliwa poszarpując i po tych 2 minutach katalizator i tłumini strzelały jak by je rozgrzało do 200stopni , po otwarciu maski straszny gorąc dmuchał z kolektora a przód silnika chłodny. Czy niesprawny termostat może dawać złe sygnały do komputera i auto zimne a wskazówka pokazuje zagrzane auto i to powodować sprzeczne informacje i dawki paliwa i powietrza. Po wyłączneiu i włączeniu silnika praca silnika OK bez szarpań.
c-matix jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-05-2018, 20:17   #10
luki213
ford::average
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 14-04-2018
Skąd: Nowe Miasto Lubawskie
Model: Ford Focus C-MAX
Silnik: 1,6TDCI
Rocznik: 2004
Postów: 93
Domyślnie Odp: Duratec HE 1.8 Pb: Spadek obrotów - przewód i zawór odpowietrzania skrzyni korbo

Termostat nie jest elektroniczny jest mechaniczny. Otwiera obwod tylko po osiagnieciu odpowiedniej temperatury, jezeli ulegnie awarii pozostaje otwarty i puszcza pelen obieg. Gdyby mial byc uzalezniony od elektroniki w przypadku awarii nastapilby wybuch, z plynu zrobila.by sie para powyrywalo by przewody. Dlatego termostat jest mechaniczny, a czujnik temperatury ma podlaczone kabelki do przekazywania temperatury cieczy na wyswietlacz.

Bump: Jesli strzelalbw tlumiku to zostala zachwiana proporcja dawki paliwa do powietrza, nie przepalal paliwa przez co opary szly w tlumik a jak sie rozgrzal to sie zapalaly i strzelal. Fajna sprawa cos przerabiales? Silnik benzynka? Jak rajdowka he he

Bump: Jak sie tak rozgrzal ze buchalo z niego to wentylator chlodnicy zalaczal sie?

Bump: Sprawdz na rurach idacych ZA termostatem czy puszcza plyn na chlodnice.
luki213 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:54.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.